Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet Sürenlerde Kısırlık... :S

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Mehmet Batuhan Tunçel tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Batuhan Tunçel

Mehmet Batuhan Tunçel Aktif Üye

Seviye:
    Bisiklet sürenlerde kısır olma ihtimali varmış bu doğrumu? ve ergenlik çağında daha tehlikeli olabilirmiş :eek:

2. Sefa Yıldız

Sefa Yıldız Onursal Üye

Seviye:
    Kim dediyse yalan söylemiş sana arkadaşım :)
    Bisiklet kısırlığa sebep olmaz, ki biz yıllardır sele üzerindeyiz hiç birşey olmadıda :)

Mehmet Batuhan Tunçel bunu beğendi.
  3. Mehmet Karaçam

Mehmet Karaçam Bisikletkolik

Seviye:
    kulaktan dolma hikayelere inanmanı tavsiye ederim...

4. GiciK eRay ADALI

GiciK eRay ADALI Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bu konu hakkında yabancı kaynaklı bir site şöyle bir şey okumuştum;

Yanlış sele ayarıyla uzun süreli bisiklet kullanmak gecici ereksiyon sorunlarına ya da sebepsiz sertleşmelere sebep olabilir.

Bunun sebebini de erbezlerinin 1-2cm gerisinden gecen sinirlerde oluşan normal dısı baskı olarak acıklamıslardı.

Yani yanlış sele ayarı ile bisiklet kullanırken selenin uyguladıgı basınc sebebiyle cinsel istek ya da arzuda bir degisiklik olmadan erekte olamama ya da sebepsiz (kontrolsüz) sertleşme sorunu yaşanabilmesi mümkünmüs ama bu sorunların gecici oldugu özellikle belirtilmiş.

Bu durum biraz da abartılarak "kısırlıga sebep oluyor işte" seklinde aktarılıyor ama benim duydugum bildigim esas durum budur.. Korkmayın devam edin bisiklete binmeye, birşey olmaz ileride sahip olacagın bebeğe =)

serisonu ve Mehmet Batuhan Tunçel bunu beğendi.
  5. Burç Deniz

Burç Deniz Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşım;
    Bu konuyu bende bisiklete başlamadan önce ve ilk başladığım zamanlarda çok duydum ve araştırdım.
    Öncelikle buradaki temel olay sele.Kalitesiz,ergonomik olmayan selenin butip rahatsızlıklara yol açtığını öğrendim.Burada biniş zaman periyotlarıda önemli tabi.Yani amatör biri haftada 1-2 kısa sürüş yapıyorsa bir zararı olmayacaktır.Çünki standart bisikletlerin hemen hepsinin selesi kaltesizdir.Duruş,oturuş pozisyonuda bir yan etkendir.
    Ardından biradaha ustalaştıktan sonra öğrendiğim ikinci etken kullanılan ilaç ve dopig zararlılarıdır.Eskiden doping in zararlarının çok bilinmediği ve çok denetlenemediği yıllarda bu illeti başını alıp yürümüştür.Sırf bisiklet değil tüm spor dallarında kullanılan dengesiz hormon,testesteron,steroid lerin yan etkilerinden sadece biri budur.Diğerlerini (hormonla büyüyek kaslarla birlikte vücutta varsa kanserli hücrelerinde büyüdüğü gibi,kalpte ritim bozukluğu.........)saymıyorum bile,saymakla bitmez.
    Size okuduğum kaynakları malesef bulamadım ama birde şunu dikkate alın;dünyada profesyonel bisiklet yarışçılarının bildiğim kadarı ile çoğu evli ve çocuk sahibi:) Fransa turundakilerinin çoğunu biliyoruz zaten...
    Kendinize iyi,ergonomik bir sele seçin.

6. Ahmet Bolgi

Ahmet Bolgi Forum Bağımlısı

Seviye:
    inanki bisiklete binmekten elde edeceğin kazanç ( vucut sağlığı olarak- özellikle kalp damar sistemindeki olumlu gelişmeler) bahsettiğin olaylardan daha fazla olacaktır. kaliteli ve ergonomik sele ile sorun yaşamazsın.

7. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Bir yerlerde doğru sele ayarı ve sürüş pozisyonunun bu tip sağlık sorunları açısından zararın tam tersine, yararlı olduğunu okumuştum. Doğru mudur bilemem, kaynak da gösteremem. Çok oldu zaten bunu okuyalı. Ama bisiklet süren bir sürü "baba" var aramızda. Kısırlık olsaydı bu olmazdı işte.

Bu arada konuyla ilgili ayrıntılı yazılar forumda mevcut, arama özelliğini kullanarak ulaşabilirsiniz.

8. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Bisiklet kısırlık yapsaydı bugün en çok bisiklet kullanan ülke olan Çin bugünkü nüfusunda olamazdı :) Hatta Çin'in nüfusuna bakılırsa kısırlığın tersi bir etkisi olduğu söylenebilir bisikletin :)

9. halid acar

halid acar Bisikletkolik

Seviye:
    mtbtrde bununla ilgili yazı okumuştum doğru olduğuna inanmıyorum ama jelli sele ortası delik olmayanlar ve geniş olanları kullanmak böyle bi ihtimal varsa azaltıyor denilmişti ve duruş doksan dereceye yakın bi açıda durulmalıymış bisiklet üzerinde

10. mertcan gölge

mertcan gölge Forum Bağımlısı

Seviye:
    bencede yani insanları telaşlandırmaya gerek yok diye düşüyorum sonuçda günler boyunca sele üstünde kalınsa bile böyle bir durum çok zor

hasan martcı bunu beğendi.
  11. mertcan gölge

mertcan gölge Forum Bağımlısı

Seviye:
    genede iyi kaliteli bir sele almaya çalışın arkadaşlar

hasan martcı bunu beğendi.
  12. yiğit_kara26

yiğit_kara26 Forum Demirbaşı

Seviye:
    bu konuda sele boyu ve kalitesi önemli allah kimseye göstermesin :)