Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bisiklet Nasıl Seçilir? (Fethiye'de senelik bir okul dergisi için hazırladığım yazı)

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Alperen ERTEN tarafından paylaşıldı.

1. Alperen ERTEN

Alperen ERTEN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    BİSİKLET SEÇİMİNDE 4 ALTIN KURAL

Havalar ısındı ve içinizde bisiklet binmeyle ilgili bir şeyler kıpırdanmaya başladı, buna eminim. Birçoğunuz bisiklet almaya niyetlenmiş olabilir. Bu durumda bütçeniz çerçevesinde seçimler yapmayı düşünüyor olabilirsiniz. Artık eskisi gibi beyaz eşyacıdan bisiklet beğenme ve alma durumu kalmadı. İsterseniz oralardan bisiklet alabilirsiniz; ama bu içinizde uçan kelebekleri olumsuz etkileyebilir, yanlış tercihlerden dolayı bisikletten soğuyabilirsiniz. Bu durumda bisiklet seçimi önem kazanmaktadır. Genel olarak bisiklet seçimini 4 başlık altına toplayabiliriz:

1) Alacağınız bisikletle ne yapmayı amaçlıyorsunuz?

2) Hangi sıklıkla bisiklete bineceksiniz?

3) Alacağınız bisikletin geometrisi size uygun mu?

4) Ayırdığınız bütçe nedir?

1) Ne yapmayı amaçlıyorsunuz?

Bu soruyu da kendi içerisinde 3’e ayırabiliriz:
    Dağ Bisikleti:

‘’Dağlarda, tepelerde özgürce gezerim, gerekirse sert kullanırım, doğa benim için önemlidir.’’ derseniz bu seçeneği tercih etmelisiniz. Size uygun olan bisiklet ‘’dağ bisikleti’’dir. Aklınızda biraz daha canlansın diye anlatıyorum: Bir yol hayal edin, ormanların arasında dar bir patikadan seyrediyorsunuz ve yanınızda tertemiz bir ırmak gürül gürül akıyor. Karşıya geçmeniz gerekiyor. Bu durumda yol bulmak zor gelebilir; ancak eminim ki var ve keşfedilmeyi bekliyordur. Buldunuz ve artık oradan geçmek için en ideal bisiklet dağ bisikletidir. Dağ bisikleti derken de genellikle sadece önde süspansiyon bulunan modelleri öneririm. Ucuz sayılabilecek (0-1500 TL arası) bisikletlerde çift süspansiyon tam bir hamallıktır. İşlevi yoktur ve gereksiz yere kuvvet emer.

Şehir-Tur Bisikleti:

İkinci seçenek olarak: ‘’Ben asfalt yoldan giderim, şehir içi ulaşım birinci amacım, gerekirse uzun yol yaparım, kimseler beni tutamaz, atarım çadırımı, tulumumu gezerim.’’ diyorsanız siz tur bisikleti insanısınız. Uzun şehirlerarası turlar veya hedefi daha da büyüterek ülkeler arası turlar ve hatta dünya turu hayalinizi süslüyorsa tur bisikletleri tam size göre. Amortisörü olmayan, düz maşalı bir bisiklet veya küçük süspansiyonlu bir bisiklet sizin işinizi görür. Peki süspansiyon ne değiştirir, buna da değinelim. Günümüzde ön süspansiyonların (maşa) ağırlığı 1.3 – 3 kg arasında değişmektedir. Buna rağmen amortisörsüz bir maşa 250-800 gram arasındadır. Yani 2 bisiklet arasında kilo bakımından çok büyük farklara yol açabilir. Ağır olsun ne zararı var gibi düşünmeyin. O yükü siz taşıyacaksınız ve ayaklarınızla çekeceksiniz. Bunun için bu süspansiyon ayrımında kendi kullanım stilinize dikkat ederek en doğru kararı vermek zorundasınız.

Yol- Yarış Bisikleti:

Üçüncü seçenek olarak: ‘’Yerimde duramam, hız benim adım, yarışmak ve kamyonları kovalamak istiyorum. ‘’ diyorsanız yarış bisikletleri sizin için idealdir. Oldukça ince ve akıcı tekerleklere sahiptir. Bisiklet üzerinde duruşunuz diğer tüm bisikletlerden çok daha aerodinamiktir. Bu da sizin çok daha rahat hızlanmanıza yardımcı olacaktır. Ağırlık olarak da en hafif bisikletler bu türdendir.

2) Hangi sıklıkla bisiklete bineceksiniz?

Oldukça önemli bir soru. Kişi haftada bir gün ayda 2-3 gün bisiklete binecekse pahalı, profesyonel bir bisiklet almasına hiç gerek yoktur. Çünkü böyle seyrek binen birinin performans çalışmasını, antreman yapmasını beklemek yanlış olur. Sahilde sürülecek, denize gidilecek, ulaşımda kullanılacak bir bisiklete yüksek değerler vermeye gerek yoktur; ama siz aktif olarak kullanacağım, yolda, arazide sert kullanırım, limitlerini zorlarım. ‘’ dediğinizde ucuz bir bisikletin size gelemeyeceğini belirtmek isterim.
    ‘’Ne kadar para o kadar köfte ! ’’ mantığı burada da ön plana çıkıyor.

3) Alacağınız bisikletin geometrisi size uygun mu?

Her ne tür olursa olsun, aldığınız bisikletin ölçüleri size uyumlu değilse bisiklet kullanmaktan zevk alamaz, gereken performansı yakalayamaz, ciddi ağrılarla baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Bisiklet geometrisinde dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Amatör bir sürücü olarak en çok dikkat edilmesi gereken nokta, kadro boyudur. Bunu aşağıdaki tablodan kolaylıkla anlayabilirsiniz.

4) Ayırdığınız bütçe nedir?

Her şey tamam. Uygun bisiklet türünü, ölçülerini vs. belirledik. Burada işin maddi yanı öne çıkıyor. Artık iş bütçemizi belirlemeye ve bu bütçeye uygun aralıkta en iyi fiyat/performans oranına sahip bisikleti almaya kalıyor.

Benden size son uyarı
    :
    Test Sürüşü Yapın !!!
    Bir bisikleti tanımanın en iyi yolu ona binmektir. Bisikletçinizden beğendiğiniz bisikletin sele boyunu ve gidonunu vücut ölçülerinize uygun olarak ayarlamasını isteyin. Kısa bir tur atın ve bisikletin geometrisi size uygunsa bisikleti düşünmeden alabilirsiniz. Uygun tarzı ve fiyat aralığını belirlediyseniz yardımcı olmaya hazırım. Teşekkürler.
    Alperen ERTEN

Y.YILDIRIM bunu beğendi.
  2. Alperen ERTEN

Alperen ERTEN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Yazı kısa olması gerektiği için yüzeysel anlatılmıştır ve bisiklet konusunda bihaber kişilere anlatılmıştır. detaylara inmedim. teşekkürler