Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet seçiminde karar veremiyorum

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında barisimnet tarafından paylaşıldı.

1. barisimnet

barisimnet Yeni Üye

Adı:
    Barış
    Seviye:
    Merhaba Arkadaşlar,

Yıllar sonra hem spor, hem hayatıma renk katma amaçlı bisiklet tutkusu içerisine girdim. Dağ bisikleti bakıyorum. Yeter bunu alıyorum diyemedim. Araştır araştır kafam karıştı. Herkesin tecrübesi deneyimi farklılaşabiliyor. Kimisi bunu kullandım bu iyi, kimisi bunu da kullandım bu daha iyi diyor.

Yaklaşık 1 aydır bisiklet seçimi yapmaya çalışıyorum, bir türlü karar veremedim ve yardımınıza ihtiyacım var. Çıkabileceğim en üst nokta 900TL. İlk başlarda 600-700 civarında 2. el kron xc250-500 serilerini inceliyordum; birkaç makale kafamı karıştırdı. Daha sonra carraro, whistle, mosso gibi markalarada göz attım; fakat sonuç yine net değil. 2. el mi ne gerek var bu paraya sıfırda alabilirim gibi düşünceler. Ne zaman tamam bunu alayım desem; 1 saat sonra kafam karışıyor. İnce eleyip, sık dokur oldum; selesiymiş, ayarlanabilir maşasıymış, vitesi, vites markası modeli, vites karşılaştırmaları, dış lastiği, ebeebüü, şababii, aaaaaaaaaaaaaaa(beyni yediğim an)

Tavsiyelerinizi rica ediyorum.

Son olarak bu modele bakmıştım; bunda da sele sorunu, vites çabuk arızalanabilen bir model vs gibi yorumlar gördüm. Bunun hakkında da fikir verirseniz sevinirim.
    Dağ Bisikletleri - 26" Rockrider 500 Dağ Bisikleti

2. Samet Horasan

Samet Horasan Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Selam Hocam aynı kafadayız şu anda seninle. :)
    Bende Rockrider 500 ve Carrarı CRS 610 arasındayım.
    Konu takibimde.:)

barisimnet bunu beğendi.
  3. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    RR 500 bu bütçeye göre iyi bence :)

4. Samet Horasan

Samet Horasan Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @Deniz 610 ile kıyaslayınca hangisini önerirsiniz? 610da maşa kitlenebiliyor.

5. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Çok yakın bisikletler donanım olarak. Gözünüze hoş geleni alın :)
    Carraro dağ bisikletlerini pek sevemedim ben. Gerçi Decathlon ürünleri de çok iyi değil ama kadro renkleri falan güzel.

BarisBJK bunu beğendi.
  6. barisimnet

barisimnet Yeni Üye

Adı:
    Barış
    Seviye:
    arkadaşlar başka önerisi olan veya görüşünü sunacak yok mu?

7. Arseyus

Arseyus Kıdemli Üye

Seviye:
    Öneri konusunu bilmemde ikinci el gibi bir maceraya girişme sakın. Birisi bisiklet ikinci el alınır felan diyordu bana göre bisiklet en son alınacak ikinci el hatta alınmaması gerek. 900 Tl üzerine aşamıyorsan bir yerde çalışmaya bak 500 gibi bir bütçe daha eklersen inan 2015 model seni üzmeyecek çok güzel sıfır modeller bulabilirsin.

8. enqinHLC

enqinHLC Demir Atlı Süvari

Adı:
    Engin
    Bisiklet:
    Beldesan
    Seviye:
    RR500 kullanıyorum. Tavsiye ederim. Maşa kilitlenmiyor diye yabana atmayın. Şahsen rengi için aldım fakat katır gibi bisiklet. Ne atlayışlar yaptım banamısın demedi. Alacak olursan ilk kurulumda her vidasına iyice baktır. Kurulumu sağlam yapıldıysa ardına bile bakma. Ayrıca vites geçişleri şahane denebilecek düzeyde vites geçtimi diye rubleye bakmadan edemiyordum. 500km oldu hala tık demiyor.

9. barisimnet

barisimnet Yeni Üye

Adı:
    Barış
    Seviye:
    @Arseyus yorumun için teşekkürler. ikinci el düşüncesini büyük ölçüde kafamdan çıkardım. bütçe konusuna gelirsek, 500 600TL lerden buraya kadar çıktı :) tutkuya uzun bir aradan sonra başlayacağım için çok fazla masrafa girmek istemiyorum, iki gün sonra elimde kalacak bisiklette almak istemiyorum. 1-2 ay sonra hevesim kaçarsa verdiğim paraya illaki üzüleceğim fakat ne kadar az o kadar iyi. teşekkürler.

@enqinHLC tavsiyeniz için teşekkürler dikkate alacağım. maşa konusunda bir sorum olacak; kaç çeşit maşa var kilitlenmesi veya kilitlenmemesi nasıl bir avantaj sağlıyor, bahseder misiniz? (kron xc500 modelinde de kilo ayarı görmüştüm sanırım bunun avantajı nedir sizce?)

