Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet Tamir Seti Tavsiyesi

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında MehmetAliB. tarafından paylaşıldı.

1. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Bugüne kadar bisikletlerimi hep tamircide yaptırdım. bundan sonra kendim yapmak istiyorum.
    ayrıca bir bisiklet toplama projem var
    bisiklet tamir seti önerir misiniz
    bütün bisikleti söküp takabileceğim bir set var mı
    yahut parçaları tek tek mi almalıyım?
    ben şunları buldum. özellikle sonuncusunu çok beğendim:
    http://www.deltabisiklet.com/?_Args=_ProductInfo,4217,OdesisMc
    http://www.decathlon.com.tr/Bisiklet-Alet-Cantasi,PR-14309.html
    http://www.deltabisiklet.com/?_Args=_ProductInfo,4269,OdesisMc
    akort ayarı gibi önemli şeyleri kendim yapmayacağım. başka tavsiyelere de açığım

Anıl Erdoğan ve ihsangencer bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Şubat 2014
  2. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Konuyu bende takip etmekteyim. İlk iki linkteki takımlar benim hoşuma gitti. İçerik daha iyi geldi açıkçası ama daha iyi öneriler olabilir belki.

ufuk şimşek bunu beğendi.
  3. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Westization, Onur O. ve MehmetAliB. bunu beğendi.
  4. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Arkadaslar ben asagidaki urunu siparis verdim. Beklerseniz geldiginde iyi mi oldu kotu mu bildirme sansim olur herhalde :)
    http://www.planetx.co.uk/i/q/TOJWTK/jobsworth-tool-kit
    Ben aldigimda 35.-€ = 105 TL geliyordu. Shimano setler icin ve hollowtec 2 gobek icin uyumlu olarak belirtilmis. Inceleyince de oyle gorunuyor. 8 Ocakta siparis verdim ve su anda bulundugum bolgeye girisi gozukuyor. Sanirim bu hafta ici elimegecer. Su anki fiyati aldigim sitede 30,38.-€.
    75,00.-€ gumruksuz alisveris siniri. Site 60,00.-GBP uzeri alisverise ucretsiz kargo veriyor. Yaklasik 70,00.-€ yapar. Benim aldiklarim 73,00.-€ tuttu. Kargo bedava uygulandi. Malzeme gelsin detayli bilgi vermeye calisirim...

MehmetAliB. bunu beğendi.
  5. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    2. linkteki ürün zamanında Delta'da vardı, almıştım. Hala da duruyor, kullanıyorum. Bazı parçalar kullanmakta olduğum donanımdan dolayı işime yaramıyor. Mesela takımdaki 3 adet aleti hiç kullanmıyorum. Bazı parçaları ise takım içermiyor. Alyan anahtar yok mesela, sadece 8 numara anahtar tek olarak var. Gerçi bu modelde alyanlar boy boy var galiba, bendekinde yoktu. Eksik kalan diğer parçaları ise tek tek temin edip ekledim çantaya, kardeş kardeş yaşıyorlar orada. Bu arada malzeme kalitesi gayet güzel. Tek sorun anahtarların çantaya takıldığı yerlerin çok sıkı olması.

6. Ali Güven

Ali Güven Aktif Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    decathlon'daki ürün elimde mevcut. yeni bir bisiklet toplama planım ertelendiği için almayı düşünen olursa görüşebiliriz.

MehmetAliB. ve Tahir Keskin bunu beğendi.
  7. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Pusuya yattım, bekliyorum. Benim de aklımda var böyle bir set almak. Ah paramız olacak ki İzeltaş'tan takımlar dizeceğiz evimize ama...

