Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet sektöründe satıcıların kârlılığı ve olaya bakışı

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında koray kalay tarafından paylaşıldı.

1. koray kalay

koray kalay Yeni Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Sektörde olay TEREDDÜTSÜZ belli...

Aksesuarlarda %100 karlılıktan aşağı çalışmıyorlar.

Bisiklet olayında da %35-40 dan az kar marjıyla çalışan yok.

Malı vadeli alıyorlar ama kredi kartına taksitle verince (banka ilk taksiti 45 gün sonra veririm diyor) "nakit akışındaki düzensizlik finansman giderlerini yaratıyor bu da iskonto oranlarında kararlı durmalarını sağlıyor.

6 ay sezon, 6 ay yatıyoruz ancak böyle ayakta kalabiliriz diyorlar. Hepsinde de aynı mantalite olduğu için hiçbirimiz üzülmeyelim :(

*Pazarlık dersenizde;
    "200 bin TL lik bisiklet 50 bin TL'lik aksesuar bağlantısı yaptım. Bu seneki brüt karım 130 bin TL; (80 bin TL bisikletten + 50 bin TL aksesuardan) buradan kira personel vergi banka ödeyip kalanına da Allah bereket versin diyeceğim" diyor VE sezonluk bağlantılar yapıldığından sezon içi sipari arttırma da olamayınca, yaptığı her indirimi yıllık kazanç planlamasından geriye düşüş olarak görüyor ve fiyatta inmiyor... Adım Hıdır değil ama sektördeki durum budur :alkis:

Efe Taner ve nazmi bilmez bunu beğendi.
  2. MertAG

MertAG TamBirTroll

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Bence firmalar asıl karı satıştan değil teknik servisten yapıyorlar yama 5 tl antalyada oradan hesapla artık..

koray kalay bunu beğendi.
  3. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bu hesabın doğru olması için aksesuarları bedavaya alıyor olmaları gerek.

4. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Bu yazdıkların bilinmeyen şeyler değil. Diğer tüccarlar ne kadar kar ediyorsa bisiklet ticareti yapanlarda o kadar kar ediyor. %100 kar dediğin 10 TL ye alıp 20 TL ye satmaktan bahsediyorsun herhalde. Bu da normaldir. Bazı ürün ve hizmetlerde bu oranlarda fiyarlama yapmak "zorunluluğu" vardır yoksa o ürün zarar eder. Bakkalların yüzde kaç brut marjla sattığını sanıyorsun? Yukarda sıraladığın kar oranlarının bize ne faydası var o kısmını anlamadım, bu mesajını neden yazdın orası da açık değil. Fiyatta indirim alamayıp sinirlendiğin belli, belki başka dükkana gidersen indirim yaparlar. Kimsenin boğazına sarılıp satmak istemediği fiyattan satmaya zorlayamazsın. Fiyatı beğenmediysen almazsın ya da pazarlık yaparsın, pazarlığa yanaşmıyorsa çıkarsın. Fiyatları rekabet ortamı belirler.

sabihavni bunu beğendi.
  5. tzeybek

tzeybek Aktif Üye

Adı:
    Tamer Zeybek
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Tr de fiyatları her zaman pahalı bulmuşumdur. Tahmini kar rakamlarını az bile buluyorum..Bu sebepten ben ve birçok kişi bisiklet ve aksesuar ile giyim dahil yurt dışına yöneliyor. Keşke fiyatlar biraz daha makul olsa hem ülke hem satıcı hemde biz kazansak ta yurt dışı İnternet sitelerini zengin etmesek ..

sabihavni, koray kalay ve Efe Taner bunu beğendi.
  6. Çağrı Soylu

Çağrı Soylu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Özellikle pahalı bir bisiklet alıyorsanız, Türkiye'den almaktansa yurtdışına gidip alıp gelmek bilet fiyatı ve vize dahil edilse dahi daha ucuza geliyor.

7. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    posta yolu ile yurt dışı alışverişte meblağ limitleri olmasa, insanlar buradan bisiklette almazlar.
    gerçi memlekette her şey pahalı. daha doğrusu maaşlar sadece temel yaşamı idame ettirmek için

8. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    basit şeylerde tamirlerde bazen bisikletçiye mecbur kalıyoruz ancak artık ben çoğu işimi kendim halletmeye karar verdim. fren pabucu aradım nereye gitsem komik seçenekler ortaya çıktı. çamurluk aradım on liralık malı yirmiye satmaya çalıştılar. internetten çoğu şey daha ucuza bulunup alınabiliyor. örneğin çamurluk ararken her bisikletçiyi gezdim 30 liraya motis te gördüğüm çamurluk bisikletçide 50 lira.

tabi ki insanlar para kazanacak karnını doyuracak ama bu işlerin bi dengesi bulunması lazım.

9. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    bu işin bu ülkede ticaretini yapan, yani dükkan açıp kaprisli müşterinin çilesini çeken kişiler bir de parasını riske atıyor. çünkü yurtdışı alışveriş imkanı, internetten elektronik ticaret, çinden ücretsiz kargoyla gelen ürünleri hesap ederseniz bu riski anlayabilirsiniz. ayrıca ülkedeki lütfen ticaret yapma, Allah aşkına insan çalıştırma şeklindeki tatil günü iş yeri açma izni, şu bu vergisi, şu bu ücretlerini de eklerseniz bu ticaretin giderlerini de görmüş olursunuz. elbette hiç kimse babasının hayrına iş yapmaz ve asıl amaç kar etmek, yatırım yapmak, ev geçindirmektir. işini layıkıyla yapanlar, ayrıca her gün kaprisli, ne istediğini çok iyi bilen ya da hiç birşey bilmeyen insanlarla saatlerce artık telefonda boğaz patlatmaktadır. bir çok şeyi ithal etme lüksüne sahip ülkemizde, ekonomi çarkları alınan yüksek vergilerle dönmektedir. bu vergiler de, biz son tüketiciye yansımaktadır. yurtdışından ürün alam getirme, gidip alam şansı olanlar ise bu yarışta (ucuza hobiyi finanse etme yarışı) önde olmaktadırlar.

sabihavni bunu beğendi.
  10. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Hesabinizi dogru varsayalim. 130 bin TL brut kar!
    Dukkan kirasi, stopaj, elektrik (aydinlatma + ısıtma + sogutma vb.), muhasebe, vergi, çalışan ücreti, calisan SGK primi, isveren bagkur primi, defolu mal - depolama - stok mal zararlari vb.
    Isletme sahibi olarak bakarsaniz butun bu yatirim ve cabaya ragmen iyimser olarak ayda elinize ortalama 3-5 bin civari bir kazanc geciyor demektir. Bana gore iyi para ama bu kadar yatirim yapan bir tuccar icin yetersiz.
    Ayrica bir bardak cayin maliyeti suyu, ocagi, bulasik masrafi vb. deseniz 15 kurus iken 75 kurusa satiliyor, bazi yerlerde 1 TL. Kar marji %400 :)

Eger 10 milyon TL yıllık cirosu olan bir is yapiyorsaniz ve net kariniz %15 olsa, yilda 1,5 milyon TL kazanirsiniz. Aylık geliriniz 125.000 TL olur. Iyi para! Ancak bu kadar dusuk kar marji ile ciddi bir uretim - satis sorunu yasarsaniz. 2-3 ayda borc batagina gomulmeniz isten degildir.

Yıllık 120 bin TL cirosu olan bir is yapiyorsaniz aylık cironuz 10 bin TL olur. Fena degil gibi... Net karınız %15 olsa yılda 18.000 TL, ayda 1.500 TL kazanırsınız. Hoppaaaa! Isletme sahibisiniz ama asgari ucretten hallice kalakaldiniz.

Yaptiginiz isin kar marji, sermayeniz ve cironuz orantisindadir. Turkiye'de tesvik, yatirim ve uretim maliyetleri nedeniyle maalesef uretim ve ar-ge durma asamasindadir. Herkes komisyonculuga (ithalat toptanciligi) ve hizmet sektorune yonelmektedir. Ayrica devletin agir ozel tuketim vergisi, katma deger vergisi, gelir vergisi yukleri ile son tuketiciye sunulan fiyat fahis kalmakta ve bir yerden sonra indirim yapılamamaktadir. Acgozlu ve hirsli esnaflar olabilir. Onlar apayri. Ancak genel sistem nedeni ile bir yerden sonra da esnafa fazla yukleniliyor. Sorun esnafta baslayip bitmiyor cunku. Arkada daha derin sistematik sorunlar var...

11. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    İngiltere'de düzgün bir bisiklet dükkanında çalışan bir arkadaşım vardı. Bir gün şöyle bir şey söyledi bana;
    "Bizim X parçasını alış fiyatımız, BilmemneCycles sitesindeki satış fiyatından daha yüksek. Biz nasıl üzerine kar koyup satalım bu ürünü."

