Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bisiklet seçimi konusunda bir kaç soru

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında deLacrox tarafından paylaşıldı.

1. deLacrox

deLacrox Yeni Üye

Seviye:
    Herkese merhaba,

Öncelikle şunu bilmenizi istiyorum, bu sorulardan size o kadar çok sorulmuş ki, artık bıkmışsınızdır. Ama insan yine de başka konularda değil de kendi başlığında kendisiyle ilgili tavsiyeler okumak istiyor. O yüzden ben de başlıık açtım.

Bir ay içinde bir bisiklet almak istiyorum. Sedona bisikletler inanılmaz ilgimi çekiyor. Yalnız en son ortaokulun başlarında bisiklete binmiştim. Yani 10 seneyi rahatlıkla aşıyor bisiklete binmeyeli.

Şimdi aklımda bazı soru işaretleri var. Sırayla sorayım ki karışmasın isterseniz

1- 1 ay içinde bir bisiklet alarak zararlı mı çıkarım? Sonrası malum kış, pek kullanamam gibi. Yeni sezonu mu bekleyeyim. Gerçi şu anda da indirimler falan var. Kararsız kaldım.

2- Sedona 711 d yada belki çok zorlarsam 741 düşünüyorum. Nasıl tercih iyi midir?

ve en önemli soru:

3- boyum 185, bacak arası boyumu kabaca ölçtüm o da 82-83 gibi bir şey. bana en uygun olan kadro sanırım 19".. ama Sedona'larda 18 20 diye gidiyor. Bu durumda ya biraz küçük ya da biraz büyük almalıyım.

Genelde şehir içinde, bazı haftasonları da kendimi dağ taş vurmak kaydıyla kullanacağım. Yani tur bisikleti gibi de kullanacağım hakkını verip dağ bisikleti gibi de. Hamlığı attıktan sonra arazilere vuracağım kendimi.

mesela 20 alsam büyük mü gelir?

ha bu arada bulunduğum şehirde sedona trek kron gibi bisikleri geçtim salcano bianchi nin bile her tarafından amortisör fışkıran modellerinden var. yani üzerine binip deneme şansım kesinlikle yok. o yüzden tamamen yönlendirmelerinize ihtiyacım var. özellikle sedona kullananlardan yorumlarını bekliyorum.

Doğukan KARBAL bunu beğendi.
  2. Dinçer Kemer

Dinçer Kemer Yeni Üye

Seviye:
    Elinizden geldiğince mantıklı karar vermeye çalışın herşeyden önemlisi. Bende sedona 711 D var. Gayet güzel ve kullanışlı. Şehir içi kullanımda bisiklet kalitesi çok fark etmiyor zira trafikte belli bir hızla ve belli bir agresiflikle kullanılıyor bisiklet. Zaten şehir içinde 28 jant ince teker bisikletler daha kullanışlıdır. Bende şehir içi için bianchi espirit var mesela.
    Sedona 711 kadro bakımından kaliteli. İyi bir seçim olur. Ben memnunum.

deLacrox bunu beğendi.
  3. Emre Yıldız

Emre Yıldız Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Eğer bisikleti aldıktan sonra geliştiririm diyorsan Sedona almanı tavsiye etmem ben pişman oldum geçen sene 741 aldım sımdı keske bisiklete değilde kadro ya para verseydım dıyorum.

deLacrox bunu beğendi.
  4. Doğukan KARBAL

Doğukan KARBAL Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bence Sedona 741 alın. Kadro boyu ise 18 olsun. Sonuçta dağ taş sürmekte var. Benım boyum 1.81 18 aldım ki yaşım 14. Daha da uzayacağım. :)

deLacrox bunu beğendi.
  5. Alper Uğur

Alper Uğur Aktif Üye

Adı:
    Alper Uğur.
    Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Selamlar

Ben gecen hafta bisikletforumdaki yorum ve tavsiyleri okuduktan sonra sedona 711v siyah aldim. Secimimin giris seviyesinde bisikleti tanimak isteyen benim gibi biri icin fiyat/kalite icin dogru oldugunu dusunuyorum.

Ben de senin gibi basta 711 ile 741 arasinda gidip geldim. Daha sonra ekstra 150-200 TL butce mi zorlayacagi icin tercihimi 711'den yana kullandim.

deLacrox bunu beğendi.
  6. deLacrox

deLacrox Yeni Üye

Seviye:
    Teşekkürler cevaplar için arkadaşlar. @Alper ne kadara aldınız bisikleti acaba?

