Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet seçiminde yardım

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Ufuk YILDIRIM tarafından paylaşıldı.

1. Ufuk YILDIRIM

Ufuk YILDIRIM Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar,
    Bir süredir forumu takip ediyorum. Uzun zamandır bisiklet almayı düşünüyorum ama çeşitli nedenlerle bir türlü nasip olmadı. Bu sefer de alamaz isem artık temelli bu işten vazgeçecek gibiyim.
    Öncelikle kendimden bahsedeyim. 40 yaşında, 1.88 boyunda, bu aralar 97-100kg arasında ve giderek artan kütleli kelli felli (aerodinamik dışında bisiklet ile ne kadar alakalı bilmiyorum :)) biriyim. Tiroid hastalığı (yeterince çalışmadığı için hormon ilacı kulanıyorum) dolayısı ile kilo vermekte sıkıntı yaşıyorum. Düzenli spor yaptığım zamanlarda da yemeği kesemediğimden kilo veremiyorum. Boğazı kesmek gerektiğinin farkındayım. Ancak şu anda spor da yapmadığım için ve oldukça uzun bir süredir de bisiklet almak istediğim için spor olayını bisiklet ile halletmek istiyorum. Birde astım başlangıcı teşhisi konuldu. Belli bir yaştan sonra hastalıklar peş peşe sıralanıyor sanki. :( Uzattım biliyorum ama, bu bilgilerin bana daha doğru öneride bulunulmasına ve yardım edilmesine sebep olacaktır diye genel bilgi vereyim dedim.
    Ankara Eryaman'da oturuyorum. Yaş ve yukarıda belirttiğim durumum itibarı ile dağda bayırda bisiklete binebileceğimi sanmıyorum. Olsa olsa toprak yol olabilir (belki bilenler daha iyi yönlendirirler diye hem belirteyim hem de ilerde soruma zemin hazırlayayım: ODTÜ'de çalışıyorum, belki arazi olabilir ama toplamda %20'yi geçmez diye tahmin ediyorum kullanımım).
    Durum böyle olunca forumda gördüğüm kadarı ile Şehir/tur bisikleti benim durumuma uygun görünüyorum. Ne yalan söyleyim, yol/yarış bisikletlerinin görüntüsüne hayranım ama gerek ince lastikleri gerekse sürüş pozisyonu itibarı ile pek yanaşamıyorum yol bisikletlerine. Uzun araştırmalar sonucu seçeneklerimi daralttım. Kafamda bazı sorularım var sizden bu sorulara cevap alabilirsem çok sevinirim. Ardından da birkaç bisiklet modeli verip siz hangisini önerirsiniz diye soracağım.
    1. Öncelikle ilk bisikletim olacağı için verdiğim paranın (bütçem 1500-2300 arası oynayabilir) boşa gitmesinin istemiyorum. Hem kaliteli bir bisiklet almak adına hem de aldığımda gerçekten binebileceğim, bir kenara atmayacağım bir bisiklet olması adına bunu söylüyorum. Sorum, bir bisiklet için üst sınırım olan 2300 TL bütçe benim gibi biri için fazla mıdır? Forumda okuduklarım doğrultusunda gördüğüm kadarı ile ucuz bir bisiklet ile başlanılması öneriliyor bazı arkadaşlara ve sonrasında daha iyi bir bisiklet alınabileceği belirtiliyor. Almışken iyi bir şey alıp bu işlere bulaşmasam daha mı iyi olur? Aldığım bisikleti mutlaka sürerim. Ama ne kadar sık olur onu bilemem. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
    2. Sağlık durumum dikkate alındığında, bisiklet ile kilo vermem mümkün müdür? Bunun için ortalama ne kadar vakit ayırmak gerekir haftada bisiklet üzerinde?
    3. Yıl sonu yaklaşıyor, dolayısı ile havalar soğuyacak. Hava karlı yağmurlu olmadığı sürece bisiklete binilebilir diye düşünüyorum. Şu anda bisiklet almak mantıklı mıdır? Yoksa 2015 modellerinde geldiği Mart Nisan gibi mi almak lazım?
    4. Yeni model Şehir ve Tur bisikletlerinde amortisör sanki standart bir donanım olmuş. Ben de hafif bir bisikletim olsun isterim ama maalesef pek fazla da seçenek bırakmıyorlar insana. Yukarıda belirttiğim kullanım şartları için amortisörsüz bir bisiklet alırsam çok sıkıntı çekermiyim. Eryaman-Batıkent-Etimesgut/ODTÜ/Eymir sürüş için kullanacağım bölgeler. Kilitli maşa gerçekten işe yarıyor mu? Ağırlığına değer mi?
    Daha önce Delta bisiklet ve Erdoğanlar bisiklete giderek bisikletlere baktım. Açıkçası Erdoğanlar bisiklette gördüğüm iki bisiklette gözüm kaldı.
    Cube Nature Pro ve Scott Sportster 20. Özelliklerini buraya yazıp zaten uzun olan yazıyı daha da uzatmak istemedim. Bunların birer alt modelleri de var Cube 2014 LTD CLS Pro ve Scott Sportster 40. Bütçemi zorlayarak üst modelleri de alabilirim ama düşük modeller de işimi görürse, kullanım esnasında üst modeller ile aralarında fark hissetmeyeceksem fiyatı düşük olanları almayı yeğlerim.
    Bir de Meridalara bakıyorum: Crossway 100 ve 300 olabilir. Birde düz maşalı biraz daha yol bisikletine yakın olan T1, T2, T2D ve T3D. Yalnız Meridalarda bana uygun kadro boyları yok Ankara'da performans bisklette sanırım. Nerede bulabilirim onu da bilmiyorum. Sezon sonu olduğu için sanırım bulmakta zorluk çekerim Merida almaya karar verirsem.

