Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet tasarımı-proje

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında pykalisto tarafından paylaşıldı.

1. pykalisto

pykalisto Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba,foruma yeni üye olmama karşın bisiklet tutkunuyum..anadolu üniversitesinde endüstriyel tasarım okumaktayım, son dönemim ve bitirme projemde bisiklet tasarımı yapmayı çok istiyorum, Bu dönem itibari ile okulumuzda tamamen eğitime yönelik, bir firma ile ortak çalışarak bitirme projesi yürütülmesi istenmektedir. Bir öğretim dönemi sürecek olan proje, firma ile sürekli iletişim, bilgi paylaşımı, prototip için destek içermektedir. birçok firma ile görüştüm (aslı bisiklet, bisan,salcano..) ama olumlu cevap alamadım yada geri dönmediler..bu forumda yazdıklarınız bana çok faydalı oldu. bu firma desteği bulmam ile ilgili bana yardımcı olabilirmisiniz?:)

Tunca Canlıel, Eskişehir
    tuncanliel@hotmail.com

Burak Özen bunu beğendi.
  2. hkn

hkn Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba Tunca bey,
    Tasarım veya modelleme yaparken kullandığınız bilgisayar programı hangisidir?
    (SolidWorks, Catia V5, ProEngineer Wildfire vs.)

3. pykalisto

pykalisto Yeni Üye

Seviye:
    iyi derecede rhinoceros modelleme programı ve autocad, orta derecede alias biliorum. bunun yanında photoshop,freehand gibi grafik programları biliyorum..

hkn bunu beğendi.
  4. Faik BİLGİN

Faik BİLGİN Forum Demirbaşı

Seviye:
    istersen kardeş sana kara kalem tekniği ile bir kaç çalışma yaparım sen onları bilgisayarda halledersin

5. pykalisto

pykalisto Yeni Üye

Seviye:
    selam arkadaşlar,
    Aslı Bisiklete ve Gürol Abiye çok teşekkür etmek istiyorum. Bu konu başlığı altında duyurduğum, mezuniyet projesi kapsamında bisiklet tasarımım için bana firma desteği vermekteler.

Yaklaşık 2 hafta önce başladık çalışmalara ve haziran sonunda bitecek proje. Proje bitiminde ise ortaya çıkan ürünün prototipi üretilecek ve sergilenecek.

Sedona için, tepe inişi kategorisinde bir modelin üstünde çalışıyoruz. Gürol Abi bizzat kendisi yardımcı oluyor bana. Umuyorumki eğitime sağladıkları katkı boşa çıkmayacak ve sonuçta başarılı bir iş ortaya çıkacak.

6. pykalisto

pykalisto Yeni Üye

Seviye:
    Tekrar merhaba,
    Sedona ile ortak yürüttüğümüz A.Ü. endüstriyel tasarım mezuniyet projesi sonuçlandı.
    Bugun okulda sunumunu gerçekleştirdim. görüntülerini biranönce yüklicem, değerli eleştirilerinizi bekliyorum.
    Başarılı bi konsept olduğunu düşünüyorum okulda baya bir ilgi çekti. Parçalarını toplayamasakta kadronun prototipini yaptık.
    Yalnız Sedonanın ürün gamı için, piyasaya sunmak için yapılmış olarak değil, eğitim amaçlı bir mezuniyet projesi olarak bakılmalı, konsept çalışması. Ve Aslı Bisiklet ede bu konuda eğitime destek olduğu için çok teşekkür ediyorum. Benimle ilgilenen Gürol Beye ayrıca teşekkür ediyorum.
    Prototipin yapımını beraber gerçekleştirdiğimiz Eskişehirdeki Uğur Eksoz Servisi ne yine ayrıca teşekkür ediyorum :)

fatihgüven ve Onur Kula bunu beğendi.
  7. pykalisto

pykalisto Yeni Üye

Seviye:
    Bunlar paftalardan birkaçı, 3 boyutlu modellemeler var.

Üstündeki komponentlerin hepsini birebir modellemedim, her markanın farklı formlarda parçaları var. Ancak kadro ve grafik tamamen bana ait.

8. pykalisto

pykalisto Yeni Üye

Seviye:
    Buda kadro prototipi. Yavaş yavaş toplamayı düşünüorm,parçaları denedikten sonrada boyamasını yapıcam. 9kg civarında.

9. OzgurIskin

OzgurIskin Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu konuyu şimdi gördüm. Eleştiri/yorum istedigin için yazıyorum :)

Öncelikle ugraşın için tebrikler ancak ben modeli begenmedim :) Sana tavsiyem http://www.pinkbike.com/photo/list/?category=11&date=all linkindeki bisikletlere bir göz atman. Hangi bisiklette ne tur suspansiyon sistemi var gormus olursun. Tabi orda gordugun herseyi birebir kopyalayamazsın. Bildigim kadarıyla pekcok tasarım patentli. Vpp, faux bar, abp, fsr, horst link, dwlink, maestro vs. Bunlardan cogu belki de hepsi patentlidir o konuda net bir bilgim yok.

