Bisiklet sporu göbek eritir mi?

İlker Var

Aktif Üye
Tepki
193
Bisiklet
b'Twin
ben 2 ayda 2.5 kilo verdim günde ortalama 2 saat binerek,karın kaslarımda sıkılaştı.

Scudo

jamesjoice

Daimi Üye
Tepki
301
siret uslu
5.) bisiklet sürerken asla yemek atıştırmayın,

Bisikletle yapılan uzun süreli egzersizlerde mutlaka atıştırmak gerekiyor. Mümtaz Bey'in bu konuyla ilgili birçok yazısı var.

Bisikletin kısa periyotlarda göbek eritmeye fazla bir katkısı olmuyor. Son beş altı aydır haftada en az 5 gün 20-30 km civarı bisiklet sürmem, arada hafta sonları uzun turlar yapmama rağmen göbeksel bölgede çok fazla bir değişiklik olmadı. Form tutuyorsun ama beslenme alışkanlığı çok önemli. Günlük spor bende kilo almadan istediğimi yiyebilme özgürlüğe kavuşmama yardımcı oluyor. Yeme alışkanlığını değiştirmek de o kadar kolay değil. Fakat bisiklete binmediğim günlerde daha az yediğimi de görüyorum.
Ayaklarımdaki sıkıntı sebebiyle yürüyüş ve koşu gerektiren sporları da yapamıyorum. Başka egzersizlere de bisikletten sonra üşenir oldum.
Sadece bisiklete binerek bacak bölgesinde incelme oluyor ama göbeğinizle bisiklet sürmüyorsanız yemez.

gecekusu333
Sürekli spor yapan genç arkadaşlarımız olarak göbekle ilgili tecrübelere sahip olamazsınız. Olmayın daha iyi. 5-10 sene spor yapmayıp/yapamayıp aynı iştahla yersen göbeğin nasıl ortadan kaybolmayan bir illet olduğunu görürsün. Görmeyin.
Selamlar

ScottScale

Daimi Üye
Tepki
173
sadece bisikletle değil hiç bir spor esnasında su veya zayıflama maksatlı içecek dışında herhangi bir şey içilip yenmez. üstüne basa basa söylüyorum ! ve bunu ben değil diyetisyen ve uzman doktorlar söylüyor.benim okumadım doktor okumadığım kitap yoktur. sağlık ve spor konusunda asla bilmediğim bir konu hakkında yorum yapmam. ama zayıflama ile alakası olmayan durumlarda enerji versin,performansımı artırsın diye atıştırma yapılabilir. ben zaten o maddeleri verirken rejim ile desteklenirse diye belirtmiştim ? tek başına bisiklet sürmek zayıflatmaz. hem ye hem bisiklete bin olmaz yani. birde kişiden kişiye insanın metabolizması farklı çalışır.benim bir arkadaşım var kürdan gibi. günde 5 ekmek, kahvaltıda en az 2 ekmek 5 yumurta ve en az yarım kangal sucuk yer, 24 saat önüne ne versen yer. ne spor yapar ne zayıflama için her hangi bir şey ama 1 gram dahi kilo almaz.

Bunun sebebide şudur. bir insanın yağ hücre sayısı asla değişmezmiş. yani ne eksilir nede fazlalaşırmış ömür boyu. bu yağ hücreleri şişmanlayınca şişermiş, zayıflayınca iner içe çökermiş. ama sayılarında her hangi bir artış veya azalma olmazmış.

bu yağ hücrelerinde daha biz anne karnındayken gelişirmiş. ve bebekken şekillenirmiş. yani özetle biz anne karnında ve bebekken ne kadar çok yağlı beslenirsek o kadar ilerde sorun yaşarmışız.

