Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet Seçimi (Yardım)

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında sırma tarafından paylaşıldı.

1. sırma

sırma Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba,
    Ben foruma yeni üye oldum. Dağ bisikleti almak istiyorum ve İzmirde birkaç bisikletçiye gidip modelleri gördüm. 500 lira civarı bütçem var ve bu bütçeye uygun Kron xc 250 modelini önerdi bisikletçi.Bir de 650 liraya Kron xc 500 modelini önerdi.Kron xc 500 modeli biraz daha iyi bir bisiklet donanım olarak kilitlemeli amörtisörü var,full shimano sistemli.Bu bisikleti(xc 500) almak istiyorum;fakat başka tavsiye edebileceğiniz bisiklet markası ve modeli var mıdır;yoksa bu bisikleti mi almalıyım?Kron marka bisikletlerin kadrosu için çok iyi diyorlar;fakat maşası zoom marka maşalardan.Herhangi bir sorun çıkarır mı ileride?Yardımlarınız için teşekkür ederim.

http://www.sedabisiklet.com/2012-kron-xc-500.html/

2. bülent samsunlu

bülent samsunlu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    bence acele etme,bütçeni biraz daha yukarı çek,hidrolik diskli xc 500 al...

3. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Sezer B ve Ozan Duran bunu beğendi.
  4. Onur Sarcan

Onur Sarcan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bencede almışken hidrolik disk al

5. Gokalp Gokmenler

Gokalp Gokmenler Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Zoom maşa ileride bir sorun çıkarmaz, eğer çıkartacaksa hemen ilk günden çıkartır sorunu. Bence Kron marka bisiklet alma, zaten forumu biraz incelersen Kron'un ne kadar çok şikayet alan bir marka olduğunu görürsün. Ayrıca Zoom marka maşalardan da uzak dur bence, piyasada ki en kötü maşadır Zoom. En azından Suntour XCT yada XCM giriş seviyesi için yeterli olacaktır. Marka konusuna gelince bence en azından Salcano yada Bianchi'nin bütçene uygun olan modellerine bakabilirsin.

sırma bunu beğendi.
  6. bülent samsunlu

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
  7. fatih soyer

fatih soyer Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    bana göre de bisiklet alıcaksan krondan başka birşey düşün bende ilk aldıklarım arasında xc500 vardı. idarelik bir mtb ama biraz araştırıp salcano, bianchi gibi bisikletleri almanı öneririm. alıcağın bisiklet 2. el olacaksa faturasını istemeyi unutma. benim basıma geldi, aldıgım (1000tl üzeri) üstüne emek verdigim ünlü bir marka bisikletim çalıntı çıktı. gece 12 lere kadar karakollarda süründüm onun için dikkatli ol..

8. fatih kaan

fatih kaan Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    diskli xc500 iyi

9. OsmanBayraktutan

OsmanBayraktutan Aktif Üye

Seviye:
    Bence sabret ve bütçeni 1000 TL ye çıkar ve bana kalırsa Krondan vazgeç maşaları berbattır alacaksan da maşasını değiştirmeni öneririm ve dikkat etmen gereken bir hususta frenler : Hidrolik Disk fren alırsan daha rahat edersin v frenler arasında belli bir fark var..

10. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    http://www.salcano.com/Urunler.aspx?idurun=926 donanımları çok iyi.Kron 7005 alu salcona 6061 hydroformed butted alu kullanıyor.Alaşım olarak 7005 çinko oranı daha fazla.Çoğu yabancı pahalı bisiklet markalarında da 6061 alu kullanılıyor.Kron ve salcona kullanıyorum.Kron kadroda uzun ömür garantisi veriyor.Fakat şu gerçek var.Kadrolar genelde sağlamdır.Kadro eskitmek ve kırmak için çok sert darbe gelmesi lazım veya kaza.Zaten sert darbeye karşı bütün kadrolar zarar görür.Fazla zarar görmücek kadro varsa çelik kadrodur.Şu ana kadar en sağlam kadrolar çeliktir.Reynold çelik kadrolar hafif ve kalitelidir.Hala çelik kadro hayranı olanlar var.Bende seviyorum.İnce borulu kadrolar daha zarif , estetik ve sağlam duruyor.sonuçta kullanılan malzeme aluminyum.Bir söz vardır Etin ne budun ne:D.Aluminyum ne kadar sağlam olurki:D.Hafiflikten dolayı kullanılan malzeme aluminyumdur.Kadroda en pahalı olanlar içinde high modülüs 3k carbon kadrolarda var.Fakat karbon kadrolar zincir atlamalarında bile gözle görülmeyen kadroya zarar veriyor.Kırılgan ve en pahalı kadro karbon olduğu için çokta sağlam gözüyle bakmamak lazım.Genelde sporcuların tercihi hafiflik ve esnemesi çok az olduğu içindir.İşçiliği yüksek maliyetli olduğu için pahalı.Birde donanım ne kadar hafif olursa sağlamlıktan ödün verme durumu oluyor.Artık ömür boyu garantiye pekte iç açıcı bakmıyorum.Çünkü garanti maddeleri var.Kısacası bahane çok.Kaynak yerlerinin çatlaması durumu fabrikasyon hatasından dolayı garanti kapsamı içindedir.Bu zaten fabrikasyon kendi hataları değiştirmeleri gerekir:D.Diğer yönden ben kadroyu duvara vurdum.Bisiklet yere düştü kadrosu eğildi derseniz.Bunlar kullanıcı dikkatsizliğinden kaynaklı denerek değişme olmucaktır:D.Özet olarak hikaye dinlemeye gerek yok. Bütçeye göre donanımlar iyi.Xcm v3 maşa var.Kitlebilir çok iyi.Kron xc 500 alırsanız zaten değiştirmek için xct,xcm,xcr maşa alınır.Diğer maşaların fiyatları pahalıdır.Xct maşanın kron xc 500'ün üzerindeki maşadan farkı yok.Xcm ,xct ten üst sınıf v3 iyi maşa.Bisikletlerde hidrolik fren,v-fren,mekanik fren hikayesi var.Hidrolik frende kullanıyorum,V-frende.Hidrolik frenler bana göre sadece görünüş itibariyle çekici gelebilir.V-fren basit,iyi tutuş,özellikle uzun turcuların tercihidir.Hidrolik frenin bakımı zordur.Yağlama,fren kabloları havalı olduğu için dikkat etmek lazım.Yağmurlu,çamurlu yollarda tutuşu iyidir.V-frende baradine gibi kaliteli papuçlarla tutuşu yağmurlu havada gayet iyidir.Çamurlu yollarda sürdükten sonra jantın fren kısım yerlerini bezle iyi silinirse jantı çapaklardan dolayı deforme etmesini önleriz.Mekanik fren kablosu tellidir.Hd fren gibi kablosu havalı değil.Mekanik frende eller daha fazla yorulur.kişiden kişiye değişir ama yinede uzun yokuşlarda mekanik freni sert buldum.Tutuş olarak iyidir.Yinede aksesuar olarak görüyorum.Kron rubena lastikten vazgeçmiyor.Rubena lastikleri beğenmiyorum.Yanaklar çabuk deforme oluyor.Üzerindekini çıkarttım.Salcona continental güzel lastik.Her mtb 2.2 gibi kalın lastik seçiyor.Bence gereksiz.1.75 ideal buluyorum.Bülent Samsunlu'ya katılıyorum. "En iyi bisiklet senin olan bisiklettir..! ".O kadar bisiklet markası varki herkesten farklı yorum alırsın.

Evros Nireas ve bülent samsunlu bunu beğendi.
  11. bülent samsunlu

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    ne de güzel anlatmışsın... :)

gok bunu beğendi.