Bisiklet sürerken dizlik ve dirseklik kullanmak

Umut Tekin

Forum Demirbaşı
Tepki
284
İsim
Umut Tekin.
Bisiklet
Carraro
Bugün dershaneden eve gelirken biraz hızlı sürüyordum 30 km ile dönüş yaptım teker kaldırıma çarptı bisiklet yola düştü ben kaldırıma uçtum. O kaldırıma çarpmadan 2-3 saniye önce çarpacağımı hissettim hatta nasıl düşeceğimi falan hep kurguladım ama neden kurtulmanın bir yolunu düşünmedim bilmiyorum kendimi düşmeye ayarlamış gibi hissettim belki fren yapabilirdim veya birden sola kırabilirdim ama sanki bilerek o kaldırıma çarpıp uçmuş gibi hissettim kendimi. Hani mobese kameralarında görürüz adam yola çıkar arabayı görür 2-3 saniye donar kalır araba buna çarpar işte o hesap hiç bir şey düşünemedim nasıl düşeceğim dışında. Belki de nasıl düşeceğimi hesaplayamasam daha ağır hasarlar alacaktım.

Allah'a şükür bir şey olmadı kalkıp tekrar bisiklet sürebilecek haldeydim.(Biraz sakat sakat olsa da) Neyse konumuza gelecek olursak kaza da sakatlanan bölgelerim boynum biraz hasar aldı sanırsam kafam ani döndüğünden, dershaneye gidiyorum diye eldiven almamıştım avuç kısmı çok kötü yaralandı o jelli eldiveni taksam eminim bir sıyrık bile olmayacaktı. Başıma bir darbe almadım zaten kaskım vardı. Sağ dizim kötü yaralandı her adımda ağrısını hissediyorum. Derisi sıyrılmış baya. Ayrıca sağ dirseğime 2 tane yara bandı sarmak zorunda kaldım tamamen kavlamış.

Güvenlik önlemi olarak sadece kask ve eldiven konuşulurdu hatta eldiveni sırf elim ağrımasın diye aldım düşünce beni koruması aklımda bile yoktu. Bu zamana kadar güvenlik önlemi olarak sadece kask ve eldiven tavsiye edildi. Arkadaşlar siz dirseklik ve dizlik için ne diyorsunuz? Ben bunları da kullansam ağrısız sızısız bu kazadan kurtulabileceğimi düşünüyorum ama şimdi yatıyorum mecbur ağrılar fazla daha önce de düştüm yine dirsek ve dizlerime olan olmuştu ellerimi de eldivenim korumuştu.
Ben diyorum ki bir bisikletçinin kask ve eldiven dışında dirseklik ve dizliğe de ihtiyacı var ama hiç forumda rastlamadım böyle bir konuya(eskiden açılan 1-2 konu dışında). Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ? Dizlik ve dirsekliğin avantajı belli ne gibi dezavantajları olabilir. Ayrıca bu dirseklik ve dizliğin görünür olmasını istemem. Giysi altına giyilebilecek bir çeşidi varsa gerçekten almayı düşünebilirim. Siz kullanıyor musunuz varsa önerebilirsiniz bana.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Dirsekliğin ne faydası olacağını bilmiyorum ama dizlik hareketlerini kısıtlayacak o kesin sürüş bence dizlik ile ızdırap olur.

Furkan Çınar

Forum Bağımlısı
Tepki
217
Bisiklet
GT
Ben denedim hiç rahat hissemedim kendimi.

Umut Tekin

Forum Demirbaşı
Tepki
284
İsim
Umut Tekin.
Bisiklet
Carraro
Benimde merakım acaba bisiketçiler için bu tür şeyler düşünülmüş mü ? Belki bisikletçilere özel dizlikler vardır. Kendini bisiklet sürerken hissettirmeyecek bir dizlik. Patencilerin kullandığı dizlikler zaten bize gelmez diye düşünüyorum bende

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Bu koruma aksesuarlarını taşımaya-eziyetini çekmeye değecek kadar çok yada kötü mü düşeceğinizi düşünüyorsunuz ??

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Dizlik bisikletin sürme şekline aykırı duruyor, en çok çalışan yer diz orayı da biz engelliyoruz bir yerde hiç mantıklı değil.Az sürat bol dikkat başka bir şey yararlı değil.

Umut Tekin

Forum Demirbaşı
Tepki
284
İsim
Umut Tekin.
Bisiklet
Carraro
@Çetin ŞAHİNÖZ

Herhangi bir kazada ilk etkilenen yerler bana göre sıralayacak olursak birincisi el(avuç içi) ikincisi ise dirsek ve dizler zaten buralar hemen yaralanmaya müsait kolumuz yere çarpacaksa en büyük hasarı ilk çarptığı yer dirsek alıyor veya ayağımızda dizimizin çarpması gibi ayrıca neden düşünmeyeyim ki ben 40-50 ile giderken düşsem eminim ki eğer kendimdeysem bu bölgelerin kanamalarını durdurmakla uğraşırım. İlk ağrısını hissedeceğim yerler oralardır. 4-5 kaza geçirdim sanırsam dirsek ve dizlerimin hasar almadığı bir kaza hatırlamam.

Bisikletçi için biraz abes duruyor ya güzel bir düşme taktiği bulacağız ya da böyle devam edeceğiz gibi gelen yorumlar bu yönde :(

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
http://funsporting.de/pics/4616_custom_1.jpg

Bunların aynılarından bende var ve her kullanmada giyiyorum. Bazen dizliği unutuyorum.

Bu arada dizlik tur çevirme devrinizin ortalamasını düşürür.

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
ben ön çapraz bağ ameliyatı oldum doktor dizlik verdi bu ayağımın boşa gelmemesi için tabi. normal yürürken bile rahatsızlık veriyor pedal çevirirken oldukça zor olur. dikkat etmek gerekli. kaza anında ne yapacağını şaşırır insan ama en azından düşerken yapılabiliyorsa yanlamasına yuvarlanacak pozisyonda düşülse o kadar hasa vermeyebilir.

• Beğen
Tepkiler: Umut Tekin
Tepki
2
Bende yeni bisiklet binmeye basladim. Kask aldim . Eldiven almadim. Ancak bir iki günlük deneyimlerimden yola çıkarak eldiven ve kask olmazsa olmaz. Bisikletle trafikte ilerlemek tam anlamıyla felaketmis.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

K.Burak

Daimi Üye
Tepki
103
Bisiklet
Giant
@Çetin ŞAHİNÖZ

20-30 km hızla giderken düştüm ve dizlerimin ikisi parçalandı diyebiliriz. Hala bacağımda izleri duruyor. Bence arkadaşın dediği mantıklı bir şey ama hareketi kısıtlamayacak bir şey lazım.

K.Burak

Daimi Üye
Tepki
103
Bisiklet
Giant
@Çetin ŞAHİNÖZ

20-30 km hızla giderken düştüm ve dizlerimin ikisi parçalandı diyebiliriz. Hala bacağımda izleri duruyor. Bence arkadaşın dediği mantıklı bir şey ama hareketi kısıtlamayacak bir şey lazım.

K.Burak

Daimi Üye
Tepki
103
Bisiklet
Giant
@Çetin ŞAHİNÖZ