özetle hadi bebeğim hadi minnoşum ye ye ye, ne kadar fazla yersen o kadar iyidir mantığı yanlışmış :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben bazı yanlış anlamalara meydan vermemek adına konuyu biraz toparlamak istiyorum. Şimdi konumuz karın bölgesindeki yağların erimesi, bu aynı zamanda göbek oluyor. İkisi farklı değil. Vücudunuzda özellikle karın bölgesinde fazla yağlarınız varsa, mutlaka uzun süreli ve düzenli egzersiz yapmalısınız. Bu egzersiz ister koşu olsun, ister yürüyüş olsun, ister voleybol, basketbol veya bisiklet. Sonuçta egzersiz yapıyor olmanız önemli. İkinci önemli nokta bu egzersizin her gün ve en az 30 dakikadan fazla yapılıyor olması ve üçüncü önemli nokta nabız sınırlarında aerobik sınırları aşmadan egzersiz yapmanız. Doğal olarak siz daha çabuk ve bölgesel erime üzerinde yoğunlaşmak istiyorsanız, ilave olarak mekik veya benzeri hareketler de yapmanız fayda sağlayacaktır. Ancak en önemli ve sürekli atlanan bir nokta, yağ yakmak istiyorsanız mutlaka aç karnına egzersiz yapın. Yeterli sıvı alımıyla beraber kısa sürede eridiğinizi göreceksiniz. Ama antrenman yapıyorsanız, yani derece yapmak için bisiklete biniyorsanız mutlaka enerji takviyesi yapmanız gerekecektir. Bir de göbeğiniz varda yarış antrenmanı yapmak istiyorsanız işiniz daha zor. Ben kışın aldığım 4-5 kg yağ göbeğimi en fazla 5-6 uzun binişten sonra tamamen eritiyorum. Burada egzersiz yapan kişinin ne kadar uzun bir spor geçmişi olduğu da çok önemli. Daha da önemlisi yaş faktörü. 35-40 yaşlarına gelmiş ve spor geçmişi olmayan birinin var olan yağ göbeğini bir kaç uzun binişte yakmasını bekleyemezsiniz. Kas Fizyolojisi başlıklı yazıda yağ yakmanın üç şartından bahsedilir. Hatırlatmak adına ; egzersiz aerobik sınıra yakın şiddette olmalı, yüksek oksijen sağlanmalı ve devamlı olmalıdır. Bu şartlar yerine gelmeden yağ yakmayı düşünmemeli insan. Bütün göbeklerinizin bir an önce erimesi dileklerimle...:)

paramedik34

Forum Bağımlısı
Tepki
819
@pitgabba

Kesinlikle asparagas :) Ancak yüksek tempoyla bisiklet sürersen olabilir belki. Valla ben darub'a takılacağım bu aralar.. Bakalım ne olacak :)

gecekusu333

Daimi Üye
Tepki
275
aman abi ben bu tecrübeyi almıyım böle iyiyim(=
geçmişte yüksek tempoda dağ bayır kullandığım içim bırakın olmayan göbeğimi,etim derim bile eridi adele oldu(=
valla darup ekibine girmeyi çok isterdim aslında ama zaman olarak hür sayılmam.ayrıca biraz kondüsyon eksiğim var ki buda dağ konusunda uzman bir ekibin içinde belki beni geride bırakabilir bilemiyorum..ama düz yolda pedal çevirmek bana hiç zevk vermiyo yalnızda olsa dere tepe aşıyom bende(=

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
@siret uslu

Bu madde biraz yanlış anlaşılmaya müsait olmuş.
Hareket ettikçe metabolizma da enerji tüketimini artırır.Arabada gaza basınca tüketimin arttığı gibi.Ve metabolizma, önce midedekileri sindirir, ardından yerine yeni enerji kaynakları konmazsa, kas ve yağ depolarını harcamaya başlar.

Bu yüzden kas kaybı olmaması açısından 1 saatten uzun süre spor yapanlar, biniş esnasında da mutlaka küçük de olsa besin takviyesi yapmalıdırlar.(Müsli bar gibi)

evrimyigit

Daimi Üye
Tepki
1.565
@Mümtaz Öztürk

Merhaba Mumtaz Bey,
Gercektende 5-6 uzun binisten sonra 4kg vermek mumkun mu.

ben simdi uzun bir turdayim taylanddan baslayip laosu ve kambocyayi gectim ve 2 ayda 4-5 kilo kadar vermisim. bunu fark etmemistim fakat bunda burada ki beslenme aliskanligininda buyuk faydasi var. bu bolgede sisman insan neredeyse hic yok. 70 80 yasindaki insanlar bile 55 60 kg dan fazla degiller. cok fazla yemek yememe ragmen peynir, gibi yagli sut urunlerinin olmamasi, sadece sebze, princ, et ve meyve ağirlikli besllenme kilo vermemdeki etkenlerden birisi olmali.

onumuzdeki 2 ay gunde ortalama 60 70km yol yapacagim. bu donem icinde de biraz daha kilo vermek istiyorum. genelde ac karnına sabah 6 gibi bisiklet kullanmaya baslayip 2 saat sonra ilk kahvaltimi yapiyorum. ve gun icinde de devamli birseyler yemege calisiyorum.

bu donem icinde beslenmem ile ilgili dikkat etmem gereken birseyler varsa uyarirsaniz sevinirim.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@siret uslu
zaten bütün hücrelerin öyle kas fibrillerinde çoğalmaz,kalınlaşır yada incelir.
dediğin kişilerde etkenler:daha önce yazdım,genetik,vücy tipi,bağırsak,mide emilimi, depo büyüklükleri yakım hızı,aktivite,o tür kişiler hiç sağlıklı kişiler değildir,zaten şişman demek sağlıksız demek değildir,ancak insanlar hep daha zayıflamak için spor yapıyor,yani şekil,sporun ilk amacı iç organ sağlığı olmalı zaten akabinde zayıflama metdana gelir.

