Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet Severin Gözünden Merkez Konya

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Nuri Kongur tarafından paylaşıldı.

1. Nuri Kongur

Nuri Kongur Forum Demirbaşı

Seviye:
    merhaba,
    sömestir tatilinde hanım köyüm olan konyadaydım. işte size konya'nın merkezi, eski konya da diyebileceğim mevlana civarından bisiklet ve bisikletci manzaraları...

Aşağıdaki parkedilmiş bisiklet yığınlarından daha bir sürü var. sadece orada değil tranvay güzergahı boyunca bir çok yerde yumak gibi parkedilmiş yüzlerce bisiklet gördüm. insanlar evlerinden tranvay güzergahına kadar bisikletle gelip, bisikletini parkedip tranvayla işlerine gidiyor. ve bu iş kış mevsiminde de devam ediyor. yani kış geldi bisikletler garaja, depoya değil....

2. Nuri Kongur

Seviye:
    Bisikleti çocuk eğlencesi zannedenlere gösterilecek fotoğraflar :)

3. Nuri Kongur

Seviye:

4. Nuri Kongur

Seviye:
    mola....

ozgur_jeo, Mehmet Boran ve ateze bunu beğendi.
  5. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Fotoğraflar iyi, güzel...Ama kadınlar nerede?... Evet insanlar bisiklete biniyor; ama insanların yalnızca erkek cinsiyete mensup olanları binebiliyor. Ben oraya geldiğimde bisikletimle rahat rahat gezemeyeceksem -ki Konya hakkında duyduklarım beni yanıltmıyorsa- o zaman oranın bisikletle dolup taşmasının hiçbir anlamı yok. Fotoğraflar ilk bakışta çok özendirici; ama ne yazık ki madalyonun öteki yüzü farklı.

6. Taner Yavuz

Taner Yavuz Bisikletkolik

Seviye:
    Olaya hiç bu açıdan bakmamıştım:(

Nuri Kongur bunu beğendi.
  7. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Konu uygun bölüme taşınmıştır.

8. Nuri Kongur

Seviye:

beyti sarmaymış kebabın adı. pek dışarda yiyen birisi olmadığım için daha önce yememiştim. ama güzeldi doğrusu tavsiye ederim. :p

otoparkın önü içindi. o uyarıdan bir kaç yerde daha gördüm. o kadar çok bisiklet olunca belediye uyarı koymak zorunda kalmış. neredeyse her yerde, her demir veya ağacın gövdesinde 4-5 bisiklet zincirliydi.

Mehmet Boran bunu beğendi.
  9. Nuri Kongur

Seviye:
    zuhal hanım zannedersem kimsenin sizin bişey diyeceği yok, ya da varsa her şehirde olduğu kadar var. biskletli bayan olmaması daha çok kendi tercihleri gibi geldi bana. o bisikletlerin tamamı o bölgede çalışanlara ait. yani durum öyle. ama bisikletin kanıksanmış olması veya neredeyse şehir merkezinden taaa kampüse kadar bisiklet yolu olması kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken şeyler. ben her sene konyaya giderim, belki ilk kez alıcı gözüyle baktığım için, belkide hakikaten belediye tarafından desteklendiği için son 2 yılda kullanıcı sayısı çok artmış. yollar geniş, gerek araçlar gerekse bisikletliler rahatça gidebiliyor. orada yaşayanlardan duyduğum kadarıylada yakında herkesin bisiklet kiralayıp kullanabilecekleri küçük bisiklet istasyonları yapılacakmış, ki bu da harika bişey. bide tabi burası eski konya, konyanın yeni bölümlerinden kullanıcı manzaralarınıda konyallıar çekip yollasın :)

Mehmet Boran ve ateze bunu beğendi.
  10. bisikletseven

bisikletseven Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Güzel bir paylaşım olmuş umarım ülkemizin diğer illerinde de bisiklet kullanımı artar ve bisikleti kullanıma uygun şehirleşme olur. Ben de Konya da yaşıyorum ve elimden geldiğimce işe bisikletle giderim işe gidiş gelişim ortalama 25 km dir.
    Değer bir konu ise bayanların bisiklet kullanımı. Burada çoğunlukla bayanlar eşleriyle bisiklete biniyor. Tek olarak işe veya başka bir yere giden bayan çok az. Birkaç defa gördüm. Güzel tabii. Bayanın giyinişi tesettürlü idi. Sanırım bisikiletini devamlı kullanıyordu çünkü bu hanfendiyi birkaç defa gördüm. Başka bayanlar da var bisiklet kullanan ama nispeten erkeklere göre çok az. Bazen olaylara dışarıdan bakmak veya birilerinin gözünden,yorumundan bakmak bizi gerçeklere ulaştırmaz. Konya yı tanıyınca bu kanıya vardım. (Bir ek bilgi de vereyim: Türkiye'nin büyük illeri de dahil birçok ilinde bulundum, yaşadım ancak trafikte bayan araç sürücüsünü en çok Konya'da gördüm. Konya ya gelince görürsünüz bayanları genç,yaşlı veya türbanlı türbansız farketmiyor terk fark trafikte araç kullanan bayanların çok olması...Şahsen bu durumu hoş karşılıyorum.)

