Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet taşıyıcı aracımın bagaj kapağına zarar verdi

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında serdar gültekin tarafından paylaşıldı.

1. serdar gültekin

serdar gültekin Bisikletkolik

Seviye:
    Peruzzo 382 bisiklet taşıyıcısı ile honda civic sedan aracımın arkasında 3 adet bisikleti yaklaşık 20-30 km taşıdım. Taşıyıcıyı sökerken farkettim ki bagaj kapağına çok ciddi hasar vermiş, acaba ben yanlış mı monte ettim diye internetten montaj talimatlarına baktım ama sadece hatchback araçlar için olanını bulabildim. Bu taşıyıcı sadece hatchback araçlar için mi diye düşünüyorum ya da sedan bir araca monte edilmesi ile ilgili bilgisi olan varsa benimle paylaşabilir mi.

2. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Standart taşıyıcıların 6 adet kayışı oluyor ve kayışların ucunda da aracın kenarına tutunması için kancalar oluyor.
    Bu kancaların 2sini bagajın ilerisine, camın hemen önüne. 2si sağa-sola. 2si de bagajın alt kısmına asılıyor.
    Daha sonra da kayışlar çekilerek sabitleniyor ve bisikletler üzerine asılıyor.

Kısacası öyle çok karmaşık bir işlem değil, sizin de yanlış yaptığınızı sanmıyorum.

Eğer bize bagajda nasıl bir hasar olduğunu fotoğrafla gösterirseniz, biz de sorunun nerede olduğunu tahmin edebiliriz diye düşünüyorum :)

serdar gültekin bunu beğendi.
  3. çağın onat

çağın onat Aktif Üye

Seviye:
    Araç arkası bisiklet bagajları çok ciddi problem yaratıyor. Bende de aynı sorun var. benimde bagajımda ciddi hasarlar oluştu. Üzerinde 2 3 bisiklet taşıyabilir diyor. Ama 2 bisikleti yükledinmi bagaj bagajlıktan çıkıyor. Ben bisikleti söküp araç içine diğerini ise bagaja takarak kullanıyorum.
    Ama herhalde en mantıklısı kaliteli bir araç üstü taşıcılar kullanmak.
    Bagajın bağlantıları çok kolay gibi gözüksede insanı çileden çıkarabiliyor. Yüklü bagajda çukura girdiğinizde alta takılan kancalar yerinden çıkıp bagajın sabit kalmasını engelliyor.
    Yolda giderken kötü süprüzler yaşamamak için çok dikkat edin. Herzaman ekstra bağlantı halatı kullanın...

4. Nuri Alper Ulupınar

Nuri Alper Ulupınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ben de üç bisikletimi taşımak zorunda olan tayfadanım. Üç bisikleti arabanın arkasında taşımak zor zanaat. Arabanın arkasına takılan taşıyıcılar taşıma kuvvetini en fazla 6 cm olan 2 tutacaktan alıyorlar. Bu bana mantıklı gelmediği için biraz maliyetine katlanıp araba üstü çözümüne yöneldim. Araç üstüne aldığım taşıma barı ve bisiklet taşıyıcı sayasinde bu işi çözmeyi düşünüyorum.

Taşıma barını ve bir adet bisiklet taşıma aparatını satın aldım. Uygun fiyata iki ayrı araç üstü bisiklet taşıyıcı daha almayı düşünüyorum.

Sevgiler.

5. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Çeki demirine montajlı modeller her ne kadar pahalı olsalarda sanırım bisiklet taşıma için en uygun seçenek gibi görünüyor. Diğer askılı ve tavana montajlı modeller bana güven vermiyor.

kaanrevan ve serdar gültekin bunu beğendi.
  6. serdar gültekin

Seviye:
    Aynen deiğiniz gibi yaptım, iki adet kancayı bagaj kapağının cam ile birleştiği yere, iki tanesini bagaj kapağının yan tarafına iki tanesini de alt kısmına yerleştirdim ve hareket etmeden iyice sabitledim. Ama taşıyıcının tampona kadar inmesi gereken parçası bagaj kapağının plakalığa denk gelen orta kısmına oturdu. Zaten hasar da o kısımda meydena geldi. Fotoğraflarını çekip paylaşayım belki daha açıklayıcı olur.

7. serdar gültekin

Seviye:
    Firmalar nedense kullandıkları malzemenin 45-50 kg ağırlığı taşıyabileceği vurgusuna yoğunlaşmışlar, o yükün bagaj kapağına ne kadar baskı yapacağını, bisikletlerin taşıyıcı üzerindeki duruş pozisyonunu da dikkate alırsak kaldıraç etkisiyle 45 kg yükün aslında bagaj kapağına aslında ne kadar yük bindireceğinden hiç bahsetmiyorlar. Bir de arabanın hareketi esnasında salınımı ile sanırım çok daha fazla baskıya maruz kalıyor bagaj kapağı. Sanırım ben de araç üstü taşıyıcılara yöneleceğim eğer somut bir çözüm bulamazsam.

8. behcetatinc

behcetatinc Bisikletkolik

Seviye:
    Uzun süredir araç arkası taşıyıcı kullanıyorum, kullanım öncesi bağlama işleminin uzun sürmesinin dışında bir negatiflik yaşamadım ama benim kullanmakta olduğum taşıyıcı, alt ayakları tampondan destek alanlarından. Hasar resimlerini paylaşabilirseniz belki daha fazla fikir beyan edilebilir.

9. alican aydın

alican aydın Üye

Seviye:
    peruzzo 382 çelik modelini civic sedan 1997 model aracımda kullanıyorum ilk montaj ve açı ayarını delta kızıltoprakta yaptırdım ve sorunla karşılaşmadım gerçi bu montaj sistemi banada güven vermiyor bagaj kapağı alt taraf bağlantı kancaları bazen gergin olmasına rağmen kendiliğinden çıkıyor, belirtiğim bu güne kadar sürekli tek bisiklet taşıdım.

