Bisiklet tavsiyeleri

Tepki
1
İyi günler arkadaşlar 24 yaşındayım ve öğretmenim. 2 yıl boyunca heryere araba araba araba halada öyle fakat şu an öğretim görevlisi oldum ve evimi taşıyacağım gideceğim yer küçük bir yer ve heryere arabayla git gel olmayacak ve bisiklet sevdam yeniden depreşti. Şu an yeni bir bisiklet alacağım ve bisiklet konusunda hiçbir bilgi yok sadece çocukken bi salcano bisikletim vardı hepsi o şimdi siz değerli arkadaşlarımızın bilgilerine başvurmak istedim. Şehir bisikletlerinin tipini hiç beğenmiyorum dolayısıyla MTB dağ bisikleti almayı düşünüyorum bütçe olarakta max 1.000 ytl olabilir hani çok ahım şahım bir fark olacak bütçeyi 1.500 ytl'ye kadar çıkartabilirim. Alacağım bisikletin ömürlük olmasını istiyorum ilerde çocuklarıma bırakabilmeyi ve onlarda bi hatıra olarak kalmasını istiyorum tabi sağlam birşey olmasını istiyorum malum bisiklet konusuna uzak olduğum için aklıma ilk gelen bianchi fakat nedense herkes farklı hiç duyulmamış( acemi olduğum için duymadım kabul) markaları öneriyolar elbette çok büyük artıları vardır fakat benim aklımdaki Bianchi Modoc. Boyum 1.85 kilom 90 ve oyuncak gibi durmucak bir bisiklet istiyorum sizin önerileriniz nelerdir hangi marka iyidir hangi marka kötüdür ne gerekir vs ki daha sonraki planlarım arasında bulunduğum üniversitede bisiklet grubu kurmayı düşünüyorum ilgilenen herkese teşekkürleri bir borç bilirim.Saygılar.

• Beğen
Tepkiler: ZekiAlper
Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
kesinlikle bianchi almamanı tavsiye ederim biraz daha bekle salcano - sedano gibi markaların tam olarak 2009 modelleri çıkdıgında onları araştırıp onlardan almanı tavsiye ediyorum ama yinede karar senin...

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Gösterdiğiniz linkteki bisiklet zaten 24"tekerlere sahip sıradan bir beyaz eşyacıdan kolaylıkla satın alabileceğiniz bir DAĞ bisikletidir:eek:..
Size acele etmemenizi ve forumdaki konuları iyice incelemenizi özellikle "bisikletlerimizin fotoğrafları" veya tanıtımı bölümündeki bisikletlerin fotolarını iyice incelemenizi en azından görünüş olarak bir deneyim kazanmanızdan yanayım.

Bisiklet alırken bazı kriterleri göz önünde bulundurmalısınız.
1.Kullanım amacınız=?(DJ,MTB,YOL gibi.. siz MTB de karar kılmışsınız:))
2.Cinsiyet, boy, kilo, yaş bilgileriniz ve bütçenizin limiti.
Eğer ileriye dönük birşey düşünüyorsanız kadro seçimi çok önemlidir.
Ömür boyu garantili kadro alırsanız ileride ortaya çıkacak bir sorunda garantilidir ;)..
Vites sistemi bütçenize göre değişebilir ama ben size rigitlik ve sağlamlık acısından XT sistemi öneririm;)
Hoşcakalın umarım Bisiklet grubu kurulur ve gelişmelerden izi haberdar edersiniz:eek:

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
1-) Salcano 18 inç kadrolu olanı ile ilgilenebilirsiniz:
(link)

2-) City Sport tarzı bir şey olabilir (Gezi amaçlı bir bisiklet, dağ bisikleti değil):
(link)

3-) Üzerinde takılı olna shimano modelleri 1. madedeki bisikletten daha aşağı seviyede, fakat bu bisikletin kadrosu çooook kaliteli.

