Bisiklet selesi ve ezilen damarlar??? :eek:

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

rochas

Daimi Üye
Tepki
181
Merhaba, daha önce burada bahsedildimi bilmiyorum ancak ufak bir yazıyı arkadaşım gönderdi ve ilgimi çekti. sizlerle paylaşmak ve fikirlerinizi almak istedim..

Alıntı : (link) ----------------

Spor kendine güveni sağlıyor ama aşırıya kaçıldığında ciddi sorunlar oluyor.
Diyelim ki günde 5 km koşuyorsunuz. Vücudunuz bunu algılıyor ve özellikle
bacaklarınıza, ciğerlerinize giden damarlarınızı genişletiyor. Bu sefer hem
erkek hem kadında genital bölgeye giden kan azalıyor. Bu da cinsel anlamda
sorun. Doğa bisikleti kullananların koruyucu ekipmanları olmalı. Erkeklerde
penise giden damarların çoğu sele bölgesindedir. Bisiklete binmeyle bu
damarlarda hasar oluşur. Cinsellikte en ideal sporlar yüzme ve tempolu
yürüyüştür. Hafif ağırlık kaldırma egzersizleri de iyi. Düzenli egzersizle
kalp konusunda sorun yaşamayanlar da ileri yaşlara kadar cinsel
performanslarını sürdürebilirler.

--------------------

Uzun yollarda birşey dikkatimi çekti.. 3-4 litre su tüketmeme rağmen hiç tuvaletim gelmedi.. Heralde vicudun ter yoluyla kaybettiği su içtiğim suyu geçiyor diye düşündüm ilk başta.. Ancak bu yazı biraz şüpeye düşürdü beni..:eek: Acaba yazıda yazdığı gibi damarlar hasar gördüğü içinmi böyle bir problem oluşuyor?
Diğer bisikletçilerle ağrılar hakkında konuşurken herkes, sele bölgesinindeki sinirlerin birazının zamanla öldüğünü veya alıştığını böylece ileride ağrı problemi çekmeyeceğimi söyledi. Durum böylemi? yoksa ileride ciddi hastalıklar oluşabilirmi? Bunun önlemi nedir? Nelere dikkat etmek gerekir?

Konu hakkında bilgilerini paylaşanlara şimdiden teşekkür ederim..

Scudo

basar

Daimi Üye
Tepki
189
Bu konular daha önce konuşulmuştu. Şu an araştıramayacağım...

Koşunca bacak ve ciğerlere giden kan artıyor ve cinsel organlara giden de azalıyormuş ha? Ne kadar bilimsel!!! O halde vücudun diğer yerlerine giden kan da azalır. Mesela beyine giden kanın azalması koşup oynayan çocuğun beyninin gelişimini mi azaltır??? :boese157:

Gerçekte olan ise tam tersidir! Koşan veya bisiklete binen kişinin hormon seviyeleri yükselir! Kan dolaşımı vücudun heryerinde (genital bölgede de) fazla olur. Cinsel güç artar.

Ama selenin ucunu yukarı kaldırıp o oturulmaması gereken kısma ağırlığını verirsen, ayrıca gidonunu da yüksek tutup bütün ağırlığını bacak arana bırakırsan ne olur bilemem. Doğru oturuşta bacak arasına yük binmemeli.

Bütün bu asparagas, bilimselsel görünümlü haberlerin bir amacı olduğuna da inanıyorum...

• Beğen
Tepkiler: rochas

tekteker

Forum Demirbaşı
Tepki
125
İsim
Volkan
hakılısn başar... her kafadan bi ses çıkıyo en iyisi kendi araştırmanla kendi mantığınla bir kanıya varmak.

Ergün Gündoğar

Forum Bağımlısı
Tepki
206
Bu yazdığınız da şehir efsanesi. Penise giden damar atardamardır ve atardamarlar kasların altında bulunur, selenin baskı yaptığı bölgede toplar damar olabilir, öyle bile olsa toplardamar esneyebilir, eğer baskı yapılan damar atardamar değilse(baskı sadece alttan geliyorsa etkisi düşüktür) endişelenecek bir durum yok.

rochas

Daimi Üye
Tepki
181
@Ergün (Divinity)

Makaleyi ben yazmadım, makale (link) dan alıntıdır. Burası sanırım hekimlerin makalelerinin bulunduğu bir portal. dolayısıyla;
@tekteker
kendi araştırmalarımla hekimlerden daha iyi bir sonuca ulaşamayacağım kesin o yüzden tekteker, sana bu konuda katılmıyorum.

Bu konu hakkında daha önce bir hekime danışmış olan ve konu hakkında bilgisi olan varsa ve bizimle paylaşırsa sevinirim.

House izleyenler varsa bilir.. Hasta doktoruna google dan yaptığı araştırmalarla kendine teşhis koymuş bir şekilde gelir.. e tabi dr. House bihayli dalga geçer kendisiyle.. tabiki adamın kendine koydugu tanının gerçekle uzaktan yakından ilgisi yoktur.. oldukça komik bir bölümdü.. ;)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Tabi ki yazılanlar araştırmalar neticesinde yazılmıştır.
Ancak önemli olan konu, bu araştırmaların derinliğidir. Yoksa evet, damarların yeri belli, selenin yeri belli. Hmm demek ki bu sele damarlara zarar verir demek fazla yüzeysel bir gözlem olur.
Konu daha önce çok daha detaylı bir biçimde tartışıldığı için burada kilitlenmiştir.

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.