Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet Seçimi İçin Ufak Bir Tavsiye

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında celikzeki tarafından paylaşıldı.

1. celikzeki

celikzeki Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba, Geçen yıl içerisinde arabamı satıp bisiklet aldım :) bisikleti alırken biraz aceleye geldi birazda arştırmadan birkaç ufak reklam ile SCOTT SCALE 70 MTB aldım M kadro. Şunu söyleyeyim bisiklet gerçekten güzel beğendim. Fakat geçen süreç içinde şunu anladım ki bu bisiklet bana uygun bir bisiklet değilmiş, neden?

1)Kadroya orjinal bagaj takamıyorsunuz, kelepçe ile bir sistem kurup bir şekilde ayarladık ama orjinal olmadı bagaj sırıtıyor. ki benim alırken en büyük hayalim bagaja çantayı atıp uzun turlara çıkmaktı.burada satıcıda bana bagajla ilgili bilgi vermedi bende cahildim aklıma bile gelmedi.
    2)Boyum 178 aldığım kadro M, daha sonra L kadro deneme şansım oldu ve daha uygun olduğunu gördüm. Bu konuda Forumda yeterince bilgi var ama tabi ben o süreçte siteyle tanışmamıştım. Burada satıcınında etkisi var. Adamın elinde M kadro vardı onuda bana sattı. Cahilsinsen Kazığı yersin :(
    3) Belkide en büyük dezavantajım bu oldu: ben MTB aldım Dağ bisikleti ama bisikleti ben dağda neredeyse hiç kullanmadım 1 yıl içerisinde yaptığım yolun %95 asfalt yol yani yol bisikleti tercih etmeliydim veya şehir/tur bisikleti alternatif olabilirdi. daha önce yazdığım gibi asıl amaç uzun turlar yapmak ama bisiklet uygun değil :(
    maddeleri arttıra bilirim ama en temel noktalar bunlar.

Geçen bir yılda bisikletle ilgili öok şey öğrendim fakat keşke bunları bisiklet almadan önce bilseydim diyorum. Şuan aklımda olan sezonda yavaştan bitiyor kışı SCOTT ile geçirip baharda onu satıp yerine yol bisikleti almayı düşünüyorum. Benim bisiklet alacak arkadaşlara tavsiyem bisiklet almadan forumda 1 hafta 15 gün takılın okuyun bisiklete dair seçim ile ilgili çok güzel bilgiler var. Türkiyede çoğunluğun yaptığı gibi hemen bir tane Dağ bisikleti almayın (bende bu çoğunluğa dahilim :( )
    Saygılar...

2. yuzuakyener

yuzuakyener Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Paylaşımınız için teşekkürler. Ben de alım sürecindeyim ve forumda kafayı yemek üzereyim. Şehir bisikleti alacağım kesin ama hangisi. Git geller içindeyim günlerdir :D

3. celikzeki

celikzeki Aktif Üye

Seviye:
    önce bütçenizi belirleyin ona göre alternatifler zaten ortaya çıkar.

gok bunu beğendi.
  4. yuzuakyener

yuzuakyener Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sedona 331 ya da 341 olacak sanırım

5. Berat Öztürk

Berat Öztürk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    ben de dağbisikletrimi bu sene 100% asfaltta kullandım:)

Ama ben zaten kullanım yeri olarak değil tarzını duruşunu seviyorum Mtb nin 2.2 lastik hastasıyım asfaltta ki sesi paha biçilemez bir hayli yoruyor ama :)Turlarda da bnce en iyisi 2.0 kaliteli lastikli mtb:)

Bu arada arabanızı sırf bisiklet için mi sattınız?
    Saygılar

6. celikzeki

celikzeki Aktif Üye

Seviye:
    Evet diyebilirim. Bisiklet kültürüne alışmak istedim, bu birazda benim psikolojimden kaynaklanıyor kapının önünde araba olsa idi ben erinirdim asla bisiklete binmezdim. keyif için bile. Şimdi ama nezaman şöyle biekaö saat boş vakit oluşsa hemen atlayıp çıkıyorum yola. sıklıkla işyerime bile gidiyorum ki servisimiz vardır kapının önünden alır.
    MTB bisikletin duruşunu seviyorsunuz, ne güzel bende seviyorum ama bilinçli tüketici olup isteklerimiz çerçevesinde değil ihtiyaçlarımız çerçevesinde bir bisiklet almak daha uygun ki bu çoğumuz içi şehir/tur bisikleti yada yol bisikletidir.

