Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet simulatörü!

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında SNkaraoglu tarafından paylaşıldı.

1. SNkaraoglu

SNkaraoglu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Araba yarışı oyunları için gaz-fren, direksiyon seti ararken aklıma geldi. Bunun gaz fren yerine pedallısını yapsalar ne güzel olur diye düşündüm. Sonra "ne gerek var. bisiklete takılan birkaç aparat olsa. simulatör gibi kullansak" dedim. İnternette aradım ve buldum! gerçekten varmış;

[​IMG][​IMG]

http://www.enterleisure.co.uk/pedal
    Lİnkte yukarıdaki sistem var. Ayrıntı bulamadım. TEmin edilebilirmi acaba? Yada aşırımı pahalı olur?

Yine araştırırken daha da gelişmişini buldum. İŞte o sistem..

KEsinlikle çok güzel. Bu hizmeti veren bir mekan olsa keşke..

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    İlk 3 resimdeki alet, Tacx'ın simülatörü.
    Gerçekten süper bir şey. Bisikletin ön tekerini söküp gidon alıcısına bağlıyorsunuz. Arka teker de bir trainera bağlı, manyetik bir trainer ve bunların tümü de bilgisayarınıza bağlı. Pedal çevirmeye başladığınızda yolun durumuna göre (bayır aşağı, bayır yukarı vs) pedal, ayağınızda sertleşiyor. Üstelik bunu sürücünün kilosuna göre de değiştiriyor.
    Hakan Yazman'nın evinde bu sistem var, kendisi daha iyi açıklayacaktır. Ben de zaten bir defa onda denemiştim... :)

soneryen ve Selim Çam bunu beğendi.
  3. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Halil bu sistem kaç para? Online olarak hep birlikte sürülebiliyorsa daha da güzel. Forumda turnuva yaparız :)

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Selim bu sistemin adı Tacx I-Magic.
    Tam olarak fiyatını bilmiyorum, ancak pek ucuz olmadığı gerçeği, hafızamın bir köşesinden sesleniyor bana :).
    Onun dışında bu simulatöre farklı parkurlar yüklemek, bu parkurlarda yarış ve antrenmanlar yapmak, derecelerini online olarak paylaşmak gibi bir çok seçenek söz konusu.

Selim Çam bunu beğendi.
  5. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    İsmi verdiğin gibi buldum fiyatını da; bu da linki!

6. S. Burak Cebeci

S. Burak Cebeci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    güzelmişşşşşşş!ama herhalde böyle bişeyin fiyatı beni aşaaaaar=)

7. SNkaraoglu

SNkaraoglu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Prices: $799.99

Maşallah..

8. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Evet Sevgili Halil in de dediği gibi sistemin ismi Tacx I magic. Bu I magic sülalesi ikiye ayrılır bir klasik Imagic yani pasif fren sistemine sahiptir ekrandaki engebeye göre bisikleti (arka tekeri fren yaptırır) yavaşlatır, ikincisi ise Fortius türü ise aktif olarak ekranda yokuş aşağı giderken tekerleklerini motor yardımıyla çevirir gerçek hayattaki gibi ayrıca klasik Imagic e göre çok daha fazla frenleme kuvvetine sahiptir. Bilgisayarda araba yarışı gibi bisiklete binebilir, turlar yarışlar yapabilir, kendinizle yarışabilirsiniz, ayrıca online internette başka yerlerdeki kişilerle bisiklete binebilir, uluslararası şampiyonalara hatta ödüllü yarışmalara dahi katılabilirsiniz... Ayrıca RLV sistemi sayesinde gerçek video çekilmiş yerlerde, mesela alp de huez de veya mayorkada bisiklete binebilirsiniz, bunun espriside şu ekranda çekilmiş video sizin hızınıza göre hızlanıyor (arabadan giderek çekmişler).
    Yaklaşık fiyatlar ve opsiyonlar ise şöyle;
    Klasik Imagic: 500 eu
    Imagic Upgrade: 100-150 eu; bununla Tacx Flow trainer ınızı tam bir I magic e çevirebilirsiniz rivayete göre Flow+ Imagic upgrade almak biraz daha ucuza geliyor artı bedavadan bilgisayarsız kullanabileceğiniz paneliniz oluyor. yine bu upgrade ile herhangi bir trainer ı bilgisayara bağlayabiliyorsunuz ancak bilgisayar kontrollü frenleme sisteminden yararlanamıyorsunuz ...
    Imagic Fortius: 900-1000 eu en son çıkan model, aktif olarak pedal çevirebiliyor ve daha yüksek frenleme gücüne sahip. Önceki model daha uyumlu ve populer olduğu için (ve daha ucuz olduğu için) tercih sebebi...
    Direksiyon aparatı: 100 eu: bu da parkurlarda dolaşmanızı sağlıyor özgürce, bu olmassa düz ortadan gidiyor belirlenen parkurda bisikletiniz. Pek gerekli bir olay değil genelde, ilk hevesiniz geçtikten sonra kullanmıyorsunuz ama bisikletin altında sabit platform olduğu için kullanışlı olabiliyor...
    Tacx ı Türkiyeye Delta bisiklet getirmektedir..

9. berker91

berker91 Üye

Seviye:
    baya güzel birşeymiş paylaşım için saol

10. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Esasında çok adil bir ürün dünyada yarışlar bunun üzerinden online olsa :) Ne rüzgar faktörü ne bisikletin kalitesi faktörü ne de ağırlık faktörü. Önemli olan aynakol ve kaset donanımsal olarak :) Bir de nabız, ciğer, kas gücü ve dayanıklılığınız gibi sizin özellikleriniz.

11. KemalBaloglu

KemalBaloglu Forum Demirbaşı

Seviye:
    baya güzel bir alete benziyor yağmurlu havalarda birebir

12. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Soneryen ve Selim Çam
    Bir kaç mesajınızı kaldırdım. Soneryen'in söyledikleri tartışma çıkarmaya meğilli sözlerdi, siz aranızda anlaşmış olsanız da heyecanlı bir arkadaşın buna cevap verme riskini ortadan kaldırmak istedim.
    Bilginize...

13. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Eline sağlık, en iyisini yapmışsın. Teşekkür ederim. :in:

14. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Aslında son versiyonda drafting yani deryar (rüzgarında gitme) olayı var, ilk versiyondan itibaren ağırlığınızı giriyorsunuz dolayısıyla ağırsanız yokuşlarda bisiklet daha da zor gidiyor, ayrıca şampiyonalarda kendi ağırlığınız artı fix bir bisiklet ağırlığı giriliyor...

Selim Çam ve soneryen bunu beğendi.
  15. koraymalkoc

koraymalkoc Bisikletkolik

Seviye:
    bu sistemi almak istiommmm
    :D:D:D:D

16. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    Güzel alet ama açıkcası bu tür sanal şeyler pek ilgimi çekmiyor. Tek güzel yanı bence hiçbir dış etken olmadan kendinizle yarışabilmek.

17. Bulunmaz

Bulunmaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Şahaneymiş yahu..Gözüm kaldı, forumdan isteyenlerle para koyup alalım sırayla bineriz filan olmaz mı ya:( :eek:

Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
  18. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Aslında bu sistem bisikleti daha iyi kullanmak için iyi bir fırsat. Şimdi mesela pilotlar ve makinistler simülatörlerde eğitim görüp deneyim kazanıyorlarsa bir bisikletçi de bu tür sistemler sayesinde kaza tehlikesi yaşamaksızın iyi bir eğitim alabilir.

Ben engebeli ve dik eğimli patika yollarda hızlı sürüş yapamıyorum ama bu konuda kendimi geliştirmek istiyorum. Öğrenirkende kaza tehlikesini unutmak istiyorum. Bu yüzden çok yararlı bir sistem olduğu kanısındayım. Fakat bu sisteme yatırım yapmak bana gereksiz. Çok daha önemli şeylere yatırım yapmam gerekiyor. Gerçek bir bisiklet almak bu önemli şeylerin arasında;)