Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet sürmek koşma hızını yavaşlatıyor mu?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Yakup ADIGÜZEL tarafından paylaşıldı.

1. Yakup ADIGÜZEL

Yakup ADIGÜZEL Kıdemli Üye

Seviye:
    Selamunaleyküm,

Arkadaşlar bisiklete başladıktan sonra koşmam yavaşladı,
    Bacağımın üst tarafında belirgin büyük kaslar oluştu acaba kasların ağırlığımı etkiliyor anlamadım.

Yardım ederseniz sevinirim.
    Şimdiden teşekkürler.

2. Yakup ADIGÜZEL

Seviye:
    Önerisi olanlar lütfen yazsın.

3. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Koşuda quadriceps dediğimiz ön üst bacak kas grupları, yere basış şeklimizden dolayı tam kapsamlı kullanılmazlar, koşu daha çok hamstringleri yani arka bacağı ve gluteusları çok çalıştırır(hepsi çalışır tabiki). Bisiklette kalfler, quadlar, gluteus(tampon kası:D), hamstring hepsi çalışır. En fazla ilk ikisi çalışmaktadır, kadansınıza bağlı olarak ve sprint çok atarsanız hams ve gluteuslar çok çalışıyor. Sizde ki durumun tersi olarak ben Bisikletçiyim, koşuyu nadiren de olsa yaparım. Koşu benim perf. arttırıyordu ama bu büyük ihtimal koşarken hedef nabzımın daha çok yükselmesinden. Koşu ile Bisiklette kaslar benzer çalışsada farklı noktalardan tepki aldıklarından kas gelişimi bir miktar farklı oluyor, bu da bana göre kaslar alışana kadar sabırlı olmalısınız anlamına gelebilir. Bisikletçiler kross kond. antrenmanı olarak genelde Bisikletlerine binemedikleri zaman haftda bir iki gün koşar, koşucularda da yüksek ihtimal benzerdir.
    İsimlerde hata olabilir, kaynaktan öğrendiklerimle deneyimlerim bu şekilde.

4. Emrah ONAN

Emrah ONAN Circassian

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    uzun süre bir kerede yada yeterli dinlenme olmadan sürekli her gün size göre yorucu olacak kadar bisiklet sürerseniz kaslarınız yorgun olacak ve normal hızda koşmak için onları verimli kullanamayacaksınız, yavaş gelmesi bu yüzden olabilir ama şöyle birşey varki hızlanmanız artmış olması lazım aniden sprint atabilme yeteneğiniz gelişmiş olması lazım bisikletten sonra

5. Yakup ADIGÜZEL

Seviye:
    Aniden sprint atabilmem arttı.
    Yorgun değilim ama
    diğer arkadaşında dediği gibi kaslar alışana kadar sabretmemde gerekiyor olabilir.
    Hem bisiklet sürüp hemde düzenli olarak koşsam nasıl olur acaba.

6. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Daha dayanıklı olursunu

7. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Gayet iyi olur, o zincire birde yuzmeyi ekledin mi triathlet oluyorsun. Dunyanin tek kisilik en zor yarisi olan Ironman yarisinda once yuzme, sonra bisiklet ve sonra kosu yapiliyor ve cok populer olmaya basladi bu yaris.
    Bende Ironman idmanlarina basladigim ile zamanlarda (bisikletten -Triathlona gecen kisilerde) bisiklette yavaslama olacagini soylemisti birkac kisi ama oyle ispatlanmis bir sonuc veya gercekci kaynak yok bu konuda benim gordugum.

Yusuf Z. Şipal bunu beğendi.
  8. yucel gulesenoglu

yucel gulesenoglu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    ben haftada 2 gün aşağı yukarı 6-7 km.koşmaya çalışıyorum koşmamın bilhassa nabzıma iyi geldiğini gördüm..

evet bende bu kış biraz yüzme ile ilgilenip triatlon deneyebilirim :)

Ozzgurr bunu beğendi.
  9. Yakup ADIGÜZEL

Seviye:
    Kapalı yüzme havuzuna yazılıp koşmayada amatör şekilde başlıycam bisiklete zaten biniyorum amaç derece almaktan ziyade sağlık.
    Kondisyonla çevikliğin birleşmesi ayrı bir zevk veriyor.

10. Mustafa Şahin

Mustafa Şahin Üye

Seviye:
    Mart'tan buyana hem 3 km koşuyor hemde bisiklete biniyorum benimde istirahat halindeki nabzım düştü kondisyonum sadece hergün kosarsam düşüyor ve bir bezginlik oluyor bende hafta da 1 gün bisiklet ile tırmanış yapıyorum ve 2 güne 1 koşu yapıyorum koşmadığım gün kendimi huzursuz hissediyorum tabi bu tür şeyler yaş kondisyon ve ruh haline göre değişir bence

Yakup ADIGÜZEL bunu beğendi.
  11. yigithanustun

yigithanustun Yeni Üye

Bisiklet:
    Giant
    İyi akşamlar arkadaşlar. Sınav senem olduğundan dolayı bu sene bisiklete binemiyorum. En son Eylül ayının başında binmiştim. Bu ay önemli turnuva maçım var. Geçen maç bacaklarımın güçsüzleştiğini hissettim ve geliştirmek için bisiklet sürmeye karar verdim. Anca diğer maçın tarihi belli değil her an olabilir. Bir kaç gün düzenli bisiklet sürdükten sonra maçta hız olarak ağırlaşma vs. görülür mü?