Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bisiklet seçimi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında jevix tarafından paylaşıldı.

1. jevix

jevix Yeni Üye

Seviye:
    arkadaşlar öncelikle burdan herkese merhaba demek istiyorum şimdi konumu açıklayayım ben bir bisiklet almayı düşünüyorum fakat bir türlü karar veremedim istediğim bisiklet türünü kalın lastik takarak dağda bayırda arazide kullanmak istediğim zaman ise ince lastik takarak yolda kullanabileceğim ultra hafif bir bisiklet istiyorum aynı zamanda yarışlara göre hazırlayabileceğim örneğin gidon vesayire değiştirilebilir türden bişey olmasını istiyorum şimdi bu istediğim türde bişeyi kendim mi toplatayım yoksa önerdiğiniz bir marka varsa veya parça liste önerilerinizi bekliyorum şimdiden ilgilenen ve ilgilenecek olan tüm arkadaşlara teşekkürler he ayrıca şu çift amortsörlü bisikletlerin arka amartsörüistenildiğinde devre dışı bırakılabiliyomu acaba bilen varsa

2. jevix

jevix Yeni Üye

Seviye:
    yok mu yorumu olan

3. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Bu istediklerin mümkün tabii ki ama bütçe önemli. Arka amortisörlü bir bisikletin ultra hafifi 10 kg ın biraz altına iner sanıyorum. Scott Spark modelleri bu isteğini karşılar. Zaten yarışa hazırlamak istediğin için iyi bir kadro almalısın, Spark bu konuda çok çok iyi bir kadro. Ultra hafif olması için de kadroyu karbon tercih etmelisin. Bu bisiklete 1.5" lik bir lastik takarak yolda, 2.0" lik lastikle de arazide kullanabilirsin. Bütçeyi belirledikten sonra seçim yapmak daha kolay olur. Kolay gelsin :)

jevix bunu beğendi.
  4. jevix

jevix Yeni Üye

Seviye:
    teşekkür ederim yorumun için birde arka martisörü ve ön amortisörü istediğimiz zaman devreden çıkarabiliyomuyuz

5. jevix

jevix Yeni Üye

Seviye:
    ayrıca 20 bin ytl yi gözden çıkardım

6. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    :) 20.000 ytl o zaman sınır tanımazsınız.Yurtdışına bakın derim o zaman.Rocky Mountain ın çok iddialı kadroları var.O kadar para ile bence toplama bişey yapabilirsiniz.

jevix bunu beğendi.
  7. jevix

jevix Yeni Üye

Seviye:
    nasıl yani site adresi verirsen sevinirim yorumun için teşekkürler

8. jevix

jevix Yeni Üye

Seviye:
    diğer parçalarla ilgili detaylı bilgi verirsen sevinirim

9. jevix

jevix Yeni Üye

Seviye:
    başka yorumu olan yok mu

10. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    off bea koskaca bi sayfa yazmıştım o sırada sayfayı geriye aldım bi daha yazıcam bekleyin az. :)

