Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet sürmeyi nasıl öğrenebilirim?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında PEBBLES tarafından paylaşıldı.

1. PEBBLES

PEBBLES Yeni Üye

Adı:
    SEDA
    Bisiklet:
    Geotech
    Merhabalar
    45 yaşındayım ve bu baharda düşmeden yaralanmadan bisiklet sürmeyi öğrenmem gerekiyor.
    20 yaş civarı birkaç hafta dengede kalıp sürmeyi başarmıştım ama sonra bisikletim çalındı ve bir daha hiç fırsatım olmadı.
    Fakat anlaşılan bisiklet kullanmak unutuluyormuş ki, geçen yıl denedim başarısız oldum. Geçen yılki bisikletim de bahçeden çalınınca bu kez katlanan bir bisiklet aldım ki eve çıkarabileyim. Ama halen tek başıma nasıl öğrenirim bilmiyorum.
    Bu bahar öğrenmem gerekli çünkü çocuklarım öğreniyor ve onlara eşlik edebilmem gerek.
    Acilen önerilerinizi bekliyorum. Bisiklet kursu diye birşey var mı mesela?
    Teşekkürler

Atilla G. ve Tahir Keskin bunu beğendi.
  2. sarkihalindekal

sarkihalindekal Şarkı Halinde Kal!

Adı:
    VOLKAN ÖZKURT
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Öncelikle kendinize inanın. İnanmak gerçekten başarmanın yarısıdır. Refleksleriniz, duyularınız zaten bisiklet sürmenize yardımcı olacaktır. Kask, eldiven gibi koruyucu araçları kullanarak başlayın ve öğrendikten sonra da muhakkak kullanın. Çocuklarınızdan yardım alın. Çocuk olsalar bile eminim size öğreteceklerdir ve siz anlayabileceksinizdir. İlk kullanırken boş bir alan hatta mümkünse toprak bir zeminde sürmeye başlayın, selenizi ayaklarınız yere değecek yükseklikte ayarlayın. Kafanıza takılan bir yer olursa burdan tekrar sorun bizler yanıtlamaya çalışalım:) Bu arada düşmeden, yaralanmadan diye kendinizi şartlandırmayın. İlk başlarda düşerseniz bu güveninizi kırmasın. Onlarca yıllık sürücüler bile düşebiliyor bunu bilin.

yetişkin biri bisiklet sürmeyi acilen nasıl öğrenir? - BisikletForum şu konuyu bir okuyun.

Bisiklete binmeyi kendi kendimize nasıl öğrenebiliriz? - UZMANTV şunu da izleyin yardımcı olacaktır.

aeneskral bunu beğendi.
  3. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    15 dakikada ogretebiliyorum Ankaradaysaniz yardimci olabilirim.

aeneskral bunu beğendi.
  4. aeneskral

aeneskral Allah için NAMAZ'a dur ey müslüman!

Adı:
    Abdulkadir Enes KIRAL
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    öğrenim bir çocuk öğrenimi gibi olmayacağından çok hızlı bir şekilde bu kararınızı hayata geçirebilirsiniz. @sarkihalindekal'de dediği gibi kendinize inanın; biraz dikkat ve refleks de yeterli olacaktır. çok kısa bir sürede öğreneceğinizi düşünüyorum. şimdiden kolay gelsin.

5. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    unutmamanız gereken tek kural, dönen tekerlek çok stabildir. bunu unutmayın.

Ahmet-E bunu beğendi.
  6. Ahmet-E

Ahmet-E Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    @PEBBLES Aramıza hoşgeldiniz.Tam da benim yaşadığım durumdasınız .47 yaşına girdim.İlk defa 45 yaşında bisiklete elimi değdim.Öğrenmeliyim artık diyerek,bir arkadaşın eski bir bisikleti ile başladım.Boş otoparklarda deneyerek,1 günde dengeyi,2-3 günde de trafikte gayet rahat bir şekilde kullanmayı öğrendim.Yaklaşık,1,5 yılda 3000 km'ye yakın yol yaptım.Şuan 3.bisikletimi ve gerekli giyim ve aksesuarları alarak şimdilik tamama erdim.Her şey ne kadar istediğinize bağlı.Beni hep ağırbaşlı ve takım elbiseli gören tanıdıklar önce bir şok yaşadılar,akıl sağlığımdan şüphelenenler oldu.Şimdi,ideal kiloma da gelince imreniyorlar; gençleştiin sen diyorlar.

Ömer Ş. bunu beğendi.
  7. KaanG

KaanG Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Şu tekniği kullanın, bu şekilde birkaç saat içinde eşime öğrettim sürmeyi.

Çok basit 3 aşaması var
    1) Pedalları söküyorsunuz (ya da söktürüyorsunuz) ki ayaklarınıza takılmasın.
    2) Seleyi aşağı indiriyorsunuz (istediğinizde rahat bir şekilde ayaklarınız yere değmeli)
    3) Çok hafif yokuşaşağı bir yer bulup kendinizi bayırdan salıyorsunuz :) her seferinde ayaklarınızı daha uzun süre yukarı çekmeye çalışıyorsunuz.
    3. aşamayı yeterince sık tekrarlarsanız bir aydınlanma geçirip vücut öğreniyor dengede durmayı. Özel bir çaba sarfetmenize, bir teknikleri öğrenmeye, hatırlamaya çalışmanıza gerek yok, sadece yeterince tekrarlayın, gerisini merkezi sinir sisteminize bırakın, o hallediyor :D
    Denge işini çözünce zaten gerisi (pedal çevirme, seleyi yükseltme vs) kendiliğinden geliyor.

8. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Zamanında bizi yokuş aşşağı saldılar öğrendik :) Yüzmeyi de bu yolla,denizde açığa alınıp kafadan bastırılarak :) En kısa zamanda aramıza katılıp kazasız belasız turlar yapmanız dileği ile,kolaylıklar gelsin.

9. Eagle

Eagle ...flew up into the sky

Adı:
    Savaş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @KaanG, Gayet açıklayıcı olmuş. Ayrıca epey de mantıklı :)

10. Fırat Y.

Fırat Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @KaanG güzel teknik, aydınlanma geçirme aşamasına bayıldım:)