Bisiklet sürmeyi öğreten kurs varmı?

qqaazz

Üye
Tepki
2
Her şey yapıldıda bir bisiklete binmeyi öğreten bir firma,kurum ,okul ,kurs gibi birşey yapılmadı.Bisiklete binmeyi öğrenmek isteyenlere (25-30 yaş üzeri) öğretecek kurs olsada öğrenseler...Kimsenin öğretecek zamanı olmuyor.

• Beğen
Tepkiler: ilkcan çağdaş
Scudo

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Arz ve talep meselesi birgün olabilir belki.

Tepki
59
@Bartu Aras
Konuyu açan arkadaşımız kendi düşüncesini dile getirmiş. Bu şekilde cevap vermek yerine, kelimeler daha özenli kullanılarak cevap verilmesi uygun olurdu. Bu cevabı kötü niyetle yazmadığınızdan eminim:) sadece bisikletliler arasında muhabbetin, saygının örneklerini büyük ölçüde gördüğümüz bu forumda, aynı güzelliklerin korunması için yazdım.

---

Bahsettiğiniz kurslar açılabilir tabiki, talep olursa neden olmasın

Herkese bol pedallar:)

Tolga Yücel

Forum Demirbaşı
Tepki
328
Bisiklet
Salcano
Süper olur derim :) hatta ücretsizde olabilir.. Bazı insanlar gözlerinde çok büyütüyor çünkü geçmişte yaşadıkları bazı sebeplerden dolayı,kimiside merak salmamış bu 2 tekere.. Belki 1 gün neden olmasın?

Tepki
3
belki güvenli sürüş tekniklerinin öğretilebileceği bir yer açıılır ama direk binmeyi öğreticek bi yerin açılacağını pek sanmam

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
farklı zorluk derecelerinde parkurlar hazırlayan, yine seviyeye göre püf noktaları, hareketleri öğreten bir kurs bünyesinde arazi eğitimi hiç fena olmazdı aslında...

sonuçta riskli bi alan... tek başına nereye kadar, düşüp kalsak kimsenin haberi olmıycak...

(e bunu yapan, bisiklete yeni başlayanlara da bi kurs düzenler tabi...)

Tepki
17
Bisiklet
Salcano
"olabilir,ama gereksiz " diyen arkadaşa; :(
sanırım bisiklete binmeyi biliyorsunuz,eğer ben ve benim durumumda olan diğer arkadaşların yerinde siz olsaydınız bu cümleyi biraz zor kurardınız...
ilerde böyle bir oluşum gerçekleşirse o zamana kadar umarım profesyonel bir bisiklet sürücüsü olarak ilk saflarda ben görev alıcam:)

Samet Horasan

Aktif Üye
Tepki
78
Bisiklet
b'Twin
Bisikletin dahada yaygınlaşması için iyi olurdu açıkçası...:)

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
otomobiller için ileri sürüş teknikleri kursları bazı ülkelerde gayet yaygın, ülkemizde de birkaç tane var. genellikle emekli ralli pilotu ya da lisanslı yarışçılar tarafından veriliyor ve bence ehliyet almış olan herkesin bu kurslara da gitmesi lazım.

kendi adıma konuşursam; ben ileri sürüş teknikleriyle ilgili bildiğim herşeyi bu kurslara gitmeden, kendi başıma öğrendim. benim için bir tutkuydu, ki hala da öyle. gel gelelim bu sevdanın maliyeti bana pek yansımasa da babam açısından aynı şeyi söyleyemeyeceğim... küçüklüğümden beri babamın arabalarını kaçırıp dururken bir hyundai accent'i her tarafından dökülür hale getirdim, ehliyet aldıktan birkaç yıl sonra da bir tane peugeot 307 parçaladım.

derken yıllar yılları kovaladı, ve şimdiki sürüş becerim defalarca kez benim, ailemin ve arkadaşlarımın hayatını kurtardı. öyle ki; birkaç defa aracı kendim kullanmadığım halde, yanımda oturan şöförün farketmediği bir tehlikeyi önceden sezip uyararak ve co-pilot gibi komutlarla yönlendirerek ciddi kazaları önlemişliğim de vardır. hatta birlikte yaşadığımız bir olaydan sonra, annem yanında ben varken asla direksiyona geçmiyor :) "sen benim bile ne yaptığımı benden iyi biliyorsun, biraz hızlı da gitsen senin sürmen çok daha güvende hissettiriyor" diyor. hem de önceden arabasını parçalamış olmama rağmen...

etrafımda olup biten kazalara bakıyorum; çoğu zaman çok basit şeyler yüzünden meydana geliyor. bir sürücü çizgiden hafifçe çıkmış bir aracı toparlayamıyor ve karşı yönden gelen başka bir sürücü de kendisine savrularak gelen araçtaki garipliği bir türlü sezemiyor, frene basmayı akıl edemiyor, ve kaza göz göre göre geliyor. ya da başka bir sürücü; aniden önüne fırlayan bir yayaya tepki olarak frene basmantaksa herşeyi bırakıp kollarını kafasına siper ediyor... bunun gibi saçma sapan kazalardan o kadar çok sayıda biliyorum ki, bıraksanız sabaha kadar anlatabilirim.

