Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet Seçimi Artık Kafamı Uyuşturdu!! :(

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Gixxer tarafından paylaşıldı.

?

Hangisini Tercih ederdiniz?

Anketin kapanma tarihi 16 Haziran 2016.
  1. Cannondale CAAD 8 Tiagra

34,8%
  2. Focus Cayo Al. 105

37,9%
  3. Scott Speedster 20 105

27,3%
  1. Gixxer

Gixxer Kıdemli Üye

Adı:
    Yiğit Tabas
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Selamlar arkadaşlar!
    Kron xc500'ümle yaklaşık 3-3,5 senelik maceramdan sonra mtb'nin kullanım amaçlarımı karşılamadığını anladım ve yol yarış bisikletine geçmeye karar verdim. Yaklaşık 2-3 aydır derinlemesine araştırıyorum ve sınav döneminin bitmesi için gün sayıyordum. Sonunda okul işleri falan bitti ve sıra bisiklete geldi. Öncelikle size listemi sıralayayım ve sonrasında tartışalım.
    Bisikletlerin hepsinin yan yana fotoğrafı: Hızlı Resim - Bisikletler
    İyicene eleyip araştırdıktan sonra son durum yukarıda saydığım bisikletlerden oluşmakta. Ancak bazı notlarım var ve sizlerle de paylaşmak istiyorum.
    Öncelikle Specialized markasına kendimi tamamen kapattım. Bunda Aktif Pedal'ın çok etkisi oldu. Yırtınarak 3500-4000 lira gibi bir para ödeyeceğim ve daha bisiklet bakmaya gittiğimde dahi 0 ilgi, bir umursamazlık, hiç pazarlık yapılmayışı. 2014 eski seri Allez Smartweld'e 4000 lira fiyat çekmek insanlık suçu gibi bir şey hani. üstündeki tiagra da eski seri üstelik!
    Focus araştırmamın sonlarında karşılaştığım bir marka ancak az çok Canyon'a benzediğini (Alman Mühendislik) ve kaliteden ödün vermediklerini okudum. Ancak Sora setli cayo'nun bikeradar'da aldığı 3.5 paunlık derece de bende "Nası yaniii??" algısı yaratmadı değil. Gerçi incelemenin yorumlarında takipçiler editörlere biraz öfkeliydi. :D Bu konuda biraz daha aydınlatın lütfen beni.
    Cannondale CAAD 8 gayet hoş bir bisiklet ama kadro boruları çok ince geldi ve dıştan kablolama canımı sıktı. Jant setleri de biraz endişelendiriyor. Synapse ise gayet hoştu aslında ama disk fren ile birlikte 10 kilo gelmesi beni kaygılandırıyor.
    Gel gelelim Scott'a. Scott Speedster 20 araştırmamın başından sonuna kadar hep listemin en üstlerindeydi ancak Kaçkar bisiklette tarttığımda 9.7kg gelmesi beni kaygılandırdı. Rakipleri focus cve cannondale 8.7-8.9 arası gelirken nerdeyse 1 kiloluk fark biraz düşündürücü. Yine de bu haftasonu kendi tartımla da tartmak stiyorum tüm bisikletleri tamamen objektif bir kıyaslama olması için.
    Evet, gördüğünüz üzere kafam çok karışık. Bisikletlerin hepsinin olduğu fotoğrafı da linke ekliyorum ordan hepsini yan yana inceleyebilirsiniz. Ayriyeten donanım için de satış linklerini koydum. Bu bisikletler dışında gelecek 3500-4000 TL arası önerilere açığım.. Bu araştırma artık beynimi buharlaştırmak üzere ve almadan önce bir kez de forum'a danışmak istedim.
    Şimdiden teşekkür ederim, Allah'ın izniyle 2-3 haftaya yol bisikletimle tekrardan turlarda vs. yanınızda olacağım. :))) :):):)

Battutaettanci bunu beğendi.
  2. brdtl

brdtl Üye

Adı:
    Bora Dutal
    Seviye:
    Arkadaşım beyin yakacak bir durum yok. Yazı tura atarak bile karar versen pişman olmazsın üçünden de. Ben focustan yana oy kullandım. Kendim çelik maşalı 11 kglik bisikletimi keyifle kullanıyorum. Yol olsun da ne olursa olsun bence.

hakan64, derracetii, cagdas81 ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  3. Battutaettanci

