Bisiklet sektöründe satıcıların kârlılığı ve olaya bakışı

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
olayın çoğu döviz kuru ile alaklı.
hepsi dışardan geliyor.
1000 euro olan bisiklet 2800 lira
1euro 1tl olsa misal gayet uygun fiyat uygun kalite.(bu dediğim ekonomi konusuna çeklmesin sadece örnek verdim)

Biri çıksa da adam gibi Türk bisiklet üretse.Herşeyini içerde yapsa.

Scudo

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
öyle bir marka çıksa bile maliyet pahalılığından ve vergilerden dahada fiyat artar gibi geldi bana

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.306
Bisiklet
Scott
@mehmet roy

Oyle bir cilgin girisimci ciksa, uretecegi bisiklete ilk burun kiviranlardan biri siz olurdunuz :)

Yanlis anlamayin, takiliyorum sadece. Ama sunu dusunun, "her seyinin" Turkiye'de uretildigi bir bisiklet. Shimano yerine Ahmetno cekis sistemli, Rock Shox yerine Mehmetfox amortisorlu bir bisikleti, bisiklet piyasasina yeni girmis ve henuz rustunu ispat etmemis; urunlerinin saglamligi, omru sinanmamis bir markanin bisikletini satin alir miydiniz?

Oyle bir firma 1 sene icinde urunlerini satamaz, iscilerinin maaslarini ve sigorta primlerini odeyemez hale gelir ve borc batagina suruklenerek batar.

• Beğen
Tepkiler: koray kalay

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@koray kalay

Zaten yazdığın oranlar şaşılacak oranlar değil, bunu daha önceden de yazmıştım, alım satım yapan bir dükkan için normal oranlar. Dükkancıların daha düşük fiyatlı satabilmeleri için ithalatçının daha düşük fiyat vermesi ve kamu maliyetlerinin daha düşmesi gerekir. Dükkancıların yapabileceği fazla bir şey olmadığını anlaman zor anlaşılan.

Aşağıdaki hesap Türkiye'de neden ucuz mal olmadığını yeterince açıklıyor. Bilmem anlıyor musun?

"Amerika'da sanayicinin ödediği 100 liranın sanayiciye maliyeti 116 lira ilen, Avrupa'da bu 130 lira, Türkiyede ise 184 lira."

Tenkit ettiğin yer yanlış. Devlettekileri tenkit edeceğine yanlış adresi tenkit ediyorsun.

• Beğen
Tepkiler: altinok

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
Bana kalırsa burada şu dükkan bu fiyata burası şu fiyata satıyor muhabbeti yapmak eleştiri sınırlarını aşıyor. Şu bir gerçek ki, serbest piyasa ekonomisinin uygulandığı bir Ülke de vergisini veren istediği fiyata satar.

Yurt dışın da hem çeşit bol hem de talep o derece yüksek, haliyle arz talep dengesi sürekli tutarlı gidiyor. Bizde durum tam tersi, arz talep dengesi diye bir şey yok, ticarette süreklilik yok, bir sene öyle diğer sene böyle insanlarda şaşırmış durumda. Haliyle kimse zararına gönüllü ticaret yapmaz. Bisiklet sektörü içinde bu belirsizlik çok daha fazla.

Dönüp dolaşıp konuyu yine müşteriye saygıya getireceğim. Bu konu beni fiyatların pahalı olmasından çok daha fazla rahatsız ediyor. Pahalı malzeme satan ama güler yüzlü bir satıcıyı, uygun fiyatlı satan ama insan seçen, ön yargılı, sabırsız ve sert bir üslup kullanan satıcıya değişmem. Bence adam olan kazansın. Piyasa bir şekil de pahalı sattığını düşündüğünüz firmaları arz taleple zaten terbiye ediyor.

• Beğen
Tepkiler: koray kalay

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
@MuratHan

Bu en son yazdığınız madde nedeniyle tamamen aynı para bile tutsa yurt dışından alışveriş yapıyorum. Çünkü buradaki bisiklet esnafı sanki bize mal satarak lütuf yapıyor havasında. Önemli olan müşteri memnuniyeti değil kazanacakları para. Müşteri memnuniyeti nasıl olur görmek için denk gelirse yalnızca bir kere Amazon'un canlı desteği ile görüşme yapın :)

mehmet roy

Daimi Üye
Tepki
295
Bisiklet
Salcano
@Mehmet Altuğ

Bahsettiğiniz şey motosiklet olsa haklıydınız.Ama bisiklet söz konusu.Sorun çıkarmayan bir vites sistemi olsun 12kgden ağır olmasın bana yeter.Benim kendi bisikletim 16-18 kg bişey ve gayet mutluyuz :D sadece 1.viteste haşır huşur yapıyor:D
Yeterki yapılsın.Fiyatı da içerde üretilidği için baya makul olmalı tabi.1000euro luk yabancı ürün bizde aynı kalitede olup 1000tlye satılsa alırım.750ye satılsa koşarak alırım

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
@Mehmet Altuğ
Böyle bir marka dünyada nerede olursa olsun batar zaten :) kimse shimano ya da fox'a rakip olma peşinde değil. Ama maalesef herhangi bir Türk markasının çok güzel bir kadrosu da yok.

Reahax

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Recep
Bisiklet
Cannondale
Fabrike çıkış fiyatı dışında vergiler, döviz, nakliye, tedarikçilerin kar payı vs. bir sürü ıvır zıvırda girince işin içine bize biraz pahalı geliyor. Özellikle aksesuarlarda bu fiyat iyice şişiyor.