Single pivot tasarlamıssın ancak BBnin arka oynayan parça uzerinde olması çok kötü olmuş, sürüşü de berbat olur emin ol :) Daha evvelden bu tarz bir bisiklete binmiştim ordan biliyorum :) Sadece bir ornek; single pivot denince akla ilk gelen bisikletlerden biri Orange 224:

Tasarımda kullandıgın çizgileri de şahsen begenmedim. Daha basit tasarlayabilirdin. Sanırım sert çizgiler kullanarak işi bilmeyenler için prototipi daha ilgi çekici hale getirmek istedin.

Kadrodaki kritik noktalarda bir güç altında oluşacak stresi hesapladın mı? Tasarımında bu bir kriter miydi? Yoksa sadece goruntu olarak mı tasarlandı? Sadece fotolara bakarak konusuyorum: dropoutlar çok güvenli gözükmüyor.

Tamamen amatörce yapıldıgının farkındayım. Yazdıklarımı, "bu ürünü bir dükkanda görsem, alıcı olarak ne düşünürdüm" şeklinde algıla lütfen. Tekrar tebrik ederim. Daha iyilerini yapmanı diliyorum :)

Burak Özen ve pykalisto bunu beğendi.
  10. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
    bu tepe inişi canavarlarının fiyatı nedir acababilgisi olan varmı?
    pykalisto sana başarılar dilerim iyi çalışmalar.

pykalisto bunu beğendi.
  11. Fırat Ayanyan

Fırat Ayanyan Forum Bağımlısı

Seviye:
    daha prototipi bile bitmemiş ki abi satışı yok şu an :D

12. Kir-pi

Kir-pi Biyomedikal Enginar

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ben beğendim tip olarak gayet güzel.Biraz sıradışı bir tasarımı var sonucu merakla bekliyorum.

pykalisto bunu beğendi.
  13. mekatronik

mekatronik Aktif Üye

Seviye:
    manyak tyasarım

pykalisto bunu beğendi.
  14. GaLiP_

GaLiP_ Aktif Üye

Seviye:
    ya farkındamısın disk uyumu yok :S ve arka salıncağın tekerle bağlantı noktası hiç bir dh gibi durmuyor...

15. Sinto

Sinto Onursal Üye

Seviye:
    Kadro disk uyumlu

16. pykalisto

pykalisto Yeni Üye

Seviye:
    önde ve arkada 200mm diskler var, bağlantı noktlarıda heralde fotolar renkten falan belli olmuyor pek ama 5mm çelik sac ve destekleri var.

17. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Böyle bir olayı gerçekleştirme çabası içine girmişsin ve orataya güzel bir tasarım ile sonuc vermiş! valla ne diyeyim tebrikler!

pykalisto bunu beğendi.
  18. kayhan

kayhan Misafir

Tasarımı çok beğendim. Bir profosyönel den destek aldığın için gerçekçi olmuş kadro küçük ve merkeze toplanmış tekerler de kadroya uzak duruyor. Örümcek gibi bu isimi düşünebilirsiniz. tekrar tebrikler ve başarılar.

pykalisto bunu beğendi.
  19. Ouz Deniz

Ouz Deniz Onursal Üye

Seviye:
    Gerek ödev açısından, gerek içindeki heves açısından bakalım gayet iyi bir çalışma.Olumsuz eleştirilerde emin ol seni iyiye yönlendirmek için.Ama şu anda olumsuz eleştiri yapmak için çok erken.Çünkü senelerce bu işin tasarım kısmında çalışan mühendislerin çizimleri bile ilk aşamada muhteşem olmuyor.Bir çok değişiklikten geçerek uffff! dediğimiz hale geliyor.Bu yüzden daha iyi olacağına eminim çalışmaya devam!!!

pykalisto bunu beğendi.
  20. dümenci

dümenci Kıdemli Üye

Seviye:
    öncelikle tebrik etmek istiyorum güzel bi çalışma.
    eger ki bu kadroyu kullanacaksan işin biraz zor çünki kullanacagın malzemelerle beraber bu makinenin agırlığı kullanımı zorlayacak en birincil dez avantaj sanırım kardeşim erhanla (bu arada ben gökhan)tanışmışsınız sana bu konuda yardımcı olabiliriz elimizdeki bisikletlerden prototipin için başka ilham kaynakları bulabilirsin umuyorumki iibi netice ile zonuçlanan bi proje olur

pykalisto bunu beğendi.