Battutaettanci Kıdemli Üye

Adı:
    yasin
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    benim favorim caad8 triple tiagra idi gittim aldım aldıktan yarım saat sonra kadroda bir ezik dikkatimi çekti ve 2 hafta sonra iade alıp üzerine 600 koyarak corratec dolomiti verdiler aynı mağazadan.

ilk göz ağrı. c'dale caad8 idi .. dıştan kablolamaya bakmadan almıştım ben ilk bisiklet heyecanı ile .. üçlü aynakol nedir onu bile bilmiyordum hala da çok bilmiyorum ama şimdiki bisikletim tiagra 4700 set 2 li aynakol bu daha olması gerektiği gibi sanırım. üçlü aynakol pek tutulmuyor gibi sanki (göreceli tabi bu tesbitim)

şimdiki bisikletim 9,5 kg ..
    diğer modeller hakkında bilgim yok ..

Gixxer bunu beğendi.
  4. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Canondale CAAD serisi, gerçekten çok geniş kullanıcı kitlesine sahip ve yıllardır dünya çapında çok fazla kullanıcıya sahip, her yerde, her ülkede görebileceğiniz bir bisiklet... CAAD8 ilk olarak 2012de çıktı, daha sonra üzerine CAAD10 ve CAAD12 çıktı, 2 yılda bir güncelleniyor. Ciddi değişimler yapılmıyor sanırım. Kadro gerçekten efsane, aluminyumun zirvesidir benim için. Tiagrasına takılmayın. Siz asıl kadroya para vereceksiniz. Bisikleti bisiklet yapan kadrosudur. Geri kalan her şey zamanla değişir. Jant, vites seti vs. CAAD8'e birkaç yıl sonra ultegra takarsınız evladiyelik olur zaten :D

incelemesi 4.5 / 5
    Cannondale CAAD8 Tiagra

BFOkuru, Kerem Groims, Gixxer ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  5. Battutaettanci

Battutaettanci Kıdemli Üye

Adı:
    yasin
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    ben de bundan sonra caad12 ile devam edebilirim belki ya da bir evo six

Gixxer bunu beğendi.
  6. Sadettin Z.

Sadettin Z. Girişim Savaşçısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    CAAD ile Synapse modellerini aynı listeye aldığınıza göre aslında neye ihtiyacınız olduğu konusunda net değilsiniz gibi.

Malumunuz CAAD racing geometride agresif/aerodinamik bir sürüş sunarken, Synapse uzun sürüşlerde daha az yorulmanızı sağlamaya dönük endurance geometrisinde.

Hem CAAD10, hem de Synapse sahibi biri olarak amaca yönelik seçimin en doğru sonucu verdiğini söyleyebilirim.

Serkan Bey'in dediği gibi CAAD serileri alüminyum kadrolar arasında yeri ayrı olan, pek çok orta sınıf karbon kadroyu hafiflik ve esnemezlik konularında geride bırakan özel kadrolardır. Amacınız bir hız makinesi ise CAAD en doğru yatırımlardan biri. Kablolamanın dıştan oluşunun faydasını ise sistemi yükseltmeye karar verdiğinizde görürsünüz.

Diğer taraftan Synapse çok daha rahat sürüş pozisyonu ve titreşim sönümleyici özellikleri ile konfor yönünden listedeki tüm modellere açık fark atar. Bendeki Synapse karbon ve kumpas frenli olmasına rağmen CAAD10 bisikletimden hafif değil. Disk frenin ağırlık probleminin yanında kendine göre avantajları da var malum.

Bunların yanında ikinci el seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Forumda bütçeniz dahilinde birkaç CAAD10 mevcut.

7. Gixxer

Gixxer Kıdemli Üye

Adı:
    Yiğit Tabas
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar. Evet, synapse ve caad arasındaki farkı bilmeme rağmen hâla tam olarak ne tip bir yol bisikleti almaya tam karar veremediğimden aynı listeye koydum.
    Dediğiniz gibi ben de kadroya yatırım yapıp sonradan setleri yükseltebileceğimi düşünüyorum. Ancak Cannondale ve diğer listemdeki markaların kadro yönünden birbirlerine karşı "büyük" artıları var mıdır ki acaba? Ayriyeten merak ettiğim diğer bir konuda CAAD 12'nin 4küsür binlik liraya değip değmeyeceği. Karbon da düşünülebilir çünkü CAAD 12'nin fiyatına ancak karbonu ne kadar temiz kullanabilirim kuşkularım var.
    Şu an cannondale hakkındaki sorularım cevaplandı diyebilirim, tekrardan teşekkürler ondan dolayı. Ancak konuda biraz da Focus ve Scott'a odaklanmak istiyorum şu an. Özellikle scott'taki ağırlık problemini çözüme kavuşturmam lazım (9.7kg) Diğer 2 marka hakkında da burayı aydınlatırsanız benim için çok makbule geçer. Şimdiden sağolun tekrardan :))

