Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet sürerken yaşagımız olaylar.

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında muhiddin tarafından paylaşıldı.

1. muhiddin

muhiddin Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    bir konu hortlatma çalışması daha gelıyor:)haydı bakalım yasadıgımız olayları anlatmaya bazen gulmeye bazende sınırlenıp kızıp tartısıp çözüm aramaya.saygılar bisikletforum camıasının güzide insanları.:)

2. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    4 gundur mutlaka 1 veya 2 kere tekerime diken saplaniyor. Illallah dedim artik :) Lastiklerde yamadan yer kalmayacak yakinda...
    Geax Sagura 2,00 lastik 60 TPI carcas. 3 Ay once taktim hic derdim yoktu. Ama gecen hafta ortasindan beri bikkinlik geldi. Alin iste; bu aralar bisiklet surerken yasadigim olaylar
    - Bas pedala bas pedala :)
    - fiiiiiisssssss
    - Ya bu sicakta yine mi yaaaa... Benzinciye kadar dayanir mi acaba hava?
    - Cek kenara sök lastik, sisir lastik, bul delik, yama delik... Baska diken var mi acaba dis lastikte? Aha eller simsiyah oldu yine
    - Pompala, pompala, pompala, yetmez mi bu hava? Yok yumusak daha, kanter icinde kaldim ulen...
    - Bas pedala bas pedala, oh beee giderken ruzgar hafifletiyor insanin yorgunlugunu da sicagini da :)

Patlaksiz gunler herkese!

3. muhiddin

muhiddin Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    lastikleri degiştirmenın zamanı gelmış demekkı abım:)

4. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Sorun lastikte degil bende. Lastikler daha 1000 km gormedi disleri vb. canavar gibi. Sen kazik kadar adam (kasabada yasiyorum ben) hala saga sola giderken ordan hoplayayim, yolun kenarindaki bozuk yerlerden geceyim, su tasli toprakli araziye dalayim, eve giderken surda guzel bir inis var kayalardan geceyim dersen, bu sicakta kuruyan otlardan dikenlerden fiiis - fiissss alirsin boyunun olcusunu. Lastik napsin? Saplanmis diken cikariyorum habire tekerden :)

5. muhiddin

muhiddin Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    :):)hoplamanın zıplamanın ve arazının bedeli bu olsa gerek abı:)ama bellı bı zamandan sonra külfet olur sureklı lastık yamamak:)insanın canını sıkar valla

6. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    hacım lastiğe patlak önceyici sıvı sıksana ne uğraşıyon yama vs şeylerle :D

7. muhiddin

muhiddin Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    patlak onleyıcıler bellı bı yere kadar ıdare edıyo hacım:)

8. ali katlamaz

ali katlamaz Aktif Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    500 km dir idare ediyor. Araziye bile girdim bana mısın demedi.

9. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    lastiğime tel girdi. üzerine 200 km daha sürdüm valla. :D
    hala da sürmekteyim :)

10. muhiddin

muhiddin Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    bende mı alsam bıtane napsam yahu ıyıymıs 500 km:)

11. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Patlayacaksa her turlu patlar. Patlamayacagi varsa aylarca yanina ugramaz. Sans isi bu birazda. Seneler once CST lastik taktigim bi bisikletim vardi 2 yil patlak yuzu gormedigini bilirim. En iyi anti-puncture lastigide taksan, patlak onleyicide bassan, kevlar/silikon guard bantta koysan patlayacaksa patlar. Surekli asfalttaysan bunlar belki bir nebze isini gorurde benim gibi sacma sapan yerlerden gecersen olmaz iste :)
    Anti puncture lastikler kalin sirtli olur ama saglam bir katir dikeni - civi vb. bulursa o da delinir. Patlak koruyucu serit bantlarda ayni. Olmadi sirttan degil yanaktan saplanir yine gider. Patlak koruma sivisi da eve kadar goturur belki ama sonucta cikarip yamayacaksin yine :)
    Bosver sadece pedal sporu yapmayalim, kollarda calissin biraz :p

Anli sanli patlak onaricilardan birisinin fiyati 237 ml. si 22.-TL. Lastikte sivi dolasimi ve agirlik yapar. Tamam lastik basina 150 - 200 gramdan ne olacak haklisiniz. Yaptigi is:

3 mm den büyük patlaklar için onarım garantisi verilmez.
    Ortalama 30 Patlak onarır.
    Kullanıldıktan sonra patlak onarım garantisi 2 yıldır

Kullanım Miktarları (ortalama miktarlardır, lastik hacmine göre fazla yada az kullanılabilir):
    26" MTB : 118ml
    26" Downhill : 177 ml
    700c Yol : 90 ml
    28" Tur : 118 ml
    29" MTB : 150 ml

Ben ic lastigin tanesini 4,50.-TL ye aliyorum. Yamanin tanesi 20 - 25 kurusa geliyor. Geriside amelelik :)
    Ama herkesin kendi gorus ve tercihi karismam orasina...

12. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    lastiğin ömrünü kısaltıyor diyorlar ama bence kısaltsın mahsuru yok. gece lastiği patlatıp uğraşmak istemem. yada tur esnasında patlatıp turdaki arkadaşlardan kopmak istemem.
    ömrü kısaltacağı 2 sene kullanacaksam 1 sene kullanırım galiba.
    oda olsun okadar.

13. muhiddin

muhiddin Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    çok sukur şu zamana kadar ne lastıgım patladı nede başka bısey oldu benım lastıklerımın yanında ne swalbeler patladı ama cok sukur benım lastıgıme bısey olmadı:):)

14. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Al bakalim! Bir beladir geziyor basimda lastige dair ama hayir olsun :)
    Patlak sivisi koysam n'olur koymasam n'olur. Bu seferde sibop kesmis, ic lastigi yeniledik! Yarina kadar patlamadan dayanacak mi acaba :p
    Sonucta duzgun takarim, janta egik asla durmaz sibopum, bugune kadarda hic siboptan lastik kesmedim...
    Daha oncede soyledim patlayacagi varsa patlar iste yapacak birsey yok :)

15. meseduzu

meseduzu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    En azindan

Yama yapacak yer kalmadi diyodun. Al sana yeni bir sayfa bol bol yama yapacak yerin var artik. :)(yeni ic lastik tertemiz sayfa)

16. Cagri Y.

Cagri Y. Yeni Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Herkese selamlar.

Bugün yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum. Hem yaşadığım olayı sizinle paylaşmış olurum, hem de konu hakkındaki görüşlerinizi ve tavsiyelerinizi almış olurum diye düşünüyorum.

Yaşadığım şehrin doğası çok güzel. Doğayı keşfetmek için mümkün olduğunca günlük 15-18 km arasında pedallamaya özen gösteriyorum, orman içerisinde. Tabii ki bir çoğunuz için bu değerler çok düşük kalacaktır, fakat uzun yıllar sporu bırakmanın ağır faturasını da ödemek kolay olmayacak. Kondisyonumu yeterli bulmadığım için bir süre bu şekilde devam edip zaman içerisinde günlük katettiğim mesafeyi artırmak hedefim. Ziyadesiyle ormanlık alanları tercih ediyorum, temiz havanın vermiş olduğu yetkiye dayanarak ciğerlerime bayram havası tattırmak hoşuma gidiyor. Fotoğraf da ekleyerek sizlerle bu güzelliği paylaşmak isterim:

[​IMG][/URL]

Lafı çok uzattım, olayı anlatayım. Fotoğraftaki yolun yaklaşık 10-12 km ilerisinde bir sosyal tesis var. Piknik yapanlardan tutun da vooleybol oynayanlara kadar, eğlence alanı oluşturulmuş gayet güzel bir yerdi. Orman içinde tek başına pedallamanın verdiği hazzı yarıda kesmemek adına, insanlardan bir an önce uzaklaşma isteği ile hızımı artırarak tesisi geride bırakmaya karar verdim. Tesise paralel devam ederken bir ara, kesik kesik nefes alıp verme sesi duydum ve arkama baktığımda orta büyüklükte bir köpeğin beni kovaladığını gördüm. Havlamıyor, sol taraftan bana doğru gayet sinsice koşuyordu. Aramızdaki mesafe yaklaşık 8-10 metre kadardı diye tahmin ediyorum. İçgüdüsel olarak bulunduğu alanı korumak için beni kovaladığını düşündüm ilk etapta, panik yapmadım. Aramızdaki mesafenin de pek fazla olmadığını düşünerek pedallara yüklendim ki sanırım hatayı burada yaptım. Ben hızlandıkça köpek de benle birlikte hızlandı. Sol taraftan bacağıma çok yaklaşmıştı ki bisikleti sola kırdım köpeğin üzerine doğru, böylelikle köpeğin hızını kestim. Arayı açıp yoluma devam etmek niyetindeydim. Bu kez de sağdan gelerek sağ bacağımı ısırmaya çalıştı. Ciddi anlamda panik yapmıştım. Ayağımı köpeğe doğru savurdum refleksle. Bu şekilde yaklaşık 2-3 dakika mücadele ettik köpekle. Çok inatçı çıktı hayvan. Neyse ki pes etti de sağ salim kurtuldum elinden hayvanın.