Mehmet H., Anıl Erdoğan ve MehmetAliB. bunu beğendi.
  8. Fethi Özyüksel

Fethi Özyüksel Yeni Üye

Seviye:
    Bence ihtiyaçlar doğrultusunda alet edinmek daha doğrudur. Topladığım 3. bisikleti henüz bitirdim ve daha öncekilerde dahil olmak üzere; bir büyük bir küçük kurbağacık, 9-19 arası anahtar seti, allen, düz ve yıldız uçları olan tornavida seti, aynakol çektirme anahtarı ve tel kesme makası dışında pek alete ihtiyaç duymadım. Toplam fiyatı piyasada satılanlardan daha ucuza gelmektedir, çünkü hepsi işporta malıdır :) Neden böyle düşünüyorum: Serden Us'un üstteki mesajda belirttiği gibi toplu halde satılan takımlar içinde eksik veya fazla aletler olabiliyor.

GayriMütenahi ve MehmetAliB. bunu beğendi.
    Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Şubat 2014
  9. Mehmet H.

Mehmet H. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    lazım olabilecekler listesine göre en uygun takımı seçmek gerekir.başta bir liste yapmak şart takip edecem konuyu

10. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
  11. mustafatepe

mustafatepe Üye

Seviye:
    3. linkteki topeak set bende var. bu ürün bisiklet toplamaktan ziyade yolda çantanızda bulunması gereken küçük bir set.
    ama yine de birkaç ek aletle işinizi rahatlıkla görür.

12. VolkanS

VolkanS Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
  13. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Altini düsünmeden cizebilecegim bir yaklasim tarzi!
    Yukarida örnek olarak verilen setlere baktim. Bir kac tanesindeki bazi aletler hic kullanilmayacak ta olsa görünüs olarak kaliteli(!) - müneccim olmak lazim- ise yarar. Fakat Fethi Özyüksel' in yaklasimini daha dogru bulurum. Herseyden önce bir bisikleti olan insan ne tamir eder. Ne kadar siklikta tamir eder. Hele yeni baslayan birisi neyi tamir edebilir. Diger bir nokta da, eger insan iyi bisiklet kullanabiliyorsa, herseyin neden ve nicin o sekilde imal edildigini, nicin o sekilde kullanilmasi gerektigini biliyorsa, zaten bozulacak bir sey yoktur. Zaten her parcayi belirli bir süre sonra degistirmek gerekir. Yani kopmasini, yarilmasini, delinmesini, kirilmasini beklemek olmaz.
    Daha hic fren telim kopmadi! Nicin? Ne zaman kopacagini bilmiyorum! 70 km/h tempo ile dagdan inerken kopmayacaginin garantisi varmi? Ne zaman hareketleri biraz sertlesir, frenlarin hareketleri biraz güclesir, teller degisir. Zincir keza! Belirli bir bosluk baslayinca hemen degsimesi gerekir. Yol bisikletimde bu sinir 2000-3000 km civarindadir. Hemen " o kilometre cok az" diyenler cikabilir. Ama bunal karsilik ayna dislile r30000 i, rubleler 20000 i buluyor. Zinciri 10 bin km. kullansam, yani dayanabilse 10 bin km.ye, rubleler de o kadar dyanacak, ayna dislilerde. Cünkü o kadar asinmis zincir, digerlerini de yeyip bitirecek.
    Dolayisiyla bu saydiklarima bakinca bana zincir degistirmek icin, tel degistirmek icin, fren papucu degistirmek icin, lastik degistirmek icin aletler lazim. Zincir ve ruble sökme aleti, iki tornavida 3,4,5,6, belki 8 mm. alyan. Tel kesmek icin ve uclarina pimleri sikmak icin bir pense, 8,9,10. 13. 15 acik anahtar. Kurbagacik tavsiye etmem! :( Ayna kol hangi sistem ise (octolink, hollowtech...vs.) ona göre anahtarlar. Hepsi bu kadar. Bunlarin lastik degistirme, fren papucu degistirme, akort anahtari gibi olanlari, her bisikletcinin zaten cebinde tasimasi gereken aletler.
    Zaman ilerledikce, direksiyon yatagi icin freze gibi cok pahali aletler de olabilir. Ama normel bisikletinin bakimini yapan insanlar icin gerekli seyler degildir. Burada sizleri biraz kiskandirmak amaciyla bir sey anlatayim; yasadigim sehirde bir bisiklet tamirhanesi var. Burada saati 3 euroya her türlü aleti kullanarak tamiratini kendiniz yapabiliyorsunuz. Son topladigin cyclocrossumun masa yataklarini ve krank yataklarini 1 euro verip burada taktim. Masa yataginin frezesi icin gerekli alet 150 euro! :)