ileri sürüş teknikleri kursları; sadece dur-kalk yapmayı ve aracı şerit çizgileri içinde tutmayı bilecek kadar araba kullanabilen acınası durumdaki bir sürücüyü alıyor, ralli pistinde sonuncu da olsa en azından yarışı hasarsız tamamlayabilecek sürücüler yetiştiriyor. ki bunun ne kadar önemli olduğunu, yarış dünyasıyla ilgili az çok bilgisi olan herkes bilir.

bir araca ekstrem koşullarda hakim olmayı bilmek; trafikte çok çok işe yarıyor. malumunuz ülkemizde öyle bir trafik var ki, her an tehlikeli bir durum gelişebilir ve bunlara karşı hep hazırlıklı olmak lazım. az önce bahsettiğim saçma kazalarda; çarpışan iki araçtan sadece birinin sürücüsü ileri sürüş tekniklerinden haberdar olsa, bu kazaların tamamı rahatlıkla önlenebilirdi.

ben bir şekilde bu teknikleri öğrendim ama; keşke 2 tane arabanın canına okuyarak değil de, adam gibi bir kursa gidip profesyonellerden öğrenmiş olsaydım. işte o zaman; geçmişte başıma gelen talihsiz olaylar hiç gerçekleşmezdi. Allah'tan o deli çağlarımda kimsenin ölümüne ya da yaralanmasına sebep olmadım; şanslıymışım ya da kalbim temizmiş, herkes istediği şekilde bakabilir olaya.

işin otomobil kısmını fazla uzattım; şimdi asıl konumuz olan bisiklete geleyim:

otomobil sürücüleri trafiğe çıkmadan önce saatlerce teorik ve pratik ders almışlar, en azından temel bilgilere ve becerilere sahipler. polis teşkilatı da ben kendimi bildim bileli ehliyetsiz sürücülerle ilgili işi sıkı tutuyor, böylece trafikte tehlikeler bir nebze olsun önlenebiliyor.

gel gelelim; bisikletlerde bu tarz önlemler söz konusu bile değil...

bisiklet için yasal kısıtlamalar çok çok az olduğu için, ve herkesin ulaşabildiği ekonomik bir araç olduğu için; araç sürme becerisi çok az olan insanlar bile bisikletle yollara çıkabiliyor.

bisiklet sürücülerinin önemli bir kısmı; hayatında hiç trafik eğitimi almamış. haliyle br otomobilin direksiyonuna da hiç geçmemişler, 4 şeritten herkesin manyak gibi gittiği bir trafikte de bulunmamışlar. bu yüzden motorlu taşıt sürücüleriyle empati kurma becerisinden yoksunlar.

bu durum birçok tehlikeye, ve kimi zaman ölümlü kazalara sebebiyet veriyor. otomobillerdeki kör nokta kavramından haberi bile olmayan bisikletliler, en olmayacak yerlerde durarak kendilerini tehlikenin tam göbeğine atıyorlar. trafik ışıklarına uydukları zaman bütün tehlikelerden kurtulacakları yanılgısına düşen sürücüler, kimi zaman ölüme kadar varan kazalara karışıyor. kimi zaman trafiğe kapalı caddelerde dalgın dalgın ilerleyen bisikletliler, göz göre göre yön değiştiren yayalara çarpıyor ve hala suçun yayada olduğunu iddia edebiliyorlar. panik fren diye bir kavramın varlığından habersiz bisikletliler, ani gelişen durumlarda ön freni kontrolsüzce sıkıp takla atıyor ya da bisikletin üzerinden uçuyorlar.

bu saydıklarım; forumda da sıkça yer alan ve hepimizin ya başından geçmiş, ya da şahit olduğu durumlar. hatta bundan çok daha fazlası var. işin ironik yanı; bazen bu tarz basit kazalar, 20-30 yıllık tecrübeye sahip bisiklet sürücülerinin bile başına gelebiliyor.

işte bu yüzden; bence bisikletler için de ileri sürüş teknikleri kursları açılmalı. kaç kişi olayın bilincine varıp katılır bilemiyorum, ama ben mesela istanbul gibi nüfusu yüksek bir şehirde yaşamaya başlarsam bir gün böyle bir organizasyonu denemeyi düşünürüm. olay para kazanmak değil, insanların hayatlarını kurtarmak. kurslara katılım ücretlerini mümkün olduğunca düşük tutmak, hatta mümkünse bedava yapmak için; sponsorundan tutun, kendi cebimden para vermeye kadar her türlü yolu denerim.

şimdilik bu sadece aklımdaki bir düşünce; bakalım zaman ne gösterecek...