@enqinHLC şimdi dikkat ettimde rr500 de yazıyormuş bu

10. enqinHLC

Adı:
    Engin
    Bisiklet:
    Beldesan
    Seviye:
    Maşanın kilitlenebilir olması yokuşta işinize belki yarar. Şahsen ben yüksek performansla kullandığım halde yokuş veya düzyolda bir eksiğini yaşamadım. Düz yolda 35-40km arası hızımı koruyarak bugün 10km yakın yol gittim. Maşası ağırlığınıza göre ayarlanıyor. Maksimum ağırlık olarak limiti 105kg. (ne kadar ağırlık için ayarlanabiliyor diye merak edip denemiştim.) Dediği gibi maşanın keçelerinden toz toprak su hiçbirşey geçmiyor. Tüm pislik direk olarak maşada görülebiliyor. Temizliği bu sadece gayet basit oluyor. Benim için şuanda tek olumsuz yanı arka frenim biraz zayıfladı. Bulunduğum konum nedeniyle sürekli yokuş inip çıkıyorum. Üzerindeki balataların adi olması olasılığı düşündürüyor beni 500km sonra dozajda ciddi değişiklik oluştu. Dediğim gibi bunun nedeni benim fren kullanımım olabilir. Belkide ayarlarının tekrar yapılması gerekiyordur. İlk disk fren tecrübem olduğu için ve hala sağlam tuttuğu için ben problem etmedim. Dozajı değişti sadece.

barisimnet bunu beğendi.
  11. barisimnet

barisimnet Yeni Üye

Adı:
    Barış
    Seviye:
    @enqinHLC teşekkürler ilginiz için.
    Kafamda aşağı yukarı bir şeyler oluştu. Şöyle de bir durum var; bulunduğum şehirden dolayı alırsam, RR500' ü internetten almalıyım, diğer baktığım model carraro crs610 ise burada mevcut. Kurulumdan bahsettiniz, bir de bunun bakımları var rr servisi burada bulabilir miyim acaba bilemiyorum.

12. enqinHLC

Adı:
    Engin
    Bisiklet:
    Beldesan
    Seviye:
    Decathlon harici btwin servisi yok diye biliyorum. Her bisikletçi (siz dahil) bakımlarını yapabilir. @geziniyo ve @İki Teker Bir Adam sayfalarında bu konuda sürekli paylaşımlar yapan forumumuzun geyane kişileridir. Kafanızda bu konuda tereddüt var ise carraro 610 alın ve keyfinize bakın. Bu fiyat aralığındaki bisikletlerde sıfır alındığında ne üzerindeki ekipman nede kadro çok iyi düzeyde olmadığı için göze hoş geleni almak gerekiyor. Ben şahsen rengi için turuncu rr340 almayı düşündüm. Baktımki üzerindeki ekipman o kadro için çok düşük. Sadece kadroya o para verilmez deyip rr500 aldım. Bunuda beğenerek mavi renkte aldım. Dediğim gibi tamamen göz zevkine göre hareket et. İkiside neredeyse aynı denecek düzeyde bisikletler.

13. Elbrus

Elbrus «Onursal Üye»

Adı:
    Atakan
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Merhaba, Carraro 610 önermem hatırladığım kadarıyla mekanik disk frenliydi, onun yerine
    Carraro Force 540 Hidrolik disk önerebilirim bütçenede uygun, bende Force 540 kullanıyorum geçen yaz almıştım memnunum lakin şu aralar yola mı geçsem diye düşünüyorum çok sık yol yapıyorum, ya lastikleri değiştireceğim yada yol bisikletine geçeceğim kararsızım.
    Bisiklet hakkındaki görüşlerimi yazmıştım dilersen bakabilirsin " Kızıma kavuştum! :) "

14. barisimnet

barisimnet Yeni Üye

Adı:
    Barış
    Seviye:
    @Elbrus Tavsiyen için teşekkürler. Böyle devam edersem bütçenin ucu bucağı yok :)
    Bu arada bisiklet görüntü olarak benimde hoşuma gitti.

15. enqinHLC

Adı:
    Engin
    Bisiklet:
    Beldesan
    Seviye:
    @Elbrus Mekanik disk kullandınızmı bilmiyorum ama forumda yıllardır takip edip okuduğum gibi birşey değil. Kullanmadıysanız kulaktan dolma bilgiler vermeyin lütfen. Sadece hidrolik disk var diye fazladan para vermek mantıklı değildir.

16. orkansipahi

orkansipahi Yeni Üye

Seviye:
  17. barisimnet

barisimnet Yeni Üye

Adı:
    Barış
    Seviye:
    @orkansipahi rica ediyorum, konu ile ilgili gidelim. Eğer konu ile alakasız sorular soracaksanız, forumda araştırmanızı yapıp çözüme kavuşamadığınız durumda yeni bir konu açınız lütfen. Teşekkürler.

18. ulaş alkaşi

ulaş alkaşi Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
  19. Samet Horasan

Samet Horasan Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @enqinHLC Hocam Cararo alırsam maşası için alıcam çünkü kilitlenebiliyor. Tasarımı ve rengide hoş duruyor, ama maşası ne kalitede bilgim yok. Btwin alırsam ilerde maşayı değişebilirim. Görüşleriniz neler acaba? Birde Decathlona yeni sezon ürünler gelirmi bekleyeyim mi?

20. nilcafe66

nilcafe66 Yeni Üye

Adı:
    Hasan ÇELİK
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye: