Bisiklet Temizliği İçin Faydalı Bir Video

Onur K.

Forum Demirbaşı
Tepki
379
OPQS takımının bisiklet temizliği için hazırladığı, güzel olduğunu düşündüğüm bir video paylaşmak istedim. Forumda daha önce paylaşılmış mıdır diye biraz aradım ancak bulamadım. Umarım önceden paylaşılmış bir videoyu paylaşmıyorumdur.
Video, konu hakkında kafasında soru işaretleri olanlar için oldukça faydalı. Ancak bu videodaki uygulamaların düzenli temizlenen bisikletler için geçerli olduğunu düşünyorum. Uzun süre temizlenmeyen veya çok daha fazla kir ve çamura maruz kalma ihtimali olan mtb veya cyclocross'lar için daha detaylı temizlik gerekebilir.

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Videonun başındaki müzik yüzünden bilgisayar kucağımdan düşecekti. Sesi kısıp videoyu başlatmakta fayda var.

Onun dışında, faydalı bir video, teşekkürler :)

phrygian

Halaybaşı
Tepki
559
İsim
Ali Burak
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
en kısa zamanda o göbekleri temizlediği fırçadan bulmalıyım, aradığım oymuş :D

Onur K.

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Evet, müziğe dikkat etmemiştim. Ses açıksa biraz korkutucu :)

Valla bende o fırçaya benzer bir fırça var ama onun kadar uzun değil ve bükülmüyor. Zaten artık miadı dolmak üzere, bulabilirsem bende bu fırçadan almak istiyorum. :in:

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
arka tekeri ne kadar kolay söküp taktı öyle :alkis:
altyazı da olsaymış tam olacakmış

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
@MehmetAli07

Videoyu youtube üzerinden izlerseniz, ayarlardan İngilizce alt yazıyı açabiliyorsunuz. :)

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
videonun başında zincire sıkıştırdığı mavi aparat ne olarak geçiyor?

http://hizliresim.com/eWYOaY

H.Genç

Daimi Üye
Tepki
155
Bisiklet
Trek
Bende merak ettim mavi aparatı. Kadroyu taktığı aleti el ile yapabilir miyiz?

Loading %61..

Niçin mi fikir değiştiriyorum? Çünkü ben fikirlerimin sahibiyim; kölesi değil! Cenap Şahabettin

K. Benli

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Trek
Belki sadece öğretici video çekimi için yapıyor.
Ama, başlangıçta da zaten pırıl pırıl görünen bisikleti bu kadar çok yıkamaya ne gerek var?
MTB olsa çamurlu, tozlu topraklı olabilirdi. Bu yol bisikleti için biraz fazla değil mi?
Videoyu izleyip her defasında bisikletinizi aynı ölçüde yıkamayı düşünür müsünüz?

K. Benli

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Trek
@Murat B.

Uygun boyutta bir makara ve kelebekli vida ile evde imal edilebilir.

• Beğen
Tepkiler: Onur K.

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
@K. Benli
Hiç de fazla değil. Adamlar bu temizliği her yarıştan sonra yapıyor.

Bu benim en sevdiğim temizlik videosu. Adam oyuncak temizler gibi temizliyor.
Standı çok iyi. Çok fazla serbestlik tanıyor. Chain keeper da işi çok kolaylaştırıyor.

• Beğen

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
@Murat B.

saygılar ve teşekkürler :D

Atalay Mete

Daimi Üye
Tepki
199
@Murat B.

Fiyat ta iyiymilş. Ebay da aynı ürün en düşük 13 küsür USD. 20-40 USD olanlar da var. Aslında uzun pasolu ve kelebek somunlu vida üzerinde dönen bir makara. Kolay üretilebilir bir şey gibi duruyor.
K Benli ile pişti olmuşuz :)
Makara konusunda aklıma gelen, mobilya vs için satılan tekerlerin lastik kısmı çıkarılıp göbeği kullanılabilir gibi geldi. Bir yapı markete uğrayınca bakmak lazım..

• Beğen

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Bu yöntemi de bilmeyenler izlemeden geçmesin derim. Oldukça pis bir zincirin balata temizleyici ile temizlenmesi:

[video=dailymotion;x7ifhs]http://www.dailymotion.com/video/x7ifhs_bisiklet-magazin-wurth-balata-ve-pa_tech[/video]

Bunu gördükten sonra kendim de alıp denemiştim, etkisi çok iyi. Yalnız ben daha az tüketiyorum, videoda oldukça fazla sprey harcamışlar.

• Beğen
Tepkiler: VolkanS

Junkiea

Aktif Üye
Tepki
18
Benim yıkama yöntemim genelde benzin istasyonunun yıkama bölümünde tazyikli su tutturmak oluyor. bu kadar uğraşılırmı yav zaten bir daha kirlenecek :D

Onur K.

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Chain keeper gerçekten çok işe yarıyor. Fiyatı da çok yüksek değil, özellikle bisikletini yıkayan ve bunu sık yapan kişiler için fiyat fayda avantajı oldukça yüksek. Ama evde yapılabilir fikrine de katılıyorum, mobilya tekeri çok iyi fikir :) deneyen olursa forumda paylaşırsa çok iyi olur.
Ben geçen sene döviz de uçmamışken yurt dışından alışveriş daha rahatken, quick release li versiyonunu almıştım. Markası pedros. Quick release sayesinde, kadroya takması 5 sn. sürüyor. Wiggle da 14 dolar, ama tek başına almak mantıklı değil çünkü kargo ile gereksiz pahalı olur. Başka birşeyler alırken yanına eklemek mantıklı olabilir.

http://i58.tinypic.com/2lm6kok.jpg

Onur K.

Forum Demirbaşı
Tepki
379
@K. Benli

Merhaba, yol bisikleti için belki biraz fazla olduğu söylenebilir ama yarış takımları için bu sürekli yapılan bir rutin. Bu sayede hem bu temizlik ürünlerinin reklamı yapılıyor hem de takımların bisikletleri her zaman parıldıyor. Zaten Moragn Blue neredeyse tüm yol takımlarının temizlik tedarikçisi.
Aynı ürünler ile bir de MTB temizlik videosu var. Bu sefer bisiklet biraz kirli. Videoda anlatım yok ancak ilk paylaştığım videodaki tekniklerin nerede ise bire bir aynısını yapılıyor. Tek fark ilk aşamada sertleşen ve kuruyan çamuru çözmek için Mud-off isimli bir sıvı kullanıyor. Umarım faydalı olur.

• Beğen
Tepkiler: VolkanS