Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet sporu için hangisi daha uygun?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Hami Bulut tarafından paylaşıldı.

?

Siz spor salonun da nasıl bir çalışma yapıyorsunuz?

1. Fitness

oy sayısı 14
    50,0%
  2. Body Building

oy sayısı 3
    10,7%
  3. Powerlifting

oy sayısı 1
    3,6%
  4. Cross Fit

oy sayısı 10
    35,7%
  1. Hami Bulut

Hami Bulut Bisiklet doğa ile iç içe olmanın koşullarındandır

Adı:
    Hami Bulut
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Öncelikle herkese merhaba ben bisiklet'e destek amaçlı spor salonuna kayıt olmayı düşünüyorum. Siz nasıl bir çalışma yapıyorsunuz? Fitness, body building ve ya powerlifting mi? Ben powerlifting'in çok faydalı olduğunu düşündüm yaptığım araştırma sonucu sizin önerileriniz nedir?

Cyclist999 bunu beğendi.
  2. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    hami bey
    bisiklete destek olarak pedal çevirme olabilir kondüsyon bisikleti gibi,yalnız kilitli pedal kullanıyor iseniz kaslar farklı çalışır,

Hami Bulut bunu beğendi.
  3. Hami Bulut

Adı:
    Hami Bulut
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @Kudret Kurtcebe Evet spd kullanıyorum. Cevap için teşekkür ederim öncelikle ben daha çok diğer kas gruplarını da içeren bir çalışma hakkında bilgi almak istemiştim. Öğrenci yurdunda kaldığım için treynır benim için pahalı kaçabilir.

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  4. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bisiklet için en önemli kas grubu bacaklardır ki bunları zaten bisiklet ile geliştiriyorsunuz.
    Karın kasları, sırt kasları, bel çevresi kaslar ise ikinci önemli kas grubu olan core denilen kaslardır.

Salonda bunlara yönelik çalışmalar yapabilirsiniz.

Ali Demir, Bahadır Gürel ve Hami Bulut bunu beğendi.
  5. canayaz0734

canayaz0734 No Pain -No Gain

Adı:
    Can AYAZ
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Vucüt geliştirmeden kastınız bacak için uygulanan squat ,leg press,leg curl,leg extension ise kütle ve yağ yakımı için faydalı olacaktır.Lakin Bisiklet üzerindeyken kasılan kasları hiç bir hareket simüle edemiyor.Amaç bacaklara genel anlamda kuvvet kazandırmak için Abodominal,Kalça ve bacakları çalıştırmak yeterli makul ve mantıklı olur.Vücut geliştirmeden ziyade fitness programı çerçevesinde düşük ağırlık yüksek tekrar yapılması güç ve dayanıklılığı arttırdğı bilinmektedir.

6. sinobjk

sinobjk Forum Demirbaşı

Adı:
    Sinan POLAT
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    eger amaç fit görünüm atletik ve güclü bir yapıysa. cross fit der gecerim. 3 4 senedir sundugunuz seceneklerle ilgilenen biri olarak amacınızın ne oldugunu sölerseneniz daha rahat cevap verebilirim ....

Hami Bulut bunu beğendi.
  7. Hami Bulut

Adı:
    Hami Bulut
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @Edip Dinçer @canayaz0734 Cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Ben kuvvetten çok güç istiyorum kas kütlesini arttırmadan yani vücut ağırlığını arttırmadan araştırdığım kadarıyla da bunu en iyi şekilde powerlifting yapıyor. Powerlifting sadece genel olarak 3 hareketten oluşmaktadır bunlar ise 1.'si squat 2.'si bench press 3.'sü ise deadlift.

8. sinobjk

sinobjk Forum Demirbaşı

Adı:
    Sinan POLAT
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    yanlız şunu da belirtmeden gecemicem body building ciler ve power cılar halı saha macı bile yapmazlar. cünkü kondisyon sporları protein yakımına dolayısıyla kas yıkımına neden olur. secenekleriniz arasında tek mantıklısı fitness ama ben cross fit i araştırmanızı tavsiye ederim...

Hami Bulut bunu beğendi.
  9. Hami Bulut

Adı:
    Hami Bulut
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @sinobjk Teşekkür ediyorum fakat burada cross fit yapabileceğim bir yer var onun da ücretleri çok yüksek benim için. Ayrıca powerlifting'cilerin de ince olanları var body building'de ki gibi olmayıp yüksek ağırlık kaldırabiliyorlar.

10. Mycity

Mycity Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bence normal bisikletin varsa onla spor yapmalısın böylece 2 fayda sağlamış olursun hem bedenin spor yapmış olur hemde ciğerlerin temiz hava ile spor yapmış olur :)

Hami Bulut bunu beğendi.
  11. sinobjk

sinobjk Forum Demirbaşı

Adı:
    Sinan POLAT
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    kuvvetten çok güç istiyosan sen ne istediğinizi bilmiyosunuz bence :) sundugunuz 3 secenegide aynı salonda yapabiliyorsunuz zaten benim demek istediğim sundugunuz seceneklerde fitnees in dışındakiler bisikletle beraber yapılabilecek sporlar deil. yaparsınız ama netice alamazsınız .... cross fit pahalı fakat bu sundugunuz 3 secenektende cok daha ii. bu 3 secenek arasında fitness tek gecer sizin için.

