Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bisiklet sürerken belde oluşan ağrı

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Gürkan Güler tarafından paylaşıldı.

1. Gürkan Güler

Gürkan Güler Üye

Seviye:
    Bugün yaklaşık 4 kilometrelik bir tırmanış yaptım genelde eğim oldukça azdı ve ortalama 70 kadansla bir dakikalık tek bir molayla (eğimin en dik olduğu yerde) tırmandım. Tırmanışımın en dik olduğu yere gelesiye kadar bir sorun yoktu, dik yerdede mümkün olduğunca tempomu sabit tutmaya çalıştım fakat belimde biraz ağrı oluştu. Çok idmanlı birisi değilim ve zaman zaman belimin ağrıdığı da oluyor. Sele de boyuma göre çok iyi boyutta değil zira sele borusu oldukça kısa ve gövdeyi çatlatmasından korktuğum için tam olarak boyuma göre ayarlıyamıyorum. Kısacası belimi güçlendirmek için ne yapabilirim? Bisikletimin ağır ve tam anlamıyla bana uygun olmamasından dolayı da sene sonuna doğru yeni bisiklet almayı düşünüyorum. Konusunu da açmıştım burada.

2. Göker Gülay

Göker Gülay Kıdemli Üye

Seviye:
    Bisikletin ergonomik ayarları size göre olmadığı müddetçe ağrıdan kurtulamazsınız. Çok zorlarsanız özellikle dizlerinizi sakatlama ihtimaliniz bile var. Bedeninize uygun bir bisiklet alana kadar en azından uygun bir sele borusu temin ederek selenizi uygun ayara getirin öncelikle.

Gürkan Güler bunu beğendi.
  3. Gürkan Güler

Gürkan Güler Üye

Seviye:
    Haklısınız, uygun fiyata beni idare edebilecek bi sele borusu bulmam gerek.

4. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
  5. Gürkan Güler

Gürkan Güler Üye

Seviye:
    Ergonomik ayarlar konusunda bilinçliyim fakat sele borumun boyutu uygun değil. Ayrıca normalde de ara ara belimin ağrıdığı oluyor. :/

6. serdar tasci

serdar tasci Üye

Seviye:
    doktora gitme bana bisikleti yasakladı. uykularım kaçtı...

7. Ali AKTAŞ

Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sırt-bel kaslarınız güçlü değil bu durum özellikle yokuş çıkarken kendini belli eder.

Ali Hekimoğlu bunu beğendi.
  8. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bisikletinizi arkadaşların dediğin gibi,direksiyon ve koltuk ayarlarını yapın.Her iki ayarda da ve hem direksiyon borusunda,hem de koltuk borusunda en son kaldırabileceğiniz seviyeleri gösteren çizgiler mevcuttur.Bu çizgilere kadar iki parçayı ayarlayın.
    Diğer bir konu bel ağrısı ise;doktor değilim,ama bildiğim kadarıyla şöyle.Eğer beliniz normal yaşantınızdada sizi rahatsız ediyorsa,doktora gitmelisiniz.Fakat bisiklet sürerken veya bazen yürürken beliniz ağrıyorsa,tavsiyem;bisiklet ayarlarınızı yapın ve gece uyurken hangi tarafa uyursanız,uyuyun,mesela;bir hafta kadar kıvrılarak uyuyun,bu durum bel ağrıları için iyi geliyormuş diye duydum.

Gürkan Güler bunu beğendi.
  9. Açerya Baştuğ

Açerya Baştuğ Üye

Seviye:
    Bisikletinin kadro boyu boyuna uygun mu ? Ve söyledikleri gibi sele borunun boyutunu ayarla.

10. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Patron uygun bir kadrodan önce doktora git.Belde düzleşme varsa fıtığa çevirebiliyor.Doktora mutlaka gözük.Ve bel kaslarını güçlendirici kültür fizik hareketleri öğren doktorundan :)

11. omerrrr

omerrrr Aktif Üye

Seviye:
    Bisikletin yasaklanması anca ilerlemiş fıtık vakalarında olacağını düşünüyorum. Zira ben bisiklet sayesinde fıtıktan kurtuldum diyebilirim. Bel ve sırtı daha güzel çalıştıran başka bir sistem de düüşnemiyorum

12. Uğur Gerger

Uğur Gerger Üye

Seviye:
    Bisikletin ergonomisi de önemli, kardeşimin bisikletini kullanıyordum Corratec Xvert, sonra kendime Sedona 761 aldım, eskisinde omuz ve belde ağrı oluşuyordu, bunda hiç oluşmadı..

13. Alperen ERTEN

Alperen ERTEN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    ters mekik hareketiyle bel kaslarınızı güçlendirmeniz mümkün.

14. Mehmet DİRİ

Mehmet DİRİ Üye

Seviye:
    spd kullanıyorsan basış açınıda bir kontrol et derim

15. Gürkan Güler

Gürkan Güler Üye

Seviye:
    Spd pedallardan daha ucuz bir bisikletim var. :) 6 yıl taşıdı beni hatta onla büyüdüm. Yeni birisini bul diyo, iyice anladım artık.

16. Cem Kılınç

Cem Kılınç Kıdemli Üye

Seviye:
    arkadaşlar zaten olası nedenlerini anlatmış benim tavsiyem beline ne olduğunu bilmediğimiz için ve çok önemli bir bölge olduğu için çok zorlama derim. Bel açıklığın falan varsa uygun bisiklet ve uygun açıları bulsanda devamlı tetikte olman lazım. Kendimden biliyorum.

17. Gürkan Güler

Gürkan Güler Üye

Seviye:
    Vakit bulabilsem doktora gidicem ama gidemiyorum bi türlü. Bu yüzden bisiklet sürmeye de ara verdim yaklaşık iki haftadır. Kendime daha çok zarar vermektense bi süre dinlenmeyi tercih ettim. İlk boş vaktimde gerekli tetkikleri yaptırıp kaldığım yerden devam edicem, umarım.

18. omerrrr

omerrrr Aktif Üye

Seviye:
    Daha önceden fıtık teşhisi konan belimde 2 haftadır baya bir ağrı vardı. Engellemelere girişimlerine rağmen 20 km bisiklet bindim ve hiç birşey kalmadı. Sihirli değnek gibi. Gerçekten mucize.Demekki iyi geliyor pedal çevirmek.

19. Muratcan Gümüş

Muratcan Gümüş Kıdemli Üye

Seviye:
    öncelikle geçmiş olsun, doktor teşvik edeceğine binme diyor.. doktorlar kendileri spor yapmıyor ki bize spor tavsiye etsinler..

bisikletiniz çok ağır ise kendiniz çok zorluyor olabilirsiniz..

20. omerrrr

omerrrr Aktif Üye

Seviye:
    Normalde Fıtık olmasına rağmen hafifti, sorunum yok yani neredeyse 1 senedir hiç ağrı hissetmiyordum. Kışın fazla bisiklet binmememden dolayı ve ters bi hareketten dolayı tekrar nüksetti bir iki haftadır ama geçti şükür. Fıtığın bence ilacı bisiklet; omurları hareket ettiriyorsunuz sonuçta ( tabi kontrol şart)