(link)

4-) Bence bu içlerindeki en uygun biisklet, fiyatı iyi kadrosuda iyi
(link)

Serdar TEBER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Tam zamanında foruma üye olmuşsunuz. Az daha sizi ömür boyu bisiklet hobisinden soğutacak bir bisiklet alıyormuşsunuz. Bu linkde verdiğiniz bisiklet sizin amacınıza uygun değil. Orta amortisör bu bisiklete fazla ağırlık katar ve her pedal basışınızda sizin enerjinizi sönümler. Bu bisiklet 20 kg. yakın ağırlığı vardır ve yokuş çıkamazsınız. Sadece "evlatlarıma kalsın" kısmını sağlar, çünkü kimse binemez, yıpranmaz :D
Ankara'da olduğunuzu görüyorum. Bu işe bir gün ayırın ve Erdoğanlar Bisiklet, Delta Bisiklet gibi mağazaları ziyaret edin. Yukarıda linkleri var. Orada daha doğru seçim yapmanıza yardımcı olacaklardır. Kolay gelsin.

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Ömürlük bir bisiklet istiyorsanız, pazarlıkla 1500-2000 ytl arasına bir fiyata alabileceğiniz mağaza satışlı, sıfır ve muhteşem bir bisiklet biliyorum. Biraz eski bir model ama 11.5 kg civarında çelik kadrolu ve üzerinde üst seviye parçaların bulunduğu bir bisiklet ve ölçüleride size göre. İlgilenirseniz özelden mesaj gönderebilirim.

Tepki
1
arkadaşlar gerçekten tebrikler bu kadar kısa sürede bu kadar cevap aktif bir forum olduğu çok belli bundan sonra burdayım inşallah :D arkadaşlar bütün önerilerinizi dikkate alacağım ve forumu incelemeye başlıyorum fakat kesin kararırmı siz değerli arkadaşların fikirleri doğrultusunda vereceğim fakat alacağım bisikletin çok ama çok güzel olmasını dikkat çekmesini istiyorum ki insanlar özensinler ve bulundugum ilde ve üniversitede bisiklet kültürünü yerleştirmek istiyorum bütün öğrencilerimede aktarmak istiyorum çünkü her zaman derim çok güzel birsöz vardır

"Medeniyetin ölçüsü gelişmiş toplumlarda iki tekerlekle ölçülür"

Serdar bey çok güzel anlatmışsınız fakat ben çok özendim o selenin altındaki amortisör kısmına çok ama çok hoşuma gidiyor ve havalı duruyor öyle bir şey var aklımda tabi siz daha uygununu sağlıklı olanı biliyorsunuz heyecanla takip ediyorum bu sayfayı bakalım ne bisiklet önerileri gelecek yaklaşık 1- 2ay içerisinde alacağım inşallah

S.GUCLU

Forum Bağımlısı
Tepki
459
Şiddetle Önerebileceğim Bir Kaç Model
Tabi Tercih Sizin:)

(link)
(link)
(link)

Fiyatlara Aldanmayın. Farklı bir marka olsa(Dünya Çapında ün Yapmış, adını duyurmuş bir firma) Fiyatlar %50 daha yüksek olurdu.

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Çok doğru! Biz gelişebilseydik 4 teker yerine 2 teker üzerinde dengede durmayı başarabilirdik:eek: aynı AB ülkeleri gibi

• Beğen
Tepkiler: Aliekber
Tepki
0
Herkese selamlar,

Bisiklete binmeyi çok sevmeme rağmen çok uzun zamandır bir bisikletim yok. Bisiklet almaya kesin olarak karar verdim ve internette araştırmaya koyuldum. Gözüme takılan modelleri özellikle araştırdım. Bisiklet konusunda herhangi bir uzmanlığım olmadığı için gidip almadan önce forumları okumayı ve biraz bilgi edinmeyi amaçladım, iyi de yaptığımı düşünüyorum.

