Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet sürmeyi öğrenmek?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında M.Erkan.Gunay tarafından paylaşıldı.

1. M.Erkan.Gunay

M.Erkan.Gunay Yeni Üye

Seviye:
    İyi geceler arkadaşlar birşey sormak istiyorum benim bir arkadaşım var kendisi 20 yaşında kız ve bisiklet sürmeyi bilmiyor ve öğrenmeyi çok istiyor ben öğretmek istiyorum fakat nasıl bir yol takip edeceğimi bilmiyorum sizce en kolay bisiklet sürmeyi öğretebilirim?

2. Ersin Erbeden

Ersin Erbeden Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    En temizi elinizi tutup sürdürürken futursuzca bırakmak :)

3. M.Erkan.Gunay

M.Erkan.Gunay Yeni Üye

Seviye:
    Onu denedim de çok dengesiz sürüyo sanırım bıraktığımda 1-2 saniye içinde yana yatıyo bisiklet :)

4. sercancetin

sercancetin Üye

Seviye:
    cocukların bısıkletıne takılan ögretıcı kucuk tekerlerden takacaksın bence

5. Atıl Güven

Atıl Güven Forum Demirbaşı

Adı:
    Atıl Güven
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    önce güven vermekle başlayın ''bak ben seni tutuyorum'' gibi..Sonra hızlandıkça yanında koşun ve en sonunda bırakın ''A bak sürüyorsun işte'' diyerekte gaz verdiniz mi öğrenmiş olur :D
    Ben bu yöntemle 3 kişiye bisiklet öğrettim :D

emrah9700 ve metalikfb bunu beğendi.
  6. Tamer Dinç

Tamer Dinç Yeni Üye

Seviye:
    Bisikletin selesini arkadaşınızın ayakları yere basacak şekilde ayarlayın. Kendini güvende hisseder ve dengesini kaybettiği anda düşmekten kurtulur. Çimenlik ve hafif eğimli bir alan bulun. Önce pedal çevirmeden sürdürün. Siz de yanından tutarak ya da koşarak destek olun. Daha sonra aynı yöntemi pedal çevirmesini isteyerek uygulayın. Düşerse de çimlere düşeceğinden yaralanma riski düşük olacaktır. Tüm bunlardan sonra düz yola geçin. Biraz pratikten sonra dönüşleri yaptırmaya çalışın. Umarım faydalı olur. Bir de aşağıdaki bağlantıdan "Çocuğunuza bisiklet sürmeyi öğretin" bölümünü okumanızı tavsiye ederim. Saygılar selamlar.

http://issuu.com/birdolapkitap/docs/bdk.haftasonu.11

bua ve H.ibrahim Erdemir bunu beğendi.
  7. bülent samsunlu

bülent samsunlu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    koltuğu indir,vitesi küçült,önce tutarak it,sonra arada bırak ve tut...böyle devam...

aybars55 bunu beğendi.
  8. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    bi de gidon'a bakmasın. ileriye, gideceği yere baksın

9. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    3 yaşımda 2 tekerlekli bisikletle rampa aşağı ittirmişlerdi o gün bu gündür sürüyorum:=) 1.2.sınıfa gidiyordum arkadaşlarım halen 4 tekerlekli sürüyordu:=) Birde şuana kadar 2 kişiyi rampadan ittirerek bisiklet sürmesini öğretmiştim(ben düşmemiştim ama arkadaşlarım bir kaç kez yere yapışmıştı ortam çimliyse sorun olmuyor) ve başarılı olmuştu bu fikri deniyebilirsiniz fakat sorun çıkarsa forumda olmayabilirim:=)

Ekleme:İleri bakması daha hayırlı olacaktır arkadaşımızın dediği gibi,çünkü binen gidona bakıyor.

10. M.Erkan.Gunay

M.Erkan.Gunay Yeni Üye

Seviye:
    Çok teşekkürler arkadaşlar yorumlarınız için her birini deneyeceğim iyi geceler saygılar.

11. H.ibrahim Erdemir

H.ibrahim Erdemir Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok güzel fikir, bende arkadaşıma öğreteceğim ve dediğiniz gibi yapacağım. Koltuğu indirdiğimizde ve ayakları yere değdiğinde güven gelecek, yavaş yavaş sürüş ilerledikçe koltuğun seviyesini olması gereken ayarlara getireceğim. İnşallah kazasız belasız öğretiriz :)

12. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Ben bisiklet sürmeye başladığımda 11-12 yaşlarındaydım. Hiç unutmam, babam mavi bir Pinokyo almıştı ve sürmeyi de o öğretti. Yaklaşık 200 m. uzunluğundaki boş bir yolda selenin altından tutarak arka tekerlek hizasında koşturarak, benim pedal çevirip gidonu düz ama çok sıkmadan tutmamı söyleyerek geliyordu. 2-3 denemeden sonra bir hayli yol almışken babamın sesinin bayağı gerilerden "Güzel, güzel, pedal çevirmeye devam et" şeklinde geldiğini farkettiğimde "Tamam, oldu bu iş" demiştim :) Neredeeeen, nereye...