Tüm bunların yanında trafik kurallarına uyma konusunda bence Konya'da büyük sıkıntı var. Bu bisikletli için motorlu taşıt kulanıcıları için ve yaya için geçerli. Bu konuda daha duyarlı olunması gerekiyor. Misalen bisiklet yolu varken motorlu taşıt yolunu kullanmamak gerekir, yine yaya yolu varken bisiklet yolunda yürümemek, beklememek, sohbet etmemek gerekir ya da bisiklet yoluna araç parketmemek gerekir (ki bunu bazen polisler de yapıyor), Işıklar, geçiş hakları, geçiş önceliği... gibi konularda daha dikkatli olmak lazım.

Mehmet Boran ve Nuri Kongur bunu beğendi.
  11. KaanDurgut

KaanDurgut Kıdemli Üye

Seviye:
    Fotoğraflar çok güzel.
    Konya bisiklet kullanımı için yer şekilleri açısından oldukça elverişli.Gencinden yaşlısından her yaşta insanın bisiklet kullandığı bir ilde yaşamaktan gurur duyuyorum.Tabi hollanda gibi katlı bisiklet parklarımız olmasada, kilometrelerce bisiklet yolumuz olmasada , idare eder durumdayız.

Zuhâl hanım,
    Konya için ne duydunuz bilmiyorum ama biraz kestirebiliyorum.Konya düşündüğünüz gibi değil aslında.Siz bakmayın konyada geçen haberlerdeki peçeli kadınlara.Haberciler genelde Mevlana Müzesi civarında röportaj yaptıkları için bu tip giyimliler görmek pekte abartı değil.Sonuçta dini bir mekan.
    Toparlayacak olursak , rahatça bisiklette sürersiniz, kız-erkek arkadaşınızla el elede dolaşırsınız, başı açıkta gezersiniz , kimsede sizi yadırgamaz.

Saygılar...

12. ateze

ateze Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben varım Konya'da bayan bisikletli :)

İki yıldır bu kentteyim, bayanların bısıklet kullanmasının kent merkezinde sorun olabileceğini duşunmuyorum acıkcası. Gecen yıl Bozkır İlcesındeydım ve oldukca rahattım orada, kımsenın bisiklete bınen bırıne laf attıgını ya da farklı gozle baktıgını gormedım orda, aksıne teşvik edicı konusmalar duydum hep, lakin bu yıl Çumra ilçesindeyım ve bes altı kez anca tek basıma bısıklet kullanabıldım, hiç hosgorulu degıller burada, neyse ki İron Man'ler var da iki kez tura çıkabıldım :)
    En sonunda kendime bir trainer aldım ve evde kullanıyorum bısıkletı, yapacak baska bır sey yok malesef :(

Artık dısarda dolasma ıstegımı de tatillerde memleketime gidince gidereceğim.

13. Nuri Kongur

Seviye:
    aslında daha fotoğraf çok. eski amerikan arabaları için küba ne ise eski bisikletler içinde konya o. ilk fotoğraflarda belki dikkatinizi çekmedi ama plakalı bir bisiklet var. o plakalı bisikletlerden daha sonra değişik yerlerde de gördüm. kimisi eski kimisi daha yeni alınmış gibi son derece yeni gözüküyordu. ilk fırsatta yeni fotoğraflar ekleyeceğim.

Mehmet Boran bunu beğendi.
  14. omerkabul

omerkabul Aktif Üye

Seviye:
    heytt bea memleketime bakın ne güzel olmuşş valla eli,ne sağlık kardeşim saygılarım la ömer kabul karabük konya akşehir li lere slm

15. Nuri Kongur

Seviye:
    aşağıdaki bisikletin sahibi ilk resimde görünen zeki abi. kendisi eskiden bisiklet dükkanı sahibiymiş, avrupalı bisiklet diye tanınırmış eskiden konyada. bisiklet kendi söylediğine göre 50 yıllıkmış. benim dikkatimi temizliği çekmişti. kenarda park halindeyken pırıl pırıl parlıyordu, yanında da motorlu bisiklet vardı. o da onunmuş. çarşıda bisiklet eve giderken motorlu bisikletini kullanıyormuş. lafladık biraz. bendeki kamera profesyonel göründüğü için insanlar genelde beni gazeteci sanıyor ve işbirliğine daha açık oluyorlar...