Bisikletinizin tamiratini kendiniz yapmak istiyorsaniz, her seyden önce kullandiginiz bisikletin donanimlarinin nicin öyle yapildigini, dogru olarak nasil kullanilacagini iyice ögrenin. Bu sekilde kaza olmadigi sürece hic bir sey bozulmaz zaten.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 16 Şubat 2014
  14. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Ihtiyaca gore alet toplamak mantikli bir yaklasim. Ancak elinizde hicbirsey yoksa set almak ekonomik bir cozum. Dikkat edilmesi gereken konu aldiginiz set isinizi gorecek mi? Ayrica icindeki aletler kaliteli mi?
    Bu konuda yurticinde makul fiyat, kalite ve icerikte set maalesef bulamadim. Genelde yurtdisi alisveris yapanlarin kaliteli urun icin onerdigi siteleri tararken shimano donanimli bisikletim icin yeterli olacagini dusundugum 18 parca basit bir set ile karsilastim. Buna cok benzeyen setleri baska sitelerde de buldum ancak farkli markalarda ve genelde performans notlari kotu olarak yorumlanmis hatta bazi anahtarlarin uyum sorunu oldugu yazilmisti. Benim aldigim set bu:
    http://www.planetx.co.uk/i/q/TOJWTK/jobsworth-tool-kit

Nereden aldigim ve alisverisin surecine ait bilgi ve aktarimlari merak edenler icin actigim konunun linki de bu:
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=129400

Setin kalitesi amator kullanicilar icin gayet yeterli (profesyoneller icinde uygundur belki o konuda tecrube sahibi degilim).
    Alyan anahtarlari her isinizi goruyor ve uclari zorlanmadan etkilenmedi. Ancak biraz uzun tutulduklari icin cok uctan tutarak zorlarsaniz govdede hafif bir egrilik olabiliyor ancak kolayca gideriliyor. Normal tuttugunuzda bir sorun yaratmiyor. Uzun olmasi da ulasilmasi problemli alyan vidalarda rahat calismanizi sagliyor.
    Akort anahtarini kullandim, kaliteli ve 3,2 - 3,3 - 3,5 olculerindeki tel ayarlari icin uygun.
    Zincir sokme aparatini kullandim, sorunsuz ve kaliteli. Ayrica uzerinde yedek pim acan aparati da var.
    Acera aynakol ve dort kose (kare mil) orta gobek soktum. Gayet guclu ve kaliteli anahtarlar.
    Yeni aldigim deore hollowtec 2 aynakol ve gobegi taktim. Bunun icin uretilmis olan anahtarlarda kaliteli ve uyumlu, sorunsuz calisiyor.
    Pedal sokme anahtari ayni zamanda diger tarafi ile klasik aynakol sokme aparatini, klasik shimano orta gobek anahtarini ve ruble anahtarini kullanmanizi sagliyor. Metali kaliteli. Pedal sokerkende uyumlu ve sorunsuz calisti.
    Vites ayarlari icin tornavidalari kullandim. Uclari uyumlu ve kaliteli gorunuyor. Kisa vadede ve dogru kullanimla bozulacagini dusunmuyorum.
    Lastik levyeleri buyuk ve oldukca etli (kalin / oturakli). Evde kullanim icin cok rahat, ugrastirmiyor. Mecbur kalinirsa tamir kitine atilip yaninizda da tasiyabilirsiniz agir degiller ama biraz buyukler iste.
    Su ana kadar sadece ruble anahtarini, zincirli kaset dişlileri sabitleme kolunu ve tekerlek gobekleri icin hazirlanan anahtarlari kullanmadim. Teker gobekleri icin anahtarlar ince olmalari gerektigi icin biraz zayif gorunuyorlar. Ancak dogru sekilde ve zorlanmadan kullanilirlarsa sorun cikaracak veya uclari kolayca bozulacak gibi degiller.
    Umarim ilgilenenlere bir fikir verebildim.
    Iyi forumlar :)