7. Alper Uğur

Alper Uğur Aktif Üye

Adı:
    Alper Uğur.
    Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Selam Gencer

Tandem bisikletten pesin 640 TL'e aldim. %20 lik bir indirim soz konusuydu bu ay icin pazarlik etmeye vaktim olmadi. Daha once Bike & Outdoor'a bisikletlere bakmak icin ugradim %25 indirim ile veriliyordu ama sadece kirmizi modelinden kalmisti.

deLacrox bunu beğendi.
  8. ARJİN

ARJİN Aktif Üye

Seviye:
  9. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    1-) Kışın bisiklete binmiyorsanız almayın.Bu güne göre belirgin bir fiyat artışı olmaz ancak 2012 yazına da kalmayın.
    2-) Kendinizi arazilere vuracaksanız Dağ taş dere tepe şehir-tur ve Hyrbit bisikletler az gelir yani sizi MTB paklar
    3-) Aynı boydayız ve ben 20'' MTB kullanıyorsam,siz de kullanabilirsiniz.(1'' in lafı mı olur)
    4-)Bisiklet almak için bir yerlere yolculuk yapmak,o bisikleti size getirmek için ödeyeceğiniz kargodan daha ucuza gelir.O sebeple aradığınız marka ve modeli gidip alın."Yok ben netten alırım" diyorsanız bilemem.Mahalle bisikletçileri,çok basit bir aktarıcı ayarını bile yapamaz(Tecrübeyle sabittir)
    5-)Sedona 711 d size uygun.Kron xc 500 de gözden uzak tutulmamalı.WHİSTLE MIWOK 1164 D benzer skalada,bianchi ise gani
    Bol şans.

deLacrox ve İbrahim Aslanhan bunu beğendi.
  10. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Derya abi çok güzel derlemiş olayı. :)

Sen de ona göre düşün mantıklı olanına karar ver dostum. Pişman olmazsın. Ama tercihin MTB olmalı. 2011 modelleri indirimli olarak alabilirsin çünkü 2012ler geliyor belki de geldi bile. 2012 modellerin fiyatları olması gerekenden %10 fazla olcak diye biliyorum. ßu da aklında bulunsun.

11. deLacrox

deLacrox Yeni Üye

Seviye:
    Teşekkür ederim Derya hocam. ( bu arada bumble bee harika duyuluyor:) meslektaşız sanırım)

Kargo konusunda ne yazıkki dediğiniz gibi olmayabilir. Zira ben Hatay'dayım, bana en yakın bisikletçi Adana'da, ve uzun süreden sonraki ilk deneyimimde Adana-Hatay arası gidip gelebileceğimi sanmıyorum. O yüzden kargo konusu biraz da mecburiyet.

@Alper Ugur hayırlı olsun bisikletin. 711 kırmızı olanı alacağım zaten alırsam. yada zorlayıp 741.

@arjin, aslında linkini attığın bisiklet çok güzel bana da uyuyor cuk diye ama o kadar bütçem yok ne yazık ki. yine de teşekkür ederim.

Görüşmelerim devam ediyor bisikletçilerle, alırsam buraya fotoğraflarımla birlikte yazarım.

12. deLacrox

deLacrox Yeni Üye

Seviye:
    bu arada hiç bir yerde 20" yok. sadece tandem bisiklette buldum onlar da kargo yapmıyorlarmış şehir dışına. o yüzden 18" almak zorundayım.

13. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bisikleti monte mi demonte mi yollayacaklar o önemli.Kargoyla gelen bir bisikletin vites ayarları bile saatler sürer.Siz yapacaksanız sorun yok,yaptıracaksanız işiniz var.Ayrıca MTB de 18'' demek seleyi olduğundan en az 10-15 cm daha yükselteceğiniz anlamına gelir.Doğal olarak öne doğru daha dar açı ile eğileceğinizi unutmayın.Kadro boyu çok önemlidir sevgili meslektaşım.Başarılar.

14. deLacrox

deLacrox Yeni Üye

Seviye:
    forumda 188 boyunda 18" kadro kullanan var ve durumundan memnun görünüyor. ben de isterdim 20" olsun ama yok ne yazık ki hiç bir yerde. tandemde var demiştim, tekrar aradım yanlış bilgi vermişler orda da 20" yokmuş meğer. 18" umarım çok rahatsız etmez.

monte konusunda şöyle söylediler, "bisikletin yüzde 90'ı monteli gelecek, siz sadece pedalları, tekerleri falan monte edersiniz" dediler.

bisikletin montesinden hiç anlamam ama kulağa çok da zor gelmedi.

teşekkür ederim ilginize bu arada Derya Hocam.