11. jevix

jevix Yeni Üye

Seviye:
    ilgin için teşekkürler

12. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Sanırım daha önce böle biri forumda çıkmadı.(20000 ytl em var bisiklet düzücem diye.)Rocky Mountain'ın Xc kadrolarını bu sayfada bulabilirsiniz.http://www.bikes.com/main+en+01_100+Mountain.html?CATID=1
    Ebay'den satılık modelleri var ama yurtdışından getirme imkanınız varsa tanıdık birisi aracılığıyla daha iyi olur.Fren olarak hangi türü kullanıcaksınız bilmiyorum ama V fren kullanıcak iseniz dünyanın en hafif V fren seti olan KCNC VB-1 i öneririm.Vites ve fren teli olarak ise yine dünyanın en hafifi Power Cordz firmasının fiber kabloları var.Fren kolu olarak da Extralite nin fren kolları bulunmakta tanesi 32 gram.Eğer hidrolik disk fren düşünüyorsanız hafiflik olarak Hayes ve Avid'in güzel ürünleri var.Shimano'ya bakmakta da fayda var.Ön amortisör için ise Fox un mühendisliği dünyada tartışılmaz.Fakat Rock Shox un yeni Sid maşalarında double air teknolojisi mevcut.Bu amörtisörlerde sıradan havalı maşalardaki gibi bi taraf yağ bi taraf hava yok.İki tarafta havalı.Vites sistemi de çok önemli.Bu konuda çok fazla seçeneğiniz yok sanırım.Sram x.0 yada Shimano Xtr.Tabi bunlardan karma da yapabilirsizi.Örneğin Sram x.0 ın arka aktarıcısı daha hafif.Aynakol ise vites sisteminde en ağır parçadır.Bunun içinde Truvativ in karbondan aynakolları mevcut.Kadro olarak ise hem dayanıklılık hem hafiflik açısından muhtemelen karbon kadro almanız gerekli.Fakat diğer elementlerden yapılan kadrolarda fena değil.(Scandium,Magnezyum,Zirkonyum vs.)Tamamı karbon kadroların fiyatları baya yüksek.Sanırım 3-5 milyar var onları bi araştırmam lazım.Kilitli pedal olarak ise sanırım çoğu kişi Cranck Brothers Egg Beater SL modelini önerecektir.Fiyatı sanırım 200€.Ya da Egg Beater 2Ti modelini.Tekerlet seti bence bu konu en önemli olanlardan biri.Çünkü bisiklette yürüyen aksamdaki hafiflik en önemlisi.Lastik olarak tubeless(iç lastiksiz) lastikleri tercih edebilirsiniz.Sıradan lastiklere oranla kafadan 300 gr hafiflik sağlar.Ama bunun yanında birazda dayanıklılıktan feda ederek çok hafif bi içlastik ve Maxxis Maxxlite 310 lastikleri tercih edebilirsiniz.Ya da Maxxis Maxxlite 310 a oluyorsa Joe's tubeless kitinden alıp bu lastikleri tubeless a dönüştürebilirsiniz.Tekerlek mandalları olarak yine KCNC firmasının çok hafif mandalları var.Tel olarakda Dt Swiss firması baya iddialı.Göbeklerde de aynı durum söz konusu Dt Swiss'in çok iyi göbekleri var.Jantlar konusunda çok bilgim yok.Ama yine Dt Swiss'in iyi jantları olduğunu biliyorum.Bazı parçaları modifiye de edebilirsiniz.Mesela kadrodaki spacerlar 5-10 gram gelebilmekte.Forumdaki bi arkadaşımız 5 gramlık spacerı modifiye ederek 1 grama düşürmüştü.Bu şekilde araştırma ile beraber toplayacağınız bisiklet çok hafif olucaktır.Benim elimden gelen bu.Yazımı size 7319 gramlık bi bisiklet örnek göstererek bitiriyorum.
    http://weightweenies.starbike.com/articles.php?ID=62
    İyi forumlar

jevix bunu beğendi.
  13. jevix

jevix Yeni Üye

Seviye:
    kardeş çok yorulmuşsun emeğin için saol bunları mutlaka göz önünde bulunduracam da şu arka amartisörün kilitlenebilir bi türü varmı acaba bu konuda bi bilgin varmı

14. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Merhabalar tekrar. Madem o kadar büyük bir bütçe ayırdın bu işe, Spark Ltd. veya Cannondale scalpel gibi hazır bir bisiklet düşünebilirsin. Bun bisikletler zaten en üst seviye kadroların en üst donanımlarla toplanmış halleridir.

http://www.deltabisiklet.com/new.aspx?_Args=ProductImage,1948,DeltaBisiklet,1798

http://www.erdoganlarbisiklet.com/store/product_info.php?cPath=24_158&products_id=1134

Madem Ankara'dasın Erdoğanlar bisiklet ve Delta bisiklete giderek daha fazla bilgi alabilirsin. Bu seviye bisikletlerin tamamında hem ön hem arka amortisörler kilitlenme özelliğine sahiptir.