ÖmerFarukŞ ve MehmetAliB. bunu beğendi.
  15. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Alalı çok oldu ama yazmayı unutmuşum. Set almak yerine aşağıdaki Süperbike'nin ürününü aldım. Setlerde eksik ya da fazla alet olduğundan ve ihtiyaç oldukça lazım olan aletin alınması gerekeceğini düşündüğümden böyle karar verdim. Zaten elimde pompa, pense gibi aletler mevcuttu.
    Süperbike'nin ürünü 18+1 özellikli. +1 özelliği minik çantası oluyor. İçeriğinde iki adet plastik levye, alyanlar, tornavida uçları, zincir sökme aleti, akort anahatarı ve ne işe yaradığını bilmediğim:) siyah plastik zımbırtı var. Yolda lazım olabilecek her şey varken ne yazıkki düz uçlu tornavida yok. İki kez lazım oldu halbuki. Onu başka setlerden alıp buna geçireceğim sanırım.
    Taşıma kolaylığı açısından bunu aldım. Evde aşağıdaki aletlerden başka tornavida takımım ve çekiçlerim var. Çekiç ne iş diye sormayın İnanın o da lazım oluyor:)
    Bilgi ve fikir veren herkese teşekkür ediyorum

16. hakan64

hakan64 Bisikletkolik

Adı:
    hakan
    Seviye:
  17. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @Angel
    2 yorum yukarida bu konuya dair bir paylasimim var. Verdiginiz linklerden Procraft Starter Werkzeugkoffer - bike-components bulunan urunun birebir aynisi bende var ve cok memnunum. Bir yildir kullaniyorum. Markasi farkli sadece ancak kalitesi ayni ise her isinizi goreceginizi dusunuyorum. Sanirim bu urunler siparis veren musteriye gore marka basilip uretiliyor.
    Diger urundeki lokma setine aldanmayin. Onemli olan bisiklete ozel anahtarlardir. Diger herseyi (alyan, lokma, tornavida uclari, siradan ingiliz anahtarlari vb.)kalitesine gore ucuz veya pahali yapi marketlerden kolayca bulabilirsiniz ;)

hakan64 bunu beğendi.
  18. Alperen Adiguzel

Alperen Adiguzel Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Aynen bende ikisi arasında kararsızım ama bir XLC kalitesinde mi ?

19. hakan64

hakan64 Bisikletkolik

Adı:
    hakan
    Seviye:
    hocam o setteki parçalarla kare milli aynakol göbeğini sökebilir miyiz? procraft la sizin aldığınız jobsworth baya benziyo birbirine sadece renkli farklı, büyük olasılık aynı yerde üretilmişlerdir

20. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @Angel
    Sokebilirsiniz. Aynakol cektirmenin guzel tarafi o zaten. Uzerinde kucuk siyah sokulebilir bir parca var. Bu sekilde hemen her tur aynakol/gobek uzerinde sokme yapabiliyorsunuz. Hollowtec II uyumlu anahtarlarla da hangi bisiklet uzerinde calisirsaniz calisin bu set yeterli oluyor. Setin eksigi ingiliz anahtari / anahtarlari. Birde duz ve yildiz tornavida standart uclu bisiklet icin genelde yeterli. Ancak lokma seti vb. ihtiyaciniz varsa bunlari ekstra almaniz gerekir ki yapi marketlerde bol fiyat - kalite secenegi var ;)