Bisiklet sürmek ve sivilce?

BicycleLover

Forum Demirbaşı
Tepki
363
İsim
lazım değil
Bisiklet
Salcano
Merhabalar. Biraz saçma gelebilir ama bisiklete başladığımdan beri sivilcelerimin arttığını farkettim. 19 yaşına girecem nerdeyse sivilcelerimde azalmıştı fakat yine artmaya başladı son zamanlarda. Bisiklet sürmeye başlayınca dahada arttı. Neden hiç bir fikrim yok fakat çok rahatsız edici. Diyet yapıyorum yağlı şeylerde yemiyorum. Terlediği için mi yüzüm böyle artıyor? Hemen duşada giriyorum eve gidince ama bi azalma göremedim. Bu konudan çok muzdaribim. Neler yapabilirim tavsiyesi olanlar var mı? Teşekkürler.

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
1
bisiklet sürmenle bi alakası olduğunu düşünmüyorum ben , sivilcelerin iz bırakıp iyileşiyorlarsa dermatologdan randevu almalısın .

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Bir ihtimal terli olan gözenekler toz toprak ile yüze gelen ve derinlemesine o gözeneklerin kapanmasına sebep olmuş olabilir.
Yüzünü çok sık yıka, zeytinyağlı, bittimli, defne yapraklı doğal savun kullan.
Senin yaşlarında bendede sivilce vardı. O zamanlar bir abimizin tavsiyeside talk pudra al elini bol sabunla, sabuna bir kaç çay kaşığı pudra at ve yedirerek yüzünü yavaşça yıka ve durula bir hafta sonra sivilcelerin sönmeye başlar.

( Dr.a görün karaciğer enzimlerine baktır )

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.653
Bir ihtimal bisiklet üzerinde havadaki toz ve araçlardan çıkan kimyasallar çok fazla oluyor. Arkadaşlarla buluşmaya gitmeden önce çok güzel duş aldım bem beyaz T shirt tümü giydim 4 km gittim yavaş gittim tabii ama yinede hafifçe terlemiştim terimi beyaz kağıt havluya sildiğimde baya bir siyahlık bıraktı.
Biliyorsun ki sivilce cebum denilen bir maddenin deri tarafından üretilip yüzeye giderilmesi esnasında tıkanan deri ile birikmesi. Terleme cebum sıvısını hızlandırır.
Tavsiyem iyi bir temizleme sıvı sabunu ama dematolojik olanlardan yada dalin şampuan ile ve 1 milyonculardan ALINAN bayaz küçük havlulardan 5-10 tane alın her yüz yıkamadan sonra bu havluları bir kere kullanın ve kirliye atın yada kaliteli bir kağıt havlu kullanın.

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
ben ne zaman yumurta yesem haşlanmış veya yağda farketmez sivilceler hortluyor. spor yapanlar için beslenme tavsiyelerinde sürekli yumurtayı ön planda tutuyorlar. doktora gittim 3 kutu tetradox bitirdim, yağ azaltıcı sabun kullandım, aknefloks krem sürdüm dedim bir deneyeyim, 2 yumurta yedim ertesi gün hemen tekrar sivilce. yemediğim zaman bir problem olmuyor. Ağırlıklı ihtimal yumurtadandır.

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
Tam ustune basmissin, terleyen cilt tozla beraber gozenekleri kapatir. Gozeneklerden cikamayan yag, sivilce yapar.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.270
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sanirim bisikletinle ilgili yakin zamanda bir sıkıntı yasamistin. Stresten olabilir sevgili dostum.

• Beğen
Tepkiler: BicycleLover

BicycleLover

Forum Demirbaşı
Tepki
363
İsim
lazım değil
Bisiklet
Salcano
@Zekeriya Çab

Okyanus sabunu kullanmaya başladım. Bisiklet sürerken o zaman yanımda peçete bulundurayım veya her gördüğüm çeşmede yüzümü yıkayayım.