Tepki
4
Bisiklet
Mosso
Konu forumda çokça işlenmiş meğerse (tek kışkırtıcı ajan,yolu yarılamış ama bisiklet seköründe geri!, atan-tutan!) ben değilmişim:

Seçmeler:

(link)

** Caner Kaya - Arkadaşlar merhaba,
Bu konuya değinmek istiyorum. Bu dünyaya yeni girmeme rağmen ne kadar pahalı olduğunu görmem uzun sürmedi. Gerek bisiklet fiyatları gerekse sonradan sahip olmamız gereken ekipmanlar dudak uçuklatıyor. Tabi ki uygun ürünler de mevcut fakat en alt seviyeyi geçip biraz iyi bişeyler alayım derseniz cebiniz gerçekten yanıyor. Bu sporu sadece bu iş için ciddi birikim yapanlar ve durumu gerçekten iyi olanlar yapabiliyor. Yapabilmekten kastım layıkıyla tüm ekipmanlarıyla birlikte.
Bir sele altı çantası veya bisiklet için tasarlanmış bir sırt çantası bile haddinden fazla fiyata satılıyor. Bir sporcu tişörtünü normal fiyata alabiliyorsunuz, fakat üstünde "bisikletçi tişörtü" yazdığı zaman fiyat katlanıyor.
Belki sebebi çok fazla üretici olmamasıdır. Neden böyle olduğunu bilmiyorum, sadece bu konuya dikkat çekmek istedim. Acaba sizler ne düşünüyorsunuz merak ettim.
Herkese teşekkürler ve bol pedallar!

Sefa - Bizim ülkede bisiklet, lüks tüketim ürünü kategorisine girdiği için bisiklet ve bisiklete bağlı yan ürünlerin fiyatları uçup gidiyor.
Bunun üzerine birde bisiklet ve bisikletçiliğin, ülke geneline göre yaygın olmamasından dolayı bu tür ürün satışı yapan firmalar da rekabet ortamının olmaması, halkın bilinçsizliği gibi etkenler sayesinde fiyatlarını astronomik seviyeye çıkartmakta sakınca görmüyorlar.

Hamit E. - burada sorun alacağınız alet edevatın başında bisiklet kelimesi olması.
aynı eldiven muhakkakki başka şekilde bir isimle mevcuttur ve ucuzdur
belki görüntü kabadır ama fiyat ucuzdur

mehmet ertuğrul duyan - ülkemizde rekabet olmadığı için bir işe rekabet girerse fiyatları düşer misal x bisikletçisinde bisiklet 500 tl y bisikletçiside aynı bisikleti 400 tlye satıyor müşteriler y bisikletçisine gider x bisikletçiside müşterileri geri çekmek için 350 tl yapar + ülkemizde vergilerde çok fazla ondan dolayı bisikletler pahalı oluyor türkiyede sadece bisiklet değil bütün sporlar pahalı arkadaşım profesyonel olarak 6 yıldır basketbol oynuyor 4 ay önce bütün her şeyini aldı basketbol için (şortu tişörtü ayakkabısı çantası eldiveni vb.) toplamda 3.200 tl para ödedi fiyatların ucuzlaması için
1.vergi indirimi yapılmalı
2.türkiyede daha çok bisiklet firması açılıp rekabet sağlanmalı
3.bisiklet sporu yaygınlaştırılmalı
eğer bunlar yapılırsa %30-%40 ucuzlar bisikletler

türkay yılmaz - vergi indirimi yapılsa ürün fiyatı yine aynı kalır, bu indirimden dolayı ortaya çıkan fark üreticinin yanına kar kalır.. alıcı olsun satıcı olsun bi çakallık var genlerimizde, ufak bi açık bulduğumuz anda oradan faydalanmaya çalışıyoruz. devlet de çok acımasız tabi, destek olmak yerine köstek oluyor bu da ticaretin daha fazla kirlenmesine neden oluyor. bütün bunlara bilinçsiz tüketiciler de eklenince herkes istediği gibi at koşturuyor.

(link)

Onur Berberci - Arkadaşlar bütçemizin elverdiği şekilde bir para bayılıp bisikleti aldık yalnız şimdi bir şort ve gözlük eksiğim var şortlara bakıyorum 100 TL'den aşağı göremiyorum Gözlükte hemen hemen aynı civarda. Acaba ben mi uygun modeller bulamıyorum yoksa bu fiyatlardan aşağı gerçekten ürün yok mu? Eğer varsa tavsiyelerinizi bekliyorum mümkünse. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

celil.mayaoglu - ne derseniz deyin çok pahalı, dandik bile olsa bir bisiklet parası verip de kıyafete para veriliyor neticede. hem bahsettiğiniz ürün işlevsel olarak teknolojik değil, üretim aşamasında belirli teknolojilerden yararlanılmış olduğunu söyleseniz de seri şekilde üretilip piyasaya sürülebilecek ürünlerdir.
metrekaresi çinden veya başka ülkelerden 1$a getirtilen özel kumaşlar belirli kalıplar referansıyla şekil verildikten sonra dediğiniz şekilde tasarlanıp sonra da seri üretime geçiyor.

Nuri Kongur - kesinlikle sana katılıyorum, evet kalite arttıkça fiyat artarda makul bişey olur. bizde nedense azıcık sürüden farklı davranmaya kalksan hemen danımarkalı muamelesi çekiliyor insana.

İlave yorumlar için bkz. (link)

• Beğen
Tepkiler: Murat T.