Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet Seçiminde feci kafa karışıklığı-- yardım

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında AhmetC tarafından paylaşıldı.

1. AhmetC

AhmetC Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Öncelikle herkese merhabalar, forumda yeniyim hoşbulduk :)

Aslında forumu 1 aydır takip ediyordum yeni bir bisiklet seçimi yapabilmek için, fakat bu bisiklet tercihi o kadar karıştı ki artık üye olma zamanım geldi dedim ve hemen ilk konumu açıyorum.

sizden ricam tercihim konusunda bana yardımcı olmanız.

şimdi durumumu özetlersem; 4-5 seneden beri bisiklete binmemiş. öncesinde uzun süre amörtisörsüz dağ bisikleti kullanmış. onun daha öncesinde babamın 28" lik kontaralı ve vitessiz bisikletini kullanmış biriyim.

yeni bisikletimi genelde şehir içinde çok uzun olmayan mesafelerde kullanmak istiyorum. çok çok istisna belki arada belgrad ormanı v.s. gibi yerler.

forumlarda okuduğum tavsiyeler genelde hybrid bisiklet almam yönünde. aslında Küçük bir hybrid bisiklet tecrübesi yaşadım geçen haftalarda. fakat sanki arnavut kaldırımlarda çok sarsıyor ve kaldırım iniş çıkışlarda ve tümsek geçişlerinde çok hırpalıyor gibi bir izlenim bıraktı hybrid bisiklet. ( açıkcası 5 sene önceki dağ bisikletim nasıl bir deneyim sunuyordu çok anımsıyamıyorum)

yani kısaca halen kafamda dağ bisikleti mi yoksa hybrid mi onu bile tam olarak kararlaştırabilirmiş değilim.

en son baktığım ve almayı düşündüğüm bisiklet modeli Merida Crossway 100-v. peşin fiyatı yaklaşık 1000TL.

hadi hybrid almaya karar verdim diyelim; alivio-acera setli. RST gibi ne olduğunu bilmediğim bir maşaya sahip bir bisikete 1000tl peşin para çok değil mi? mesela onun yerine SALCANO CITY SPORT 27 VS bisikleti 800 civarına almam daha mantık lı değil mi?

inanın kafam allak pullak olmuş durumda. yarın bir gün bisikletçiye merida-100 almaya diye gidip kron xc-1000 alabilirim. :D

cevap yazmasanız bile bu uzunca yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. :)

iyi forumlar.

2. Oğuz.

Oğuz. Kıdemli Üye

Seviye:
    Hoşgeldiniz.

Analizi yapmışınız zaten ben size bir kaç pratik söyliyeyim.Ben düz maşa hibrit bisiklet kullanıyorum(Trek FX 7.2)

Evet arnavut kaldırımlarda biraz sarsıyor.Evimden hemen çıkınca 200-250 mt kadar arnavut kaldırım var hafif yoruyor ama asfalt yolda yada yokuşta düz maşanın yararlarını gayet iyi görüyorsunuz.Kaldırımlara hiç inip çıkmadım genelde araba yolundan gittiğim için, ama sarsar tabiki.

Kitlenen amortisörlü bir model alıp duruma göre ayarlayabilirsiniz.Tabi amortisör ekstra ağırlıktır bunuda belirteyim.

Kullanım amacınıza göre dağ bisikletini direk eleyin derim.

Şehir içi kısa turlar için alıcam demişsiniz.Güzergahlarınız içinde toprak yol olmayacak ise direk düz maşa öneririm.

Tabi yinede içinizden hangi bisikleti almak geliyorsa onu alın.Sevdikten sonra düz maşa, amortisör felan masal olur:)

AhmetC ve Tolga Günsezer bunu beğendi.
  3. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    hocam şehir var şehir var, yol var yol var...
    sürekli kaldırımdan inip hoplayacaksan, bence yine mtb almanda fayda var. yok taşıt gibi süreceksen tabiki hybrid alsan daha iyi, faydaları say say bitmez :)
    amortisörlü bir hybrid alırsan da merida gibi, her yola gelir her yerde kullanırsın aşağı yukarı...

her şeyin bir artı bir de eksi yönü var. amortisör alırırsan ağırlık ama karşılığında daha iyi konfor, 28 inch hybrid daha akıcı olur yormaz, ama mtb daha sağlam. gibi gibi

AhmetC bunu beğendi.
  4. AhmetC

AhmetC Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    teşekkür ederim.

peki hybrid kararı verdik diyelim, aşağıdaki hangi bisikleti önerirsiniz?

Merida Crossway TFS 100V - 1000TL
    Salcano City Sport 27VS - 800TL

Merida
    Vites: 24
    Ölçü: [48-52-55 cm
    Kadro: Crossway TFS-V
    Renk: [1]Metalic Black-White
    Maşa: RST Neon ML 63
    Ön Vites: Shimano M191
    Arka Vites: Shimano Alivio 8
    Vites kolu: Shimano EZ-Fire
    Fren kolu: attached
    Fren: Linear V-A base
    Aynakol SR XCC-V2-T208-WH 48-38-28 CG
    BB-Set: Shimano Cartridge
    Zincir: KMC Z7 8s
    Göbek: Alloy QR / Shimano RM70
    Çember: Cross Comp V
    Ruble: Shimano CS-HG30-8 11-32
    Jant teli: stainless silver
    Lastik: Merida Speed 40 Reflex
    Gidon: Merida Comp Alloy R30 620
    Boğaz: Adjustable Pro A-Head
    Furş takımı: Conoid
    Sele Borusu: Suspension One D 27.2
    Sele: Cross Sport
    Pedal: XC Alloy

