Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

"Bisiklet sürerken kaskın yararı yok"

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında erkan er tarafından paylaşıldı.

1. erkan er

erkan er Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    can onur ve barış kalkan bunu beğendi.
  2. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    üzerimize oynanan oyunlardan biri daha. kasksız bizi sürdürerek olası tehlikelere açık kalmamızı ve ağır yaralar almamızı istiyorlar. yani benim aklıma bu geliyor. :)

ali sezgin, Tunakan Önen ve erkan er bunu beğendi.
  3. Melih Çolak

Melih Çolak Cyclist ♥

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    kaskın önemini en iyi düşüp kaza yapan anlar ne yazarlarsa yazsınlar arabada emniyet kemeri ne ise bisiklette kask odur

Kürşat Altunay bunu beğendi.
  4. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Sanırsam Ki; doktorun demek istediği olay farklı. Tamam kask kafanın yarılmasını önleyebilecektir belki ama beynin sarsılamsını ve hasar görmesini engellemeyebilir.Hasar göredüğünde de ameliyatlık bir durum olmuş olabilir. Doktorun söylemek istediği budur belki de !

Yine de yoruma açık....

barış kalkan bunu beğendi.
  5. barış kalkan

barış kalkan Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yüzü tam kapatan motosikletci kaskı almayı düşünüyorum dağda tepede kullanım için
    yarım kasklar ufak şeyleri engeller ama ciddi kazalarda yine yüz açıkta.

6. abdullah keleş

abdullah keleş Aktif Üye

Adı:
    Abdullah Keleş
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    kalitesiz kasklardan mı bahsediyor acaba diye düşünüyorum. çok yüzeysel bir yazı.

iddia ediyorlar türünden bir haber. hiçbir açıklama yok.

7. Çağatay Günet

Çağatay Günet Üye

Seviye:
    Anlamıyorum zaten kaskın faydası bisiklet sürerken değil düşerken kullanılır.Hadi onuda anladım bu herif nasıl doktor olmuş!!!

8. AykutÇ.

AykutÇ. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Haber çok yüzeyel yazılmış, ilgili doktorun tüm açıklamasını okumak lazım net bir yorum yapabilmek için. Ama haberdeki ifadelere göre konuşacak olursak, söz konusu doktor acaba "Kask kullanılmasına rağmen bu kadar bisikletçi ameliyat ettim, bir de kask kullanılmasa acaba bu sayı daha ne kadar artar?" diye düşündü mü hiç. Kask elbette garanti çözüm değil ama şüphesiz mevcut şartlar altında en gerekli güvenlik ekipmanlarından birisi.

Aynı mantıkla bakılacak olursa emniyet kemerinin de hiç fayfası yok, inşaattaki işçinin baretinin de ve diğer her türlü güvenlik aletinin de.

Bu açıklamayı yapanda mı kahabat, yoksa marifetmiş gibi bunu getirip haber yapan medyada mı? Madem lütfedip bisikletle ilgili haber yapacaksınız, biraz da bisiklet kullanımını arttırıcı, bisiklete dikkat çeken haberler yapın ve kardeşim. Bir işe yarayın medya olarak.

Ekleme:

Ulan düşündüm de acaba İngiltere'de de mi sağlık alanında performans sistemi var ve bu doktor "müşteri" arıyor acaba. Bir bakayım ben bu mevzuya :D

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 2 Haziran 2014
  9. Ekrem Yılmaztürk

Ekrem Yılmaztürk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    kask taktığımda trafikte daha ciddiye alındığımı gördüm, benim için hertürlü işe yarıyor. :in:

Berke, Oğuzhan Y. ve Çağatay Günet bunu beğendi.
  10. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    evet haklısın. hem kasklı hemde arkada kırmızı stop lambası yanarken gece yanımdan geçen arabalar önce bi ikaz korna çalıyor sonra geçiyor.
    bu durum hoşuma gitti.
    bide önceki lambayı kapanıp yanan ayara getiriyorum. daha dikkat çekici oluyor.
    kask içinde beyne darbeyi engelliyor. yüzümüze bişey olsa bile beyne ciddi hasar almayız hiç deilse.
    dengeni kaybedip düşsen kask olmasa alacağın hasarla kask olduğundaki alacağın hasar aynı olmaz.

11. erkan er

erkan er Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Doğru bi seçim olur barış, şehir içi kullanım için artık yeni teknolijileri bakcaz bu haberden sonra :)

12. AykutÇ.

AykutÇ. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Konuyla ilgili şöyle bir haber mevcut: http://www.telegraph.co.uk/health/h...e-helmets-are-useless-says-brain-surgeon.html

------------------------------------------------------------------

" A leading neurosurgeon has controversially claimed that cyclists who wear helmets are wasting their time.

Henry Marsh, who works at St George’s Hospital in Tooting, London, said that many of his patients who have been involved in bike accidents have been wearing helmets that were ‘too flimsy’ to be beneficial.

He made the comments while speaking at the Hay Festival during a discussion with Ian McEwan, whose 2005 novel Saturday featured a neurosurgeon.

He cited evidence from the University of Bath that suggests that wearing a helmet may even put cyclists at greater risk. The research showed that drivers get around 3 inches closer to cyclists who wear helmets because they perceive them as safer.

He said: “I ride a bike and I never wear a helmet. In the countries where bike helmets are compulsory there has been no reduction in bike injuries whatsoever. "

"

“I see lots of people in bike accidents and these flimsy little helmets don’t help.”

Mr Marsh said that he had been riding his bike for 40 years, wearing a cowboy hat, and had only fallen off once.

