Bisiklet Sporuna Başlamada Yardım

Tepki
3
Merhaba arkadaşlar daha öncede konu açmıştım,benim önemli bir sorum olacak.Seneye Avrupa turuna çıkıcam bisikletle mart-haziran 2015 arası,ve şimdiden antreman yapmak istiyorum.Boyum 175cm ve 8 yıllık bir Yamaha 24 jant dağ bisikletim var.Küçük olduğu için kullanamıyorum.Biliyorum yol bisikleti almalıyım ama şimdilik bütcem 300tl üniversiteyi bitirene kadar.İnternette gezinirken Salcona Exel 26 gözüme çarptı.Bu bir mtb ama sizce bana uygunmudur?Ben bisikleti gerçekte görmedim büyüklüğünü bilmiyorum.Başlangıç için,uzun bir tura hazırlanmada antreman için uygun olurmu sizce.Rize-Batum turu yapmayı düşünüyorum herhafta sonu.Yardımcı olursanız çok sevinirim. :)

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
burak bey
sizin anlayışınız tur bisikletçiliğidir ve kısa zamanda hedefe varma gibi derdiniz yok, yük alacaksınız yanınıza ,rampalarda bu yükle çıkacaksınız ,mtb bana vakit kaybı oldu 200 km rede ,üstelik karbon idi ,karbonda olsa jant 26 ise sonuç aynıdır ve karbonu 28 jant yaptım ve de 700 x 32 teker takınca bisiklet uçmaya başladı kendime uzun mesafede 50 dakika fark attım 26 vakit kaybıdır 200 km rede ,evet tur bisikleti olacak ve 28 jant olacak 700 x 35 teker hacmi ama 700 x 32 de iyidir ,teker hacmi küçüldükçe kesin hız gelir,,

300 lira azdır benden söylemesi..

Tepki
3
Haklısınız ama benim amacım seneyeki 5000kmlik avrupa turuma hazırlanmak.Seneye 5000tlye kadar bütçe ayıracam bisiklete.Şuan sadece 300tl bütçe ayırabiliyorum.Sizce Salcano Exel 26 ile antreman yapamazmıyım.Yanıma birşey almayacağım sürerken.Sadece küçük bir sırt çantası alıcam .Toplam mesafe 160km.Bir günde gidebilirim diye düşünüyorum.Bu bisiklet bana küçük gelir mi sizce.Ben bisiklet sporundan hiç anlamam.Keşke anlayabilsem :(

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Öncelikle bisikletin zaten 24 jant koltugunu kaldırıp saga sola bakkala falan gidersinde uzun tur için 26 jant bisikletler bile cok yorar. Alıstırma için ise sonuc olarak amac belli uzun yol yapmak ve sne zaten klasını belirlemişsin dag bisikleti degil senin secmen gereken sehir tur bisikletidir yani 28 jant olan daha büyük lasitkler. Ayrıca excele bosuna para vermiş olursun.

Biraz daha bütceni arttırmalısın

(link) agar bir bisiklet fakat baslangıc için uygundur.
(link) assa yukarı aynı bisikletler

Bunlar olabilir en düşk bütce ile daha altındaki biskletler bosna harcanmıs para olacaktır. Pişman oluğp elden cıkarmaya claıstıgfındada satamayacaksın.

Bunlar yada 28 jant 2. el daha uygun biskletlerde bulabilirsin antreman yapmaksa amacında. Niyetine girmişin hedefini belirlemişsin hersey cok güzel biraz amacına yönelik bisklet secebilmek amacından bütceni arttırman 2. elleride bolca arastırmanı tavsiye ederim.

Zamanla arastırdıkca okudukca anlıcaksınız o yönden içiniz rahat olsun excel ilede hatta elinizdeki 24 jantlada antreman yaparsınız yeterki içnizde istek olsun ama amacınıza yönelik bisiklet secmeniz ileri dönük sizin için cok daha yararlı olacaktır.Bütceniz gercketen baslangıc için bile az buna gönül verdiyseniz ciddiyseniz harcadınız paraya degicektir ileri dönük karısılıgını fazlasıylka alıcaksınız ve emin olun gecici bi heves deilse gercekten excel alarak baslamanız sizin acınızdan kötü olacaktır yenisini almak isticeksinzi pişmanlık duycaksınız belkide sırf o bisklet yüzünden bu spordan soguycaksınız tabiki karar sizin fakat yardım istedignizden doalyı bu sekilde yönlendirme yapıyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Burak Başkan