Büyük firmalaların üreticiler üzerindeki baskısı çok yüksek. Yılda 50.000 bisiklet satan İngiliz firma ile yılda 50 bisiklet alıp yarısını satamayan Türk firması arasında tabii ki fiyat farkı olacak. Fakat ne olursa olsun, buradaki fiyatlandırma politikaları yanlış.
    Zaten bi avuç bisikletli var piyasada, onları da yolmaya çalışmak sonunda o firmaları batırıyor.
    Herkes öğrendi artık yurtdışından alışveriş yapmayı. Gümrük vergisini ödeyip alıyor.
    Bir de öyle bir kanı oluşmuş ki; sanki o yurtdışından aldığımız firma işçi çalıştırmıyor gümrük ödemiyor, dükkan döndürmüyor, vergi vermiyor. Yapıyor hepsini. Ama işini iyi yapıyor.
    İngiltere'de KDV %20. Bizden daha yüksek. Çalışanların maaşları bizden kat kat daha yüksek. Londra'da merkezde bi dükkan kirası, buradan çok çok daha pahalı. Çatır çatır satıyor ama adam. Hem de buradan daha ucuz fiyata.

Size çok basit iki seçenek sorayım.
    Bisiklete X TL burada vermek mi. Yoksa aynı paraya İngiltere'ye, Almanya'ya, Fransa'ya, Hollanda'ya gidip, 2 gün otelde kalıp, şehri gezip, bisikleti alıp gelmeyi mi tercih edersiniz?

12. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ticarette satıcı karşı tarafa saygısızlık yapmadığı sürece istediği fiyattan satar. Alıp almamak sizin kararınız. Piyasadan pahalı fiyat veriyor ise zaten piyasa bir müddet sonra kendi içerisin de bu arkadaşları terbiye ediyor. İşin en önemli kısmı müşteriye olan davranış.

Arefe günü peşin olarak 3000 TL üzerinde fiyat aldığım bisikleti, bayramdan sonra 100 TL arttırıp, dört gün önce şu fiyat söylenmişti diye uyardığım da, hiç mi kazanmayalım, biz bu işin hamallığını yapıyoruz diye atar yapmak, işte yanlış olan bu.

Yıllardır bisiklet, bisiklet yedek parçaları, aksesuar ve giyim malzemeleri aldığım, sevdiğim bir abimden böyle bir davranışı görmek beni çok üzdü. Müşteri fiyat konusun da elbette ki şu fiyata olur mu deme hakkına sahip ama bir satıcı istemediği bir fiyatı duyduğun da müşteriye atarlanma yapamaz, yapmamalı. Bayramdan önceki verilen fiyata almak için aramıştım, hatta belki biraz daha kolaylık sağlarlar mı düşüncesi var dı, fiyatı 100 tl arttırıp ayrıca hamallık ve bizde kazanmayalım gibi bir atarlanma ile karşılaşınca eyvallah dedim kapattım. 9 yıldır bir fiil alışveriş yaptığımız saygı duyduğumuz abimizden şu yaşımız da böyle bir hayat dersi almış olduk. İşleri güçleri rast gitsin.

13. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Türkiye pahalı bir ülke değil, alım gücü son derece düşük. Bunun da birincil sebebi, kabaca bir tespitle; ekonomik düzenin işleyişinin yüksek vergilere bağlanmış olmasıdır. Ürünlerin fiyatları üzerinde mevcut fahiş vergilerin yükü olmasa, pek çok bisiklet parçasını ve bisikleti yurtdışından tedarik edebileceğiniz rakamların da altına alabilirsiniz (üretici ülke fiyatları hariç). Bununla beraber ticari yaşamın barındırdığı riskler de göz önünde bulundurulduğunda, pek çok firmanın hayatta kalabilmesine hayret etmek gerekiyor. Hele ki kargo bedava Çin menşeili ürünlere ulaşım bu kadar kolaylaşmışken.

14. Admin

Admin Yönetim Kurulu

Seviye:
    Konuyla alakası olmasa da farklı bir örnek vereceğim. Sadece Bisiklet değil buna en bariz örnek bazı cihazlar da var mesela. iPhone gibi bir telefon ABD'de daha ucuza temin edilirken, Türkiye'de neredeyse iki katına temin ediliyor. Bu sebeple Gökhan Toros'un "Büyük firmalaların üreticiler üzerindeki baskısı çok yüksek." söylemine katılıyorum. Gerçi örneğini verdiğim cihazın başka bir sebebi de olabilir. Aklıma geldi söyledim, yanılabilirim.

15. Çağrı Soylu

Çağrı Soylu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Tam doğru örnek değil aslında. Çünkü bunları bir mantığa oturtabiliyorsun. Amerika'da satılan fiyatı üzerine vergilerini koy zaten aynı paraya geliyor. Ancak bisiklet konusunda böyle değil. Amerika'da satılan fiyatın üzerine vergileri koyuyorsun yine de tutmuyor. Yani bizimkiler orada zaten karlı olan fiyatın üzerine yeniden kar koyarak satıyorlar.
    Gidip gelme konusuna ise gerçek örnekten gidiyorum. Marka model firma ismi vermeyeceğim. Şu anda Almanya'da 1699 Euro'ya vergi ve kargo dahil olarak satılan bir bisiklet(Almanya içi kargo). Ben bu bisikleti gidip Almanya'dan alırsam %20 vergisini geri alacağım yani 1360 Euro'ya gelecek. Tabi bunun için Almanya'ya gidip gelmem lazım. 542 liraya gidiş geliş bir bilet buldum. 180 euro ediyor. Almanya vizesi 60 euro. Hepsini ekleyince 1600 Euro ediyor. Bu bisikletin Türkiye'de satış fiyatı 2409 Euro. Tabi ki burada satış yapan firmalar vergisiz işlem yapamıyorlar. Bu yüzden %18 vergimizi de ekliyoruz. Bu haliyle bile 1880 euro ediyor ki, kimse elinde bisikletiyle gelince böyle bir parayı ödemeyecek. Yani gerçek dünyada burada 2410 euro vermektense Frankfurt'a gidip, istediğiniz bisikleti alıp aynı gün dönerseniz 810 euro kar ediyorsunuz. Ya da bu kadar fark varken isterseniz aynı gün dönmeyin bir iki gün gezin :)

16. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    ben Londara daki eşdeğerimin kazandığı paranın 4 birini kazanıyorum. ülkemizin ücret rayici belli. cidden toplu taşıma kullanmak istiyorum ama olmuyor. benzin ingilitereden biraz pahalı. ben burada çok kazanamıyorum ki çatır çatır hobime para harcayayabileyim.

Murat Engin bunu beğendi.
  17. nazmi bilmez

nazmi bilmez Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Buradaki Salcano bayisi ng 650'ye site fiyatı olan 570 diyor fakat peşin ödersen %15 kredi kartıyla %10 indirim yaparım diyor. Kim bilir bu indirimden sonra bile ne kadar kazanıyordur

18. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    bayiler, sipariş miktarları, peşin ödeme imkanları dahilince yüzde 25 ve üstü karlarla ürün satıyorlar. 570 liralık bir bisikletin hepsi kar olsa bile bir bisikletten 570 lira kazanmış olur. hergün bu bisikletten 300 adet satsa, vuhuu 1710.000 lira kar eder ne güzel. bunu duyan tüm sektörler bisiklet işine girer hızlı bir şekilde hatta D&R da bile mağazanın yarısı bisiklet satışı yapmaya başlar. hatta gıda üretici devleri bisiklet üretimine hız verir ve gıda işini bırakır gibi geliyor bana. bu arada bir insan ne sıklıkla bisikletini değiştiriyor ki? yanı 570 liralık bisiklet 250 lira olsa her yıl değiştirir yeniler insan ama bu bayilerr bu acımasız karlarla bizim taze bisikletlere binmemize engel oluyorlar. pisler ;)

nazmi bilmez bunu beğendi.
  19. nazmi bilmez

nazmi bilmez Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:

Vicdansızlıktan başka bir şey değil. Her şeyin para olmaması gerekiyor

20. aradox

aradox Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Aslında halk kaz yerine konuluyor.İthalatçı büyük firmalar bile,küçük esnaf gibi çalışıyorlar.İş tedarik konusunun iyi yapılamamasından kaynaklanıyor.Eğer büyük firma isen,üretici ile direkt temasa geçip,aracı kullanmadan uygun,toptan bir fiyat ile malı alacaksın ki,vergi,kar ve diğer giderleri bile ekledikten sonra yurt dışındaki firmaların satabildiği fiyata satabilesin.Aslında kendi beceriksizlikleri ve fiyatın yüksek kalması,piyasanın da büyüyememesine neden oluyor.Dolayısıyle satış hacimleri bundan etkileniyor.