Sent from my iPhone using Tapatalk

8. Gixxer

Gixxer Kıdemli Üye

Adı:
    Yiğit Tabas
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Yerden göğe kadar haklısın hocam ancak bir daha böyle bir kararı ne zaman veririm bilmiyorum. Ortaya koyduğumuz para mâlum.. Ondan dolayı kafamdaki tüm soru işaretlerini yok etmek istiyorum. :)))

9. Kerem Groims

Kerem Groims Bisikletkolik

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    @Ozan Yiğit Tabaş 3 aydır piyasayı araştırıyorum. Uzman değilim tamamen fiyat/performansı içime sindirmeye çalışıyorum. Amatör biri olarak listeni kendimce sıralarsam.
    Performans CAAD8 tiagrayı tek geçerim.
    Endurance için Synapse 1, Focus Cayo Al 2 (Eğer set önemli dersen Focus 1, Cannondale 2)

Şahsi fikrimdir, Scott markası içime sinmiyor.

Gixxer bunu beğendi.
  10. SyfShn

SyfShn Yeni Üye

Adı:
    Seyfi Yiğit
    Bisiklet:
    Cannondale
    Bütçeniz tam olarak ortada kalmış 1000-2000 tl daha çıkabilseniz alabileceğiniz mükemmel ürünler var 1000-2000 lira aşağısana inseniz verdiğiniz paraya yazık olacak ürünler var. Tam bütçeniz dahilinde birşey alsanız da her zaman aklınızda ya biraz daha verip bir üst model mi alsaydım diye kalacak. Yaşadığınız bütün çelişki ve tereddütleri tek tek yaşamış yeri geldiğinde bütün yurtdışı siteleri taramış biri olarak tecrübe ettim. Hele ki yeni başlıyorsanız güvenli bir sürüş için almanız gereken ekipmanlarada aldığınız ürünün kalitesine göre 500-1000 lira arası ek bütçe gerektiğini unutmayın.Benim tavsiyem 4.000 tl'ye çıkıldıktan biraz daha para koyup tamamen karbon bir bisiklete geçmenizdir.

Ekli Dosyalar:

11. efecan200

efecan200 Aktif Üye

Adı:
    Efecan Zeybek
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    bence aralarında en yakışıklısı focus

Gixxer, Kerem Groims ve brdtl bunu beğendi.
  12. Gixxer

Gixxer Kıdemli Üye

Adı:
    Yiğit Tabas
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    İlginç bir bakış açısı. Anladığım kadarıyla Cannondale ve Focus hemen hemen herkes tarafından sevilen bir marka. Cannondale tavsiyeleri çok yoğun olsa da Focus da onun kadar iyi bir marka bence. Can'dale'nin en giriş seviyesini almaktansa Focus'un orta sınıf bisikletini almak da bir diğer düşüncem. İçten kablolama ve kadro şekli Focus'ta beni çeken etkenler.
    Off off kafam baya karışık. Bugün yine gidip bi' canlı göreyim bisikletleri.

Kerem Groims bunu beğendi.
  13. Gixxer

Gixxer Kıdemli Üye

Adı:
    Yiğit Tabas
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Hangi focus? Cayo Al. Mı Cayo CF mi? Yani gri olan mı mavi/siyah olan mı? :)

14. Kerem Groims

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
  15. Gixxer

Gixxer Kıdemli Üye

Adı:
    Yiğit Tabas
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Kafam işte bundan dolayı çok karışık. Belirttiğim gibi 5000 seviyesine çıktığım zaman Cayo CF. tiagra var. Renkleriyle ve kadro şekliyle beni baya etkiledi açıkçası. Onu düşünebilirim ama şu an benim sabit bir gelirim ya da maaşım yok. Okul birinciliklerinden gelen birkaç ödül altın, çat-pat youtube gelirleri birktirdiğim paralar vs.. Yani fatura yine babama kitlenecek. Ancak evdeki kullanmadığım ps3 ve eski bisikletimi satarsam 5000₺ seviyesine ulaşabilirim çünkü cidden babama daha fazla yük olmak istemiyorum bu konuda.
    Ayriyeten karbon teknolojilerinin geliştiğinin farkındayım ve listemdeki markaların da ne kadar kaliteli markalar olduklarını biliyorum fakat ben bisikleti şehir içinde ulaşım için de aktif kullanacağım. Her ne kadar bisiklete gözüm gibi baksam da sakar ve şansız biriyim yani bir kazada vs. karbonun çatlaması demek bisikletin benim için çöp olması ve yeni başka bir bisiklet alamayacak olmam demek..
    Çok karışık bir durum ya.. :/

