Bisiklet Montajı (Sele)

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında bellamy tarafından paylaşıldı.

1. bellamy

bellamy Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar.

Salcano Astro sipariş vermiştim bugün elime ulaştı. Tüm kısımları monte ettim ancak seleyi bir türlü yapamadım.

Şu parçaların aralarındaki ilişkiyi açıklayın lütfen.:D

http://img341.imageshack.us/img341/6294/img0979p.jpg

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Sele borusu ve sele arasında duran parça (sağdan 2) fazlalık. Onu kaldırın bir kenara.

Seleyi alın, sele borusunun baş tarafında rayların girmeye uygun olduğu bölüme takacaksınız. Bunun için de sele borusunun üst tarafının altındaki vidayı 5 veya 6 numara alyan anahtar ile çıkartmanız gerekiyor. Onu çıkartınca üstten (yani sele borusundan) ayrılan parçayı, sele raylarının arkasında (yani selenin iç kısmına) takıp, alttan sele borusunu seleye takacaksınız, çıkarttığınız vidayı geri takacaksınız bunun için de.

En soldaki eleman da kadroya girecek, o sele kelepçesi, kelepçeyi biray gevşetip, kadroya sele borusunun girdiği yerden monte edeceksiniz, sele borusunu kadroya geçirdikten sonra da mandalı (tıpkı tekerlek mandalı gibi) sıkıp seleyi sabitleyeceksiniz. Bu sabitleme işleminin ardından selenin yere paralel olduğundan emin olun. Olası bir yamukluğu düzeltmek için yine seleyi takarken söktüğünüz vidayı az gevşetip, selenin burnunu aşağı-yukarı oynatabilirsiniz.

Sercan Sözer ve bellamy bunu beğendi.
  3. bellamy

bellamy Üye

Seviye:
    kaç saattir o dört parça ile ilgili çeşitli senaryolar deniyorum.:D parçanın gereksiz olacağı hiç aklıma gelmemişti. gereksiz parçayı eleyince her şey kendiliğinden geldi zaten. oldu sonunda.
    çok teşekkür ederim. yoksa ben sabaha kadar uğraşırdım herhalde.

4. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Rica ederim. O parçayı koymaları yanlışlık olmuş, veya sele borusunu yanlışlıkla üst model göndermiş de olabilirler. Öyle veya böyle o parçanın fazlalalık olmasına sevinebilirsiniz, eski bir sistem çünkü.

Güle güle kullanın bisikletinizi.

5. uğur yılmaz

uğur yılmaz Bisikletkolik

Seviye:
    aynakolu nasıl taktın acaba?? bende aynakolumu göbekle beraber değiştireceğim ama çıkartamıyorum bir türlü.

6. Muhammed PINAR

Muhammed PINAR Forum Bağımlısı

Seviye:

halil abi salcanonun bisikletlerinde dandik sele borusu kullanıldığından o parça lâzımdır yuvarlak kısmı borunun ince yerine oturur sonra oturduğunda tepede tırnaklar görürsünüz onu da seledeki 2 boruya takıp sıkacaksınız :)

7. Muhammed PINAR

Muhammed PINAR Forum Bağımlısı

Seviye:

:) normaldir çıkmaz :D

o vidalarla iş bitmiyor en iyisi bir bisikletçiye söktürmeniz 2-3 lira alır ama ben sökecem illa derseniz buyrun:

http://www.erdoganlarbisiklet.com/store/product_info.php?cPath=27_100&products_id=801

bu alet olmadan sökülmez :)

bu çekme olayını anlatan konular var incelerseniz forumu bulursunuz...

uğur yılmaz bunu beğendi.