Mehmet Boran ve Ümit Bozyılan bunu beğendi.
  16. Nuri Kongur

Seviye:
    aşağıdaki bisikleti ise sokak arasından geçerken duvarda parkedilmiş olarak gördüm. ilk dikkatimi çeken şey kampanalı ön freni oldu. daha sonra göbekten vitesli olduğu gözüme çarptı. ben kocaeli gibi bisiklet fakiri bir yerden gelmiş birisi olarak karşımda bir mamut fosiline bakan arkeolog gibi hissederken 1 saat içinde aynı bisikletten 3 tane daha gördüm.

Mehmet Boran, ateze ve Ümit Bozyılan bunu beğendi.
  17. Nuri Kongur

Seviye:
    aşağıdaki bisiklette ilk göze çarpan şey ön çamurluktaki arma oldu. bana eski bellair arabaları hatırlattı doğrusu. markada yanılıyor olabilirim ama bir zamanlar o amblemi taşıyan iri kaslı amerikan arabaları vardı...

aşağıdaki bisiklet ise bir bisiklet tamircisinin önündeydi. satılık tabelası üzerinde. yine eski ve pırıl pırıl oluşundan dolayı resmini çekme isteğiyle hamle ettim. fiyatı 200 ytl imiş. yapım yılını sorduğumda tamirci arkadaş bana beni ayıplayan ses tonuyla ve " avrupa bisiklet abi o " dedi. " avrupa bisikletin yaşı olmaz" mış. beni yanlış anlamıştı bende uzatmadım.

daha devamı gelecek....

18. Ümit Bozyılan

Ümit Bozyılan Kıdemli Üye

Seviye:
    fotoğraflara bakıp ne güzel manzara diye düşünürklen söylediklerinizin acı doğruluğu bir anda şok olmama sebep oldu. yaşıtım olan kız kuzenlerimin yaptığım gezilerin resimlerine bakıp "erkek olmak vardı, o zaman bizde senin kadar rahat bisiklete binebilirdik" sitemlerini hatırladım...bu konuda ne yapılabilir bilmiyorum.
    bu tip baskıların sadece bisiklet konusunda olmadığını da unutmamak gerek. Yaşıtları olan erkeklere göre kızların sosyal anlamda birçok şeyden mahrum kalmasına gerçekten derinden üzülüyorum.
    bunu engellemek için yapabileceğim tek şey ise gelecekte kendi kızımın başına bu tip şeylerin gelmesine izin vermemekmiş gibi geliyor bana...

sevgilerle...

ibrahim Kızılkaya ve Nuri Kongur bunu beğendi.
  19. Mehmet Boran

Mehmet Boran Forum Bağımlısı

Seviye:
    Madalyonun öteki yüzü aslında hiç farklı değil , üstelik neden sürekli erkeklerden rahatsız olunup yada evden baskı görüp bisiklete binemiyor bir bayan bunu anlamıyorum ,yeri geldiğinde her konuda birçok erkekten üstünüz diye övünmüyorlar mı , üstelik sadece erkekler mi bayanlara sözlü tacizde bulunuyor bu ülkede , birçok kez benimde başıma geldi bu taciz olayı üstelik hayatımda bir erkeğin ağzından duymadığım lafları işittim bir bayandan.Bence bu konuda erkeklerin yapabileceği pek birşey yok isteseler bu konuda da kendilerini geliştirebilirler.Ayrıca güzel ülkemin her bir köşeside doğusundan batısına kadar kendini geliştirmiş örnek alınacak misafirperver insanlarla dolu 3-5 kendini bilmez yüzünden bisiklete binmemezlik ve güzel illerimizi, ilçelerimizi, köylerimizi , kulaktan duyma laflarla farklı şekilde lanse etmek doğru değil diye düşünüyorum.

KaanDurgut, bisikletseven ve Nuri Kongur bunu beğendi.
  20. sporcu71

sporcu71 Kıdemli Üye

Seviye:
    vay vay güzel resimler ....
    bisiklet parkıda agır tır parkına benzemiş....
    dedelerde bi o kadar maşallah...