Bisiklet sürmenin dizlere zararı

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dakikada 60 pedal mı? dakikada 70-80 pedalın altına indiğiniz zaman sorunlar oluşmaya başlar. en ideal devir sayısı 90 ila 120 pedal arasıdır.

Scudo

Atila Filmer

Forum Bağımlısı
Tepki
923
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@oxsy

bencede daha yüksek bir viteste düşük devir çevirmektense, vitesi düşürüp yüksek kadansla çevirmek daha dogru gibi geliyor. 90-100 devir en uygunu tecrübe ettiğim kadarıyla.

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Yüksek kadans her derde deva diye bir konu var lütfen inceliyelim...

gokturkgunal

Aktif Üye
Tepki
129
Yıllardır bisiklete biner ve yarışları yarışçıları takip ederim. Bisikletin dizlere zararı var mı, bilimsel olarak bir şey söyleyemem ama dizinden sakatlık geçiren bisiklet sporcusu duymadım...

kerembasaran

Aktif Üye
Tepki
190
elimde "long distance cycling" diye bir kitap var içinde diz sakatlıklarına 7-8 sayfalık bir bölüm ayrılmış. ilginçtir ki sürekli olarak diz ağrısından problem çekenlerin çoğunda bacaklar arası uzunluk farklılığı olduğundan bahsediyor. iki bacak arasında doğuştan gelme 1cm.lik bir farkın bile pek çok ağrıya sızıya sebep olacağı yazılmış ve bu tip ağrı çekenlerin bacak boylarını ölçmesini önermiş. bunun yanında çok alçak/yüksek ayarlanmış sele, gereksiz büyük viteslerde düşük devirde pedal çevirme, üşütme ve pedal aralığının pelvis genişliğinden dar olarak kullanılmasıyla gelen problemler öne çıkıyor. bir de pedal üst konumda ve dizler en fazla kırıkken uygulanan kuvvetin eklemlere bindirdiği ekstra yükün problem kaynağı olduğundan bahsetmiş. bu şekilde oluşan eklem ve diz kapağı hasarları da bisikletçilere has özel problemler olduğu için doktorlar teşhis etmekte zorlanıyormuş. ama sonuç olarak dizle ilgili oluşan her türlü problemin bir tedavisi olduğu ve problemlerin de zaten kötü ergonomi yüzünden oluştuğu söyleniyor.

ufak bi ipucu da şöyle. diziniz ön tarafından ağrırsa seleyi kaldırın. iç tarafından ağrırsa seleyi indirin. aslında ne kadar basit değil mi :)

erhanyz82

Üye
Tepki
2
lisede basket oynarken sol dizimi sakatlamıştım 4,5 sene kadar hafif problem yaşadım taki ( 8 ay önce)bisiklet sürmeye başlayana kadar .arkadaşların dediği gibi doğru sele yüksekliği değil zarar fayda sağlıyor kendimden biliyorum.Ancak alçak sele ayarında (dizlere fazla yük biniyor)fazla kullanıldığında zararı oluyor kanaatimce.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Eğer geçmişte dizinizi büyük bir kazada incitmişseniz bisiklette ağrı yapabilir ama bu bisikletin dize zararı olduğunu göstermez, diz evveliyatından dolayı hassas olduğu için zorlamada ağrı yapar, yine dizin iyileşmesini sağlıyacak en iyi tedavi zorlamadan bol bol bisiklete (özellikle yüksek kadans ile -bkz imzam-) binmektir...

• Beğen
Tepkiler: bikernomad

İLKER TAŞ

SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......
Tepki
794
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
@aybarssurucu

aynen dediklerine katılıyorum
spd le daha güzel bir geleceğe:)

Ali Güven

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Amoeba
bisikleti yanlış sürmenin dizlere zararını bizzat test etme imkanım oldu

özellikle sağ dizimdeki ağrıdan sonra bisiklet sürerken kendimi zorlamamaya dikkat ettim. sonradan farkettim ki düşük devirlerde ve alçak sele ile kendimi çok zorlayarak sürüş yapıyorum. e tabi dizin de bir hakkı var, "ne kadar zorlarsam o kadar gelişirim" mantığı, bünye, sürüş tekniği vb. ile ilgili olduğundan onlar da isyan etti. forumdaki yazıyı okuduktan sonra sele ile ilgili ayarları yapıp bundan sonraki sürüşlerde yüksek devirli kullanmaya özen göstereceğim.

Aziz SIRNAÇ

Forum Bağımlısı
Tepki
350
herkese selam,
bisiklet sporu ve diğer spor branşlarının dizlere ve diğer ekstremitelere olan fayda ve zararlar sporu yapış biçiminize yani içeriğine bağlıdır. Şöyle bir örnek verebilirim koşarken insan vücut ağırlıklarının %80 i eklemlere yüklenmektedir fakat bu oran bisiklet sporunda seleye oturmaktan dolayı %30 lara düşmektedir. bu veriye dayanarak şunu söyleyebiliriz bisiklet sporu, atletizim gibi vücut yükünün eklemlere baskı yaptığı sporlara oranla bu eklemlerde oluşan deformasyon oranı düşmektedir. fakat yaptığınız çalışmanın egzersizmi yoksa spor mu olduğu çok önemlidir. egzersizde diz eklemlerinize zarar verme oranları daha azdır. egzersizle daha fazla kuvettlendirir daha sağlıklı bireyler olursunuz. fakat sporsal boyutta düşünürsek profesyonelce yapılan çalışmalarda vücuda yüklenen stres oranın yüksek olması ve optimal düzeyin üzerindeki yüklenmeler yüzünden diz ve diğer bölgelerinizde akut yada kronik hasarlara yolaçabilirsiniz.