Hami Bulut bunu beğendi.
  12. Hami Bulut

Adı:
    Hami Bulut
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @sinobjk Düşünceleriniz için teşekkür ederim. Peki içlerinde neden sadece fitness? Body building olmaz onun farkındayım powerlifting'in farkı nedir peki?

13. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Yoğun olmamak kaydıyla Cross Fit + bacak antrenmanı (squat ,leg press,leg curl,leg extension vb...) en mantıklısı gözüküyor.
    Tabi bunları yaparken salonda da olsa pedal çevirmeyi bırakmamanız gerekir.

Hami Bulut bunu beğendi.
  14. Hami Bulut

Adı:
    Hami Bulut
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @Eser Sevinç Isınmak için bisiklet ile başlamayı düşünüyorum hareketlere geçmeden önce.

15. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bu sadece bacaklarınızı ısıtır, antrenman programınızda o gün ne çalışacaksanız, o bölgenizi ısıtmalısınız ki sakatlık riskini azaltabilesiniz.
    Bisiklet için ayrı gün ayırmanız daha iyi olur, çünkü salondaki çalışma ne kadar yoğun olursa olsun dışarıda yapılan antrenman sürüşleri gibi verimli olmuyor.
    Kilo probleminiz varsa, ilave olarak her antrenmanın sonuna 30 dk bisiklet ekleyebilirsiniz.

Hami Bulut bunu beğendi.
  16. Hami Bulut

Adı:
    Hami Bulut
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
  17. sinobjk

sinobjk Forum Demirbaşı

Adı:
    Sinan POLAT
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    kardeşim samimi bişe sölüyeyim sana eger pro seviyede yapmayacaksan bu işi yani vucut yapıp podyuma cıkmayacaksan bu saydıklarının hepsi aynı. fitness tada squat var power da da body de sadece formlar farklı. fitness sıkıcı bir iş fıtness diye baslar insanlar body ye dogru kayarlar. erkek psikolojisi daha fazlasını ister hep. o yüzden sana tek tavsiyem salona git ve agırlık kaldır. hareketleri dogru yaptıktan ve dogru agırlıklarla calıstıktan sonra gerisi önemsiz...
    okumaktan ve araştırmaktan sıkılıyorsan youtube ta savaş cebeci takip et. cok yardımı dokunur ...

Hami Bulut bunu beğendi.
  18. Hami Bulut

Adı:
    Hami Bulut
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
  19. emancipation

emancipation Forum Demirbaşı

Seviye:
    cross fit... tek geçerim ben de.

body building ya da fitness denen şey de faydalı olur. gerçi ikisi aynı şey, ağır ve hayvani istersen bodyci oluyorsun, daha hafif ve normal bir şey istersen fitness :D

Hami Bulut bunu beğendi.
  20. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Başlıkta bisiklet sporu için hangisi uygun diye geçtiğinden, performans bisikletçiliğinde faydalı olabilecek konuları yazayım.

Konu mevcut gücünüzü pedala en iyi şekilde aktarmak olduğundan, bu amaçla görev yapan kaslara odaklanmak gerekiyor. Zamanınız ve gücünüz yerindeyse diğer kaslar da çalıştırılabilir, ancak onları geliştirmek için zaman harcarken asıl amacın gözden kaçması çok kolaydır. Örneğin omuzlarda deltoid'leri geliştirmek bayanlara karşı hoş bir görüntü olabilir ancak bisikleti havaya kaldırmak dışında bir yol yarışında hiçbir katkı sağlamaz.

Temel noktalar: Quadricep'ler, hamstring'ler, gluteal'ler ve ayrıca core bölgedeki karın ve bel kaslarıdır. Çünkü gidonu sıkı kavrayarak elde edeceğiniz gücü pedala iyi aktarabilmeniz lazım ki, bu da karın ve bel kısmında güç gerektirir.

Diğer önemli nokta ise kas grupları arasında güç farkının olmaması gerektiği. Örneğin yanal quadricep'leri geliştirip, dizin iç ve üst kısmındaki orta quadricep'ler zayıf kalırsa diz sakatlanmasına davetiye çıkartılır. Bu nedenle de en sağlıklı kas geliştirme bisiklet kullanılarak yapılanlar ve bunun dışında squat gibi, bisiklet hareketini iyi simüle eden ve çok-bağlantılı kasları çalıştıran yöntemlerdir.

Ayrıca kas geliştirmeyle bisiklet performansı aynı zamanda yapılmamalı. Yani yapılacak işlem safhalara ayırmak olabilir: ilk dönemde kas geliştirme, sonraki dönemde mevcut kası korurken bisiklete ağırlık verme ve son safhada kas çalışmasını tamamen bırakıp gücü bisiklete aktarma uygun yol olacaktır.

Bu konuyla ilgili Joe Friel'ın detaylı programını daha önce açtığım konuya yazacağım: Performans bisikletçisi için güç antrenmanları

irfanyazicitunc ve Hami Bulut bunu beğendi.