Bisiklet Sporcuları için Kas Gelişimi, Dayanıklılık, Yorgunluk Eşiği ve Beslenme Rehberi

Tepki
11
İsim
İlkerKurul
Bisiklet
Sedona
Çok faydalı bilgiler, emeğiniz için teşekkür ederim .

• Beğen
Tepkiler: kayrawlf
Scudo

sinanarmy

Daimi Üye
Tepki
123
Bilgiler cok iyi fakat bisiklet sporunun antremanlariyla cok bagdastiramadim daha cok body building ile ilgili gibi

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

kayrawlf

Üye
Tepki
360
Bisiklet
b'Twin
@Bilal Karaboğa @sinanarmy başlangıçta da belirttiğim gbi; bu rehber öncelikle uzun etaplarda yarışmayı düşünen arkadaşlar için. 100-200 km etapta koşmak için ciddi kas gücü, kas dayanıklılığı ve elbette bu kadar enerjiyi sağlayacak glikojen deposunu geliştirmek gerek. Bu rehber tam olarak bunlara sahip olmak isteyenler yanısıra, sağlığına katkı sağlamak isteyenleri de hedef almakta.

@Bilal Karaboğa salonda basan birine yazılan reçeteleri görseniz emin olun mideniz kaldırmazdı. Kas gelişimi bir yana, 1-2 saat yüksek kadansta bisiklet sürseniz bile kas yıkımına sebep olur. Metabolizmamız maalesef buna ayarlı, glikojen deposu bittiğinde doğruca kas liflerini parçalayıp aminoasit dönüştürüyor ve enerji için bunu kullanıyor. Beni asıl ilgilendiren ise sağlık yönü; daha önce de belirttiğim gibi aldığımız gıdalarda artık besin değeri ciddi oranda düşmüş durumda. yeterli protein, aminoasit, vitamin ve mineral alınamadığı takdirde nelere sebep verdiğini görmek için herhangi bir gün, sabah saat sekiz gibi herhangi bir devlet hastanesinin servislerini dolaşmak yeterli olacaktır maalesef...

@İlkerKurul ben teşekkür ederim

@Cyclist999 ben de sizin gibi en çok buna ihtiyaç duyuyorum; elimde olan bir bilgiyi başka yerden teyit etmek. Ancak bu olduğunda doğru kabul edip kullanabiliyorum. İlginize ben teşekkür ederim.

@Gariban _turcu o maalesef facia bir konu, detaylı araştırma yapacak vakit bulduğumda neden olmasın.

• Beğen
Tepkiler: Cyclist999

ersinnsahin

Aktif Üye
Tepki
146
Hocam Antreman öncesi bcaa ile birlikte L Carnitine de alabilir miyiz? Veya antreman öncesi bcaa, antreman esnasında L Carnitine. Esnasında diyorum çünkü aldığım bir L Carnitine de antreman sırasında da içebilirsiniz diyordu.

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

kayrawlf

Üye
Tepki
360
Bisiklet
b'Twin
@ersinnsahin antremandan 1 saat önce bcaa, 30 dk önce l-carnitine almak daha iyi sonuç veriyor. Sonuçta kana karışmaları kadar antreman başladığından midenin boş olması da önemli.

• Beğen
Tepkiler: ersinnsahin

Strelok

Aktif Üye
Tepki
258
İsim
Tuncay
Bisiklet
Bianchi
Şu sıralar spora başlama niyetindeyken, ilaç gibi geldi. Teşekkürler. 

MinorArtS

Üye
Tepki
42
İsim
Ali Doğan
Bisiklet
Carraro
Çok güzel bir yazı baştan sona kadar soluksuz okudum. Tek bir sorum olacak;
Bu antreman programına başladığımız zaman bisiklete ne zaman bineceğiz ? Antreman günü binemeyiz herhalde. Dinlenme günü mü bineceğiz ?

• Beğen
Tepkiler: mhtozel

kayrawlf

Üye
Tepki
360
Bisiklet
b'Twin
@MinorArtS ilk başladığınızda doğal olarak ağrılar olacak, ilk 10 gün bisikletten uzak durulması, sonrasında off günlerde 2 saati ve 2 kadans/saniye hızı geçmemek üzere binilebilir. ilk 6 ay tamamlanana kadar aşırı zorlayıcı sürüşlerden kaçınmak gerek çünkü bu kas gelişimini sekteye uğratır.

@Strelok ben teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: Strelok

ersinnsahin

Aktif Üye
Tepki
146
İş çıkışı Eve gidip yemek yemem akşam 21'i buluyor.

Buna göre akşam yapacağım antremanda nasıl bir program uygulamam gerekir? Gelir gelmez yemek sonrası hemen bcaa almak faydalı olur mu yoksa biraz sindirmeyi mi beklemeliyim :)

kayrawlf

Üye
Tepki
360
Bisiklet
b'Twin
@ersinnsahin antreman bitiş saatinden en az 1 saat sonrasına kadar yemek yememeniz, bcaa'yı ise antremandan hemen sonra almanız daha faydalı olur.

• Beğen
Tepkiler: ersinnsahin

ersinnsahin

Aktif Üye
Tepki
146
Cevap için tşk.

O zaman bu programa göre anladığım, sırasıyla.

Akşam yemeği
Antreman
Bcaa

Şeklinde olacak. Peki Normalde antreman sonrası olan whey proteini sabah kalkar kalkmaz mı kullanmak gerekir.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Hocam elinize saglik, guzel ve bilgilendirici bir yazi olmus. Ancak baktigimda surekli antreman yapan benim bunlari tuketebilmem icin aylik 300 lira en azindan bu besin ve protein takviyelerine ayirmam gerekiyor. Cok sıkıntılı bir durum :krktm:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@kayrawlf
Sizce en uygun sekilde nasil kapatabilirim bu acigi?
Haftanin 6 gunu antreman yapiyorum, bunlardan 1 gunu siddetli güc antremani, 1 gunu de en az 140 150 km yol yapmakla geciyor. Kas yikimini engellemek istemem veya gelismemin duraksamasini.

kayrawlf

Üye
Tepki
360
Bisiklet
b'Twin
@Ahmet Bilge Kaan AKIN her antreman sonrası vakit kaybetmeden whey protein almak tek çözüm, neyse ki whey pahalı bir ürün değil, 1 kg bir ay gidiyor. çok marka denedim çoğu umduğumu veremedi, sonunda yerli bir firma var artık onu tercih ediyorum, çok başarılı ürünleri, hard ile başlayıp line ile son bulan bir marka:)

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
@Ahmet Bilge Kaan AKIN dostum (link) diye bir site var karta taksit yapıyor, marka-perf. olarak en iyileri siraliyorum 1-multipower 2- ultimate 3-xpro
Toz yerine aminoasit de alabilirsiniz, bcaa alıp suyunuza da katabilirsiniz. Hardline yerli ancak kullanan çok kişi memnun değil. Ultimate Amerikan multipower ve xpro Alman. Multipower Köln spor akademisi onaylı ürün dür.
Birim başına bcaa ve aminoasit oranı hepsinin çok iyi ve kaliteli ürünler ama et süt yumurta ve balık ile destek örmek yumurtanın lor peyniri katmak lazım.
Sonuç olarak maalesef ülkemizde düzgün beslenme bile pahalı. (Toz vs kastetmiyorum tamamen doğal olarak et süt tereyağ ı yesekbile...)
Bence bir bakın

• Beğen
Tepkiler: kayrawlf