Bisiklet Nasıl Seçilir, detaya nasıl girilir?

Yazdıklarıma katılıyor musunuz?

• Toplam katılım
    3
Tepki
5
İsim
Selçuk
Bisiklet
Carraro
Foruma iki yıldır üyeyim. Daha önce, kapattığım bir mail adresinden üye olduğum için yeni adresimle tekrar bir üyelik açtım. Forumun her yazısını, her incelemesini, her inceleme yorumunu eksiksiz okudum. Bunları bisikleti almadan önce okudum, aldıktan sonra okumaya devam ettim. Kafam karıştı, aydınladım, arada kaldım.

Forumda zaman zaman değinilen ama hep arkada kalmış bir konuyu gündeme taşımak istiyorum.
Bisiklet seçerken kadro boyu elbette önemli ve vazgeçilmez. Ancak sayfalarca süren düz maşa mı olsun, süspansiyonlu mu olsun. Kilitli olsa maşamız, düz maşanın yerini tutar mı tutmaz mı? biri 11,6 kg iken diğeri 13,2 kg. gibi sayfalar dolusu yazılmış da yazılmış. Herkes bilgi beyan etmeye çalışmış. Bilgisi olan konuşturmuş, hayali olan bilgi diye satmış.

Bence bunlarla kafa karıştırmaya gerek yok. Hayalle değil pedalla uğraşılmalı bence. MTB ile yola çıkılır mı? yüzde bilmem kaç şu yolda, bilmem kaç bu yolda kullanacağım, ne öneririrsiniz? Ön değiştirici şuyken arka değiştiricinin bu olması sakınca doğurur mu doğurmaz mı? Ivır zıvır... Bunlar çok gereksiz ve bir fayda sağlamayan konulardır. Doğmamış çocuğa don biçmek, hayal kurmaktır.

Bisiklete binen birisi olarak, bisiklet ve detay seçimimdeki kriterlerinin şöyle olması gerektiğini düşünüyorum:
1. Ne kadar profesyonelsin? (Hayalde değil, reellde. Bugünde. Şu anda.)
2. Ne kadar paran var?
3. Ne kadar vaktin var?

Şimdi izniniz olursa bunları kısaca açıklayayım:

1. Ne kadar profesyonelsin?
Bu maddeden kastettiğim şudur: Bisiklete, bisiklet yarışlarında binen ve her gün antrenman yapan bir insan mısın? Yoksa kısalı uzunlu turlara çıkan, konaklayan bir insan mısın? Yoksa evden çıkıp 20-30 km sonra dönüyor da kırk yılın başı 100 km veya civarı bir tur mu yapıyorsun? Dahası hiç bisikletin yok da ortalığa soru mu atıyorsun?
Bu sorular o kadar birbirinden keskin sorular ki detayda boğulmaz kimse ve üstelik kararsız da kalınmaz.

2. Ne kadar paran var?
Para meselesi yalnızca bisikleti alırken geçerli olan bir mesele değil. Ben bisikleti aldım 1000 liraya. Bitti mi? Hayır! Suluk alıncak, pompa alıncak, reflektör, levye, tamir seti. Kadronun şurasına burasına, selenin orasına şurasına çanta alınacak vs. Eee araçta taşıma işi lazım olacak. Thule aldım tavanda taşımaya. bisiklet bin lira thule 1200 lira. Ama lazım. Arabamı dandik markalarla çizemem. Bisikleti yolda düşürüp parçalanmasına razı olamam. Sonra hhs 300 yağlama, wd40 pas çözme. boku püsürü derken alır yürür.
Yani arkadaşlar bisiklete binmek hangi açıdan bakarsanız bakın bir hobidir ve her hobinin bir maliyeti vardır. Lütfen kendimizi kandırmayalım. Bisiklete merak salan arkadaşlar hiç başlamadılarsa bunları göz önünde bulundursunlar. Zira bu gördüklerim forumda hiç konuşulmuyor ve sadece yeri gelirse birer ikişer cümleyle geçiştiriliyor. Maşanın osuna busuna takılınılacağına bunu göz önünde bulundurunuz.

3. Ne kadar vaktin var?
Kimi insan var ki çalışmaktan başını alamaz. Kimisi var ki çalışmaya gerek duymaz. Kimisi babadır, alışverişi, işi, evin tamiri, ıvırı zıvırı ile uğraşır. Kimisi bir evin bir oğludur. Altında araba orada burada gezer. Dolayısıyla biri çalışmaktan binmeye vakit bulamazken öbürü biner de biner. Bu işe ne kadar vakit ayırabilecekseniz, o kadar bisiklet seçiminizi yapınız. İlerde şöyle veya böyle olur diye aklınızdan geçtiğini duyar gibiyim. Ama onu boşverin. Hayal kurarak, günlerce uğraşarak bisiklet alanların, hemen arakasından şu veya bu sebeple bisikletlerini sattıkları market kısmında görüyorsunuz. Yılda sadece uzun tatillerde veya yıllık izinlerinizde biniyorsanız ne kadar önemi var sedona mı carraro mu? Ne kadar önemli olabilir ki shimano altus ile adore arasındaki fark???

Detay, hakkını veren için elbette önemlidir. Ancak bu reelde olmalıdır. Başlarken değil.

Saygılarımla.

Not: Yazım ve imla hatalarım olduysa özürlerimi sunarım.
Not 2: evet, hayırları ankette işaretleyip, detayları yazıyla yaparsak okuyanlar sayfalar arasında boğulmamış olur.

• Beğen
Tepkiler: Holiganguc
Scudo