Herşeyden önce bilinçli ve düzenli antrenman...

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bence Doğru kadro ölçüsü, doğru sele boyutu ve doğru pedal çevirme ve bilinçi antraman ile diz ağrısı yapacağını sanmıyorum. Hatta benim bir arkadaşıma bel fıtığı yüzünden bütün sporlar yasaklandı doktor sadece bisiklet sürmeyi tavsiye etmiş fakat kendisi bisiklet seven ve bisikleti olan bir arkadaş değil. Yani bisiklet sürmek bel fıtığı bile olana tavsiye edilebiliyorsa doktorların vardır bir bildikleri tartışmak lazım.

Ali Güven

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Amoeba
bel fıtığı için faydalı olduğunu buradan da duymam, tecrübe ettiğim ağrı azalmasının bisikletten de kaynaklandığını bir kez daha gösterdi

doktor 21 gün bisiklete binmememi tavsiye etti. bugün itibari ile 1 hafta oluyor. zorlamadan bineceğim diye tekrar başladığımda kendimi tutamayacağımı biliyorum ve haftasonuna kadar sabretmeye karar verdim. ağrılar azaldıysa da sağ dizimde derin bir sızı devam ediyor. bakalım zaman ne gösterecek.

*yüksek kadans, tabanın ortası ile pedala basmayı bırakmak, yüksek sele derdime derman..

• Beğen
Tepkiler: macerakolik

Volkan Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
384
Eğer öyle birşey olsaydı babamın şu anda bacakları tutmazdı.25 yıldır profesyonel olarak yapıyor bisiklet sporunu:) :)
Hakan Abi'nin dediği gibi tamamen hurafe

Ali Güven

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Amoeba
25 yıldır profesyonel olarak yapıyor

diz ağrısı çekme sebebini en güzel özetleyen bence bu kısım. profesyonellik sağlıklı sürüş bilincini de beraberinde getiriyr. ben bilinçsizce bindiğimden dolayı güzelim zevkimden doktor tavsiyeli olarak 3 haftadır uzak kaldım. şu sıralar ise ağrılarım oldukça azaldı, ancak hala binemiyorum

en büyük hevesim gezi turlarından birine katılmaktı. sabah 10.00 civarı izmit'te gördüğüm 5-10 kişilik bisikletli grubuna imrenerek bakmakla yetindim. nasip değilmiş demek ki "sağlık - antreman - beslenme" forumundan başka kısımda faaliyet gösterme fırsatım olmadı. yazın bitişini hissettirdiği şu günlerde, okulların da açılması ile yeni bisiklet alma hayalim ve arzularım sönmeye başladı. bakalım, zaman ne gösterecek...

Ali Güven

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Amoeba
"bakalım zaman ne gösterecek"

diye diye sonuca ulaştım. sağ dizde menisküs yırtığı var, doktor mr çektirmedi. çok ilerlemediği için elastik bandaj ve krem tedavisi ile devam ediyorum.

nasreddin hoca'nın damdan düşen birini istemesi gibi ben de halimden anlayacak arkadaşlardan alternatif tedavi, egzersiz ve sürüş teknikleri ile ilgili tavsiye bekliyorum.

doktorun verdiği egzersizler çok havada kalıyor, gerçek hayata uygulanabilecek tavsiyeler olsa, mesela şu kadar km bisiklet kullan :) , ağır ağır şu kadar basamak çık gibi; iyi olurdu.

tavsiyelerinizi bekliyor, konunun ehemmiyetine binaen "pedala tabanın doğru noktası ile basma, sele yüksekliği ve sürüş tekniği" nin önemini tekrar hatırlatıyorum.

hypromellose

Aktif Üye
Tepki
431
başıma gelmedi, damdan düşmedim ama :D
menisküs yırtığının tedavi edilmedi taktirde diğer diz sakatlanmalarını tetiklediğini biliyorum. (kireçlenme, kıkırdak zedelenmesi, çapraz bağ zedelenmeleri)!
Üzerinde önemle durman ve ciddiye alman gerektiğini düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: ridertan

ridertan

Üye
Tepki
1
bisiklet dünyasına merhaba,
konuyla ilgili bazı bildiklerimi aktarmak isterim.
öncelikle bisiklet dışındaki tüm spor branşlarında eklemler açık kinetik zincir hareketi üretirler. yani eklem uçları açıktır. bu da eklemlerin bazı durumlarda istemsiz olarak harekt genişliğini zorlamalarına neden olur(topa çok sert vurmak için ayağını sallayan ve topu ıskalayan birinin dzinin durumunu düşünün) . bir başka deyişle esnemeye, burkulmalara hatta kırıklara kadar varan ani hareketlere açıktır. buna nispeten yüzme de dahildir. bir spor branşı olarak sadece bisiklet kapalı kinetik zincir hareket ile yapılır. yani eklem uçları (ayak ucu) sürekli bir pedal üzerindedir.
diz problemli üyelerimize uygun sele yükseklğie ayarlanmış bisiklet ergometrisi ile spora başlatırız. diz açısı 90 dereceden dahafazla bükülmemeli hatta mümkünse 90 dereceyide bulmamalı. bu arada pedala uygulanan direncin ilk dönem antrenmanlarında düşük olması ve 2 haftalık periyotlar halinde azar azar artırılması olası aşırı yüklenmeye bağlı diz ağrılarını engelleyecektir.

• Beğen
Tepkiler: Onur Kula