Bisiklet taşıyıcı aracımın bagaj kapağına zarar verdi

Ömer ARI

Üye
Tepki
0
Bagaj arkası ve araç üstü taşıyıcıların ikisini birden kullanıyorum.. Öncelikle bagaj arkakası bir bisiklet için bile kaliteli ve sağlam bir aparat kullanmak şart. Sadece hasar gören sizin bagaj kapağınız değil, problem çıktığında yola düşüp arkadan gelenlere vereceğiniz zararı da iyi düşünmek lazım.

Thule ClipOn 9103 modelini kullanıyorum iki yıldır. Çoğunlukta 3 bisiklet taşıyorum. Limiti 45 kg. Bisikletleri taktıktan sonra da güvenlik şeridiyle taşıma barlarına tüm aparat ve bisikleti bağlayarak garantiye alıyorum. Olası problemde hiç olmazsa yol kenarına çekene kadar bisikletler yola saçılmamış olur. Ufak çizikler dışında ciddi bir hasar oluşmadı benim bagajımda. Dikey bagaj kapağına arka cam destekli ve altta üstten bagaj kapağına kancalarla tutunan bir şekli var. Merak edenler aşağıdaki linklerden görebilirler.

http://www.car-roofracks.co.uk/pics/bike-racks/9103-vdetail.jpg

(link)

Araç üstü taşıyıcı olarak Thule FreeRide 532 modeli kullanıyorum, yukarıda fotoğrafları olan modelle aynı. Aracım yüksek olduğu için montaj biraz problemli. Araç 2006 eski kasa Subaru Forester. Boyumuz yetmediği için indir bindir biraz zahmetli oluyor ama alıştım.

(link)

http://www.car-roofracks.co.uk/pics/bike-racks/532-freeride-bike-rack-2.jpg

http://www.car-roofracks.co.uk/pics/bike-racks/532-freeride-bike-rack.jpg

Kullanım kılavuzlarında araç üstü için 130km hızı, araç arkası için de 90km hızı geçmek tavsiye edilmiyor. Çukurlardan veya hız kesici tümseklerden nasıl kullandığınız da önemli elbette.

Scudo

ankirali

Üye
Tepki
24
Çeki demirine takılan thule marka kullanıyorum. Çok kullanışlı.
(link)

Alperen ERTEN

Forum Bağımlısı
Tepki
255
Bisiklet
Geotech
Biz de reno 19 aracımızda kullanıyoruz. Çizik oluyor. Ama hiç kanca çıkması gibi bir sorun yaşamadık. Şehirler arasıda 100km hızdan aşağıda düşmez babam.iyi çektirip kontrolleri düzgün yapınca sorun çıkmıyor. Ama babam arabayı yenilersek takmam bunu diyor. Bu çengel kısımları bagajı çiziyor :)

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
bende arka kısma takılan da var tavan ıın takılanda var arka kısım hıc saglıklı olmuyor aracımda kuuk bende uste tasıyorum bısıkletımı cok daha rahat ve sorunsuz oluyor

(link)

(link)

Ali Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
145
arkadaşlar taşıyıcıyla bir alakası yok eğer bagaj kapağınız plastikse ör:captiva çok ciddi zararlar verebilir yani bagaj kapağı ile ilgili

Serkan.Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
764
Bisiklet
Mosso
bizde arka kapağın anasını ağalttık allahtan araç kıralıktı verdik 100 lira fazladan geçiştirdik hemen...
ama baya hasar verdi taşıyıcı.. oysaki o kadar güzel sıkmıştır herşeyi ama işe yaramadı zaman zaman görülüyor böyle şeyler

kvnccelik

Aktif Üye
Tepki
74
Bisiklet
Trek
Anladığım kadarıyla bu çeki demirli modeller daha sağlam oluyor. Peki bu çeki demiri taktırma işlemini nerede nasıl yaptıracağız, hiçbir fikrim yok. Fikir verirseniz sevinirim.

behcetatinc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.267
@kvnccelik

Araca çeki demiri montaj bedeli, en pahalı bisiklet taşıyıcının fiyatını geçer diye düşünüyorum. Araç için tekrar proje çizdirmeniz ve ruhsata işletmeniz gerekiyor. Bu kadar zahmete girmeye inanın gerek yok.

Tepki
1.236
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Çeki demiri için önce proje çizdiriyorsunuz sonra ruhsat değişiyor ruhsatta çeki demirinin yazılı olması lazım yoksa trafik ceza yazıyor .....Proje ruhsat falan bayağı tuzlu oluyor birde çeki demiri taşıyıcı parası var tabii tahminen en kötü 1000 tl geçer ....Ben Thule marka araç arkası kullanıyorum memnunum ...

kaanrevan

Üye
Tepki
28
Bu konuyu çok araştırdım. Herhalde araca çeki demiri taktırmak en mantıklısı. Maliyetli evet, ama takılması ve sonradan bu tarz problemlerle uğraşmak açısından çok büyük avantajları var. Sonradan işi büyütüp aracı değiştirmez iseniz eğer bakarsınız bir römork takmayı da isteyebilirsiniz. En azından bu maliyet için içinizi biraz rahatlatmış olur. :)

Speker

Aktif Üye
Tepki
190
Bagaj kapagina takilan askili sistemler icin uc bisiklet cok fazla. Sarsintisiz ideal otoban surusunde bekli üc bisiklet emniyetli tasinabilir ama bozuk, kasisli bir yolda birkac kez hoplayinca hasar kacinilmaz. Iki bisiklet dikkatli olmak kaydi ile tasinabilir.

Gixxer

Forum Demirbaşı
Tepki
400
İsim
Yiğit Tabas
Bisiklet
Focus
Bu konud aalışveriş yaparken bilindik ve kaliteli markaları seçmek daha mantıklı: Thule gibi. Ama onların da fiyatları malum.. Çeki demiriyle bağlanan taşıyıcılar veya tavan askıları da aşırı pahalı bu durumda yapılacak en mantıklı hareket bagaj aparatanın çizebileceği yerlere ince bez vs. koyarak çizilmeyi olabildiğince azaltmak bence. Ayriyeten o aparatın yapacağı çiziklerin de çok derin olacağını düşünmüyorum bir pasta cila ile tamir edilebilir belki.