bisiklet sürerken yorulmuyorum,ama koşamıyorum

fulham

Forum Demirbaşı
Tepki
45
İsim
Mustafa
bisikler sürüyorum 2 saat boyunca.
ama koşmaya gelince halı sahada 15 dakikadan sonra kesiliyorum
bu ikisi bu kadar birbirinden farklı şeyler mi?
sonuçta ikiside kondisyon gibi.

Scudo

Burak Meşe

Forum Demirbaşı
Tepki
260
@fulham

Bisiklet sürerken bacaklara daha çok iş düşüyor. Koşma da ise vücudun tamamı efor sarf ediyor. Birde bisikletle yorulmak senin sürüş tempona, hızına bağlı.

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
iki buçuk senedir bisiklete biniyorum
1 senesi aktif olarak geçti

7 sene futbol topuna ayağım değmedi :)
geçen gün arkadaşım zorla maça götürdü
her ne kadar ben voleyball ve basketball oynarım
halı toprak sahada işim olmaz desem de zorla götürdü :)

1 saatlik maçın 50 dakikasında hiç kesilmedim :)
(son 10 dakikada herkes bitti zaten sadece ben değil..)
kalbimi iyi alıştırmışım uzun yol da tempolu pedallama ile ;)

tempolu düzenli pedallamaya devam!

Sercan

Forum Bağımlısı
Tepki
204
Evet, aynı durum bende de vardı bir zamanlar. Eskiden koşamıyordum, şimdi koşmuyorum :) Bisiklet ile bir yarışa girin, ondan sonra aslında ''bisiklet ile de'' kesileceğinizi göreceksiniz. Sadece tempo farkı... Tabi vücudun koşarken daha çok efor sarfetmesi de doğru.

Koşarkenki performansınıza da katkısı olmasını istiyorsanız, Ercan Abi'nin dediği gibi turlarınızı tempolu ve antrenman ağırlıklı yapmalısınız. Bunun yanında koşu antrenmanları da yaparsanız, bünyeniz alışacak ve daha uzun süre yorulmadan bu aktivitelerde bulunabileceksiniz.

En basit örnek olarak; önceden bisikleti elinizde taşıyarak çıktığınız yokuşları bisiklet üzerinde çıkmayı denemekle başlayabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Uğur Taşdemir

Uğur Taşdemir

Forum Bağımlısı
Tepki
598
Doğru tespitler... Şunu da unutmamak gerekir; bisiklet için bile kondüsyon altyapısı koşarak elde edilebilir.

ahmet ozgen

Forum Bağımlısı
Tepki
613
bu konuyu yol bisikletçisi olarak işin gerçeğini açıklayayım
yaklaşık 4.5 senedir yol yarışlarına katılıyorum pek derecem falan yok fakat süper geçiyor neyse konuya gelelim bisikletçilerin pedal çevirmesi ile bacak kaslarının arka kısmı gelişir(genellikle popo altı bölgesi) ama futbol atletizm gibi koşu ile ilgili sporlarda ise bacakların ön kısımları gelişir yani anlayacağınız bisiklet sporu diğer sporlara ters bir spor kaslar ters çalışıyor bu nedenle sürekli bisiklet binen birinin kasları o şekilde alıştığı için koştuğunda veya uzun yürüyüş yaptığında bacakları ağrımaya başlar kramp falan girer.hatta yarışçı arkadaşlarımız çok fazla yürümezler koşmazlar yüzmezler fazla merdiven çıkmamaya özen gösterirler , çünkü bunlar hep antremanlarını bozan durumlardır.fakat sezon başlarında yani kış aylarında koşarak veya vücudun direncini artıaracak kondisyon yaparlar ve bunları adeta yarışlara saklarlar kondisyon yapıldıktan sonra artık o fasıl biter sadece bisiklet antrenmanı yapılır.
konu açılmışken aklınıza dualon ve triatlon sporları gelebilir.ben ikisinide yaptım hatta burada kürahyada yapılan duatlon yarışmasında geçen sene türkiye 2.oldum:)(birazda övünelim)
bu sporla uğraşanlara sporcu denilmez onlara ironman(demiradam:)) denilir yani sporculuktan daha zor bir sporadamıdırlar.çünkü yukarıda anlattığım gibi kasların tamamen ters çalışması sebebiyle antrenmanı zor hatta triatlon ant.nında hem yüzeceksiniz hem koşacaksınız hem bisiklete bineceksiniz ,öyle herkesin kaldırabileceği bir spor değil(ben bir kez çanakkalede koştum birdahamı aman aman )hatta forum üyemiz oxsy(oksal) arkadaşımızın imzasında belirttiği gibi bu spor o kadar kolay olsaydı ...
umarım yazımın içinden cevap bulursunuz size yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :)

vmungan

Üye
Tepki
8
Uzun yıllar kostuktan sonra 2-3 yıldır bisiklete binen biri olarak naciz fikrimi yazıyorum
Kosu topyekun bir spordur kıyaslayabileceginiz tek bireysel spor yuzmedir
Tempolu ve uzun süreli koşu için yuksek performanslı duzenli antreman sahibi olmanız gerekir
Bu cercevede Kaslarla ilgili açıklamaya katılmakla da birlikte isi aynı zamanda kardiyevaskuler sisteme de baglıyorum
Bisiklette ise bilebildigim kadarıyla daha cok tırmanırken kardiyavaskuler sistemi zorluyoruz tırmanıs biter bitmez standard (ama bence daha saglıklı) bir tempo ve nabza geri donuyoruz
Kosuda ise yuksek nabız ozellikle ilk 20-25 dakika surekli oluyor
Bol sporlu saglık dolu gunler ...

• Beğen
Tepkiler: Uğur Taşdemir

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
cevap çok basit, bisiklete binerken aerobik antreman yapıyorsunuz. yani vücudunuzda karbonhidratların yanı sıra yağlar da yakılıyor. futbol ve basketbol oynarken patlayıcı kuvvetinizi kullanıyorsunuz. yani enerjiniz çok daha kısa sürede kesiliyor.Ama şunuda belirtmek gerekirki sadece bisiklete binerek aerobik düzeydeki koşunuzu geliştiremezsiniz. koşunuzu iyileştirebilmek için ona uygun antrenman yapmanız gerekli...

• Beğen
Tepkiler: felis911

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Koşu ve bisiklet farklı kas gruplarını çalıştırıyor.. Hatta bisikletçi arkadaşlar bilirler ki yürümek bile onlara zor gelir.. Tempoyu ve nabzı ayarlamakla alakalı bir durum bu..