Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet te GPS ve KM Hız değerleri

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında Çetin ŞAHİNÖZ tarafından paylaşıldı.

1. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar hem km sayacım var hemde IGO GPS aynı anda kullanıyorum.
    GPS Bisiklet modunda iken hız değerimi km sayacımdan 6 km daha eksik gösteriyor.

Arabada ise kontrol ettiğimde 1-2 km fark oluyor.

Benim gibi aynı anda kullanmış olan var mı. Bisikletin km sayacı ayarsız mı acaba.
    Sayacı 26 ayarlayabiliyorum sadece tekerlek ise 26x2.1 acaba bu kadar farka sebep olurmu ?

Şimdiden teşekkürler yardım ve yorumlarınıza..

2. Levent Kırça

Levent Kırça Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Km saatinde direk 26 diye bir ayar olmaması lazım. Tam teker çapı girilir. Ki km saatinin klavuzunda teker çapı ile ilgili girmeniz değerin olduğu bir tablo olur. Km saatinin markasını ve modeli nedir acaba?

Bende igo kullanıyorum ama bisikleti boyamak için söktüğüm için şuanda deneyip yazamıyorum.

3. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Ufak bir düzeltme;
    teker çevresi, çapı değil.

Levent Kırça bunu beğendi.
  4. Levent Kırça

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hakket ya... inatla çapı yazmışım :) bir değil iki değil :) Ya başka bir işle uğraşıyordum da orada çapla ilgili bir hesap olayı vardı. Çap çap derken buraya da çap yazmışım.

Düzelme için teşekkürler.

ToffieBoi bunu beğendi.
  5. Çetin ŞAHİNÖZ

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    evet tekerlek çevresi ama benim AS 880 de 26 dan başka bi bilgi girecek yer bulamadım.
    Yani yanak kalınlığı giremiyorum acaba bu yüzden midir?

6. Levent Kırça

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ondandır muhtemelen.

7. Devrim Uyanık

Devrim Uyanık Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Gps anlık hızı yanlış gösterebilir. Ayrıca GPS kullanan programlar rotayı yollardan geçirmeye çalışır. Yani virajı içten ya da dıştan dönseniz de aynı kilometreyi yazar. Kaldırımla yolu ayırd etmez mesela.
    Bisiklet saatinde de tekerin çevresini milimetrik doğrulukta ölçmek zor. Hassas bir ölçüm istiyorsanız tekere çok tur attırın artık ölçebileceğiniz mesafe ne ise.

Mesela 10 tur çevirin tekeri, katedilen mesafeyi ölçüp 10'a bölün. Saatinize o değeri girin. Yalnız bisikletin üstünde olmanız lazım tekere tur attırırken. Boş bisikletle üstünde insan olan bisikletin bir teker turunda katettiği mesafe farklıdır. Tekerde ne kadar hava olduğu da ölçümü etkileyen birşeydir.

Tabi bunlar 6 km/saat farka tekabül edecek detaylar değil. Teker çevresi ölçüm hataları ya da gps hataları 0.5km 1km oynatır hızı en fazla.

IGO GPS kullanmadım ama 6 km fark varsa gps'in gösterdiği değer doğruya çok daha yakındır.

8. Çetin ŞAHİNÖZ

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Dostum;
    Çok teşekkürler bilgiler ve yorumlar için, sağolasın.

9. Omer Disdis

Omer Disdis Yeni Üye

Seviye:
  10. Çetin ŞAHİNÖZ

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    dostum okudum tecrübelerinizi.

demek olabiliyor bu durum

11. Levent Kırça

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bisikleti topladım bugün denedim. Bende de sigma var ve tam değer giriliyor teker ölçüsü kısmına, ve igo ile arasında 1-2 km fark var. Igo daha düşük gösteriyor 1-2 km.

12. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    GPS, Küresel Konumlandırma Sistemidir. Belli aralıklarla sizin bulunduğunuz konumu uydular aracılığı ile hesaplar ve buna bağlı olarak sizin 2 nokta arasındaki mesafenize ve sürenize bakarak bir hız değeri verir. Anlık ölçümlerde sapmalar olduğu için de sizin hız değeriniz tam olarak doğru çıkmaz.
    Fakat GPS ile yapılan rota ölçümleri ve ortalama hız ölçümleri kesin doğrulukta yapılıyor. Bunun nedeni, 100km'lik rotada sizin başlangıç ve bitiş yerinizin 10 metre kayması ortalamayı etkilemiyor. Ayrıca, km saatinde yaptığınız 6-7km gibi farklar çok daha az oluyor ve doğru ölçüm yapabiliyorsunuz.

Araç GPS'leri için bahsettiğiniz durum doğru. Fakat GPS ile hız gösteren ya da rota çizen uygulamalar için böyle bir durum söz konusu değil. Ayrıca yine araç navigasyonları da sizin harita üzerindeki yerinize göre değil benim bahsettiğim prensibe göre hız hesaplamanızı yapar. Sadece sizi harita üzerinde gösterir olabildiğince. Çünkü çizilen haritalar yola bire bir oturmuyor her zaman.
    Mesela bazı uygulamaların haritaya erişimi yok. En basiti kullandığım Garmin Edge 500. Olmayan haritası üzerinde beni yola yerleştiremez. Bu da ayrı bir konu.

Onun dışında, arkadaşın sorusuna gelirsek eğer; En doğru ölçüm, düzgün ortamda yapılan GPS ölçümüdür. Tabii ki kullanılan cihazın yeterince iyi doğruluk payına sahip olması gerek. Ayrıca ağaçlar, özellikle de elektrik telleri sinyali bozuyor ve doğru ölçüm alamıyorsunuz. Fakat yine de yanlış teker ölçüsü girilmiş bir km saatinden çok çok daha iyi okuyor veriyi. Hatta tablolara göre girilmiş saatlerden bile çok daha iyi okuyor.