@Kuzey Ege

Evet stres yaparım ben ama stres hep var bende geçiremiyorum

Tepki
6
İsim
Maruf Karakaya
Bisiklet
Bianchi
Bence ter yüzünden.Yanında ufak bi bez parçası ya da selpak bulundurup terini almalisin.(Ve annemin bi önerisi: duzenli olarak yüzünü sabunla yika ki,sivilce olmasın)

Tepki
1
İsim
yavuz bakırcı
Bisiklet
Salcano
Bence tamamen piskolojik bisiklete kafanı çok yoruyosan tetikliyebilir.
(benim düşüncem)

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.270
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Jokurx
biraz relax olmaya çalış. stres yapma. herşey insanın kendisinin elinde.

Kübra C.

Aktif Üye
Tepki
154
Bisiklet
Sedona
Çok ciddi bir sivilce problemi yaşamadım hiç ancak bir dönem ben de cildiyeye gitmiştim. Doktorum bana yüzü çok sık yıkamamak gerektiğini söylemişti, sık sık yıkamak cildi daha yağlı yaparmış.

Arda Oral

Daimi Üye
Tepki
141
Bisiklet
Salcano
Bence sen sivilcelerin çıkmasına bir neden bulmaya calismissin kardeşim suçu da bisiklette bulmussun sanmıyorum ama ter ile belki alakali olabilir bir doktora görün derim

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@Kübra C.
yukarıdaki mesaj dikkate alınmalı.

biz sürekli yıkayıp yağdan arındırmaya çalıştıkça cilt de kendi normal yağ dengesini kaybetmiş oluyor. ve cilt tekrar kendi olması gereken yağ düzeyini ayarlamaya çalışıyor. biz temizliyoruz, cilt üretiyor bu bir (kısır)döngü... sürekli cildimizle savaştığımızda da bir noktadan sonra cilt çıldırıp sivilce yapıyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Biri diyor yüzünü yıkama, diğeri diyor yıka, diğeri diyor ekmek yeme. Herkes profesör olmuş.

Tepki
47
Bisiklet
Scott
stres,kafaya birşey taktım mı bende de sivilce çıkıyor. Ve yediğimiz yağlı yiyeceklerden de sivilce çıkıyor(çekirdek,cips vs.);):harika:
Tıp o kadar ilerledi bu sivilcelere bir çözüm bulamadılar şöyle 1 gecede geçirecek :D:D

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Aşırı bir problemim olmamakla beraber, lise yıllarında falan sivilceler başlamıştı. Yaş oldu 33, hala arada bir çıkıyorlar. Son 2 sene kaza dolayısıyla bisikleti tam olarak bırakmasam da ciddi anlamda ara vermek zorunda kaldım. Ama sivilcelerde bir değişme olmadı. Kendi kafalarına göre takılıyor onlar. Yani demem o ki bisikletle bir ilgisi olduğunu ben şahsen zannetmiyorum.

M

mtcnabay

Misafir
Saçına bir şeyler sürüyor olabilirsin(jole ilaç vb.). Ellerin mikrop kapıyor olabilir. Saçın da terle inen bakteriler olabilir. Terini silmek için elin yüzüne gitse de yeterli... İyisi mi ellerini yüzüne asla sürme. Saç şüphen varsa head&shoulders bademli anti kepek kullan. İlaç ve krem kullanıyorsan onlar da yapiyor.

Neil deGrasse Tyson

Daimi Üye
Tepki
383
İsim
Mehmet Ç.
Bisiklet
Canyon
hormonlarında bir değişiklik-dalgalanma olmuş olabilir diğer düşüncem ise bisikleti aldığından beri hep sorun yaşadığından bahsetmiştin çok kafaya takıyorsun stresten oluyor :koptum:

BF Okuru

Üye
Tepki
1
annem surekli yuzunu yika derdi ben de her spordan sonra keyfine vararak dus alinca (sanirim bu yuzden) uzun suredir sivilce sorunu yasamadim