Acil durumlarda vücudun yaşanan olaya karşı vermiş olduğu tepkileri de bu şekilde tecrübe etmek biraz enteresan geldi açıkçası. Köpek temalı ilk olayımdı bu. Yaşadığım bu olay hakkında fikirlerinizi paylaşırsanız, doğru/yanlış olarak nitelendirdiğiniz davranışlarımı, tavsiyelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

17. AykutÇ.

AykutÇ. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Forumda çok sayıda yerde bu konuda bilgi mevcut.

Buyrun: https://www.google.com.tr/search?q=...g.mozilla:tr:official&channel=fflb&gws_rd=ssl

Ayrıca geçmiş olsun.

18. onur güneş

onur güneş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ah su kopekler yok mu :( Polonezde biz 50-60 köpekle mucadele ettik hepsi havliyor bayilcaktim korkudan :) elimize aldik bisikletleri ortasina gectik 100 metre yuruduk sonra bastik pedala kopek varsa direk elinize alin saldirmaya kalkarsa bisikleti atar gibi yapin sakinlesiyor azda olsa eger baska yol varsa ordan yoksa yavas yavas elinizle onun bolgesinden cikin yemek varsa yemekte atin

19. Türka¥

Türka¥ Onursal Üye

Adı:
    türkay
    Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    uzun zamandır bisiklete binerim bugün ilk defa park halindeki bir aracın kapısı pat diye açıldı ve çok hızlı bir refleks ile sol sağ yapıp durumu toparladım kapıya çarpmadım. neyse ki sol tarafımda kalan yolda da bir araç yoktu ortalık karışmadı. daha dün bi yerde okumuştum park halindeki arabalara çok yakın sürmeyin, kapı mesafesi kadar boş bırakın diyordu. daha yeni okuduğum uyarı çok kısa bi sürede başıma geldi ilginç oldu ama ucuz atlattım. bir olay bin nasihatten iyidir diye boşuna dememişler. bundan sonra ben dikkat edicem, siz de dikkat edin diye yazdım.

20. Defne Deniz

Defne Deniz Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    geçenlerde başıma gelen talihsizliklerden bahsedeceğim.çok yakın zamanda perşembe akşamı. başlangıç noktamız duygu cafeydi.(adanada yaşayanlar bilir).yavaş yavaş sürüyorduk.zamanı ayarlayamamış trafiğin kitlendiği zamana denk gelmiştik. kenan evren,turgut özal ve mavi bulvarın birleştiği kavşağın ara sokağından özala çıktık.oradan da adnan menderese.bu zamana kadar her şey çok güzel gidiyordu. adnan mendereste hız yaptık fazlasıyla.daha sonra kavşaktan süleyman demirele çıktık.bilenler bilir orası uzun bir yokuştur.orayı da çıktık derken süleyman demirelin göbeğinde çok fazla köpek vardır.ve bisikletlilerden nefret ederler. bizi kovalamaya başladılar.derken onları geçtik. bu sefer insan faktörü karşımızdaydı.süleyman demirelin göle bakan tarafında fazlasıyla lokanta vardır. iftar vaktiydi.arabalar 2.şeridi geçmişlerdi.bizde yavaş yavaş gidiyorduk. ve aniden kadının biri kapıyı açtı.elimle durmasını işaret etmiştim.zile basmıştım. bana mısın demedi açtı kapıyı.2 elimle de frene bastırdım tabi ayaklarımı yere koymasam uçuyordum. her neyse normalde çok soğukkanlıyımdır ama bu sefer nedense bi sinirlenme oldu bende. ne yaptığınızın farkında mısınız az kalsın size çarpıyordum dedim.peki o güzel hanımefendi ne dedi? iftara geldim.. yani ne iftara gelince 2.şeridi geçip aynaya bakmadan kapıyı mı açman lazım? bir de ezan okunuyor nerde görülmüş ezana vakti gelindiği.ben de sinirlendim daha da.yediğin içtiğin zıkkım olsun,bir canla öderiz biz problem yok dedim.evet bunu kendimden beklemiyordum ama burada okuduklarım vesilesiyle sürücülere kızgındım.daha sonra adını bahşeden bir bekçi ile fazla sözlü bir tartışmaya girdim.polisi aradım.devamını hatırlamıyorum çünkü bir an önce hız yapıp oradan uzaklaşma derdindeydim.
    her neyse tek bir sorum olacak.köpekler için kullanılan bir cihaz var.ultrasonik ışın yayıyormuş ve onlar o ortamdan uzaklaşıyormuş.açıkçası eğer köpeklerin canı yanıyorsa kullanmama taraftarıyım.umarım yardımcı olursunuz.