Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

'' bisiklet seçiminde boy faktörü önemlimidir'' ,

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Kudret Kurtcebe tarafından paylaşıldı.

1. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    boyum 1.74
    mtb large kadro scale 30 scott karbon aldım 2008 mart ayı sonunda ,
    yalnız şunu gördümki sert etaplarda boyu benden kısa olanlar çok daha seri hareketler yapıyor idi, altlarında bisiklet midyum kadro idi ,acaba diyorum boyu kısa olanlar dahamı yatkın mtb ye ,
    birde yarışlara dikkat ediyorum yol bisikletinde boy ortalaması uzun ,çok kısa boylu yol bisiklet sürücüsü galba nadir istisna ,evet beyin cinnastiği yapalım ,,

2. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Küçük bisikletlerin, arazi koşullarındaki manevra kabiliyetinin verimliliğini göz önünde bulundurursak kısa boylu bisikletçilerin MTB klasmanında (ya da freestyle denen, gösteri hareketlerinde) daha başarılı olabileceği şeklinde bir düşüncem var. Ancak bunda bilimsel hiçbir dayanağım yok, sadece kendi fikrim bu yönde.

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  3. A.Aşkar

A.Aşkar Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Konuyu görünce benimde hep düşündüğüm geldi.Bakıyorum yarışlara yada yol bisikleti kullananlara , boyları 1.80 .185 .1.92 daha da gidiyor.Mtb ye bakıyorum , 1.74. 1.76 en fazla 1.81 boyunda mtb kullanan arkadaşım oldu :D

4. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    ben de bunalıma girmiştim ilk zamanlar. taaki cavendishin 1.75 boyunda olduğunu öğrenene kadar wqeas :D

5. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    benden iyi yolcu olmazdı zati boyumuz kısa :) adamlar dev gibi zati, eurosportta seyretmiş idim summeren var idi adamın boyu 2.2 cm altındaki bisiklet fabrikasyon ona özel ,
    paris -rube de birinci olmuş idi adamda ne uzun bacak vardı yahu ,benim bacak 83 cm adamınki kimbilir kaç cm ,,,,

6. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    küçük kütlenin yön ve ivme değiştirmesi daha kolaydır. aynı şey boy için de geçerlidir. bu fiziksel bir gerçektir.
    benim boyum 178cm ve 49cm hibrit cross bisiklet kullanıyorum. 52cm de uyar bana ama daha büyüğü hakimiyet konusunda dezavantaj olur.

yine büyük şeylerin seri olamamasına basketbol ile örnek verebilirim. yıllarca lisanslı basketbol oynadım, her zaman guard ve yüksek forvetler pire gibidir, pivotlar ise hep hantaldır.
    kütle ve hız denkleminde şu kural hiç değişmez: az çoktur, çok da az. yani kütlesi az olan daha çok ivmelenir, kütlesi çok olan ise az ivmelenir.

kudret bey,

bence L kadro boyu sizin boyunuz için biraz fazla gibi, hakimiyet ve seri hareketler yapabilmenizi bu olumsuz etkiliyor olabilir.

ihtiyar ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  7. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    serkan iyiki yazdın bilmiyordum neyse rahatladım ,,

evet arazide olay kesin bu ,yani hakimiyette zorlanma oluyor idi, belkide benim bacak çok uzun, ya da kemik yapım bilemiyorum , midyum kadroda kesin iyi neticeler alır idim ,ama uzun yollarda midyum kadro bana zarar verebilirdi, uzun etaplarda 1.74 boyuma göre bu large kadro bence iyi geldi, ağır stabilize yollarda ve asfaltta ve hatta düz toprak yolda sorun yok .215 km de sorun yaşamadım yani bel ağrısı olurdu ,şimdi aradan uzun zamanda geçti 5 yıl 5 ayı geçti bu bisiklet ile, bende hiç bir bel ağrısı şikayeti yok, bacak uzun bende 83 cm ,metabolizmamda herhangi bi aksaklık olursa yazacağım tabi 10 seneyi bu bisiklet ile doldurursam o vakit bende sorun olursa şans deriz ne yapalım ama şimdi herhangi bir bel ağrıları kronik olarak yok ve hatta allah korusun fıtıkda olmadım ,fıtıkda zati bel ağrıları kronik başlar ama bende yok, evet dikkatliyim asla kendimi zorlamadım süratli sürüş tempolarımda .

ihtiyar, BFOkuru ve Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
  8. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Kudret abi boy 1.74
    İç bacak boyu 83 cm
    Boyunuza göre M, iç bacak boyunuza göre L kadro uygun oluyor. Rakamlarda bir hata yok değil mi?
    Birde yanılmıyorsam mtb kadrosundan cyclososs bisiklet yapmışsınız. Bunlar geometrileri birbirinden farklı makineler. herhangibir uyum sorunu falan oldu mu?

