Bisiklet sever bir Ankara sakininin hikayesi

Konu, 'İç Anadolu Bölgesi' kısmında Caner Erdem tarafından paylaşıldı.

 1. Caner Erdem

  Caner Erdem Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2010
  Mesajlar:
  11
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Merhaba,

  Bisiklete olan ilgim 19.07.2009'da arkadaşımdan ödünç aldığım bir tur bisikletiyle Ankara Çubuk'taki Karagöl'e gitmemle başladı. Bu günübirlik ve toplamda 15 saat süren uzun ve zevkli turdan sonra benim de bir bisikletim olması gerektiğine karar verdim. Ardından, bisikletle ilgili beklentilerimi iyi ölçemeyerek ve bisikletten anlayan birilerine danışmadan aceleyle bir bisiklet satın aldım. Bisikletimle Ankara'nın çeşitli orman patikalarında yaptığım gezintilerde çok mutlu olmama karşın Karagöl'ün yarısı uzaklığındaki bir yere gitmem bile beni çok yoruyordu. Çünkü bir dağ bisikleti satın almıştım. Yine de yılmadım ve işime bisikletle gidip gelmeye çalıştım. Ancak fazlasıyla zorlanıyordum; hız, hafiflik ve rahatlık gibi şehirde kullanılacak bir bisiklette olması gereken özellikler benim bisikletimde yoktu.

  Hikayemin bundan sonraki kısmı bana ders olmuştur. Karagöl'e gitmiş olduğum ve benimle hemen hemen aynı kondisyona sahip arkadaşımla Akdeniz turu yapmaya karar verdik. Nisan 2010'da Antalya'dan çıktığımız yolculuğumuz sadece 80 km sürdü. Ayak kaslarıma giren kramplar Karagöl turunda yapmış olduğumuz yol uzunluğunun yarısında beni saf dışı bırakmıştı. Etrafından dolaşabilirim sanmakla yanıldığım gerçeklik ağırlığını iyice hissettirdi. Bu noktada, dağ bisikletiyle uzun turlara çıkmamın imkansızlığını kesin olarak anlamış oldum.

  Deneme yanılma yöntemiyle geliştirdiğim bisiklet anlayışım doğrultusunda, en yakın zamanda bir tur bisikleti edinmeyi ve uzun turlara çıkmayı planlıyorum.

  Bisikletli günler dilerim.

  Caner
   
  ugur T bunu beğendi.
 2. Kadir Altuntaş

  Kadir Altuntaş Forum Bağımlısı

  Yaş:
  55
  Kayıt:
  13 Kasım 2011
  Mesajlar:
  756
  Beğeniler:
  711
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  :) Caner Aramıza Hoş Geldin.

  Ben de aynı konuda kararsız kaldım,bisikletim yok,dağmı,turmu alsam diye birkez daha konunun içeriğini anlamış oldum.
  Hani olurya tur bisikletinin Dağlık kesim,patika yoldan geçerken tekeri patlar ve amörtisörsüz düşüncesiyle;ama bende bu konuda hibrid yani ön kilitlemeli,amaörtisörlü Tur Bisikleti alsammı diye düşünüyorum.

  Bilgilerin için Teşekkürler.Hoşça Kal...
   
 3. İslam Gölge

  İslam Gölge Bisikletkolik

  Kayıt:
  16 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.306
  Beğeniler:
  833
  Şehir:
  Tekirdağ-Çorlu
  Adı:
  İslam GÖLGE
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Bu konu kişiden kişiye değişme gösterir.Benim kullandığım dağ bisikletini başkası uzun turlarda kullanamayabilir.Uyum sağlayamayabilir.Biraz araştırırsanız birçok turcunun 26 inç bisiklet kullandığını göreceksiniz.Niye derseniz 26 inç parçaları hem yaygın olarak bulunur hemde tamir vb. daha kolaydır.Tabii 28 jantın da birçok avantajı vardır.Ama ben tercihimi 26 dan yana kullanırdım.Mesela http://surlybikes.com/bikes/long_haul_trucker linkteki bisiklet 26 ve Dünya turuna çıkanların en önde gelen tercihlerinden biri.
   
  Cüneyt HOCAOĞLU bunu beğendi.
 4. Caner Erdem

  Caner Erdem Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2010
  Mesajlar:
  11
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Hoş bulduk, teşekkür ederim.

  Karagöl yolculuğu sırasında arkadaşımdan ödünç almış olduğum bisiklet hibrid bir modeldi. Ön amortisörün olması sıkça karşılaştığımız stabilize yollarda çok yararlı oldu. Bu özellik, bozuk yollarda bisikletin hızını düşürmeden ilerlemenizi sağlıyor.

  Siz kararınızı verirken bisikleti nerelerde kullanacağınızı iyi düşünmelisiniz. Örneğin benim gibi dağlık kesimleri ve patikaları gözden çıkarmışsanız amortisörsüz bir model ortalama hızınızı yukarıya çekebilir.

  İyi günler dilerim,

  Caner