şimdi,26 jant ile antreman yaparsınız ,ama derimki muhakkak günü geldiğinde -ki eğer 5000 lira ayırabilecek iseniz çok iyi bi makine alırsınız ,çok iyi bi makine almak ile iş bitmiyor bunların parçaları zamanla size pahalıya gelecektir,salcano ile 160 km de çalışın mola yapın birden yüklenmeyin genelde sırt çanta ağırlıktır ama sürat yaparsanız kısa mola anlayışı olursa ,sürat yapmadanda antreman tarzı sürüşler olur arkada sırt çantanız olur,mola yaparsınız mola sürelerini uzun tutun ,şimdi eğerki çok uzun zamandır binmedi iseniz mola süresi uzun olmalı asla kendinizi yormayın,uzun zaman ara verip birden 160 km yapmak bence hatalı olur önce 30 km de deneme sürüşü yapın ve rampa etap seçin baktınız yorulmadınız km yi arttırın yavaş yavaş hedefe gitmek en doğru harekettir ,

boyunuz 1.75 benim 1.74 ben large kadro kullanıyorum ,mtb kadro benimki ama 28 jant oldu ,bacak boyum 83 cm dir ,ve bana tam kadro altımdaki,

Tepki
3
Evet 5000tl ayırabilirim.Hayallerim için çalışacağım üniversite bittikten sonra.Şimdi son sınıftayım ve işim gereği hersene 2-3 ay tatilim olacak inşallah.Üniversite öğrencisi olduğum için 600tl para asla ayıramam.300tl peşinatım var şuan.Eğer almayın salcano exeli diyorsanız seneye hiç antremansız gidicem tura çok iyi bir bisiklet alıp.Ben denizciyim olmadı gemideyken güvertede koşarız spor yaparız artık hergün napalım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
(link)

evet bisikletiniz salcano excel 26 -270 lira ama large kadro olması lazım boyunuza göre küçük kadro almayın boyunuz 1.75 çünki,,size midyum olmaz small hiç olmaz, ,160 km de rahat etmek istiyorsanız benim gibi large kadrolara bakın bu modellerin large kadroları olması lazım ,

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Kosarken farklı kaslar claısır pedal cevirken farklı. O yüzden ikisinin anrtemanıda gfarklı olucaktır ille bi bisiklet edinin madem 300 lira bana kalırsa o fiyata 2. el daha iyi bişey bakmanızdır ama excelde olur. İleridede 5000 deil 2000 tl yede cok cok iyi uzun yolar asıcaız bi bisiklete sahip olabilrisniz.

5000 tl bütce ile 2 bisiklet alıp biri sehir biri mtb olmak üzere arada dag bayır gezmekte güzel olabilir tabi o 2. etap oldugundan ilerde düşünürüsnüz. Dedigniz gibi bisklet hakında pek bilgim yok diosunuz şidmi spora basladıktan bisikletinizi aldıktan sonra ille sorunlar cıkıcak vites fren teker vs bunları arasıtrmak için gerek bu foruma gerekse baska yerlerden makaleler okucaksınız buda ileri dönük yapacanız tur içinde ekstra size faydası olucak.

Kosarak hazırlanmanız demek tek düze indirmek ve bisdikletten kopmanıza , bisikletle ilgili suanki bilginizin aynı yerde kalmasınada neden olucaktır. Madem excel excel olsun bisiklet olsun kadronuzuda ölcerek alırsınız selenin hemen önüne ayakta duruon üst kadro demiri ile apıs aranızda 4-5 parmak kadar bosluk kalmalıdır.

Direksiyon acısı sürüş acısı bunları zamanla ögrenirisniz excel için bunları deiştirmeye gerek yok zaten.Şimdiden hayrılı olsun. Bisikleti alıncada koltuk yükseklik ayanı arastırrarak ne sekilde olduna bakın. Ayrıca anrteman olsada uzun bi yol yapıcaksınız elleriniz agrıyabilir kalcanız agrıyabilir bunun için elcik ve eldiven - sele ve padli tayt kullanabilirisniz.

Tepki
3
Çok çok teşekkür ederim Kudret ve Uğur bey.Gerçekten içimi rahatlattınız.Yanlış birşey yapıyormuş gibi hissediyordum.Bu bisikleti almayı düşünüyorum.Umarım large kadrolusunu bulurum.

dadalife

Forum Demirbaşı
Tepki
79
İsim
ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Burak Başkan

Çok dertli bir iş.Sponsor vs. bulup adınızı duyurmanız lazım :).Tabi ki bu benim şahsi düşüncem.Şimdiden kolaylıklar.

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
Başlık ''Uzun bir bisiklet turuna başlamada yardım'' olsaydı sanırım daha doğru olurdu yinede sorunuza doğru yanıtı bulmuşsunuzdur herhalde yolunuz açık olsun