Siz olsanız yukarıdaki bisikletlerden hangisini alırdınız? Sebepleri ile yazabilirseniz çok sevinirim.

Yazım uzun oldu kusura bakmayın. Uzun zamandır araştırıyorum ve maalesef hala net bir cevap veremiyorum. Bazen "Git, ver parayı al Nature Pro'yu, millet 2000+ TL verip zırt pırt telefon değiştiriyor, sen sağlık için bunu yapacaksın. Bazen de "Bu kadar paraya yazık değil mi? Gerçekten binecek misin alınca?" diye kendi kendime sorular soruyorum.
    Şimdiden bütün cevaplar ve ayırdığınız zaman için teşekkür ederim.
    Hepinize kazasız belasız sürüşler dilerim.

2. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    1) Bütçeniz ideal bir bütçe orta seviye güzel bir bisiklet alınır. Ne istediğini bilen bir kişi için bütçe ne kadar yüksek olursa olsun problem değil. Siz kullanacağınız yolu söylemişsiniz, özel durumlarınızdan bahsetmişsiniz, kendinize şehir bisikletinin uygun olduğunu da biliyorsunuz 5000 lira bütçeyle bile başlayabilirsiniz bana göre.
    2) Bisikletle kilo vermeniz mümkün ayırabileceğiniz maksimumum vakti ayırın.
    3) Karlı yağmurlu havalarda bile bisiklete binenler var problem değil. :) Şimdi bisiklet almanız daha mantıklı sezon yavaş yavaş bittiği için 1-2 ay öncesinden daha iyi indirim alabilirsiniz.
    4) Düz toprak yol ise bahsettiğiniz amortisörsüz yani düz maşalı bisikletlere de bakabilirsiniz ama pek konforlu bisikletler değiller yoldaki en ufak titreşimi bozukluğu hissettirir.

Ben yol bisikleti almadan önce Cube Nature Pro modeline bakıyordum bütçeniz el veriyorsa o modeli almanızı öneririm. Vites seti ve süspansiyonu ortalamanın üzerinde kaliteli parçalar. Sıkıntı yaşatmayacaktır parasına değecek bir bisiklet eminim ki köşede bırakmayacaksınız alırsanız konforlu ve zevkli bir bisiklet Cube Nature Pro.
    Ayrıca aynı modelin beyazı da var daha çok beğeniyorum. :)
    http://www.cube.eu/en/bikes/tour/nature/nature-pro-men-white-grey-anthrazit/

3. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Hoşgeldiniz

1- Bisiklet dünyasında modeller arasındaki fiyat farkları kallaviyken sürüş/fayda farkları çok cüzidir. Dolayısıyla bütçenizi fazla aşmayın. Bir bisiklet sizi 50 km götürürken diğeri 70 km götürmez. Tabi bu söylediğim şey aynı tür bisikletler için geçerli. Kilometreleri sizin performansınız belirler.
    2- Bisiklet ile kilo verilebilir. Ancak sporun yanında diyet şarttır. Bir bisiklet sporcusu kadar sürüş yaparsanız işler değişir tabi.:) Uzman değilim ancak haftada en az üç gün sürmenizi öneririm. İşe bisikletle gitmeyi düşündünüz mü? İşe bisikletle giderek kilo verme yolunda baya bir mesafe kat edebilirsiniz.
    3- Bisiklet almanın mevsimi ya da dönemi yoktur. Hiç 2015, 2016 modelleri beklemeyin. Hatta carpe diem derim.
    4- Şehir-tur bisikletleri sadece amortisörlüler ile sınırlı değil. Bildiğiniz gibi sabit maşalı şehir-tur bisikletleri de var. Hafiflik kaygınız olduğuna göre amortisörsüz alırsanız 1.5 kiloya varan ağırlık tasarrufunuz olur.
    Beğendiğiniz modeller içinde Merida Speeder serisi süreceğiniz yerlere göre olan, istekleriniz karşılayan bir bisiklet. Bütçenize göre T1, T3 veya T5 alabilirsiniz.