aerdig bunu beğendi.
  13. lozyuvaci

lozyuvaci Yeni Üye

Seviye:
    bende bu videoyu seyretmiştim bilmiyorum forumda mı rastlamıştım ama bana çok mantıklı gelmişti
    pedalları sökerek ilk denemeleri yaptırıyor bi eğitmen.
    seyretmenizi tavsiye ederim.
    http://www.youtube.com/watch?v=WP3DNPDKxOM

14. Cem Avcı

Cem Avcı Yeni Üye

Seviye:
    benim de kız arkadaşım öğrenmek istiyor, ama benim bisikletim ona uzun geliyor. oturken ayağı yere değmiyor. sizce öğrenebilir mi?

15. Cem Avcı

Cem Avcı Yeni Üye

Seviye:
    kimse cevap vermemiş, ben vereyim. evet öğrenebilir. bir günde hiç düşmeden, öğrendi. aynen pedalı sökerek yaptık, ama pek rampa yoktu, hatta çimen de yoktu. :)

16. hodiday

hodiday Yeni Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Merhaba Arkadaslar, yeni uye oldugum icin konu acamiyorum, 2012'de acilmis bu konuyu tekrar hortlatarak affiniza siginiyorum :)

35 yasindayim, hic bisikletim olmadi ve kullanmayi da bilmiyorum. Artik bu acigimi kapatmanin zamani geldi : ) etrafimda yardim alabilecegim kimse olmadigi icin sizin yonlendirmenize ihtiyacim var. Zaman ayririp beni bilgilendirirseniz cok sevinirim :

1 - Anadolu yakasinda oturdugum icin daha cok sahil yolunda duz astfaltta bisiklet kullanacagim. Bu durumda, forumda arastirdigim bilgilere istinaden, sehir bisikleti benim ihtiyacima daha uygun olacak gibi anliyorum. Ben ayni bisikleti, hic gitmedim bilemiyorum ama mesela Belgrad ormani bisiklet parkuru gibi, toprak ama duz oldugunu tahmin ettigim zeminde de kullanabilir miyim?

2 - Bu soru size cok sacma gelebilir bisiklet kullanmaya sehir bisikleti uzerinde ogrenmeye baslamak; dag bisikletine gore ince tekerli oldugu icin, acaba bisiklet kullanmak konusunda bir zorluk yaratir mi? yoksa ilk bisiklet olarak dag bisikleti gibi kalin tekerli bir modelle baslamak mi daha uygun olur? Yani lastigin et kalinligi ogrenmeyi etkileyen bir unsur mu?

3 - Ogrenirken illa birinin beni arkadan tutmasina gerek var mi? Diyorum ya kendi yagimda kavrulacagim, o sekilde yardim alabilecegim kimse yok, duz zemin de ayaklarim yere degdigi surece kimseden yardim istemeden ogrenebilir miyim? Anadolu yakasinda Acibadem e5 kenarinda sali pazarinin oldugu genis bir arazi vardi, ancak simdi orasi insaat sebebiyle kapali. Maltepe sahil yoluna buyuk bir doldurma park yapmislar, gitmedim gormedim, ama uygun olacagini dusunuyorum. Sanirim orayi deneyecegim. Dustugumde az hasar alabilmem icin cimlik alani var midir?

4 - Model secimime gelince soyle bir durum var. 1500TL’ye kadar cikabilirim ancak ben bisiklet ogrenirken eger cok duseceksem guzel bir bisikleti de acikcasi harap etmek istemiyorum. Bir yandan da bir kere alayim guzel bir model alayim istiyorum. Bu marjda duzgun bir bisiklet almami mi onerirsiniz yoksa ucuz yollu bir bisiklet alarak mi baslamaliyim? Etrafimda yardim alabilecegim kimse olmadigi icin ne yazik ki birinden gecici bisiklet tedarik etme sansim da hic yok, tamamiyla kendi yagimda kavrulacagim. Ama 400-500’e bir bisiklet alirsam eger ogrendikten sonra da kendimi biliyorum iyi bir model almak isteyince bu sefer bisiklette bosa cikacak, yazik gunah diye dusunuyorum. Ayni ikilemi 0 bisiklet alip acaba hasat eder miyim diye de yasiyorum
    Ne yapayim sizce 0 guzel bir bisiklet mi alayim, yoksa cuzzi bir rakkama bir bisikletle mi baslamali?

