Bisiklet sporu yapanların egoları neden tavan yapar?

oktayakgoz

Forum Bağımlısı
Tepki
507
Bisiklet
Salcano
@Kuzey Ege amaaan birader bosver bende xrs 040 kullaniyorum biri bana bmw nin 3 bine bisikletini niye almafin diyor. Hayatinda bisiklet binmemis saniyorki bmw bu isde marka. Hane cervelo filan dese neyse. Kapitalizmin yan etkileri bunlar. Yapacak bisi yok. Kimse bakmaz ki bisikletin ustunde ki adam mi diye.

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden
Scudo

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
istediğini yap ta beni niye her defasında etiketliyon onu anlamadım.

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
O anki yaslarina kadr hicbir cesareti olmayan, toplum icinde bir yeri olmayan, buna silinip gitmislik de denebilir, eline bir imkani gecirdigi zmn kendini soyutlayan topluma bir ispat cabasi. "İste bakin bende burdayim" havalarinin yaninda cok bilmislik de denebilir ama bos laf ve gevezelik yaparak yine bulundugu toplum icinde sivrilme cabalarinda olan aciz insanlarda baska hicbir sey degiller. Bu hasereler heryerde var ne yazikki. Bunlara en guzel yanit onlari takmamak ve gulup gecmektir. Hani o dikkatleri uzerine cekme cabasinda oldugu onlarda biz onlari takmadigimizda oyle bir duruma geliyorlarki. O hallerini gormek, o an icin dunyanin en gzl seyi.

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Yav enteresan konu bu. Okudukça geliyor anılar aklıma. Çok sık olmamakla birlikte mümkün olduğunca çıkmaya çalışırım bisikletle. Koşucu bi arkadaşa bisiklet ayarlayıp belgrad'a gittik, hani adam 40 yılda bir biniyor ben ona göre daha sık. Yokuşu sakin sakin tırmanırken bu bi ayaklandı bastı da bastı yokuşu çıktı önden. Yanına geldiğimde "bak sen hep biniyosun ben binmiyorum ama seni geçtim" dedi ? O kadar saçma bir şey dedi ki türkçe konumasına rağmen anlamadım demek istediğin. Sonunda da bravo çok iyisin falan deyip geçiştirdim. Bi daha da görüşmedim. Gizli ego, kompleks meselesi bu. İnsanlar hangi konuda olursa olsun fırsatını bulduğunda altına alabildiğini eziyor.

Tepki
21
İsim
ayhan
askerlik gibi düşün devrecilik sen ne kadar iyi niyetli olursan ol kimseyi ezme , ben yükselirsem onu yapmacağım bunu yapmayacağım der, ama mevki sahibi veya yükselince o ego tavan yapar aklı selim olmayanlarda, hayat tecrübem bunu göstermiştir. onun için fazla kafa yorma sen içinden geldiği gibi yaşa, gerisi boş.

Kefter

Daimi Üye
Tepki
202
Bisiklet
Giant
Her şey iyi hoş da şu egoda nirvana yaşayan bisikletliler bu forumdan çıkmaz. adam selam dahi verip almiyorken forumda bizlere mesaj mı yazar :) garanti sosyal medyada kapalı bisiklet grupları vardır :D

• Beğen
Tepkiler: Qonraf

galvaniz

Üye
Tepki
70
İsim
Mahmut
Bisiklet
Castello
selamlar arkadaşlar çalıştığım iş yerinde de benim bisikletimle çok dalga geçiyorlar kendilerinde pahalı bisiklet var tabiki, hatta biri dedi kask alacağına bisikleti değiştir :) dedim sen Nirvana olmuşsun gülüp geçiyorum yolda ışıkta bisikletli birisini görsem selam veriyorum ya yüzüme acayip bakıyorlar yada tınnamıyorlar ezikmiyim diye soruyorum kendime :) sonuçta günlük 18 km yapıyorum ve beni amacıma ulaştırıyor

Dosyalar

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bana belkide selam veren olmuştur. Çekingenim ve insanlara bakmam. Şapkamı takar her zaman yoluma bakarım. Bu yüzden görmeyipte selam alamadığım için yanlış anlayan da anlasın artık, yapacak bir şey yok..

Emrah Ü.

