Bisiklet Sürenlerde Kısırlık... :S

Tepki
85
Bisiklet sürenlerde kısır olma ihtimali varmış bu doğrumu? ve ergenlik çağında daha tehlikeli olabilirmiş :eek:

Scudo

Sefa Yıldız

Forum Bağımlısı
Tepki
1.662
Kim dediyse yalan söylemiş sana arkadaşım :)
Bisiklet kısırlığa sebep olmaz, ki biz yıllardır sele üzerindeyiz hiç birşey olmadıda :)

Eray ADALI

Forum Bağımlısı
Tepki
705
Bu konu hakkında yabancı kaynaklı bir site şöyle bir şey okumuştum;

Yanlış sele ayarıyla uzun süreli bisiklet kullanmak gecici ereksiyon sorunlarına ya da sebepsiz sertleşmelere sebep olabilir.

Bunun sebebini de erbezlerinin 1-2cm gerisinden gecen sinirlerde oluşan normal dısı baskı olarak acıklamıslardı.

Yani yanlış sele ayarı ile bisiklet kullanırken selenin uyguladıgı basınc sebebiyle cinsel istek ya da arzuda bir degisiklik olmadan erekte olamama ya da sebepsiz (kontrolsüz) sertleşme sorunu yaşanabilmesi mümkünmüs ama bu sorunların gecici oldugu özellikle belirtilmiş.

Bu durum biraz da abartılarak "kısırlıga sebep oluyor işte" seklinde aktarılıyor ama benim duydugum bildigim esas durum budur.. Korkmayın devam edin bisiklete binmeye, birşey olmaz ileride sahip olacagın bebeğe =)

Tepki
74
Arkadaşım;
Bu konuyu bende bisiklete başlamadan önce ve ilk başladığım zamanlarda çok duydum ve araştırdım.
Öncelikle buradaki temel olay sele.Kalitesiz,ergonomik olmayan selenin butip rahatsızlıklara yol açtığını öğrendim.Burada biniş zaman periyotlarıda önemli tabi.Yani amatör biri haftada 1-2 kısa sürüş yapıyorsa bir zararı olmayacaktır.Çünki standart bisikletlerin hemen hepsinin selesi kaltesizdir.Duruş,oturuş pozisyonuda bir yan etkendir.
Ardından biradaha ustalaştıktan sonra öğrendiğim ikinci etken kullanılan ilaç ve dopig zararlılarıdır.Eskiden doping in zararlarının çok bilinmediği ve çok denetlenemediği yıllarda bu illeti başını alıp yürümüştür.Sırf bisiklet değil tüm spor dallarında kullanılan dengesiz hormon,testesteron,steroid lerin yan etkilerinden sadece biri budur.Diğerlerini (hormonla büyüyek kaslarla birlikte vücutta varsa kanserli hücrelerinde büyüdüğü gibi,kalpte ritim bozukluğu.........)saymıyorum bile,saymakla bitmez.
Size okuduğum kaynakları malesef bulamadım ama birde şunu dikkate alın;dünyada profesyonel bisiklet yarışçılarının bildiğim kadarı ile çoğu evli ve çocuk sahibi:) Fransa turundakilerinin çoğunu biliyoruz zaten...
Kendinize iyi,ergonomik bir sele seçin.

Ahmet Bolgi

Forum Bağımlısı
Tepki
776
inanki bisiklete binmekten elde edeceğin kazanç ( vucut sağlığı olarak- özellikle kalp damar sistemindeki olumlu gelişmeler) bahsettiğin olaylardan daha fazla olacaktır. kaliteli ve ergonomik sele ile sorun yaşamazsın.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Bir yerlerde doğru sele ayarı ve sürüş pozisyonunun bu tip sağlık sorunları açısından zararın tam tersine, yararlı olduğunu okumuştum. Doğru mudur bilemem, kaynak da gösteremem. Çok oldu zaten bunu okuyalı. Ama bisiklet süren bir sürü "baba" var aramızda. Kısırlık olsaydı bu olmazdı işte.

Bu arada konuyla ilgili ayrıntılı yazılar forumda mevcut, arama özelliğini kullanarak ulaşabilirsiniz.

halid acar

Forum Bağımlısı
Tepki
600
mtbtrde bununla ilgili yazı okumuştum doğru olduğuna inanmıyorum ama jelli sele ortası delik olmayanlar ve geniş olanları kullanmak böyle bi ihtimal varsa azaltıyor denilmişti ve duruş doksan dereceye yakın bi açıda durulmalıymış bisiklet üzerinde

mertcan gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
513
bencede yani insanları telaşlandırmaya gerek yok diye düşüyorum sonuçda günler boyunca sele üstünde kalınsa bile böyle bir durum çok zor

• Beğen
Tepkiler: hasan martcı