bisiklet nasıl kilitlenmeli? pahalı kilit önemlimi?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Hamit E. tarafından paylaşıldı.

 1. Hamit E.

  Hamit E. Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  21 Eylül 2013
  Mesajlar:
  968
  Beğeniler:
  431
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  arkadaşlar selam.
  forumda birkaç arkadaş üzücü olaylar ile karşılaşmışlar.
  en sağlam kiltleme şekli nasıldır? pahalı kilit önemlimidir? uzun kilit alıp çok dolamak caydırıcı olurmu?
   
 2. Ahmet Ayaz

  Ahmet Ayaz Bisikletkolik

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  19 Nisan 2013
  Mesajlar:
  1.063
  Beğeniler:
  1.885
  Şehir:
  K.Çekmece İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  şu ana kadar okuyup araştırdığım kadarıyla bu işin çözümü yok.

  şu fantastik çözüm hariç
  [video=youtube_share;lbQu_IVUURA]http://youtu.be/lbQu_IVUURA[/video]
   
  Ozan Demirel ve suat akman bunu beğendi.
 3. hakan aydın55

  hakan aydın55 Forum Demirbaşı

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  28 Mart 2011
  Mesajlar:
  514
  Beğeniler:
  315
  Şehir:
  Kırklareli/BABAESKİ
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  [​IMG]
  Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
  Yazar: Uğur Gerger

  14.12.2011

  Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisiklet severlerin korkulu rüyası. İyi bir bisiklete paralar yatırıp, gönülden bağlandığınız, aynı zamanda eliniz ayağınız olan ulaşım aracının bir anda yok olması epeyce kötü bir durum.
  Büyük boyut için tıkla!

  Gelişmişlik artsa da bisiklet hırsızlığının düşmemesi gibi ilginç bir durumun nedeni araştırıldığında bulgular bisikletin açık havada bulunmasını gösteriyor. Kilitlense dahi göz önünde korunmasız bir durumda olan bisiklet, hırsızın el becerisine göre kısa sürede çalınabiliyor. Bir marketin önünde, ya da evinizin kapısında bıraktığınız bisiklet çalınmaya karşı en hassas konumda bulunuyor.

  Çalınmaya müsait olsa dahi, alacağınız bir kaç basit önlem bisikletinizin çalınma riskini yüksek oranda düşürebilir. Eğer bisikletinizin çalınma ihtimalini azaltmak istiyorsanız kesinlikle uygulanması tavsiye edilen önlemler şu şekilde;

  Hırsız gibi düşünün! Bisikletinizi kilitlerken ilk yapmanız gereken hırsızın bakış açısıyla düşünmenizdir. Hırsızlar bisiklet kilidinizi kendi ekipmanlarıyla kolay bir şekilde kesebilirler. Özel kerpetenle ya da testere ile kısa sürede çalınabilecek bisikletinizi kilitlerken hırsızın bakış açısından bakmanız bisikletinizin çalınmasını engelleyecektir. Kendinizi bir hırsız yerine koymak ilk başta garip gelebilir ama çok işe yarayan bir yöntemdir.

  Kilit sayınızı çoğaltın! Bisikletinizi kilitlerken birden fazla kilit kullanın. Çelik kilit ve demir zincir olmak üzere farklı materyallerdekullanacağınız bisiklet kilitleri bisikletinizin çalınma ihtimalini düşürecektir. İnce bisiklet kilidi yerine kalın bisiklet kilidi tercih edin. İnce bisiklet kilitleri önlem gibi düşünülse de toplamda yeterli güvenlik sağlamamaktadır. Hatta daha da kötüsü, yeterli güvenliği sağladığı hissiyatı verdiğinden bisikletin çalınmasına sebep olmaktadır. Yani kısacası, ince kilitlere kesinlikle güvenmeyin. Kapalı bir mekan olsa dahi bisikletinizi her zaman kilitleyin.

  U-tipi kilit
  U-tipi kilit
  Büyük boyut için tıkla!

  Zincir tipi kilit
  Zincir tipi kilit
  Büyük boyut için tıkla!

  Doğru kilitleyin! Bisikletinizi kilitlerken gövdeye dolamak ya da gövde ile tekeri birlikte kilitlemek bisikletinizin çalınma ihtimalini kesinlikle zorlaştırır. En az bir tekerinizi kilitleyin. Bisikletinizi kilitlediğiniz yerin de en az kilit kadar sağlam olmasına dikkat edin.

  Ekipmanlarınızı toplayın! Bisikletinizin üzerinde bulunan kolayca sökülebilir ekipmanlarınızı çalınma ihtimaline karşı yanınızda bulundurun.

  Göz önüne kilitleyin! Etkisi çok fazla olmasa da bisikletin kalabalık alanlarda çalınma olasılığı daha düşük. Güvenlik kameraları da bisiklet hırsızlığını azaltan faktörlerden birisi.

  Yine de çalınabilir! İsterseniz üçten fazla kilit kullanın, doğru ekipmanlarla bisikletinizin çalınma ihtimali her zaman vardır. Yalnız hırsızın kilidi kesmesi biraz zaman alır. İşte bu zaman süresini doğru yönetmek bisikletinizin çalınma ihtimalini düşürür ya da sıfıra indirebilir, dikkat edin.

  Ucuz bisiklet kullanın! Eğer günlük ulaşımda bisiklet kullanıyorsanız, çok pahalı bisikletleri tercih etmeyin. Bisikletinizin ucuz olması da çalınma ihtimalini azaltıcaktır.

  Tüm bu uyarıları dikkate aldığınızda bisikletinizin çalınma ihtimalinin hayli hayli azaldığını görüceksiniz, ama unutmamak gerekir ki çalınamayan bisiklet yoktur. Bisikletinizi uzun süre dışarıda bırakmanız halinde, gerekli şartlar oluştuğu takdirde bisikletinizin çalınma ihtimali bulunmakta. Önemli olan bu şartların oluşmaması için sizin alacağınız basit önlemler.
   
  Salih Kü bunu beğendi.
 4. ihsangencer

  ihsangencer Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  18 Şubat 2011
  Mesajlar:
  525
  Beğeniler:
  703
  Şehir:
  alanya
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  sanırım forumda paylaşıldı tam hatırlamıyorum, ingilterede 3 kentte kilitli bisikletler, yayaların gözü önünde zorla açılmaya çalışıldı, kimse dönüp arkasına bile bakmadı. mutlaka ön tekerleği de kilitlemek lazım
   
 5. hakan aydın55

  hakan aydın55 Forum Demirbaşı

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  28 Mart 2011
  Mesajlar:
  514
  Beğeniler:
  315
  Şehir:
  Kırklareli/BABAESKİ
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  unutmamak gerekir ki çalınamayan bisiklet yoktur.
   
  Hamit E. bunu beğendi.
 6. Çetin ŞAHİNÖZ

  Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  5 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  1.203
  Beğeniler:
  1.084
  Şehir:
  İSTANBUL
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Dostum,
  Forumda kilit, caydırıcılık, çalınma durumu ile ilgili birçok başlık ve içerik bilgisi mevcut.
  Arama yaparak okumanızı tavsiye ederim.
   
 7. nocenk

  nocenk Yeni Üye

  Kayıt:
  5 Aralık 2008
  Mesajlar:
  7
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  Acıbadem