“I have been cycling for 40 years and have only been knocked off once. I wear a cowboy hat and cowboy boots. I look completely mad."

Cyclists travel around 3.1 billion miles each year in Britain. Lights and reflectors are a legal obligation after dark, and reflective jackets an increasingly common sight.

But helmets are not compulsory in the UK, unlike in Australia and parts of the US, yet the government encourages cyclists to wear one.

Research conducted by Dr Ian Walker, a professor of traffic psychology at the University of Bath, showed that motorists drove around 8cm closer when overtaking cyclists with helmets.

He suggested that drivers think helmeted cyclists are more sensible, predicable and experienced, so therefore the driver doesn't need to give them much space when overtaking.

Non-helmeted cyclists, especially non helmeted "women" are less predictable and experienced, according to this study and so motorists give them more room.

However, Mr Marsh's comments are likely to anger cycling safety campaigners, who believe that helmets provide essential protection on Britain's busy and narrow roads.

James Cracknell, the Olympic rowing gold medalist, was nearly killed while cycling in 2010 after he was hit by a petrol tanker.

He has said that he only survived the accident because he had been wearing a helmet and has described those who do not wear one as "selfish" as their actions can impact their loved ones.

"From a personal point of view I would be dead if I hadn't worn a helmet," he said. "A wing mirror smashed into my skull at 70mph.

"There is no downside to wearing a helmet except having messy hair. And you have to remember that eight out of ten kids who have cycling accidents are not on the road.

"Even if you don't care enough about yourself to wear a helmet other people care about you."

A Department of Transport study has shown that helmets could prevent 10-16 per cent of cyclist fatalities, although this was also an estimate based on a small study.

Angie Lee, Chief Executive of the Bicycle Helmet Initiative Trust said: “I hope he is going to take responsibility for the cyclist who gets injured because they take their helmet off following his comments.

“This may be his opinion but there are a lot more neurosurgeons and surgeons who would counter that argument.

“My advice would be the same as the Department of Transport’s which is that helmets have a place in protecting the head.”

Marsh, who retires in March, also admitted jumping red lights to get ahead of the traffic.

“It’s my life at risk,” he said, ‘So I regularly cross over red lights.”
    ----------------------------------------------------------------------------

Eğer ingilizcem beni yanıltmıyorsa "Kask takıldığında araçlar bisikletlilere daha yakın sürüyor güvenliğini sağlamış olduğunu düşündüklerinden" şeklinde birşeyler demiş.

Ülkemizde ise bunun böyle olmadığı, kask takan sürücülerin daha çok saygı gördüğü (aslında her insana gösterilmesi gerek saygıyı az da olsa gördüğü) ortada. Zaten pek bilimsel bir açıklama olarak söylememiş bunu. Ama tabi bizim medyaya göre yabancı doktorların en ufak bir sözü bilimsel bir literatür, bilimsel bir referans.

Haberin üzerine konuşmaya da, kaskın gerekliliğini sorgulamaya da değmez aslında :)

13. erkan er

erkan er Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Süper bi komplo teorisi tebrik ediyorum :alkis: :)

chnkrmz bunu beğendi.
  14. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Öncelikle haberin tam metnini verelim:
    http://www.telegraph.co.uk/health/h...e-helmets-are-useless-says-brain-surgeon.html

Görünüse göre sark cephesinde yeni bir durum yok. Avrupa Bisiklet Federasyonu'nun yillardir dillendirdiklerini söylemis. Karsi cepheden de "Kaskim olmasaydi ölmüstüm" kontralari gecikmemis zaten. Her zamanki muhabbetler... Büyük ihtimal EDF'in dirsek temasinda oldugu bir doktordur bu. Ingiltere'de kaskin zorunlu tutulmasi uzun zamandir ciddi olarak tartisiliyor. Eger hayata gecerse bu EDF icin büyük bir hezimet demek.

15. Gültekin R. Demirkaya

Gültekin R. Demirkaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bizimkilerim kıyamet haberi haline getirmelerinden kaynaklı...Yoksa dünyada MTB yarışlarında Triatlon yarışlarında Downhill yarışlarında diğer yol yarışlarında keriz mi millet kafasında onunla gezsin...

chnkrmz bunu beğendi.
  16. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Valla kasklar ne kadar koruyor ya da ne kadar dayanıklı bilmiyorum ama gördüğüm tek şey Ekrem abinin dediği gibi ciddiye alınıyorsunuz. Son günlerde 10 kişiden 6-7 kişisi yol ayrımlarında yol veriyor, arkama yanaşan araçlar eğer pek acelesi yoksa korna bile çalmıyor ben kenara geçip yol veriyorum. Kask takmıyorken hiç böyle ciddiye alınmıyordum.

Berke bunu beğendi.
  17. Sezer İmamoğlu

Sezer İmamoğlu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    millet takmasın kaza yapıp kafasını kırsın sonra bende onları ameliyat ederim para kazanırım havasında adam :)

18. Oğuz Mert

Oğuz Mert Aktif Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Kask sizi sadece düşme anında korumaz. Şehirde veya şehirler arası yolda giderken yanınızdan geçen bir aracın mıcır parçasını tekerinden sektirip sizi kafanızdan vurabileceğini unutmayın ya da kendini bilmez bir araç sürücüsünün camdan fırlattığı soda şişesinin kafanıza isabet edebileceğini.

19. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    aynen dediğin gibi. yolda giderken balkondan düşen minimum saksı da olabilir.
    şimdi daha çok seviyorum kaskımı.

20. Barış Y.

Barış Y. Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye: