Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet Seçiminde Yardım

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Burak Başkan tarafından paylaşıldı.

1. Burak Başkan

Burak Başkan Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar ben foruma yeni üye oldum.Küçüklüğümden beri bisklet kullanıyorum ama bisiklet seçimi yapmadan hiç anlamıyorum.Herkes gibi bisikletçiye gidip şeklini beğendiğim Yamaha marka dağ biskletini almıştım yaklaşık 8 sene önce.Bisiklet çok sağlam çıktı çok şükür,frenler dışında bozulan biryeri olmadı.
    2015 mart-haziran arası Ordu'dan Paris ardından Londra'ya bisiklet turuna çıkmayı düşünüyorum ama gezi bisikletlerinden hiç anlamıyorum.Araştırdığımda karşıma şehir bisikleti ve yol-yarış bisikleti diye türler çıkıyor.Bunlar arasındaki farklar nelerdir?Mesela Kron TOURER 24 V-Fren Full Tur Bisikleti ve Kron ROCKET Yol-Yarış Bisikleti arasındaki farklar özellik değilde uzunyola tura çıkma arasındaki farklar nelerdir?Tura çıkmak için hangisi tercih edilmelidir?Özellik olarak baktığımızda Kron ROCKET daha iyi bir bisiklet,benim tercihim o olurdu ama yanlış tercih yapmak istemiyorum bisikletlerden çok iyi anlamadığım için.Yardım talep ediyorum.Saygılarımla iyi günler dilerim. :)

2. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bütçeniz-Boyunuz-Bacak boyunuz-Gideceğiniz yollardaki eğim ve yolun durumu-Fren-Vites-Kadro malzemesi

En büyük etken bunlar ; Bence 27 vts. ön amrt.'ü olan bir tur bisikleti yeterli olacaktır (Ama gidip salcano felan demeyin en kötü bir Merida veya Corratec almanız daha iyi olur(Fazla paranız var ise Specialized...))

3. Burak Başkan

Burak Başkan Yeni Üye

Seviye:
    Ha evet ben bisklet seçerken boy büyüklük özelliklerinden de anlamıyorum.Boyum 176cm bacak boyumu tam bilmiyorum şimdi ama nasıl seçiliyor bisiklet büyüklüğü?54cm falan bişeyler var 1-1.8'' falan nedemek bunlar?

4. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Siz bacak boyunuzu , bütçenizi , ve yol mu şehir mi karar verin ondan sonra model araştırmasına girin...

5. Emre Ekinci

Emre Ekinci Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
  6. Burak Başkan

Burak Başkan Yeni Üye

Seviye:
    bütçede sıkıntı yok kazandığım parayı buna yatırıcam ama 5000tl sınır koymayı düşünüyorum çünkü yanıma alacağım malzemelerede baya para harcayacağım

Çok teşekkürler bu sitedeki bilgi yardımcı oldu baya benim boy 176cm bacak boyu 97-100cm arası.Kadro Boyu 25,12 (inch) Kadro Boyu 64,02 (cm)'e mi bakayım yoksa 175 - 180cm için 55 - 58 cm kadro boyuna mı?Kusura bakmayın sorularımla sizleri rahatsız ediyorum ama bu bilgilere çok ihtiyacım var hiç anlamıyorum bunlardan.

7. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Farklı türlerdeki bisikletler arasındaki en önemli fark kadrolarının yapısı ve buna bağlı olarak binenin alacağı oturuş şekli. Yol/yarış bisikletleri, rüzgar direncini azaltmak için öne doğru eğilerek sürülecek şekilde tasarlanmışlardır, dolayısıyla uzun mesafelerde pek rahat değillerdir. Ayrıca malzemelerinizi taşımak için gereken donanım bunlara kolay kolay monte edilemez. O yüzden ya bir tur bisikleti almanızı, ya da Kron Tourer gibi bir şehir bisikletini amacınıza uygun şekilde biraz modifiye etmenizi tavsiye ederim.

1-1/8", parçanın boyutu, 1,125 inç yaklaşık 29mm oluyor.

Boyunuz 176 ise bacak boyunuzun 97-100 cm olması pek olası değil, belinize kadar olan mesafeyi değil, içerden bacak boyunuzu ölçmelisiniz.

8. Burak Başkan

Burak Başkan Yeni Üye

Seviye:
    Çok teşekkür ederim bilgiler için,en iyisi bir deneyimli bisikletçiye gidip tüm bilgileri öğrenmek galiba :)

9. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kron rocket yol bisikleti olduğu için kadroda heybe çanta takmak için bagaj haznesi olmayabilir.Lastikler ince olduğu için fazla eşya taşıma durumu olmaz.Tur bisikletleri bu yüzden konfor,kadro geometrisi olarak iyi seçim olur.Yol bisikletinin performansı yüksek olsa da kullanım alanı kısıtlıdır.Fazla eşya taşımaya müsait değildir.Tur bisikletiyle seyahat amaçlı düşünüyorsan profesyonel amaçlı surly long haul trackerlara bakınız.En azından akıcı göbek ve iyi vites sistemi Deore set veya lx donanım.Eşya taşımada en azından 32t ruble,34t ruble idealdir.36t 10'lu vites biraz bütçe durumuna göre değişir.34t shimano megarange ruble özellikle düşük viteslilerde ağır yükle yokuş çıkmak için 21 vites,24 vitesliler için ilaç gibidir.Yüksek vitese ihtiyaç kalmaz.Yapacağınız mesafe uluslararası olduğu için profesyonel tur bisikletlerine bakınız.İlk başta surly.Beğendiğim bisiklet modeli tamamen tura hazır biçimde tasarlanan lx setli,kelebek gidon,çamurluk,bagaj seti hazır olan peugeout trekking ct 07.http://www.yasminsports.com/Peugeot-Cycles-2012-Catalogue.pdf şehir tur bisikleti. Kelebek gidon,brooks sele,spd kilitli pedal (çift işlevli kullanımlı spd pedal bana göre daha kullanışlı geliyor.)ve ayakkabı uzun tur için ihtiyaç duyulacak aparatlardır.

10. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Sehir - tur bisikleti kullanmalisiniz. Bu yaz silivride yolda karsilastigim bir maceraci vardi, adam isvecten gelmis, irana gidiyormus. Ve altinda sehir bisikleti vardi. Bisikleti elimle kaldirmaya calistim olmadi! 50 kilo civarinda oldugunu soyledi bisikletinin.. Ona silivriden gebzeye kadar eslik ettim, vapurla karsiya gectik falan :)

Eger kron rockete karar verirsen soyle bir cozum uretilebilirsin:romork :) yol bisikleti + romork ile uzun turlara cikanlar da var
    [video]http://m.youtube.com/watch?v=UJeDgfJ30wc&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3DUJeDgfJ30wc[/video]
    Adam benim pisiklete romork baglamis :)
    Karar senin

11. Burak Başkan

Burak Başkan Yeni Üye

Seviye:
    Çok teşekkürler arkadaşlar yardımlarınız için. :)