Bütçem çok kısıtlı, 500 TL civarı bir bisiklet almayı düşünüyorum. Boyum 1.75, bacak boyum normal sayılır. Bacaklarım çok kuvvetli olmasına rağmen muhtemelen bisikletin yapısı gereği bel ve sırt ağrısı çektiğim oluyor. Kadro ve sele konusunda da pek bilgim yok. Şehir içinde kullanacağım çoğu zaman; ancak uzun mesafelerde ve arazide de kullanmayı düşünüyorum bisikletimi. Özellikle haftasonları bisikletimi bayağı bir hırpalayacağım bu konuda :)

Bianchi'nin düşük fiyatlı ürünlerinin çok iyi performans vermediğini gördüm okuduğum yazılarda. Bütçem gereği sanırım Bianchi tercih etmeyeceğim. Yukarıda yazdığım şekilde kullanabileceğim iyi bir bisiklet önerebilirseniz çok makbule geçer gerçekten :)

Teşekkürler.

ahmetcosar

Üye
Tepki
2
Merhabalar, öncelikle hoşgeldiniz. Bende bisikletimi yeni aldım. İnternetten ve forumdan baktığım kadarıyla bianchi pek tavsiye edilmiyor. Bütçemide göz önüne alarak Ankara deltabisikletten Geotech-Sherpayı uygun gördüm ve aldım. Deltabisiklete gidip görüşmende ve uygunsa bir test sürüşü yapmanda fayda var. Kolay gelsin.

Tepki
7
Merhabalar,
Bu yaz triatlona (olimpik mesafe) baslamayi dusundugumden yol bisikleti almayi dusunuyorum. Su anda competitive degilim ama bu isi de hakkini vererek, dogru ekipmani kullanarak yapmak istiyorum. Aslinda baslangic butcem 1000 tl civarinda olsa da arastirmalarim sonucunda o fiyata dayanikli, hafif ve yarislara uygun bir bisiklet alinamayacagini ogrendim ve 1000 Euro civarina yukselttim butcemi. Saniyorum aramam gereken ozellikler aluminyum kadro, karbon catal, 8-9 kilo civarinda agirlik ve iyi marka. Specialized ya da Cannondale modelleri olabilir diye dusunuyorum be ozellikle Specialized Allez Elit'e yakinim ancak butcemin ustunde.

Bana onerileriniz ne olabilir. Baslangic yapiyorum bu spora ama simdi ucuz bir bisiklet alip, sonra 1-2 sene sonra yeniden pahali bir bisiklet almak da cok mantikli gelmiyor bana.

Bununla birlikte ikinci el kaliteli bisiklet bulabilir miyim sizce?

Bir diger sorum da ayni bisikletin 18 ve 27 vitesli versiyonu varsa 27'yi mi tercih etmeliyim, sonucta 27nin daha hizli gitmek icin degil de kendimin verimli oldugu oldugu araligi bulmada daha faydali olabilecegini dusunuyorum, fazla vitesin zarari var midir?

Simdiden tesekkurler
Ozden

• Beğen
Tepkiler: Fatih Ertörün

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
Specialized ve Cannondalenin o fiyatlara olan bisikletlerinin komponentleri ile Corratec'in komponentleri arasında çok fark var. Size Corratec yol bisikletini öneririm. Eğer alabiliyorsanız biraz daha ekleyin Ultegra donanımlı bir bisiklet alın. Direk olarak iyi bir bisiklet almış olursunuz.

Vites ise aynen dediğiniz gibi size uygun aralıklarda vites değişimi sağlar. Böylece kas yotgunluğu minimum seviyede olur.

Tavsiyem ise şu; Ben arka Ruble 10'lu bir bisiklet aldım, alırken rica ettim önü 3'lü aynakol yaptılar. Böylece 30 vites oldu, 35,37 derece eğimindeki yokuşları bile çok rahat çıkıyorum.

• Beğen
Tepkiler: Ozden Ozturan
Tepki
7
hizli yanit icin tesekkurler.
kadro kalitesi acisindan corratec'in bir dezavantaji yok degil mi, catlama/kirilma gibi sorunlar boyle bir markada yasanmaz diye dusunuyorum.

