Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet Seçim Sorunsalı

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Erkan Dilek tarafından paylaşıldı.

1. Erkan Dilek

Erkan Dilek Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    merhaba arkadaşlar,

2 gündür forumun altını üstüne getirdim diyebilirim.

kafamda almam gereken bisikletle ilgili belirli bir fikir oluştu.

uzun yolda da kullanacak olmam sebebiyle tur bisikleti ya da 29 inch bir mtb almamın mantıklı olacağı kanısına vardım.

incelemelerimde specialized crosstrail serilerinin ( forum sakinlerinin de tavsiyeleriyle) hem şehir içi , hem toprak yol, hem de uzun yolda kullanım için mantıklı bir

tercih olduğunu gördüm.

maksimum 1200-1500 tl arası bir fiyat aralığım var.

ayrıca 1000 tl lik bisiklet ile 2000 tl lik bisiklet arasında hissedebileceğim kadar bir fark var mı henüz çözemedim.

scott sub 30 ve biraz daha makul fiyatıyla sportster 50 diğer alternatiflerim gibi görünüyor.

yine GIANT Roam 1 , Trek 8.2 Ds.

bir de biraz daha yüksek fiyatıyla Specialized SIRRUS serisi var. çünkü ben uzun yolda hız da yapmak istiyorum.

Bu bisikletler arasında hissedebileceğim kadar fark var mıdır?

Frenin V , mechanic yada hidrolik olmasının ne gibi avantaj ve dezavantajı olur?

deore neden alivia, acera,tourney den daha iyidir mesela?

ayrıca donanım mı, yoksa marka güvenilirliği mi ön planda olmalıdır seçimimde.

bu hafta kesin kararı mı verip bisikletime kavuşmak istiyorum. biraz antremandan sonra uzun yol gruplarına katılmak istiyorum. çanakkale turu ilk hedefim.

yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

2. Serdar K.

Serdar K. Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
  3. Erkan Dilek

Erkan Dilek Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    işte mtb mi almak gerekir tur bisikleti mi arada kaldım.

29 er alırsak daha hızlı olur. ama şu specialized sirruslar da epey hızlı be 28 er ler sanırım.

4. Berat Öztürk

Berat Öztürk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    1.Fren performansı farklı olur vites ayarıyla daha az uğraşırsın 2000 tl lik bir bisiklette kadro balantı noktalarından gıcırt sesi falan kolay kolay gelmez:)

2.Frene gelirasek bence en mantıklısı v fren turlarda yağmurda kullanmıcaksanız disc fren gereksiz(Şimdi böyle diyorum ama bnde gidip dick alıcam:)) boşu boşuna ağırlık fakat disc fren alıcaksanız mekaniğe bulaşmayın v fren alın daha iyi ama hidrolik gerçekten iyidir tek dezavantajı bozuldu mu turda falan kendi kendinize tamir edemezsiniz ama ben v frene nedenini bilmediğim bir nedende dolayı güvenmiyorum onun için disk tercih ediyorum:)
    3.acera nın alüviodan pek bir farkı yok fakat aceranın deoreden,slx, deore xt den tabiki farkı var
    Şimdiden Hayırlı Olsun:)

5. Erkan Dilek

Erkan Dilek Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    verdiğin bilgiler için teşekkür ederim Berat.

hidrolik fren sistemi turda kendi kendimize tamir edemeyeceğimiz bir şey ise bir daha düşünmek lazım.

ama hidrolik sistem sık problem çıkarır mı, ihtimali nedir onu da bilmek gerek.

bir de sedonanın hidrolik sistemiyle scott, trek, specialized gibi üst düzey markaların hidrolik sistemi aynı değildir diye düşünüyorum.

üst düzey bir markanın bisikletinde daha mı az yaşanır bu tip sorunlar ?

6. Serdar K.

Serdar K. Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bence mtb daha mantıklı.. türkiyenin yolları malum.. Eğer bisikletini en çok turlarda kullanacaksan mtb 29 er işini rahat görür.. hem sağlam hemde dağda falanda kullanabilrsin.. bide lastiği büyük olduğu için diğer mtb lere göre daha hızlı olur :)

7. Berat Öztürk

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bence de kesinlikle 29 mtb alın derim Hidrolik Fren olayına gelirsek hocam hidrolik fren setinin zamanında bakım yaptırdığınız sürece hiç sorun yaşamazsınız(Ben çok düzenli yaptırmasamda 3 yıl kullandım hiç bir sıkıntı çekmedim:))Hidrolik fren sisteminin kalitesi olayı şöle şimdi trek,specialized,cannondale,scoot gibi üst seviye markalarda fiyatlarını incelerseniz donanım düşüktür fiyata göre o yüzden doğal olarak frenlerde öbür markalara düşük oluyo bu bu işe ayırdığınız bütçeyle alakalı 1200-1500 aralığında aldığınız bir speciallized,cannondale,scott öbür markaların size sunduğu donanımı sunmaz onlarda markayayada para verirsiniz ama bir sedona,salcano alırsanız böle bir sıkıntı olmaz

Bence size bir sedona 759 lazım ama fiyatı biraz sizin fiyatı aşıyor

http://www.sedonabisiklet.com/#!759/c1lt3

salcano da olabilir:)
    http://www.salcano.com/Urunler.aspx?idurun=908

Şimdiden Hayırlı Olsun :)

Umarım En Doğru Seçimi Yaparsınız:)

8. Erkan Dilek

Erkan Dilek Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    hmm. bu sedona 759 un görünüşü de epey hoşuma gitti. specialized sirruslar mtb 29 inch lere göre daha mı hızlıdır bunu bisikletçiye sorup öyle alacağım sanırım.

9. Ozan Duran

Ozan Duran Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Uzun yollara çıkmayı arzuluyorsanız mtb'yi en sona atın.
    Ben altı ay önce mtb aldım, şimdi tur bisikleti bakıyorum. Daha dağa çıkmışlığım yok.
    Bütçe yüzünden ve bir geçiş süreci olsun diye mtb almıştım ama şimdiden kesmemeye başladı.
    Amortisörlü maşa istiyorsanız maşalı hibrit modellere bakın. Crosstail, Sportster ve Roam modelleri en ideal seçenekler. Ama Scott ve Giant'ın 2013 modelleri satıcılara henüz gelmedi.
    Amortisörsüz istiyorsanız sirrus ve trek fx serilerine bakın. (ki ben de bu ikisi arasındayım şu anda.)

10. Erkan Dilek

Erkan Dilek Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    dediğiniz gibi dağa çıkılmayacaksa amortisör de gereksiz okuduklarım kadarıyla. yavaşlatıyormuş. sirruslar hafiflik ve 28 er olmalarıyla da tur bisikletleri arasında en hızlısıymış. ben uzun yola çıktığımda hız istiyorum.

11. Berat Öztürk

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    specialized sirrus tabiki bir 29 er mtbden daha hızlıdır nedenleri ise amortisör olmaması kadronun mtb ye göre daha hafif olması lastiklerin ince olması sirrus la daha az enerjiyle daha yüksek hızlara çıkabilirsiniz:)