Barış TOPÇU

Forum Demirbaşı
Tepki
323
Burada unutulmaması gereken vucudumuz da lokal yağ yakımı diye bir şey söz konusu değildir vede cardiovacular çalışma olmazsa vücutta yağ yakımı çok zordur, dolayısıyla bisiklet sporu da en fazla yağ yakımına sebep olan sporların başında gelir bunun çok basit nedeni de bisikletle 20 km bir yol gittiyseniz bunu geri gelmek zorunda olşunuzdur! buda edermi size 40 km:)
ayrıca yanlış bilinen bir şeyde spor yaparken kalın bir şeyler giymek veya istenilen bölgelere bir takım şeylerin bağlanmasıdır?? unutulmamalıki insaoğlu tereyağı değildir:) yani sadece terleyerek kilo verilmez öyle olsaydı hamamdaki tüm tellaklar fit bir vücuda sahip olurdu;) demek oluyor ki kardio çalışmadan yani kalp,ciğer ve damar sistemimizi devreye geçirmeden yağ yakımı sağlamak mümkün değildir.ayrıca kalp damar sistemine olan yararlardan bahsetmeye gerek yoktur sanırım.
ayrı bir konu açıp kirliliğe yol açmamak için unutulmaması gereken şeyde vücudumuzda ortalama yağ yakım süresi aktiviteye başladıktan 30 dakika sonra başlar Egzersiz sırasında en iyi yağ yakımını sağlamak için doğru şiddette ve doğru sürede yapılan aktivite önemlidir. Her bireyin yağ yakma nabzı birbirinden farklıdır. Bu nabız aralığındaki egzersizde, vücut depo edilmiş yağları enerji olarak kullanır. Yani maksimum kalp atış sayınızın % 60-70 aralığında harcanan kalorinin %85’ i yağlar, % 10’ u karbonhidratlar ve % 5’ i ise proteinlerdir. Bu egzersiz türünde yağların enerji olarak devreye kolayca girebilmesi için egzersizin başlangıcında sporcu (yani ısınma safhasında 10 dk) daha yavaş ve rahat bir tempo uygular bu da ayrıca kan şekerini ve depo edilmiş glukojenin yakılmasını sağlar.

bisikletseven

Forum Bağımlısı
Tepki
1.577
Bisiklet
Trek
4 ayda 15 kg verdim. Şimdi 68 kg yim. Bisiklete sıklıkla binerim, kısa, uzun turlar yaparım. Yediğime dikkat ettim ekleyeyim.

• Beğen
Tepkiler: çirkin

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@evrimyigit

Öncelikle size uzun seyahatinizde kazasız belasız sürüşler dilerim. Aslında yazınızda belirttiğiniz yöre halkının fiziksel özellikleri beslenme alışkanlıkları ile doğru orantılı. Bunda genetik faktörleri de göz ardı etmemek lazım. Sizin durumunuz ile ilgili benim kendi verdiğim fazla kilolardan yola çıkarak şunları söyleyebilirim. İnsan metabolizması eğer spor yapmaya alışmış ve sürekli spor yapar durumdaysa, o zaman yediklerini bir fırın gibi yakıyor. İşte benim kışın binemediğim günlerde aldığım 4-5 kg yağ göbeği, otuz yıldır aktif olarak sporun içinde olmam dolayısıyla ve bu sebeple temel metabolik hızın yüksek olması nedeniyle özellikle aç karnına çıktığım için çabuk eriyor. Siz de belirttiğiniz üzere sabah aç karnına 2 saat süreyle binmeniz yüzünden 4-5 kg kadar vermişsiniz. Bu noktada daha fazla kilo verme isteğiniz boyunuzun kilonuza orantısıyla hesap edilmelidir. Öncelikle belli bir kilonun altına düşmeye çalışmak bir takım biyolojik bozukluklara yol açabilir. Eğer sizin boyunuzla kilonuz arasında %10 gibi bir fark varsa bu zaten idealdir. Örnek 1m80cm boyunuz varsa ve 72 kilo iseniz bunun daha altına düşmeye çalışmamanız gerekir. Ama fazla kilonuz var ise şu anda yapmış olduğunuz düzen içinde devam ederek kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Zaten vücut belli ideal kilosuna gelince normal şartlarda kalmak koşuluyla durumunu korur. Sadece sıvı alımını aşırıya kaçmadan biraz artırabilirsiniz. Terle kaybettiğiniz tuzu yerine koymaya özen gösterin. Vücudun kaybettiği her bir litre terde 2gr tuz bulunmakta. Birde yemekten en az 1-1,5 saat sonra sürmeye başlayın. Aslında bu süre antrenman yapanlarda 2-2,5 saattir. Sizin temponuz gezi temposu olduğundan bir sıkıntı olmayacaktır. Başarılı ve sağlıklı sürüşler dilerim....:)