Ama o kadar bütçeyle ben olsam çok iyi bir karbon mtb nin yanına, mesela Scale 10, çok iyi bir de yol bisikleti, mesela Scott Addict R4, alırdım. :D Kolay gelsin.

jevix bunu beğendi.
  15. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    evet sizin dediğiniz gibi de olabilir ama ben de tek bi bisiklete yüklenip onu olduğunca geliştirmek isterim.Bişeyi atlamışım yukarda sele ve kadro konusunda.Buraya yazayım dedim.Ağırlık önemli olduğundan kadronuzu entegre sele borulu halde alabilirsiniz.Bu kadrolarda sele borusu ve kadro bir bütün oynama yapamıyorsunuz.Sele olarak da Selle Italia'nın 430 €'ya 80 gramlık tamamen karbon selesi var.Tabi böle bi sele alınca bunun üstüne anca pedli bi taytla oturabilirsiniz. :D Gidon ve gidon boğazı içinde kadrodaki şekilde öneririm.Scott'ın Pilot diye bi modeli var.Tamamen karbon gidon ve gidon boğazı bitişik şekilde.

jevix bunu beğendi.
  16. jevix

jevix Yeni Üye

Seviye:
    yorumlarınız için gerçekten çok teşekkürler tavsiyelerinizi mutlaka göz önünde bulunduracam

17. jevix

jevix Yeni Üye

Seviye:
    farklı düşüncesi olan arkadaşların da yorumlarını bekliyorum malumunuz vereceğim para büyük olacağı için hem dayanıklı hemde oldukça sağlam bişey olmasını istiyorum 20 bin ytl yi çöpe atmak istemem malum her tür ortamda kullanacam nede olsa

18. Melih Bilen

Melih Bilen Aktif Üye

Seviye:
    Bence git en kaliteli Trek veya Specialized'ı al:D TREK FUEL EX9 Zirkonyum
    Üst düzey, performans ve yarış amaçlı her türlü yol koşuluna uygun profesyonel bisiklet i al derim ama 7.000 TL senin bütçe çok yüksek yurtdışını araştır bence kaliteli alman hollanda fransz markalarına bak

19. Ayhan_Işık

Ayhan_Işık Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba sitede şu ana kadar bisiklete bu kadar para veren çıkmadı çıkanlarda 10 bin tl fln onlarda biiskletten çoook ama çok iyi anlayan yıllarını vermiş insanlar ama sen sadece bi forum sitesinde açtığın konuda 20 bin tl lik biisklet almak istiorum ne alabilirim diosun.Eğer doğru söylüosan 20 bin tl senin için bi çerez parası gibi bişey.

20. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Jevix Selam,

Daha onceki bisiklet tecrubenizden hic bahsetmemissiniz. Arka amortisorle ilgili sorunuz, bana eski bir bisikletci olmadiginizi dusunduruyor. (Yaniliyorsam kusura bakmayin.) Cevap veren arkadaslarin bisiklet onerilerine katilmakla beraber, daha mutevazi bir secimle baslayip (veya devam edip) sonradan elit bisikletlere yonelmenizin daha isabetli olacagini dusunuyorum. Bu tabii ki ust model bisikletleri sadece cok tecrubeliler kullanabilir anlaminda degil. Soylemek istedigim, bu kadar buyuk yatirim yapacaksaniz, bisikletin hakkini da verebilecek (yani dogru sekilde limitlerinde kullanabilecek) tecrubeye sahip olmalisiniz. (Bu tecrubeye, dusmek, yaralanmak, ufak tamirler yapmak dahil.) Kararinizda israr ediyorsaniz, ben yine de belittiginiz butceyle birden fazla cok iyi bisiklet alinabilecegini hatirlatmak isterim.