bisiklet sigortası

emreden

Forum Demirbaşı
Tepki
288
Bisiklet
Corratec
bi iki ay içerisinde güzel bi bisiklet alacağım. üst limitim kendi seviyem için bayağı yüksek olacak bi aksilik çıkmazsa.

pahalı bi bisiklet alınca insan tabi hırsızlığa ve kazaya karşı daha çekingen olacaktır.

bu yüzden merak ediyorum, acaba bisikleti hırsızlığa ve kazalara karşı sigortalayan bi şirket var mı? varsa ücretleri ne kadardır ve ne süreyle yaparlar?

mesela milyarlık (eski hesapla) elektronik aletler bile 10-20 liraya bi yıl boyunca her türlü kazaya ve kayıp/çalıntıya karşı sigortalanabiliyor. bisiklet için de aynısı var mıdır acaba?

Scudo

zafersidal

Forum Bağımlısı
Tepki
640
Bisiklet
Scott
1500 liralık motosikletlere sigorta yapıyorlarsa bisikletlerede sigorta yapmalılar bence, sonuçta iyi bir motosiklet ve hatta otomobil alınabilicek kadar pahalı bisikleti olan arkadaşlar var aramızda. Ayrıca milyarlık elektronik aletleri geçtim cep telefonlarının bile çalınmaya veya hasara karşı sigortası varken bisikletleri es geçmeleri yazık olur.

Mahir Erdogan

Aktif Üye
Tepki
92
Adamına göre vergide koyar bu devlet :) beygir hesabımı yapar başka bişeymi yapar bilmem artık :)

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
Sigorta yapılabiliyor. Bizim triathloncu arkadaşlardan biri Trek 5900SL sigortalatmıştı.

Ama nasıl ve hangi şirket; ben İsviçre Sigorta diye hatırlıyorum.

Eray ADALI

Forum Bağımlısı
Tepki
705
triathloncu arkadasına ulasıp bilgileri bizimle de paylasabilirsen cok güzel olacaktır aslında..

kadro seri numarası ile herhalde yapılacaktır bu sigortalama, ve fotoğraflar eşliğinde parça listesi belki de.. parçalara karşı bir önlem olur mu bilmiyorum fakat bisikletin çalınmasına dair olabilir.. keske eskiden oldugu gibi bisikletlere plaka ya da benzeri bir kayıt uygulaması yapılsa, en azından kadroya.. (gerci o zaman kadro satısı sıkıntıya girer ya neyse =) )

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
Motorlu araçlar dışında sigorta olmuyor kaza vs ye karşı yada çalınma için... Olsa bile primler yüksek olabiliyor...

Ama benim bisikletlerim genelde ev içindeki hızsızlıklara karşı sigortalı ev eşyası olrak gözüküyorlar...

• Beğen
Tepkiler: semihh
A

Adrenaturex

Misafir
arkadaslar dediginizx gibi isvicre sigorta boyle bir sigorta yapıyormus galiba

Nicotine34

Forum Demirbaşı
Tepki
821
Bisiklet
Trek
Merhabalar,

Maalesef bisiklet sigortası diye bir şey yok :( bisikletinizi sadece ev sigorta policenize dahil ettirerek ( sadece evden çalınmaya karşı ) sigorta yaptırabilirsiniz.

Saygılar
Erkan

• Beğen
Tepkiler: semihh

F.Ertuğrul Aydın

Forum Demirbaşı
Tepki
99
Bisiklet
Scott
çalınmasını yanı sıra bazen büyük kazalar meydana geliyor. jant yamulması, vites kırılması hadi 150 lira tutuyor çoğunun ki. 1.5 milyarlık jant bi yamulsa amortisör bi patlasa gitti paracıklar.

Mustafa Volkan Koca

Forum Bağımlısı
Tepki
513
(link) şöyle bir alet buldum bunu kardonun herhangi bir yerine sele içine altına biyere gizlenebilir ve çalındığı anda elimizle koyduğumuz gibi buluruz bisikletimizi:)

Uğur Demirtaş

Daimi Üye
Tepki
244
İsim
Uğur Demirtaş
Bisiklet
Salcano
@Mustafa Volkan Koca
Hımm..Bu iyi bi şeye benziyo.Fiyat konusunu araştırdın mı?
Sigorta yapmazlar.Al,sigortala,parçala,sat,sigortadan parasını al.
kalpazanlığa açık..