5 - Forumda tavsiylerinize gore Sedona 410, 420 yada 310 modelleri arasinda gidip geliyorum. Ancak sedona’nin anadolu yakasi bayiilerinden bazilarina danistigimda hem ellerinde olmadigini, hem ayni fiyatlara 2015 model istersem satabileceklerini, bir de neden Sedona onun yerine Trek veya Lapierre alin diye onerilerle geliyorlar. Simdi herseyden once ben de Trek veya Lapierre elbette isterim ama ayni fiyatlarda zaten pek modelleri yok. Bir tane Trek gosterdiler, o da 7.0 en giris modeli. Sizce Trek 7.0, Sedona'nin bahsettigim modellerinden fiyat-performans anlaminda daha mi ustun yoksa markaya mi para oduyor olacagim? Ayrica neden Sedona 2016 modeli bulunamaz anlamis degilim, bayiiler eger ciddi aliciysaniz ancak getirtiriz diyor. Yani boyle olunca da insan karsisindaki tuccarin bu sefer iyi niyetini sorgulamaya basliyor. Acaba pahali modeli mi satmaya calisiyor, ya da elinde kalan 2015 modelleri mi eritmeye calisiyor vs. Simdi deseniz bana gidip gormek, denemek lazim, nasil deneyeyim hayatimda bisiklet uzerine cikmadim
    Not : Triban 500FB onerileri de olmus forumda.

6 - Son sorum ise almam gereken olculerle ilgili. Simdi buna benzer sorulara forumdaki cevaplar boy-kilo oraninda belirlie cerceveler dahilinda yine de bisikleti gorerek ve deneyerek alinmasi yonunde. Diyorum ya ben bisikleti gorsem ne olacak, sonucta denemeyecegim. Bu durumda benim napmam gerekiyor? Saticilara guveneyim diye dusunurken bu sefer de yukarida yazdigim gibi tutumlari ben de guven olusturmamaya basladi. Belki tam olarak bana uygun olmayan bir olcuyu sirf ellerinde o urun var diye satmak isteseler ben bunu hic bir zaman anlayamayacagim. 1,78 boyum var, kilom 75. Ben bu durumda sehir bisikletinde hangi kadro boyu ve lastik olcusu secmem gerekir?
    Ilgili konuda Bisiklet alırken boy seçimini doğru yapmak sehir bisikleti icin 175cm-180cm boyu olan biri icin 55-58cm kadro olcusu onerilmis. Ayni sekilde lastik olcusu de 17 yada 19inch olarak yaziyor. Dogru olarak mi yorumluyorum? Ama trek 7.0 olculeri mesela su sekilde : 15, 17.5, 20, 22.5, 25”. Bu bisikleti alacak olsaydim magazadan 17.5” olani mi alip cikmam gerecekti?

Eldivenim, dizligim hazir geriye bir tek kaskim ve bisikletim kaldi arkadaslar yardimlarinizi rica ediyorum. Simdiden tesekkur ederim.

mariokaldato bunu beğendi.
  17. bsklt07

bsklt07 Kıdemli Üye

Adı:
    tuğrul
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @hodiday - Anadolu yakasinda oturdugum icin daha cok sahil yolunda duz astfaltta bisiklet kullanacagim. Bu durumda, forumda arastirdigim bilgilere istinaden, sehir bisikleti benim ihtiyacima daha uygun olacak gibi anliyorum. Ben ayni bisikleti, hic gitmedim bilemiyorum ama mesela Belgrad ormani bisiklet parkuru gibi, toprak ama duz oldugunu tahmin ettigim zeminde de kullanabilir miyim?

evet sürebilirsin ama patlama riski var tekerin

Bu soru size cok sacma gelebilir bisiklet kullanmaya sehir bisikleti uzerinde ogrenmeye baslamak; dag bisikletine gore ince tekerli oldugu icin, acaba bisiklet kullanmak konusunda bir zorluk yaratir mi? yoksa ilk bisiklet olarak dag bisikleti gibi kalin tekerli bir modelle baslamak mi daha uygun olur? Yani lastigin et kalinligi ogrenmeyi etkileyen bir unsur mu?

bence dag bsikletinle başla ögrendikce ileride degiştirebilirsin

Ogrenirken illa birinin beni arkadan tutmasina gerek var mi? Diyorum ya kendi yagimda kavrulacagim, o sekilde yardim alabilecegim kimse yok, duz zemin de ayaklarim yere degdigi surece kimseden yardim istemeden ogrenebilir miyim? Anadolu yakasinda Acibadem e5 kenarinda sali pazarinin oldugu genis bir arazi vardi, ancak simdi orasi insaat sebebiyle kapali. Maltepe sahil yoluna buyuk bir doldurma park yapmislar, gitmedim gormedim, ama uygun olacagini dusunuyorum. Sanirim orayi deneyecegim. Dustugumde az hasar alabilmem icin cimlik alani var midir?