Salcano
    TİP : 700C TREKKING 27 VİTES
    KADRO : 6061 ALÜMİNYUM
    MAŞA : SUNTOUR NEX4610-V4-DS MLO KİLİTLEMELİ
    ARKA VİTES : SHIMANO RD-M390 ACERA
    VİTES-FREN KOLU : SHIMANO ST-EF65 27 VİTES
    ÖN VİTES : SHIMANO FD-M390 ACERA
    ARKA DİŞLİ : SHIMANO HG20-9 KASET DİŞLİ
    KRANK TAKIMI : SUNTOUR XCR
    ORTA GÖBEK : SUNTOUR XCT-SQS
    FREN TAKIMI : TEKTRO 837 ALÜMİNYUM V-FREN
    GİDON : SALCANO/ZOOM MTB-AL-153BT ALÜMİNYUM
    GİDON BOĞAZI : ZOOM AHEAD ALÜMİNYUM DERECELİ
    SELE : SALCANO LOGOLU, JEL TAKVİYELİ
    MAŞA YATAĞI : VP A68 ED SALCANO LOGOLU
    TEKERLEK SETİ : SALCANO X-PRO3 8X4 ÖZEL ÖRÜM
    JANT GÖBEĞİ : SHIMANO HB-RM40, FH-RM70 QR
    LASTİK : CONTINENTAL TOURING PLUS REFLEKTÖRLÜ

5. Özhan Akgöğ

Özhan Akgöğ Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    aşşağı yukarı benzer bisikletler citysport da oldukça hoş bir bisiklet fakat ben yerinizde olsam meridayı alırdım sanırım citysporttan daha hafiftir. kadroları biraz daha hafif oluyor... ve boy seçeneği var yani kadro boyu için alternatifler söz konusu. salcanoda direk karşınıza dev gibi bir bisiklet gelebilir. sormak lazım ama türk firmaları nedense bu konuda pek hassas davranmıyolar çok elit modeller olmadığı sürece. yani gidiyorsunuz elinde ne varsa onu veriyor ölçü felan bilmiyoruz diyorlar. araştırın eğer maddi olarak sıkıntı yaratmıyacaksa merida alın derim yaratcaksa da kesinlikle salcanonun boyunuza uygun bir kadrosunu alın. kadro boyu gerçekten önemli asıl konforu sağlayan kadro boyu:)... iyi günlerde kullanmanız dileğiyle...

edit: bu arada 2 modelde de nekadar çok seri dışı parça var:) enteresan...

AhmetC bunu beğendi.
  6. AhmetC

AhmetC Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    evet bir de kadro boyu konusu var. boyum 185 ve yaptığım hesaplamalar göre 22" kadro gerekiyor. merida'da 55cm~22" kadro mevcut. fakat salcanoda en büyük 20" kadro var. 20"lik salcano benim için uygun olmaz mı?

bu arada seri dışı parça derken? :)

7. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    AhmetC bunu beğendi.
  8. AhmetC

AhmetC Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    peki son sorum geliyor :);

100D mi, yoksa 100V mi?
    birisi hidrolik disk fren, diğeri V fren.

hidrolik frenin markası Tektro Draco 160 nakitte fiyatları arasında 150TL gibi bir fark var.

ağırlık farkını bilmiyorum.

hangisini alayım, değer mi disk frene?

9. Cömert

Cömert Kıdemli Üye

Seviye:
    Yoğun trafikte ani duruş yapma olasılığınız çok,yüksek hele hele istanbul trafiiği ve sağına soluna bakmadan yola atlayan yayalar söz konusuysa.Hidrolik disk her zaman sizin sizin daha kısa fren mesafesi sağlar.Ancak arada bir disk rotorlarını tutan vidaları kontyrol etmenizde hatta vida sabitleyici kimyasal sürerek sıkmanızda fayda var.Eğer gevşerlerse disk yalpalama yapar bu olursa etkin fren yapamazsınız.

( Salcanoyu tercih etmemenize açıkcası sevindim. 2 bisikletimde Salcano ne teknik servisten, ne de merkez firmadan sorularıma yanıt alamıyorum.kendi motorsikletimi kendim tamir ettiğim için teknik hizmet beklentilerimde yok açıkcası.Ancak ilginçtir, bir firma son kullanıcısına bu kadarmı duyarsız kalır.? tek verilen hizmet ( O da hizmet sayılırsa artık facebook sayfasına yazarsanız 3-5 gün sonra özetinde özeti yazılan bir kaç açıklama ) Guinnes rekorlar kitabında bununla ilgili bir alan olsa Salcano inanın uzun yıllar birinciliği kimseye kaptırmaz.)

AhmetC bunu beğendi.
  10. AhmetC

AhmetC Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Sonunda aldım benim meridayı. :)

bir de sürprizi maşası SUNTOUR NEX4610-V4 çıktı, sitesinde RST yazıyordu açıkcası RST markasından şüpheliydim en azından bu bilindik bir marka.

onun haricinde gidişi çok seri hakikaten farkediyormuş, yokuşu aynakolun orta vitesinde çıkıyorum. kullandıkça deneyimlerimi yazarım. tavsiye verenlere teşekkür ederim.

omer kovac bunu beğendi.
  11. Oguzhan.Pilgir

Oguzhan.Pilgir Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    hayırlısı olsun, güzel günlerde kullanın..

12. Oğuz.

Oğuz. Kıdemli Üye

Seviye:
    Hayırlı olsun.Kazasız belasız pedallamalar.

13. B.Toy

B.Toy Yeni Üye

Seviye:
    Hayırlı olsun bende almayı düşünüyorum ama karar veremedim. Şehir ve tur için kullanacam Trek fx 7.2 ve trek d.s 8.2 arasında kaldım ama merida da hoş duruyor hangisini tavsiye edersiniz?