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Uğur Demirtaş

Bu dediğiniz şey bilgisayarda da geçerli. Bilgisayarı da rahatlıkla parçalayıp satabilirsiniz ama bilgisayara sigorta yapıyorlar.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
arkadaşlar bianchinin sitesinde sanırım faydalı bilgiler kısmındaydı orda bisikletimin çalınmaması için ne yapabilirim diye birşeyler olan konunun içinde bisikletinizi sigortalatın diyor ama hangi şirket yapıyor :D

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
Aslında kadrolar her birinin ayrı bir numarası yok mu aynı arabalarda şasi numarası olduğu gibi, bu şekilde bir numara varsa sigortalana bilir en azından kadroları

Aytaç Kalyoncu

Daimi Üye
Tepki
206
Bisiklet
Trek
Arkadaslar benim bildiğim kadarıyla türkiyede bisiklet sigortası şu şekilde yapılıyor lisanslı bir sporcuysanız lisans üzerinden yapılıyor diye bilmekteyim yanlış hatırlıyorsam afola

Bisikletgazetesi

Daimi Üye
Tepki
121
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
çoğu firmaya mail attım ama yapan yok :( inşallah yakında çıkar :)

Genç Osman Bircan

Forum Demirbaşı
Tepki
651
Arkadaşlar forumda bu başlığı görünce katkım olsun istedim. 19 yıllık sigortacılık hayatım var, bugüne kadar bisiklete özgü bir poliçe ile karşılaşmadım.

Lisanslı Sporcuların sigortalarına gelince ; kişiye teminat sağlayan her vatandaşın yaptırabileceği "Ferdi Kaza Sigortalarıdır" sakatlık, vefat ve sağlık harcamaları, ambulans (kara,hava,deniz) hizmetlerini seçtiğiniz limitler oranında içinde barındırır.

Lisanlı bir bisiklet sporcusu, kaya tırmanışı sporcusu, Motorsiklet sporcusu,triatlon sporcusu (vb daha bir çok dal sayabiliriz) iseniz, poliçeyi yaptırırken belirtmek durumundasınız . Çünkü bazı sigorta şirketleri bu sporları icra ettiğinizde yarışma ve antremanlarında,gösterilerinde başınıza gelebilecek kazaları ve kazanın sonuçlarını teminata almıyor, bazıları ise primde artış yaparak riski üstleniyorlar.

Bisikletle ilgili hırsızlıklarda sizi koruyacak poliçeler işyerleriniz ve evlerinizin paket poliçeleridir.Lakin bisikletinizin olduğunu, bisikletinizin değerini, markasını modelini,yada toplama olduğunu ve değerini acentenize mutlaka belirtiniz.

Aklımda bisikletle ilgili neden yok dediğim bir poliçe var şöyle ki;her motorlu taşıtın (motorsiklet,hususi oto,kamyonet,taksi vb) yaptırmaya zorunlu olduğu Zorunlu Trafik sigortasıdır. Bu sigortalar kusurlu iseniz karşıya verdiğiniz Maddi zararları, Vefat tazminatlarını, Sağlık harcamalarını,sakatlık tazminatlarını Hazine müsteşarlığının her yıl belirlediği limitlerle teminat altına alıyorlar, primi ise şirketlerce serbestçe belirleniyor.

İşte yukarı paragrafta anlattığım Zorunlu trafik sigortasının biz bisikletler içinde geçerli olması gerek çünkü bizlerde kazalara karıştığımızda tutanak tutulmakta ve kusurlu olduğumuz durumlarda karşı aracın yada karşı kişinin zararlarından hukuken sorumluyuz. Bu hukuki sorumluluğumuzun sonuçlarını karşılayacak sigortadan ise mahrumuz. Bu konu ile ilgili yaşadığım birde vaka var;

Bitişik komşum bakkaldır, bir yılı aşkın bir süre önce çevre yolunda bisiklet sürerken bir araçla çarpışıyor çok şükür kimseye birşey olmamış ufak tefek sıyrıklarla atlatılmış olay. Tabi tutanak tutuluyor aracında hasarı var, bisikletinde hasarı var. Tutanak sonucu komşum olayda kusurlu, bir sene sonra bir sigorta şirketinden komşuma bir ihbar mektubu geliyor; Şu tarihte şöyle bir kazaya karışdığınız bu olay sonucu Kaskosunu üstlendiğimiz şu plakalı araçta 1.300 TL zarar oluştuğu, bu zararın araç sahibine ödendiğini, zararın taraflarına (Sigorta şirketine) 15 gün içinde ödenmesini, ödenmez ise kanuni fazileriyle ve icra yolu ile tahsil belirtir bir yazı. Tabi komşum paşa paşa ödedi parayı.

Aklınızda olsun; bizlerde bisikletlerimizle herhangi bir kara taşıtıyla trafik kazasına karıştıysak, kusurlu değilsek bize çarpan aracın zorunlu trafik sigortasından maddi zararımıızı,vefat tazminatımızı,sağlık haracamlarımızı,sakatlık tazminatlarımızı alabiliriz.Bu nedenle olay yerini bozmayın, bisikletinizi kaldırmayın, yaralı değilseniz kendinizde iseniz olay yerini, aracı ve aracın hasarlı yerlerini fotoğraflayın.

Herkese sağlıklı sıhhatli günler, kazasız belasız sürüşler dilerim.