BFOkuru ve Murat Cömez bunu beğendi.
  9. Tunakan Önen

Tunakan Önen Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    boyum 1.70 iki türlü bisiklet sürdüm biri küçük gerçekten yorucu ve boyun sırt ağrılarıyla yaşıyorsun biraz daha büyük kadroyla hepsi ortadan kalktı epey bi yararı var büyük kadronun

10. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Shaquille_O'Neal

basketbolu 39 yaşında bırakıp emekli olan Shaquille Rashaun O'Neal, Amerikalı profesyonel NBA oyuncusudur. 2.16 m boyundadır. 147 kg ağırlığı ile NBA tarihinin en ağır oyuncuları arasındadır. 18 yıllık NBA kariyeri vardır.

pivot olarak uzun boylu olmasına rağmen kilosuna göre bir çok kendi ile aynı boyda ve daha az kiloda olan basketbolcudan daha hızlıydı, kariyerinin zirvesindeyken 2000- 2003 yıları arasında

istisnalar kaideyi bozmaz ama basketbolda michael jordan 1.98 boy 98 kilo ile Şutör gard olarak orta boyda sayılırdı ve ben kısa boylu olup ondan daha hızlı olan bir basketbolcu seyretmedim hayatımda 9093 ve 95-98 arası nba de onu durdurabilen bir baskotbolcu olmadı ve bu yzüden tüm zamanların en iyisiydi

atletizimde Usain Bolt boy 1.95cm 94 kg 100 metre ile 200 metre dünya rekorlarının ve takım arkadaşlarıyla birlikte de 4 x 100 metre bayrak yarışı dünya rekorunun sahibidir. Ayrıca bu üç farklı yarışta, olimpiyat rekorlarının da sahibidir.

genellikle 1.98 cm boyda yine artı eksi ona yakın kiloda olan sporcular genelde futbol ve halter hariç tüm branşlarda başarılı oluyorlar...

futbolda da boy olarak daha kısa boylular başarılı oluyorlar (pele, maradona, messi) genelde 175cm altı genelde güney amerika kökenli olanlar başarılı oluyorlar

bütün sporlarda bu böyle biz akdeniz insanları genelde amerikan afrikan ırkına (zenciler) göre daha güçsüz ve kısa boyda kas yapısına sahip olduğumuzdan basketbol, koşu ve bisiklet gibi sporlarda pek başarılı olamıyoruz 70 milyondan 1 kaç sporcu çıkabiliyor.

ama bir amerika derseniz avrupa ve afrika kökenli olduğundan 300 milyon nufustan her sene 10 larca başarılı sporcu çıkarabiliyor

bunun en büyük örneği olimpiyatlar. en başarılı ülkelerde ilk sıralarda her zaman amerika gibi etnik kökeninin çok karışık olduğu ülkelerden çıkıyor...

konuya gelirsek 2.00 metreye yakın sporcular yarış bisikletlerinde daha başarılı oluyorlar.
    mtblerde genelde 1.70- 1.80 aralığında olan sporcular daha başarılı.

11. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    benim yol bisikletim 57 kadro boyum 1.75 mesela ama ben çok rahat kullanıyorum,selede otururken ayaklarımın ucu yere değiyor.aslında bana büyük ama yinede rahatım.

12. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    evet doğru eyvah ,panikledim yalnız şimdi,,
    iç bacak doğru o zaman l yani altımdaki kadro tamam ,5 yıl 5 ay boyunca 50.000 km yi çoktan geçtim artık ,evet allahtan pek bi şey olmadı, yani fıtık ya da hiç geçmeyen bel ağrıları olmadı, uzun yolda sorun yaşamadım ,uzun turlar sonrası eve geldiğimde ertesi gün dinç kalktım ama korkum çok ilerde olurmu diye bi endişe var ama herhalde hüsnü kuruntu yaşlılık iyi değil kafada hücre kalmıyor bunama, kuruntu başlıyor ,,:)uyum sorunu valla hiç olmadı acaip rahat ettim uzun yollarda ve rampada ayağa kalkıyorum çok dik rampada vücudu çok öne eğemiyorum ama arkayada fazla dik duramıyorum bir açı var onu yakalıyorum, gidon geniş benim her iki taraftan sıkıca kavrayıp bir sağa bir sola kanırtarak yani dans ederek çok dik eğimi geçen hafta valla çok rahat çıktım eğim 21 idi..

benim boy 1.74 demekki bende kullanabilirim 57 kadroyuda ama 215 km de ne olur beni yorarmı valla denemeden anlayamam.bu bisikletin 53 cm üst boru uzunluğu 215 km de hiç bi şey olmadı bana .ertesi gün çivi gibi sağlamdım .

evet iki farklı bisiklet kullanma olunca sorun olmuş ,bu kadro 200 km lerde bana asla yük olmadıki,
    50.000 km yi çoktan geçtim ben ,200 km lerin sayısını unuttum artık.

