Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet Projeleri(Her konudan)!

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında Ali Menemen tarafından paylaşıldı.

1. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    İnternette bulduğum bazı devreleri sizle paylaşmak istedim. Belki beğenilmez diye fazla koymadım ama talep olursa devamı gelir. Herkesin uğraştıktan sonra yapabileceği şeylerdir.Anlamadığınız yerler olursa özel mesaj atabilirsiniz.

Korna Devresi:
    Herkesin dilinde böyle bir şey yapmak. Bisikletçilerde gördüğünüz çocuk kornalarından sıkıldınız mı alın o zaman kendiniz yapın.

10k yerine 20k trimpot ve 12nf yerine 100nf ile çalışma videosu:
    http://video.yahoo.com/watch/3891200/10599734

Bisikletin arkası için flip-flop devresi(Arkadan gelen taşıtların bizi farketmsi için):

Şekildeki gibi flip-flop devresinde ledler sırayla yanar. Ledleri değişik renklerde ve sayıda kullanarak zenginleştirebilirsiniz.
    http://video.google.com/videoplay?docid=980547339061120203&q=angel+eye
    NOT: Bunu bisikletin altına neon yapmak isteyen arkadaşlar için öneririm. Yuvarak yerine uzun çubuk şeklinde değişik renkli ledlerle yapılıp bisikletin altına monte edilebilir. Ayrıca hoş ve dikkat çeki olduğundan taşıtların bizi farketmesi içinde kullanılabilir.Ör: sele arkasına, maşa ayaklarına monte etmek gibi...

Ayrıca, bisiklet güvenlik sistemi, sele ve elcik ısıtması, 180 derece dönebilen soğutmalı power ledli 5w aydınlatıcı fener, gidon kontrollü köpek savar, ekonomik gösterge vites aydınlatmaları, elektronik ve ışıklı vites göstergesi, otomatik ayaklık, karanlıktaki çukurlar görünmediği için çukur belirleme lazeri, acil durum sireni, 12v flaşör, çift tekerede kurulu dinamo(26" ve üstü bisikletler için en az 20km/s hızda yukarıdaki devrelerin tamamına yeter, power led aydınlatma hariç),dinamolara bağlı 12v akü(istenildiği takdirde dinamolar sayesinde şarj edilebilecek böylece yavaş giderken akım kesilmeyecek).

NOT: Projelerim fikir değildir. Hepsinin teorik uygulaması bitmiştir. Zaman yetmediği ve para nedeniyle başlayamadım. Yaza kadar para biriktirip bunları uygulamaya geçimeyi planlıyorum.

Umarım Beğenilir...

2. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Teşekkürler.

Elcik ısıtmasının nasıl olduğunu rica edebilir miyim?

3. başarist

başarist Forum Bağımlısı

Seviye:
    Teşekkürler, şemayı görürgörmez anılarım canlandı :D

Flip flop devresini 1995 yılında yapıp kullanmıştım :D devreyi fotoğraftaki gibi dizerek küçültebilirsiniz o zamanlar arkadaşımla beraber ledli arka far olarak kullanmıştım, hatıra olarak saklıyordum :eek: bir kondansatörü ve direnci kaybolmuş :D

fatih_brs, emre arıkan ve Ali Menemen bunu beğendi.
  4. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    özellikle angel eye sistemi çok hoşuma gitti, yukarıdakileri birleştirerek yeni bir sistem icat ediyorum :D

sele altına yerleştirilebilecek yuvarlak bir stop lambası düşünüyorum. en dışta iç içe geçmiş 2 halka şeklinde angel eye'lar ve bunlar flip-flop devresine entegre olarak sırayla yanıp sönüyor. içteki halkanın ortasındaki boşluğu ise, yine LED'lerden oluşan bir fren lambası tamamlıyor.

böyle bir sistemle araçların bizi farketmemesi imkansız :)

Ali Menemen bunu beğendi.
  5. ugurcani

ugurcani Kıdemli Üye

Seviye:
    aslında araba gibi anahtarla gidebilen bi sistem olacaktı

6. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Şu anda anlatmam zor ama kısaca bahsedeyim:
    elciklerin olduğu yere direnci küçük 0,3 vya 0,5 lik bobin telleri sarılacak ve üstü ince kumaşla kaplanacak 9v luk pille 20-30 dk ısıtma sağlayacak.(Daha teknik kısmı var ondan bahsetmedim!)

Serden Us bunu beğendi.
  7. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Benim ilk yaptığım devrelerdendir biröok kişi bu dewvreyi basit ve zevkli olduğundan dener. Ayrıca şu anda flip-flop u küçültme çalışmaları yapıyorum. REsimdekinden biraz büyük fakat 4 ledli olarak çalışacak...

8. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Aynısını bende düşündüm. Fakat benimki braz değişik. Sele altına 4 sıra angel borularından koyacağım. Ortadaki 2 boruya kırmızı en dıştakilerede sarı led koyacağım. Bunlar anahtar yardımıyla gidondan kontrol edilecek. Ayrıca ortadakilere flip-flop devresi entegre edilerek sırayla yanmasını sağlayacak. Birde bu şekilde fikir alışverişinde bulunanlara teşekkür ederim. öğrenci olduğumdan herşeyi yapmak istiyorum ve yaza doğru bu projelerin konularını açmayı planlıyorum. Saygılar...

9. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bu sistemi düşünmedim değil fakat çok teferruatlı olduğundan uğraşmadım. buna benzer projem var ama uzaktan kumandalı. Aradığım 2 parçayı bulabilirsem tekerlekler kilitlemeli olacak. Uzaktan kumanda ile kapatıldığında araba kapıları gibi kilitlenecek vae bisiklet hareket etmeyecek böylece kısasüreli park ettiğimizyerlerde kilitle uğraşmayacağız.

10. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar şimdi aklıma geldi. Ledlerin ısınma sorunu olduğundan ve angel boruların ~1cm kalınlıkta olmasından dolayı ledlere çok fazla ısı yüklenecek. 33k lık direnç kullanmanızı veya boruların hava alan bir yere yerleştirilmesine özen gösteriniz. Aksi takdirde borularda gevşeme, ledlerde ve boruda renk değişikliği, az ışık ile fazla enerji çekme gibi sorunlar ortaya çıkacaktır.

11. dinamo_35

dinamo_35 saygi

Adı:
    ucar
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    adamım şu köpek savar iyi fikir çok merak ettim doğrusu

12. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    İyi fikir ama baskı devresi ve frekens tutturması biraz uğraştırıyor. Ben yapana kadar beklemeniz gerekiyor:) .

13. emre arıkan

emre arıkan Onursal Üye

Seviye:
    hocam irtibata geçmemiz mümkünmü acaba devre paylaşımı yapabiliriz
    the_bicycle_cambaz@hotmail.com bazı devreleri mümkünse devre şemalarını isticem

14. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Şu anda devre şemaları hazır değil. İstediğiniz şemayı söyleyin hazırlamaya çalışayım.

emre arıkan bunu beğendi.
  15. emre arıkan

emre arıkan Onursal Üye

Seviye:
    elektronik ve ışıklı vites göstergesi birde karanlıkta çukur lazeri:D :in: bunlar için yardımcı orsan sevinirim

16. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    En zorlarını seçmişsiniz. Lazer konusu daha deneme aşamasında dereceleri belirlemek çok zor olduğundan şu anda bekletiyorum. Vites göstergelerinin ise devre şemasına gerek yok. Tamamen ruble, zincir ve vites kolları ile alakalı. Şu anda sizin anlayacağınız şekilde şema oladığından gönderemiyorum. Ayrıca şu ana kadar o dosyayı kimseye göstermedim. Gizli yani. Yaza kadar beklemenizi rica ediyorum. Saygılar...

17. emre arıkan

emre arıkan Onursal Üye

Seviye:
    zaten gerisini bende yaptım zaman içinde ama bana vites dijital gösterge gerekiyodu onu yapmak istyemiştim ama hiç girişimde bulunmadım köpek savarıda senden duydum normalde köpeklerle aram iyidir kovmama gerek yok ama onuda merakımdan nasıl bi sistem olduğunu merak ettm neyse senin dosyaları açmayalım yaza kadar bekleriz :D bole güzel değişik projeleride bizimle paylaştığın için teşekkürler:in:

18. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Dosyaları açmayışımın sebebi başımdan geçen bir olay. 8. sınıfta lazerli güvenlik sistemini yapmaya karar vermiştik. Masraflar hariç bütün teknik kısımları ben yapacaktım. 3 kişiydik ve yaptığım çizimleri ve dosyaları onlara verdim. Fakat arada anlaşmazlık çıktı. Ben ayrıldım, ve onlar kendi başlarına yapmaya karar verdiler. Aylarca hazırladığım dökümanları onlara vermiştim, onlar sadece masrafları karşılayacaklarından hiçbir çizim yapmadılar böylece ellerine hazır vermiş oldum. Sergi için sadece bir ay kalmıştı, saf gibi ortada kaldım acele bir proje geliştirdim. Ama onun yerini tutamazdı. Sonuçta sergide ikimizinkide yayınlandı fakat benim geliştirdiğim proje daha çok dikkat çekti çok üzüldüm. 9. sınıfta proje dersinde bunun aynısından yaptım çok ilgi gördü ve sınıfta en yüksek notu ben aldım(100). Bir daha da kendim yapmadan kimseye göstermiyorum. Anlayışınız için teşekkürler.

19. emre arıkan

emre arıkan Onursal Üye

Seviye:
    en doğrusunu yapıyosun ben seni çok iyi anlıyorum bu durum benimde başıma gelirdi bizde iyilik olsun die verirdik sonra kötü biz olurduk bende lisede sergi için atölye içi gezer vinç yapmıştım maket olarak ufak 12 v motorlarla komple redüktör dişli sistemlerini tektek yapmıştım projem 6 ay sürmüştü sergide en büyük ilgiyi benim projem görmüştü bende en yüksek notu almıştım hatta sergiye okullar gelirdi ilköğretim hocaları dişli sistemlerini öğrencilerine gösterip ders anlatırlardı üni de de lojik kapılarla robotlu band sistemi yapmıştım proje tasarım herşey bana ait sadece masraf için 2 arkadaş bulmuştum 3 kişi yaptık arkadaşlar elini bile sürmedi sayemde 3 ümüzde tam not almıştık:D

20. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    En iyisi kendin yapacaksın:)