Tepki
78
selam vucüt spor yaparken ilk 45 dakika karbonhidrat yakar ve sonrasında yağ yakımına başlar ama bu süreçtede enrjimizden harcamış oluruz yani yağ yakımı için zaman harcarız.bu süreci hızlandırabilirsin ben geçen sene spor salonunda 20 dk bisklet 20 dk koşu ve 20 dk cross çalşıtım ama başmaladan yarım saat önce l-carnitine kullandım ve acaip faydasını gördüm.l-carnitine yağ yakımı sürecini hızlandırıyo.normalde vucudumuzda vardır fakat yeterli değildir yağların hızlıca mitokondriye taşınmasını sağlar.kesinlikle faydasını görürsün.ben bi kutu kullanmıştım çok faydasını gördüm.

• Beğen
Tepkiler: çirkin

receptimur

Üye
Tepki
111
@aziz aydın

şü l-carnitine dene şey kısaca nedir..
şurup, hap, iğne, serum, vs

ScottScale

Daimi Üye
Tepki
173
L-Carnitine hap ve sıvı şeklinde satılır. tek başına yağ yakmaz. antreman öncesi aç karnına içilmesi lazım. bir yiyecekle beraber alırsanız hiç bir işe yaramaz. zayıflama adına çok şeyler beklemeyin ama vücutta kanda birikmiş yağları enerjiye çevirerek daha uzun süreli performans sergilemenize,daha geç yorulmanızı sağlamaktadır. eğer amacınız zayıflamak yediğim yağları bloke edip dışkı yoluyla atsın diyorsanız chitosan maddeli ilaç kullanacaksınız.

Tepki
78
@siret uslu

söylediklerine katılıyorum ama ben 1 ay kullandım ve sonunda hiç bir patolunumu kullanamadım göbek tamamiyle gitti.ama chitosan dediğin ilaç bu konuda daha etkili olabilir.açıkçası ilk defa duyuyorum.peki chitosan ne işe yarıyo tam olarak.bi bilgin varmı?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
L-Karnitin'le ilgili forumda bir yazı var okursanız çok faydalı olur diye düşünüyorum...Ayrıca ilaç kullanımını tavsiye ederken bu tip ilaçların metabolizmaya çok zarar verdiğini ve ancak çok aşırı yağlı vücut yapısına sahip obez hastalara ancak doktor tarafından reçete ile verildiğini unutmayın. Bir çok sporcu arkadaşım her söylenen ilacı almaları yüzünden biyolojik fonksiyonlarında bozulmalar yaşadılar. İlaç ancak hastaların doktor kontrolünde kullanması gereken kimyasallardır. Yan etkileri bilinmeden eğer peynir ekmek niyetine tüketilmeye başlanırsa sonuçlarına katlanmak çok zor olur...İlaç kullanmadan önce çok geniş bir araştırma yapmanızı ve mutlaka bir uzman doktordan yardım almanızı öneririm..Başarılar dileklerimle

(link)...

çirkin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.364
l-carnitin yerine metobolizmayı hızlandıracak besinlerle,doğru ve sabırlı bir antreman disipliniyle istenilen kiloyu mutlaka verirsiniz. Unutmayalım ki bedeli ödenmemiş hiç bir şeyin sahibi olamayız. L-carnitin alacaksanız bunun bir karşılığı ve bir bedeli olacaktır. Ama bilinçli bir antreman ve beslenmeyle istenilen kiloyu verirsiniz ve sadece karşılığı olur. Ayrıca diyetisyen ve doktor çok pahalı derseniz SSK nın diyetisyenlerine de gidebilirsiniz. Tahlillerinizi ücretsiz yaptırır vücut tipinize göre bir diyet belirlersiniz. Ama öncelik disiplin ve azim...