Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bisiklet seçimim için yardımınız lazım

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında onur.t tarafından paylaşıldı.

1. onur.t

onur.t Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar merhaba.Sitenize yeni üye oldum size bir kaç sorum olacak umarım yardım edersiniz :)

Ben uzun zamandır bisiklet kullanmıyordum ama bu yaz bir kaç kez bisiklet kiralayarak kısa mesafeli turlara katıldım(40-50 km) ve bir anda bisiklet kullanmaya bağlandım aynı zamanda motorlu taşıtlara da karşı olduğum için artık kendi bisikletimi almaya karar verdim.Bisiklet hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadığımdan son 1 haftadır falan araştırmaya başladım ve öğrendikçe bisiklet seçmek de o kadar zormuş onu anladım.

Soruma gelirsek forumda daha öncede bir çok kez sorulmuş tartışılmış olan bir konu ama ben şimdi sınırları daha daraltarak soracağım.Bisikleti kış boyunca şehir içinde kullanacağım.yani bütün ulaşımımı bisikletle sağlayacağım dağa taşa pek çıkacağımı zannetmiyorum ama yaz gelince planladığım yaklaşık 2000 kilometrelik tura çıkacağım.Başlarda dağ bisikleti almayı planlıyordum fakat dağ bisikletinin şehir içi kullanıma ve uzun turlara pek uymayacağını anladım ve şehir/tur bisikletlerine yöneldim daha sonra dağ bisikletlerine slick lastik takılırsa performansın arttırılabileceğini öğrendim ve bir dağ bisikleti alıp şehirde bu şekilde arazide ise kalın tekerlerle kullanmaya karar verdim ama biraz daha araştırınca böyle kullansam bile yine de tur bisikletinin yerini tutamayacağını uzun turlarda daha fazla yoracağını anladım.

En sonunda tur bisikletlerinde kesin karar kıldım ama aklıma takılan bir şey var.Ben çok özgür ruhlu bir insanım ve aynı zamanda doğa aşığıyım.evet turumun çoğunluğu asfaltta geçecek belki ama yolda giderken örneğin bir tepe gördüm bisikletimin beni o tepeye çıkarması lazım.ya da bir orman patikası gördüm hiç korkmadan girebilmeliyim.

http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/4722608.jpg mesela şu gördüğünüz yola girebilmeliyim.eğer bunun gibi yollara mtb hariciyle giremeyeceksem kesinlikle mtb alırım gerekirse turda 2 kat fazla yorulayım ama doğadan mahrum kalmayayım.ama diyorsanız ki o yola tur bisikletiyle de girebilirsin o zaman tur bisikleti alacağım.gerçi aynı yolda arkadaşım yol bisikleti kullandı o incecik tekerlerle ama zor oldu tabi.

marka model seçimine gelirsek 1 haftalık araştırmamın sonunda bütçeme uygun olan ve hoşuma giden bazı modeller belirledim aralarından hangisini seçeceğime ise beraber karar verelim :)

hybird seçersem

1)Merida Crossway 300-D
    2)Scott Sporster 30
    3)Merida Crossway 100D
    4)Ghost Cross 1800

bu bisikletlerin dikkatimi çeken özelliği tekerleri diğer tur bisikletlerine göre biraz daha kalın ve mtbye biraz daha yakınlar sanki.aralarından Merida Crossway 300d veya Scott Sporster 30u almak isterim ama bütçem onlara yetmeyebilir o olmassa diğer 2 seçenekten hangisini önerirsiniz?fiyat/kalite olarak bunlara denk başka modeller de önerebilirsiniz tabi.

oldu ki mtb seçersem fazla bir seçeneğim yok aslında Scott Scale 80 çok hoşuma gitti ama bütçemi biraz aşıyor bu alanda da önerilerinizi bekliyorum.

2. Lütfü Ekşioğlu

Lütfü Ekşioğlu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    O resimde gösterdiğiniz yolu bütün şehir bisikletleri gidebilir.Merida Crossway serisinden bir bisiklet almanızı öneririm.Yazıda kış koşullarında ve patika yollarda da kullanabileceğinizi söylemişsiniz.Bu yüzden hidrolik diske sahip olan modeli almanızı öneririm.

Şehir bisikletlerinde de lastik olayı var.İsterseniz tam asfalt için ince slick lastik takabilirsiniz.Yada dişli bir lastik takıp doğanın zevkini en üst derece çıkarabilirsiniz.

3. onur.t

onur.t Yeni Üye

Seviye:
    çok teşekkür ederim peki ghost cross modelleri hakkında ne düşünüyorsunuz? bütçem diğerlerine yetmesse ghost cross 1800ü mü tercih ediyim merida crossway 100d mi?

4. onur.t

onur.t Yeni Üye

Seviye:
    başka bisiklet tavsiyeleri de verebilirsiniz arkadaşlar benim bilgim çok kısıtlı yanlış bir karar almak istemiyorum.

5. Alper Uğur

Alper Uğur Aktif Üye

Adı:
    Alper Uğur.
    Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Hepsi birbiriden iyi modeller rengi, durusu aklina yatani alabilirsin. Ben olsam Ghost alirdim. Kadro rengi ve Alex jant, DT Swiss jant tellleri ve Schwalbe lastikler bu secimimde etkili olurdu :)

6. onur.t

onur.t Yeni Üye

Seviye:
    arkadaşlar bir de bu modellerin hepsi kilitlenebilir maşa değil mi daha özellikleri okumayı tam olarak bilmediğimden emin olamadım.

7. can coskun

can coskun Üye

Seviye:
    Merida 100 D kullanıyorum..cok memnun oldugumu belırtmek ısterım..baslangıc ıcın cok dogru bır secım olur bence..

onur.t bunu beğendi.
  8. onur.t

onur.t Yeni Üye

Seviye:
    scott sportsteri de eledim seçeneklerim 3e indi.eğer bütçem yeterse crossway 300d yi hiç düşünmeden alacağım bisiklete aşık oldum ama o olmassa ghost 1800le merida 100d nin arasına sıkıştım.

bu iki bisikletin birbirirlerine üstünlükleri nasıldır acaba? görünüm olarak ghost daha güzel sanki ama merida da bi o kadar güzel :D ne yapacağımı şaşırdım valla ne zor işmiş bu ya.