Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

bisiklet önerisi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında melih özaydın tarafından paylaşıldı.

1. melih özaydın

melih özaydın Yeni Üye

Seviye:
    merhaba arkadaşlar.
    ben hafta sonları genelde orman arazisi veya köy yolları gibi toprak zeminde kullanılmak üzere bir bisiklet satın almak istiyorum.
    boyum 173cm, kilom 81kg, bacak boyum 75-80cm arası sanırım.
    internetten kilomun fazlalığından dolayı genelde disk frenli modellere baktım.(eski bianchi bisikletim papuç frenleri ile benim kilomu taşıyamıyordu :( )
    hafta sonunda ankaradaki yiba çarşısını gezmek istiyorum.
    bana önerebileceğiniz veya tavsiye edebileceğiniz bisiklet marka ve modelleri hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.
    birde sitede bacak boyuna göre bisiklet seçiminden bahsedilmiş ancak satıcılarda genelde lastik ebatına göre 26/28/29inch arası bir sınıflandırma mevcut burada dikkat edilmesi gereken bir husus var mı?
    (bütçem max. 1200tl.)

2. Engin YAĞIZ

Engin YAĞIZ Kıdemli Üye

Adı:
    Engin YAĞIZ
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Melih bey boy seçimini buradan yapabilirsiniz..

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=80109

Öte yandan sizin kullanım amacına uygun bisiklet türü MTB görünüyor.
    MTB lerde 26-27.5-29 inch teker boyları var bunlardan en sık kullanılanı 26 inch
    benim tavsiyem 26 inch modellere bakmanız çünkü yedek parça sıkıntısı çekmezsiniz..
    Öte yandan bütçeniz nedir bilmiyorum ama çeşitli markaların bir sürü modeli var.
    Bütçenize göre bi model bulduğunuzda mutlaka almadan önce kullanıcı yorumlarına göz atın...

3. Murtega

Murtega Fájdalmas

Adı:
    Murat B.
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Sizden 3-4 santim uzun, yaklasik 10 kilo kadar da daha agirim. Uzun turlarda da 20 kilodan daha agir yükler bindirdim kendimin ve esimin bisikletine. Degismeli olarak toprak yollardan asfalta kadar cesitli zeminlerde yüzlerce kilometre kullandim her ikisini de ve frenlerle alakali bir problemim olmadi. Ki bu bisikletlerden biri market bisikleti dedigimiz Logan marka en düsük seri V fren sistemi kullanilan bir bisiklet. Dolayisiyla eski bisikletinizde yasadiginiz problem V-Fren sistemi ile direk alakali genel bir sorun olmayip sizin bisikletinizdeki bir ariza yada ayar sorunu olabilir. Kisa bir zamandir hidrolik disk fren kullaniyorum, onunla da ilk uzun test sürüsümde kaza yaptigim icin henüz performanslarini karsilastirabilecek kadar tecrübe edinemedim. :D
    Kadro boyu secimi önemlidir, fakat her halükarda test sürüsü yapmanizi öneririm. 16" kadro kullandim, manevra acisindan iyiydi ama kendimi pek rahat hissetmiyordum. 18" 2 seneye yakin kullandim ve gayet rahattim. Su an 19" kullaniyorum, boyuma göre büyük ama bunda da gayet rahatim simdilik. Uzun yolda sikinti olur mu onu da zamanla görecegim. Size de 17-18" kadro uygun sanirim. Hesaplama ile ilgili bircok site mevcut ama dedigim gibi test sürüsü yapmadan ne sekilde rahat edeceginizi kesin söyleyebilmek imkansiz.
    MTB düsünüyor olmalisiniz. Sizin icin 3 secenek mevcut lastik ebadi icin: 26, 27.5 ve 29". Hepsinin kendine has arti ve eksileri mevcut. 26" manevra acisindan, 29" konfor acisindan daha rahattir. 26" ile daha rahat kalkarsiniz, 29" hizi daha iyi korur. 27.5 da boyuttan anlasilacagi gibi ikisinin ortasi. :)
    Bu ve bundan önceki bisikletlerim Merida'ydi ve markadan gayet memnunum. Tavsiye edebilirim.

4. melih özaydın

melih özaydın Yeni Üye

Seviye:
    hafta sonu yiba carsisini gezdim. saticilar ozellikle bu bisikletleri onerdiler
    1. carrera 530 modeli
    2. binachi speed 8000
    3.ghost 1130 (bu markayi ilk defa duydum)
    bol miktarda da salcano modeli
    merida marka bisiklet hic birinde yoktu.
    bianchi speed 8000 ile carrera 530 modeli birbirinin ikizi gibi kullanilan butun vites ve fren donanimlari ayni marka model.
    ghost ise iclerinde biraz daha profesyonel duruyor. (on masa ve kadro haricinde digerleri ile ayn vites ve fren donanimina sahip)

sizce hangisi almak daha mantikli ??

not: yazim hatalari icin kusura bakmayin. kullandigim kalvyede turkce karakterler yok malesef :(