Tunakan Önen bunu beğendi.
  13. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bence kısa boylu insanların avantajı hafif olmaları ve küçük kadro kullandıkları için çektikleri ağırlık daha az. Ama burda bağımlı faktör adamın gücüdür bence.

14. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    ali ihsan bey,

hatırlatayım. verdiğiniz örnekler dünya tarihine isimlerini altın harflerle yazdırmış dünya rekortmeni insanlar. :D
    oysa biz standart insanlarız.

michael jordan ın bu kadar uzun zıplamasını fizik profesörleri bile açıklayamadı zamanında :D

uzun boyluların yolda, kısa boyluların mtb de daha başarılı olmaları zaten benim söylediğimle paralel; çelişmiyor. kısa boylular daha kıvraklar. uzun boylular tabiri caiz ise daha güçlü uzun bacakları sayesinde bir açıldı mı kopup gidiyorlar.

Emrah ONAN bunu beğendi.
  15. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Kudret abi sen hep diyorsun ya ayakda durun boru ile bacak aranızda en az 3 cm fark olsun boşluk bende hiç kalmıyor mesela malum yerlerim tam boruda kalıyor boşluk asla yok.ama genede hakimim bisiklete:)

16. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    dostum mustafa,
    sorunun olup olmadığını , bolca 200 km ler devrilince ortaya çıkarmı ona bakacağız tabi,
    tabi benim gibi, fanatik bir uzun yol meraklısı değil isen, sorun yok, kısa mesafelerde pek durum açığa çıkmayabilir çok fazlada kullanmıyor isen, ama kısa mola anlayışı ve tempolu sürüş ve etaplar 200 km olursa bir çok kez bu yapılırsa metabolizma, yalnış kadroda isyan edebilir ,

17. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    benim kullanmadığım bir bisikletimin 51 cm kadrosu var ayakta durunca kadro ile bacak arasında 5 cm mesafe kalıyor

bir de 43 cm bir kadrolu bisiklet var ona zaten gidona dik dururken bile rahat tutunuyorum

boy 1.85 cm şöyle bir boyuma göre bir kadro denk getirsem hiç bırakmayacam

18. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    isa dostum,
    boy 1.85 ise benim boydan fazla sayılırsın ,11 cm ki epey fazla tabi mtb kadroda 20 inç bence sana normal gelir ,zati deneyleme yaparak anlayabilirsin , sele ayarı yapman lazım tabi sağ pedalı aşağı alıyorsun ve sağ ayağını koyuyorsun ,sağ diz kırık olmayacak sele ayarı olduktan sonra 20 ve 21 inçleri sürerek anlayabilirsin illaki büyük geleni hissedersin ya da küçük ,

no haşhaş no vitamin bunu beğendi.
  19. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    kudret abi oğuz diyecekdin galiba:)))

20. Emrah ONAN

Emrah ONAN Circassian

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    bisiklet, koşu gibi sporlarda hızdan(hızdan kasıt atiklik olmalı) ziyade kas gücü önemlidir. Çünkü yapılan hareketler periyodik tekrarlanıyor, ama basketbol, futbol gibi sporlarda daha kombine kas grubu çalışması ve doğal olarak hepsinin birden efektif kullanılması gerekli ve atiklik ön planda oluyor.

verilen örneklerden Air Jordan için en hızlısıydı denilemez hızından değil yeteneği ve sıçrama kabiliyetinden kimse tutamıyordu onu ve aynı zamanda Bulls un çok iyi kadrosu vardı o yüzden aşırı ön plana çıktı şu anda Messi nin Barcelana da rekor kırıp Arjantin milli takımında hayal kırıklığı olması gibi, Jordan zamanında hız konusunda Gary Payton ve Isiah Thomas gibi adamlar vardı çok daha hızlıydılar, Spud Webb vardı mesela 170 boyla smaç yarışması kazanan. Koşu konusunda Bolt un çokta fark atamadığı Michael Duane Johnson vardı Bolt tan önce 185 boyla, Ve şöyle bir şey var zencilerin anatomik olarak al bacak kasları daha uzun ve güçlüdür beyaz ırka göre o yüzden koşmaya dayalı sporlarda yüksek oranda başarılılar, kaç tane yüzmede başarılı zenci gördünüz

sonuçta bisiklet konusunda boy uzun olması bacak kaslarının daha uzun ve güçlü olması anlamına gelir ama nispeten daha kısa boylu olanlar uzunlardan daha fazla kaslarını güçlendirp arayı kapayabilirler, ilk önce anatomi sonra çalışma belirler en iyiyi.

no haşhaş no vitamin ve BFOkuru bunu beğendi.