Kerem Groims bunu beğendi.
  16. Gixxer

Gixxer Kıdemli Üye

Adı:
    Yiğit Tabas
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Çok güzel bisikletler vallaha ne diyeyim.. :) Giant benim için fazla pahalı. Canyon da çok hoş bir bisiklet bence ancak o bisiklete 600 lira kargo ödeyince fiyat avantajının pek bir önemi kalmıyor. Tamam tama dürüst olayım yine çoğu markaya göre çok daha iyi f/p sunuyor ancak Türkiye'de hiçbir servis ağı olmayan ve garantisi olmayan (almanyaya yollayamam bir daha) bisiklet almak biraz lüks gibi geliyor bana

17. Gixxer

Gixxer Kıdemli Üye

Adı:
    Yiğit Tabas
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bir yandan içimdeki bir ses de git en çok gözüne hoş geleni al demiyor değil: Focus Cayo Carbon Tiagra
    Bir yandan da gidip aluminyumun en iyisini al diye geçiriyorum: cannondale caad 12
    Ancak karbonun bana ne kadar dayanabileceğini düşününce ve caad 12 parasına da gayet güzel karbonlar olduğunu fark edince yine bir paradoks içine düşüyorum!

18. Kerem Groims

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    @Ozan Yiğit Tabaş başımıza her an her yerde birşey gelebilir. Önemli olan vaktimizi kaliteli geçirmek. Bir de ayağını yorganına göre uzatmak. Bilgisayarda da sonu gelmeyecek kombinasyonlar var ama en önemlisi bütçe. Seni çok iyi anlıyorum.

Burada kıdemli üyeler benden daha fazla biliyorlardır orası kesin, lakin son olarak iş sende bitiyor. Kadroyu beğenecek olan sensin. Yanlış yönlendirmek istemem, eğer uzun süreli sürüşler yapacaksan, Focus ve Synapse AL.
    Carbon daha konforlu olduğu söyleniyor. Yerdeki çakıllarının vibrasyonunu vs'yi emebiliyor.

Bunlara ek olarak ek bütçenide, görülmeyen kalemleri de hesaba katmalısın, Sele altı çanta, matara, kask (bu en az 150 TL en yüksek 450 TL+), uygun giysiler, pedal mekanizması özelse, ayakkabı...

Yorganını ayağına göre uzat, keyifle sür, sonra sat en iyiyi almaya çalış.

Bu arada yaz ayları geldi, belki kurlarda bir miktar azalma meydana gelebilir siyasi bir kırılım olmaz ise.

19. SyfShn

SyfShn Yeni Üye

Adı:
    Seyfi Yiğit
    Bisiklet:
    Cannondale
    Karbon bisiklete öyle bir muamele yapılıyor ki bilmeyen kullanmayan insan cam zannediyor. Kaliteli bir firmadan aldığınız karbon kadro kaza sonucu kullanılamayacak bir hale geldiyse aynı olay alüminyum kadroda da olacak ha tamir edilir kaynak yapılır diyenler çıkacaktır ancak asla eski performansını ve güvenliğini veremeyecektir. Şehir içi kullanım için korkmanız gereken tek şey çalınması.

20. Gixxer

Gixxer Kıdemli Üye

Adı:
    Yiğit Tabas
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Çok teşekkür ederim tekrardan ilgin için. Şu an aslında bütçem biraz da eski bisikletimi falan satabilmekle de alakalı. Dediğin gibi kask forma ekipman da ayrıyeten bütçe istiyor. Mtb'de sadece kask eldiven gözlük yeterliydi kıyafetleri falan diğer spor ekipmanlarımdan karşılıyordum bir şekilde ama yol bisikletinde işler değişecek gibi. Bakalım, hayırlısı olsun. Ayriyeten focustaki kadro kırılması dahilinde 1 yıl içindeyse yeni kadronun %50 indirimle satılması olayı Türkiye'de de geçerliyse focusa beni yaklaştıran bir etken daha olacak.

Ha, bu arada Focuslar Almanya'dan mı üretilip getiriliyor?