Üye
Tepki
18
Bisiklet
Trek
Günümüz düzeninde toplumsal statüyü paranın belirliyor olmasından ileri gelen bir sorun. Üstüne cehalet destekli karaktersizlik de eklenince, ortaya @Cem Unden 'in bahsettiği mantalite ortaya çıkıyor. Bu hastalıklı durumun panzehiri ise, mümkün mertebe tepkisiz kalmamak diye düşünüyorum.

samet.senel

Daimi Üye
Tepki
266
Bisiklet
Scott
Öncelikle bu bahsettiğiniz olay maalesef tüm sporlarda ve hatta günlük yaşantımızda var. Biri gelir bilmem kaç liralık telefon alıp milletin gözüne sokmak için uğraşır kendini tatmin eder, biri araba alır yanlaya yanlaya gezer vs vs. Diğerleri beni çok ilgilendirmiyor, onun önüne geçmek uzun bir süre imkansız da bisiklet sporunda da ne yazık ki bu yaygın. Her şeyden önce çoğu arkadaşın dediği gibi önce karakterde ve saygıda bitiyor iş. Adam alıyor 10 milyarlık bisiklet, evden işe veya 10 20 km kullanmak için, havasından geçilmiyor. Sporunu yap, hadi tamam o kadar para da ver..Ama çok bilmişlik taslama! Ha biliyorsan da samimi bir dille tecrübelerini, bilgilerini paylaş amenna.. Kimi selam vermiyor, kimi kendini bisikletÇİ sanıyor, bunun gibi birçok durum var... Fakat diğer ülkeleri bilmiyorum da bizim ülkemizde şu algı da var, adamın full karbon bisikleti var bilmem ne... " bak bak şunun altındaki bisiklete bak, selam verme ya ne vereceksin küçük düşürürler onlar kendilerini bir şey sanarlar" gibi önyargıyla yaklaşıp yorumlayan var. Haksız değiller çünkü genel olarak durum böyle. Ya da adam bisikletini kullanmak ister sen vermek istemezsin "şuna bak altı üstü bisiklet ya neyin artisliğini yapıyor!" diyenler var. Yav adam bisikletine çok değer veriyor, kibar bir dille kimseye vermek istemediğini söylüyor ne yaptı ki şimdi!.. Ne olursa olsun ön yargıyla yaklaşılmamalı ve bisikletin markasını okumak için cebelleşilmemeli. Bisiklet konusunda tecrübeli olup da artis tavırla anlatanlar, dağ bisikletiyle hareket yapıp da en iyisi benim şeklinde görünmek isteyenler; ohooo daha bir dünya hikaye... Bir de şu yarış yok mu. Ben daha iyisini alacam en iyisi benim olacak...! :) hadi malzemeyi kullanıyorsan hani al en iyisini kullan da... neyse fazla uzatmaya gerek yok. Aslında konu çok açık ama çok da derin bir konu. Birazda bisiklet kültürüyle alakalı sanırım. Kısacası iki teker kardeşliktir, kardeşine her zaman sahip çık!

aeneskral

Allah için NAMAZ'a dur ey müslüman!
Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
bir dalda insan profesyonelleşmeye başladıkça nefsi zayıf ise gurur gibi kibir gibi kendi büyük görme gibi tehlikeli duygulara kapılıyor. sadece spor değil çalışanlar bilirler iş alanında da bu böyle. hatta herhangi bir spor dalına nazaran daha hissedilir derecede.
iş tamamen ahlakta, terbiyede biter dostlar. ahlak, edep yoksunluğu insana her türlü kötü yola sokar. bunun adı kimi zaman kibirlenmek, böbürlenmektir kimi zaman ise başka bir şey. dönüp dolaşıp ulaşacağımız sonuç budur zannımca.

galvaniz

Üye
Tepki
70
İsim
Mahmut
Bisiklet
Castello
@samet.senel valla haklısın sonuç olarak ben selamımı veririm hoşluk olur mutluluk olur duran bisikletçi gördüğüm zaman yanına duruyorum bir sıkıntısımı var diye sonrada güzel dileklerle ayrılıyoruz yada tam tersi oluyor güzeliği mutluluğu yaymak gerekir egosu yüksek olan yokmu olacak tabiki kaf dağlarından sorumlu devlet bakanı gibi istediği kadar olsun sonuçta olay bir pamuğa bakar çünkü insanız ve ölümlüyüz

tuna karahan

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Salcano
çok kafaya takıyorsunuz gibime geliyor :) ben yaşlı amcalara bile selam veriyorum. almış almamış önemli değil. yol veren arabalara teşekkür ediyorum. grupta yolda kalan olursa yardım ediyorum falan. gerisi beni ilgilendirmez. yok onun egosuymuş yok böyleymiş :) türlü türlü insan var her biriyle uğraşmaya gerek yok. zihnimizi daha iyi şeyler için meşgul edelim.