• Beğen
Tepkiler: kobraclearsh

serkkan

Forum Demirbaşı
Tepki
240
@Ozden Ozturan

çatlama , kırılma olmaz olsada satıcı garanti kapsamında değiştirir.

1000 euro ya dediğin gibi sıfır zor fakat 2.elde belki bulabilirsin.!yada taksit olayına girersin.

Ultegra malzemeli giriş yaparsan uzun süre kullanırsın.

Tepki
7
arkadaslar simdiye kadarki cevaplariniz icin cok tesekkur ederim.
butcemi 1000 euronun ustune cekmem zor olacagindan 1000 euro maksimuma karar verdim, cannondale 2009 caad9 tiagra compact ya da triple hakkinda ne dusunursunuz. aluminyum kadro, karbon catal, hafif, guzel gorunen bisiklet. beni mutlu edecek bir bisiklete benziyor, bu marka/modelle ilgili duydugunuz iyi ya da kotu seyler var midir, tavsiye eder misiniz?

yoksa 500-600 euro fazla verip ultegra olan bir corratec fiyat/performans acisindan daha iyi bir secim midir? mesela corratec 2008 rt corones ultegra?

bir de 56 kadro benim icin uygunu deniyor, mesela bisikletcinin elinde 54 kalmissa yine de almali miyim, yani selenin boyunu degistirerek fark kapanir mi yoksa geometrisi mi degisiyor.

cok tesekkurler

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Hayır 3lü aynakol triatlon yarışlarında hiç bir işinize yaramaz.

Min. Tiagralı bir bisiklet alırsanız, ilerde daha iyi bir bisiklet aldığınızda dahi antrenman bisikleti olarak iş görür.

Cannondale'in ikidir altını çiziyorsunuz, o halde Cannondale alın. Aksi halde mutsuz olursunuz.

54-56 olayına gelince, boyunuz ve iç bacak ölçünüz nedir?

• Beğen
Tepki
7
Cevap icin tesekkurler,
Fiyat araligim yuzunden yeniden cannondale'e baktim, aslinda cannondale ya da corratec'e ozel bagliligim yok, dedigim gibi hangisi fiyat araligima yakinsa ve hangisinde iyi bir fiyat/performans elde edersem onu dusunecegim.

3 lu aynakol neden isime yaramaz, ogreneyim de ona gore bakayim.

boyum 1.82 civari, bacak olcumu bilmiyorum ama 1-2 bisikletci arkadas 56 sana uygun dedi, ama gordugum kadariyla her bisikletin her kadro numarasi bulunmuyor. onun icin sordum

tesekkurler

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
Yol bisikleti deneyimi olan biri ile kadro ölçüsünü seçerseniz daha iyi olur. Uygun boğaz ile geleneksel yolla ölçülen 56-57cm (resimdeki O ölçüsü) gibi bir kadroda rahat edebilirsiniz. Ama sizin hissetmeniz önemli. Çünkü bazen insan normalin dışında ölçülerle rahat edebiiyor, etrafta örnekleri var. Geleneksel 54 size büyük ihtimal küçük gelecektir. Ama Sloping 54'ün (resimdeki Os öşçüsü) de yaklaşık geleneksel 56-57 olduğunu atlamayalım. 3'lü aynakol gerekmez. 2'li standart olanda 53-39 gibi iki dişli olur. Arkada da 11-25 gibi bir dişli olacağını düşünürsek 39/25 oranı tırmanma için hiç fena değil. Triatlon yarış parkurlarının genelde düze yakın olduğunu düşünürsek 3lü aynakoldaki 32' dişliye hiç ihtiyacınız yok diyebiliriz. Örnek vermek için, ben ısınmaya 42/17 gibi bir oranla başlıyorum. Eğer bir marka önceliğiniz yoksa, tavsiyem bir kaç bisikletçi daha gezmeniz. Malum kur yükselişi ve kriz sebebi ile pazarlık yada taksit şansı yakalayıp daha iyi bir donanım alabilir, yada düşündüğünüzden ucuza mal edebilirsiniz.

• Beğen