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Fransa'da bile yoksa olmasına daha çok var.

egehan

Daimi Üye
Tepki
82
Bisiklet yolları daha ülkemizde yokken bu kurslar biraz hayal ürünü kalır gibime geliyo :)

Tepki
12
bisiklet yollarının olmaması yuzunden bisikletlilerin trafikle bu kadar iç içe olması yuzunden asıl gerek var diye dusunuyorum ben=)

Eray ADALI

Forum Bağımlısı
Tepki
705
Bisiklet kullanmayı ögrenmek, cesaretini topladıktan sonra 1-2 günlük bir iş... Tabii bu temel anlamında bisiklet kullanma.. Devamında deneme yanılmalar ile insan kendini geliştiriyor.. Bu yüzdendir ki cok kısa sürecek bir kurs icin kurum kurulmaması normal karsılanmalıdır. Fakat kimi arkadasların dedigi gibi "ileri sürüs teknikleri" ve "temel bisiklet bakımları ve tamirleri" gerek mtb gerek yol gerek turcular icin önemli bir konu buna katılıyorum.

Bisiklet Toplulukları, Dernekleri ya da bisiklet alt dalı bulunan doğa sporları kulüpleri ile üniversite topluluk ve takımları bu konuda zaman zaman bir etkinlik yapabiliyor.. Forumda zamanında "kulupten tanıştıgım daha oncesinde tanımadıgım bir arkadas ogretti bana bisiklete binmeyi, yaşıma aldırmadan öğrendim" diyen bir üyenin 100-110kmlik günübirlik tur anısını okudugumu hatırlıyorum.. Devamındaki temel bakım-tamir üzerine de kulüpler genelde sezon başlangıcında tanışma - bilgilendirme mahiyetinde yapılan toplantıda ufak bir sunum yapar. Devamında talebe göre temel/ileri sürüs teknikleri üzerine de benzer etkinlikler yapabiliyorlar (EBİS ve MetuMTB'den tecrübe ile sabittir)

Eğer etrafınızda bu tarz bir kulüp varsa onlarla irtibata gecebilirsiniz.. Kurs seklinde olmasa bile aralarından biri size yardım edip 1-2 günde "bisiklete binme" yi öğretebilir.. Devamında dikkat edilmesi gereken hususlara göz gezdirirseniz iyi bir bisikletci olma yoluna girmis bulunursunuz.. Kulüplerin genelinde olan bir uygulama vardır "yeni başlayanlar için kısa turlar" "orta seviye turlar" "performans turları" seklinde sınıflandırır turlarını zorluk derecesine göre ki herkes kendi seviyesinde kişilerle binsin bisiklete ve maksimum zevki alsın... Yüksek tempo gidilmeyen, kısa ve mümkün mertebe dik tırmanışlar içermeyen başlangıç seviyesi turlar size göre olacaktır... Öğrendikten sonra bu tarz turlarla pektirebilirsiniz..

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

Mehmet Ser

Forum Bağımlısı
Tepki
462
Bisiklet
Giant
Atilla bisiklet Böle bir kurs veriyor diye okumuştum Resmi sayfasında

mustafa akman

Forum Bağımlısı
Tepki
3.632
10 dkda bisiklet sürme öğrenilebilir.

mantığını kavramak meselesi

mantık şu
bisikletin devrildiği yöne doğru direksiyonu çevireceksin
işin başındakiler tam tersini yaparlar ve düşerler

bu mantığı kavradıktan sonra
öğrenmek 5 dk aslında

yüzme bilmeyenlerin boğulma korkusuyla ellerini kaldırmaları gibi
böyule yapınca ağırlık noktan ağıza yaklaşır ve nefes alamazsın
ellerini suya soksan ağırlık noktan göbeğe yaklaşır
o zaman rahat nefes alırsın

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Ser
Tepki
17
Bisiklet
Salcano
arkadaşlar ben bisiklete binmeyi İZMİR BİSİKLET DERNEĞİ'nin vermiş olduğu kursla öğrendim...günde 2 saat,toplamda 8 saatlik 4 gün süren bir kurstur...hocalar lisanslı eğitmen ve milli sporculardır ...ilk günümde bisikletin üzerinde devrilmeden duramıyor ve 5 adım ilerletemiyordum, 3. gün hocamla beraber Bostanlı-Mavişehir arasında yaklaşık 10 km. beraber gitmişiz...ben sürebilmiş olmamın verdiği keyifle ne kadar ne gittiğimi tabii ki bilmiyordum,hocam bana 10 km. bisiklet sürdünüz diyince sevinçten ve şaşkınlıktan ne diyeceğimi bilemedim,haala inanasım gelmiyor,o yolları hocamın arkasından nasıl gittim diye:))...ben bir yıldır araştırıyorum,sadece İzmir'de böyle bir kursun varlığına rastladım...İSTANBUL'da kurs var mı yok mu bilmiyorum,bilen varsa yazsın,sevinirim...çünki sırada önce güvenli,sonra da ileri sürüş tekniklerini öğrenmek var:)) hepimize bol pedallı,sağlıklı günler

• Beğen
Tepkiler: Rocketman