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Selam konusunda öküzlük ediyor muyum tam olarak anlamış değilim ama bisiklet sürerken ben de etrafıma fazla bakmam. O sırada verilen selam ya da selam amaçlı çalınan zillere tepki vermemem olası. Göz göze aldığım selamı asla karşılıksız bırakmam ama geçenlere selam vermek için uğraşmam. Kadınlar konusu apayrı mesele. Dünya düzeninde kadınlar seçen erkekler seçilendir. Bu nedenle kadınlar selamı sabahı genelde yanlış anlar ya da temkinli davranır. Hakları da vardır aslında. Örn. Eşimin telefonu yanlışlıkla arandı. Aradan 1 saat geçti adam 2. kez arayıp tanışmaya falan çalıştı :) Herkes böyle yapmıyo derseniz bir çok kişi farklı yollarla benzer tavırlar sergiliyor. Neyse..

Emre Sefa SEFER

Daimi Üye
Tepki
342
İsim
Emre Sefa SEFER
Bisiklet
Merida
Uzun süredir kullanıyorum bisiklet. Farklı farklı bisikletler kullandım her sene, bazen senede iki tane de değiştirdiğim oldu. Bazen imkanım yoktu sıfır ederi 250 liralık bir bisiklete bindim, bazen imkanım oldu sıfır ederi 4000 liralık bisiklete bindim.
Fark sadece bisikletin akışı, vites geçişleri, ağırlığı vs. olmadı. Bisikletimin seviyesi yükseldikçe egom tatmin oldu. Egomu tatmin eden şey başkalarından daha üstün bir bisiklete sahip olmak değil sahip olduğum bisikletin değerini bilmekti.
---
Son yıllarda bisiklet kullanımı epey yaygınlaştı. Ben nedeninin asla çevreci hareket, doğaya saygı ya da buna benzer şeyler olduğunu düşünmüyorum. Bisiklet artık bir gösteriş mekanizması olduğu kanısındayım. Kimseyi zan altında bırakamam ama sırf şekil olsun diye kamuya açık alanda kitap okumak gibi bir şeye dönüştü bu. Binlerce liralık bisikletlerde dengesini sağlayamayan insanlar görür oldum. Daha beteri de dengesini sağlamasına rağmen karakter dengesini kaybeden insanlar görür oldum.
---
İki sene önce nerede olursa olsun iki bisikletli karşılaştığında hiç olmazsa başımızı sallayarak bile selamlaşırdık. Şimdilerde beni görmesine rağmen istifini bozmadan yoluna devam eden ARKADAŞLARIM var...
---
Herkes bisiklet kullansın deniliyor çoğu yerde;
Yok arkadaş herkes bisiklet kullanmasın, bisiklet sadece pedalları çevirmek değildir. Beynin ile bacakların arasında bir bağlantı yoksa sadece pedalları çeviriyorsun demektir. Ben ise yaşadığımı hissediyorum.!

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.426
Bisiklet
Ghost
bisiklet sporunun en güzel yanlarından biri de nedir biliyor musunuz? bu sporu icra etmek için hiç kimseye ihtiyaç duymamanız, futbol, basketbol , pinpon oynamak için hep birilerine muhtaçsındır fakat bisiklet...sevgili bisikletim , bana yalnızlığımı sevmeyi öğreten bilgeliğini selamlamama izin ver lütfen.

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370

Yok arkadaş herkes bisiklet kullanmasın, bisiklet sadece pedalları çevirmek değildir. Beynin ile bacakların arasında bir bağlantı yoksa sadece pedalları çeviriyorsun demektir. Ben ise yaşadığımı hissediyorum.!

Çok iyi olmuş...bravo

• Beğen
Tepkiler: galvaniz

amoush00

Forum Bağımlısı
Tepki
1.104
İsim
Emrah Çetintaş
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Geotech
Sporda vardığı seviyeyi insan olarak aynı aşamada geliştirememiş olmasından kaynaklanıyor.. İçindeki egoyu tatmin edip, kendine öz güven sağlamak adına yapar insan böyle şeyleri. O insan gelişip kendine yetişirse kendinin o üstünlüğü ve itibarı yok olacaktır..