7. emin üzün

emin üzün Aktif Üye

Seviye:
    Harfi harfine size katılıyorum.

8. Çağatay Çağlar

Çağatay Çağlar Forum Demirbaşı

Seviye:
    Pişmanlık yaşamanıza üzüldüm. Ben de bisiklet araştırmasına başladığımda mtb ile başladım. Kaç farklı bisiklete karar verdim bisiklet hakkında yeni yeni şeyler öğrenmenin toyluğuyla. Ama iyi ki almadım hiçbirisini. Kaç mtb için "Aha bunu alıyorum finallerden sonra." deyip caydım durdum ve 3 hafta sonrasında 180 derece dönüp şehir bisikletlerine yöneldim. Bütçem ve bisiklette olması zorunlu parçaları listeleyip seçenekleri koydum, yorumları da alıp, bisikletleri yerinde de görüp son kararımı verdim.

Ee?

Bisikletimden çok memnunum. Bu bütçeye, bu ucuz fiyata muazzam bir bisiklet. Ancak 1000 km devirdikten sonra (3 ayda) şunu fark ettim ki bu bisiklet benim için en uygun 2. bisiklet malesef. Ben yarış bisikleti almalıymışım.. Nasıl karar verdim? Arkadaşımın Scott Speedster 30 kadro üzerine toplama yarış bisikletini defalarca kullandım. Yani fark akıl alır gibi değil. Resmen bambaşka bir haz benim için. Ve performans da üst noktada. Ben ne yapıp edip, gerekirse çok bekleyip bir yarış bisikleti almam lazımmış. Bunu fark ettiğimden beri aklımdan atamaz oldum. Şehir bisikletimden yana hiç şikayetim yok, çok memnunum ama daha çok memnun kalacağım, aynı enerjiyle daha yüksek hızlara çıkabileceğim ve sürüş pozisyonu çok daha uygun bir bisiklet türünün varlığından haberdar olmak ama buna rağmen size en uygun 2. türü kullanıyor olmak, insanı ister istemez buruyor.

Yani neler yapmadım. Şehir bisikletine Drop Bar End mi aramadım. Veya Standart Bar End alıp aşağı doğru takmayı mı düşünmedim? Neler neler ama uygun olmayacağını düşündüğünden (Bayii sahibi abimiz) satmadı. Bisikleti de zar zor borç harç taksitle aldım. Öyle satayım hemen yenisini alayım söz konusu da değil. Böyle kullanmaya devam edeceğim mecburen.

Bunca şeyi neden mi yazdım? Bir bisiklet görüp, görüntüsüne, çift amortisörüne, traktör gibi lastiklerine veya sırf ucuz olmasına kanıp bisiklete atlamayın. Gerekirse 2 ay forumları okuyun inceleyin ve amacınıza en uygun bisikleti alın. Sonra her bisiklete bindiğinizde "Yarış bisikletim olsaydı keşke, daha iyi olurdu." diye hayıflanır durursunuz..

Herkese iyi forumlar ve keyif dolu pedallar..

Eray Gündoğdu bunu beğendi.
  9. Korhan.G

Korhan.G Yeni Üye

Seviye:
    çoğunluk zaten asfaltta kullandığından mtb almak hepimizin görsel zevkinden başka birşey değildir. Şehirde binek araba yerine arazi aracı almak gibi :)
    bende uzun süre araştırdım ettim, forumları günlerce iş yerinde forumdayken defalarca yakalanıp üssüm tarafından uyarılmama rağmen canlı canlı bisiklet almaya gidip görünce insanın aklı gidiyor ve mtb aldım, şehir bisikleti cılız geldi :) he tabi spor için aldığımdan yorması ve ilk heves olması bilincindeyim ama ilerde şehir yada yarış bisikleti alıp uzun tura çıkmayı kesin olarak planlıyorum.
    Bütçeyi çok sarsmadan ilk hevesi alıp, sonra bilinçli olarak kesin hedefe gitmek daha zevkli :)