gerek yok kendine güvenini saglarsan sürmek icin düşmezsin sürekerken dengeni saglamalı ve karşıya bakman lazım pedallara degil

Model secimime gelince soyle bir durum var. 1500TL’ye kadar cikabilirim ancak ben bisiklet ogrenirken eger cok duseceksem guzel bir bisikleti de acikcasi harap etmek istemiyorum. Bir yandan da bir kere alayim guzel bir model alayim istiyorum. Bu marjda duzgun bir bisiklet almami mi onerirsiniz yoksa ucuz yollu bir bisiklet alarak mi baslamaliyim? Etrafimda yardim alabilecegim kimse olmadigi icin ne yazik ki birinden gecici bisiklet tedarik etme sansim da hic yok, tamamiyla kendi yagimda kavrulacagim. Ama 400-500’e bir bisiklet alirsam eger ogrendikten sonra da kendimi biliyorum iyi bir model almak isteyince bu sefer bisiklette bosa cikacak, yazik gunah diye dusunuyorum. Ayni ikilemi 0 bisiklet alip acaba hasat eder miyim diye de yasiyorum
    Ne yapayim sizce 0 guzel bir bisiklet mi alayim, yoksa cuzzi bir rakkama bir bisikletle mi baslamali?

ilk önce ucuz yollu kaliteli bisiklet al zamanla değiştirirsin öbür kü bisikleti de ihtiyacı olan birine verebilirsin yada yedekte tutabilirsin

ayrıca sürdükce keyif alacaksınız

hodiday bunu beğendi.
  18. bsklt07

bsklt07 Kıdemli Üye

Adı:
    tuğrul
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    keyif almak lazım sürümeli bisikleti her daim korkmadan keyif icin bisklet sürmek harika

hodiday bunu beğendi.
  19. Osman Yener

Osman Yener Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Tarif ettiğiniz kullanım şekline göre şehir bisikleti tam olarak sizin ihtiyacınızı karşılıyor.

Lastik genişliğinin sizin öğrenmenize çok bir getiri sağlayacağını sanmıyorum.

Öyle bir gerek yok. Üç yaşındaki oğullarıma denge bisikleti aldım. Aldığım günün akşamına kendi kendilerine ayaklarını yerden kesip iki teker üzerinde dengede durmaya başlamışlardı. Hatta sizede tavsiyem ilk denemenizde pedal kullanmadan koltuğunuzu indire bildiğiniz kadar indirip ayaklarınız ile bisiklete hareket vererek dengede durmaya çalışmanız. Youtube'da "denge bisikleti" diye aratın mantığını göreceksiniz.

Ben ilk alırken açıkçası bunun gelir geçici bir heves mi yoksa gerçek bir tutkumu olduğuna emin olamadığım için ucuz bir model almıştım. Ama keyfini alınca elimdeki bisikletin ihtiyaçlarıma cevap vermemesi üzerine yeni bisiklet aldım. Satarken bir miktar zarar ettim ama o zaman öylesi bana daha uygun gelmişti. Bu sorunuzun kesin bir cevabı yok malesef. Ama aldığınız bisiklette öyle iki düşme çarpma ile dağılmayacaktır merak etmeyin. :)

Ben size sedonanın 310C modelini öneririm şayet bayan kadro takıntınız yok ise. Hem öğrenme esnasında bu tarz kadrolar daha rahat olacaktır. Kendi çocukluğumdan hatırlıyorum öğrenme esnasında pinokyosu olan çocuklar gayet rahat olurken benim gibi BMX'çilerin düştüklerinde bacak arası bayağı acıyordu.:D

55-58cm'de 17-19inch'de kadro ölçülerini ifade ediyor. Almayı düşündüğünüz markanın bir boy kadro sıkalası varmı ona öncelikle bakın. Size 18inch veya 56cm kadroların uyacağını düşünüyorum.

ichinichi ve hodiday bunu beğendi.
  20. metalikfb

metalikfb Aktif Üye

Adı:
    furkan A.
    Bisiklet:
    Claud Butler
    Seviye:
    @hodiday abi yerinde olsam başta ikinci el oldukça ucuz ama iş göreccek bir bisiklet alırdım öğrendikten sonra 1500 tl nin geri kalanıyla iyi bisiklet alırdım 1 günde öğrenen insan çok fazla çabucak öğrenirsin fikrimce.başta seleyi(koltuğu) biraz indirirsiniz. önce iyi bisiklet alırsanız diyelim duştunuz ki oldukça muhtemel ve aktarıcınız kırıldı masraf 75 tl civarı olur yazık olur

hodiday bunu beğendi.