Bisiklet seçiminde kafa karışıklığı

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Oğuzhan Besleyici tarafından paylaşıldı.

1. Oğuzhan Besleyici

Oğuzhan Besleyici Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Merhabalar foruma yeni katıldım fakat uzun süredir araştırma yapıyorum. Ama o kadar çok marka seçenek var ki kafam iyice karıştı diyebilirim. Kron, Sedona, Scott, Marin markalarına baktım. Bisikletten beklentim geniş bir alanda olduğu için biraz durumlar karışıyor. Dağ arazisinde kullanmaya yatkın aynı zamanda ufak tefek rampalardan atlayabileceğim aynı zamanda hoplayıp zıplayabileceğim bir bisiklet istiyorum. Yani sağlam bir kadroya sahip olmalı aynı zamanda hafif olmalı. Fren olarak V fren düşünüyorum hem bisikleti ağırlaştırmaması bakımından. Sadece ön amortisörlü olması tercihim. 1000 tl ye kadar bütcem var.Baktığım modeller şöyle;

Marin pioneer tail
    Kron XC 500 V 26
    Sedona BORLA 26
    Sedona 711 26
    Scott Aspect 60
    Scott Contessa 40

Farklı önerilerinize açığım seçim konusu çok kafamı karıştırıyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler :)

2. Bülent Gökmen

Bülent Gökmen Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Benim seçimim bunlar arasından Scott Aspect 60 olurdu. Contessa 40 ise bayan modeli olması lazım.

3. Oğuzhan Besleyici

Bisiklet:
    Bianchi
    Evet öyle sanırım. Peki scott ı seçmenizin nedeni ne? Hangi özelliklerinden dolayı önerdiniz? Bisikletleri iyice öğrenmeye çalışıyorumda :) Birde sert kullanıma uygun mu acaba?

4. Nihat Gündüz

Nihat Gündüz Üye

Seviye:
    Sedona Borla uygun bir fiyat verebilirim.

5. Oğuzhan Besleyici

Bisiklet:
    Bianchi
    Sedona Borla sert kullanıma uygun değil diye duymuştum yinede yorumları bekliyorum.

6. Akif Yılmaz

Akif Yılmaz Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bu fiyata alacağınız bisikletler aşağı yukarı aynı donanımda olacaktır. Eminim Sedona'nın kadrosu yeterince sağlamdır, bu bisikletlerin kadroları Tayvan'da 2-3 fabrikadan çıkıyor, çok farklı olmamaları lazım.

7. Nihat Gündüz

Nihat Gündüz Üye

Seviye:
    Bu bir dağ bisikleti dağa taşa toprağa vuracaksınız.Sert kullanımdan kastınız nedir?

8. Oğuzhan Besleyici

Bisiklet:
    Bianchi
    Scott'ın yorumlarına bakıldığında parayı kadroya verirsiniz gibi ifadeler var. Benim içinde ilk olarak kadro önemli çatlasın kırılsın istemiyorum diğer parçalar sonuçta zamanla değişebilir. Sert kullanımdan kastımda dağ tepe kullanırken ufak tefek toprak rampalardan atlamak istiyorum. Yani hoplayıp zıplayacağımda sert kullanımdan kastım bu.

9. Akif Yılmaz

Akif Yılmaz Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Fiyat - performans oranı incelendiğinde belki Scott diğerlerinden daha düşük donanıma sahip olabilir. Donanım kalemlerini alt alta yazıp karşılaştırmanız lazım. Scott kendini kanıtlamış bir marka, tüm dünyada satışı var, sadece bisiklet değil, kayak, koşu ve outdoor ekipmanları da üretiyor ve bence görsellik olarak birçok markaların önünde işler yapıyor. Dediğiniz gibi parçalarını da zaman içerisinde terfi edebilirsiniz. Bence Aspect alırsanız memnun kalırsınız. Ama Scott'un performans, yarış modeli Aspect değil Scale'dir. Aspect kullanımı rahat dağ bisikletidir. Üzerinde daha dik oturursunuz ve kadro ağırlığı Scale'den daha fazladır. Bunu da göz önünde bulundurmanız gerek.

Öte yandan Sedona, Salcano kullanan arkadaşlarım var. Bunlar da sağlam, rahat, güzel bisikletlerdir. Hangisini alırsanız alın memnun kalırsınız bence. Hoşuna giden bisikleti satınalıp da memnun kalmayanı görmedim şimdiye kadar :)

10. Oğuzhan Besleyici

Bisiklet:
    Bianchi
    Merhaba öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Scott'ın kadro kalitesini baya övüyorlar. O yüzden Scott diğerlerine göre daha sıcak geliyor bana. Şu an Scott Aspect 50 ve Sedona 711 arasında kaldım. Scott'un kadrosu biraz daha ağır sedonaya göre kadrolarını karşılaştırdığımız zaman hangisi ağır basar acaba? Salcano'ya malesef bir daha yaklaşmam. Aldığım gün kaç kere zincir attı bir kaç hoplama zıplamada jantlar yamuldu bende o gün geri iade ettim.

11. Akif Yılmaz

Akif Yılmaz Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Zincir atması, jant yamulması gibi konuları markaya bağlamak yanlış olur. Bisiklet toplandıktan sonra sonra satıcının vites ayarlarını düzgün yapmış olması gerekirdi, yapmadığı takdirde zincir atması ya da aktarıcının seçilen viteste kalmaması çok normal. Jant konusu ise fiyatla alakalı. Zira 1000 TL'lik bir bisiklete üretici istese de çok kaliteli bir jant takımı koyamaz. İyi jantların 400-500 TL'den başlayıp 1000-1500 Euro'ya varan fiyatları var. Eğer üst seviye bir bisiklet alıp jant şikayeti olsaydı haklı olabilirdiniz.

Kadro kalitesine gelince, Sedona'nın yine 1000 TL seviyesindeki kadrosu en az Scott Aspect kadrosu kadar iyidir diye tahmin ediyorum. Çünkü Aspect Scott'un ucuz giriş seviyesi dağ bisikletidir. Ama şöyle bir durum da var. Sedona 2013 modellerde disk fren kullandığı giriş seviyesi modellerinde V fren çubuklarını olduğu gibi bırakmış. Bence bu güzel olmamış ve bisikletin güzelliğini törpülüyor. Bunu Scott'ta göremezsiniz, Aspect'in en ucuz diskli modellerinde bile v-fren'in takıldığı çubuklar yoktur.

Konunun marka tartışmasına dönüşmesini istemem, her markanın seveni var çünkü.

12. Oğuzhan Besleyici

Bisiklet:
    Bianchi
    Evet haklısınız bunları düşünmemiştim. Neyse o ayarsızlıklar beni daha üst seviye modellere yöneltti iyi yönünden bakılırsa :) Bu fiyat aralığında sanırım firmaların üreteceği kadro kaliteleri birbirine yakın. En mantıklısı fiyat performans konusunda iyi olanı seçmek. Bu fiyat aralığında önerebileceğiniz marka model var mı acaba?