10. Çagatay Çimşit

Çagatay Çimşit Kıdemli Üye

Seviye:
    3 bisiklet bu türde taşıyıcılar için fazla bir ağırlık. İdeali 1 tane taşımak, uzun yolda 2 taşıdığım oldu bir kere ama dediğiniz gibi plaka ve çevresine baskı uyguluyor. Sürekli 3 taşıyorsanız çeki demirine takılan bir model şart gibi görünüyor.

11. serdar gültekin

Seviye:
    Aslında sürekli üç bisiklet taşımıyorum ama gerektiği zamanlar oluyor. Ben gideceğim her yere bisikletle gidiyorum, eşimi bisiklete binmeye teşvik etmek için almıştım taşıyıcıyı. Dün akşam biraz deneme yaptım araç üzerinde ama her şekilde zarar verecek gibi gözüküyor. En mantıklısı çeki demirinie monte edilen taşıyıcılar sanırım.

12. Talha Ateş

Talha Ateş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:

Keşke zarar gören yeri bir fotoğraf ile paylaşsaydınız. Bende bu aparattan düşünüyorum aslında...

13. Nuri Alper Ulupınar

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Dün akşam araç üstü bisiklet taşıyıcı aparatını monte ettim. 15 dk gibi bir sürede hallettim. İlk takmam dolayısıyla uzun sürdü kanımca. Süre daha da kısalabilir. çok sağlam görünüyordu. Yol yapmadım henüz. Yol yapınca tecrübelerimi sizinle paylaşacağım. Akşama doğru fotoğraf çektiğim için biraz sorunlu bir foto oldu.
    Ama yine de paylaşayım istedim.

[​IMG][/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

serdar gültekin ve Talha Ateş bunu beğendi.
  14. Talha Ateş

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Nuri kardeşim aracın üzerinde iki kenarda duran bagaj ayakları, tavana yapıştırma mı? Yoksa vidalı mı?

Bunlar çoğunlukla yapıştırma oluyor yani aksesuar olarak konmuş bu yüzden insanlar sonradan vidalattırıyor. Çünkü Allah korusun ani frende komple fırlayıp gitme riski var.

15. Zeki Günaydın

Zeki Günaydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Behçet abi haftasonu bende almayı düşünüyorum. senle buluşakta halledek şu işi. ben kesin beceremem. arabayı perte çıkarırım ama dur bakalım .hayırlısı.

16. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Benzer sorunları yaşıyorum. Üçlü taşıyıcı var. Geçen yıl almıştım (yaklaşık 200-250 TL arasında Velespit'ten almıştım). Üç bisikleti de sağlam monte edip, iyice sıkılaştırdıktan sonra bisikletlerde hiç sarsıntı olmuyordu (26-26-20 inch). Çoğunlukla alt askılar yerinden çıkıyordu (araba çukur/tümseklerde sarsılınca bisikletlerin aşağı basıncı artıyor ve de alt askılıklar yerinden çıkıyordu).

Ancak bu ay bisikletleri yenileyince işkence başladı (28-26-24 inch). Boyutlar arttı.

Araba üstüne monte işini düşünmeye başladım. Bilenlere iki sorum var:

- Üç bisikleti mevcut taşıyıcıya yüklemek bile kas çalışması gibi bir şey, arabanın üstüne kaldırmayı nasıl yapıyorsunuz?

- Köprü altlarından, yol altlarından geçerken ölçü işini nasıl yapıyorsunuz?

Kullananların önerebileceği bir model var mı?

17. Nuri Alper Ulupınar

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Talha kardeşim,

Herhalde gri metalik rayları kastediyorsanız arabanın orjinal rayları ve vidalı. Çok sağlam ve arbanın üreticiside bunların üzerine taşıyıcı bar konumlandırıyor.

Sevgiler.

Talha Ateş bunu beğendi.
  18. Talha Ateş

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Teşekkür ederim efendim evet onları kasdetmiştim.

Nuri Alper Ulupınar bunu beğendi.
  19. Nuri Alper Ulupınar

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bahadır abi,

Ben birinci soruna cevap vereceğim. bisikletlerimiz en nihayetinde 10-15 kg civarında. Kendi bisikletimi koyarken bende nasıl kaldırırım arabanın tavanına dedim. Benim arabanın modeli aynı zamanda SUV. Sedan ve hatchbacklerden daha yüksek. çok kolaylıkla kaldırdım lastiğin oturduğu pabuçlara yerleştirdim.Ortadaki sıkıştırma aparatınıda kadronun yere açılı kısmına kolayca tutturdum. Benimde umduğumdan kolay oldu diyebilirim.
    Aşağıya resim koydum.

Uploaded with ImageShack.us

Henüz yola çıkmadığım için ölçü işine girmedim. Ama düşünüyorum ki yollarda kamyonlar ilerliyor. Onların geçtiği yollardan ilerliyeceğiz. Ölçmedim ama tahminen yükseklik 2.7 metre gibi bir şey olacak.

Tabi ki temkinli olmakta fayda var diye düşünüyorum.

Sevgiler.

20. tolga önal

tolga önal Yeni Üye

Seviye:
    bisiklet aparatını bagaja takmadan önce , bagaja koçtaş 'tan emin ettiğim ve 5 mt resi 10 tl olan yaklaşık 1cm kalınlığında koruyucu sünger bir tabaka seriyorum buda bagajlda oluşabilecek cizilmelerin önüne geciyor . ilk seferinde bende bazı ciziklere sebep olmuştum malesef ,tecrübe ettikçe fikir bulunuyor .